Nikon NX Studio chce být firemní alternativou Lightroomu zdarma

8. března 2021
TWEET SDÍLET

Nikon v uplynulém týdnu představil nový program určený k prohlížení, správě a editaci fotografií s označením NX Studio. V zásadě se pak jedná o sloučení dřívějších programů ViewNX a Capture ND-D.

Klepněte pro větší obrázek

Ze zmíněné dvojice programů také vychází uživatelské prostředí NX Studio, které je doplněno několika nabídkami se strukturou podobnou programům jak je Adobe Lightroom nebo Capture One – tedy s podobnými funkcemi i názvoslovím, které je již ve světě fotoeditorů do jisté míry standardizované.

Součástí programu je také integrace dalších služeb Nikonu, jako je například Nikon Image Space sloužící pro ukládání a sdílení fotografií či funkce pro detailní editaci, jako jsou nastavení Picture Control a Vyvážení bílé barvy či Korekce expozice pro data RAW.

Výrobce uvádí mezi základními vlastnostmi následující:

  • Software umožňuje prohlížení, zpracování a editaci statických snímků a videa na jednom místě
  • Uživatelsky přívětivé menu, utříděné podle pracovního postupu – pro jednoduché použití a snadné pochopení
  • Množství možností zobrazení, například filmový pás s možností horizontálního a vertikálního náhledu, plus snadno čitelná obrazovka provozních informací
  • Funkce editace informací XMP/IPTC a funkce správy předvoleb z aplikace ViewNX-i, plus podrobné editační funkce ze softwaru Capture NX-D, včetně Kontrolních bodů barev
  • Kompatibilita s ostatním softwarem, jako je Nikon Transfer 2 a Camera Control Pro 2, podporujícím plynulý postprodukční pracovní postup

Součástí je i propojení na YouTube s možností přímého nahrávání. Podporovány jsou všechny používané formáty snímků – JPEG, RAW, TIFF a další. Program Nikon NX Studio je dostupný zdarma jak pro platformu Apple, tak i pro platformu Windows.

Témata článku: Fotografický software, Nikon

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

17 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
Nikon NX Studio chce být firemní alternativou Lightroomu zdarma

Nikon NX Studio chce být firemní alternativou Lightroomu zdarma

7 Petr Březina

Petr Březina
NikonFotografický software