Nikon: DSLR pro astrofotografy a sedmička kompaktů

10. února 2015
TWEET SDÍLET
Nikon představil upravenou zrcadlovku D810A a sedm kompaktů ve čtyřech řadách – od nejlevnějšího ultrazoomu až po „všemuodolný“ kapesní zápisník.

Nikon patří dlouhodobě k výrobcům, kteří úzce spolupracují s astronauty, zvláště pak s NASA. V současné době jsou digitální zrcadlovky Nikon používány jak na mezinárodní vesmírné stanici, tak i při jednotlivých letech do vesmíru.

Na této výsadní pozici „vesmírných fotoaparátů“ tak Nikon nahradil dříve zhusta používané a speciálně upravené středoformáty od švédského Hasselbladu. A právě odsud zřejmě vane vítr, který přinesl inovovanou a speciálně upravenou digitální zrcadlovku D810A určenou pro astrofotografii.

Nikon D810A

D810A vychází z klasické konstrukce digitální zrcadlovky D810, včetně snímače, je však mírně upravena právě pro snímání vesmíru, respektive astrofotografií. Největší změnou je speciálně upravený IR filtr umístěný před samotným snímačem. Ten je citlivější k vlnové délce 656nm (spektrální čára vodíku H-alfa) a propouští více záření na snímač.

Klepněte pro větší obrázek

Díky této úpravě by měli být astrofotografové schopni snadněji pořizovat snímky vesmírných objektů s reálnou barevností. Použití pro infračervenou fotografii je však i nadále možné pouze po dodatečné úpravě filtru v zrcadlovce anebo přidání filtru před objektiv, jelikož IR fotografie pracují se světlem o vlnové délce cca 700–900 nm.

Klepněte pro větší obrázek

Další změnou určenou pro astrofotografii je přidání nového režimu fotografování. Mimo klasického režimu bulb a time je k dispozici nový režim long exposure manual, který umožňnuje nastavit expoziční čas až na 900 sekund pro dlohé noční expozice. S dlouhým časem také souvisí inovace v podobě přidaného režimu závěrky – ta pracuje s elektronicky ovládanou první lamelou a snižuje riziko vzniku neostrosti vlivem pohybu celé sestavy. Poslední novinkou je pak výraznější – červená – indikace virtuálního horizontu přímo v hledáčku.

Klepněte pro větší obrázek

Při dlouhých expozicích je nezbytný dosatečný přísun energie, o ten se postará nová velkokapacitní baterie EN-EL15, která podle výrobce umožní pořídit až 3 860 statických snímků, doplnit lze fotoaparát také o battery pack MB-D12 s nímž byste měli teoreticky dosáhnout až na 10 660 snímků na jedno nabití. Baterie má stejné rozměry a kontakty jako starší akumulátory, takže bude možné ji použít i ve stávajícím modelu D810.

Všechny ostaní parametry zrcadlovky jsou shodné s modelem D810, který jsme nedávno testovali. Cena modelu D810A byla stanovena na 97 990 Kč.

Odolné ve všech směrech – Coolpix S33 a AW130

Odolné fotoaparáty se těší stále větší oblibě, a tak Nikon představil hned dvě novinky – odolný model AW130 a S33. Druhý jmenovaný je určen spíše pro začítečníky a ideálně také jako fotoaparát pro děti. Dostatečné rozměry a celozapouzdřené tělo přímo vybízí k používání v bazénu či volné přírodě.

Coolpix S33 nabídne snímač s rozlišením 13 Mpx a trojnásobný optický zoom s rozsahem 30–90 mm při světelnosti F3,3–5,9. Pro kompozici je možné využít 2,7“ displej s nízkým rozlišením 230 000 obrazových bodů. Snímač nabídne rozsah citlivostí od ISO 100 do ISO 1600, samotný fotoaparát je pak koncipován jako expoziční automat, čemuž dpovídá i ergonomie a množství ovládacích prvků.

Klepněte pro větší obrázek

Vodotěsný je Coolpix S33 do 10 metrů, vydrží mráz až -10°C a neublíží mu ani pád z výšky 1,5 metru. Cena fotoaparátu byla stanovena na 2 690 Kč.

Druhý outdoorový kompakt nese označení AW130 a navazuje na svého předchůdce z řady AW. Novinka má CMOS snímač s rozlišením 16 Mpx s rozsahem citlivostí ISO 125 – 6400, objektiv má praktický rozsah 24–120 mm při světelnosti F2,8–4,9 a je vybaven optickou stabilizací. Periskopová konstrukce pak umožnila vyrobit poměrně malé tělo, ze kterého se objektiv nevysouvá.

Klepněte pro větší obrázek

Displej s úhlopříčkou 3“ má vysoké rozlišení 921 000 obrazových bodů a je vyroben technologií OLED, která by měla nabídnout velmi dobré pozorovací úhly a čitelnost na slunci. Samozřejmostí je také přítomnost wi-fi modulu a NFC rozhraní pro snadnější spárování. Podobně jako předchůdce, tak i AW130 má GPS modul s možností záznamu informací o poloze pořízení snímku.

Odolnost je v tomto případě ještě zajímavější, neboť se můžete potopit až do hloubyk 30 metrů, používat aparát v -10°C a padat může bez újmy z výšky 2 metrů. Podobně, jako u předchozí generace, i v tomto případě je k dispozici tzv. akční ovládání. Cena byla stanovena na 8 990 Kč.

Ultrazoomy Coolpix P610, L840 a L340

Trojice ultrazoomů pokrývá hned dvě řady fotoaparátů, a to zcela základní řadu L a také pokročilejší řadu P. Model P610 pak nabídne šedesátinásobný optický zoom s možností digitálního rozšíření až na 120× rozsahu nejšíršího ohniska. To má 24 mm, druhý konec objektivu pak má efektivní ohnisko 1440 mm – světelnost je proměnlivá v rozsahu F3,3–6,5. Objektiv je vybaven redukcí vibrací, která umožní udržení delších časů.

Klepněte pro větší obrázek

Jelikož se jedná o fotoaparát řady P, nabídne také některé pokročilejší funkce, jako například poloautomatické expoziční režimy. Snímač velikosti 1/2,3“ má rozlišení 16 Mpx a umožňuje natáčet full HD video. Ke snadnější kompozici může pomoci výklopný a otočný 3“ OLED displej s vyoským rozlišením 921 000 bodů anebo elektronický hedáček. Podobně jako u odolného AW130, tak i v tomto příapdě je k dispozici wi-fi, NFC a GPS modul. Cena přístoje byla stanovena na 10 990 Kč.

Modely L840 a P610 jsou velmi podobné koncepce, mají však odlišný snímač a především objektiv. Coolpix L840 nabídne 16Mpx snímač a objektiv s 38× zoomem o rozsahu 23–855 mm a světelnosti F3,5–6,0. Hledáček tentokrát chybí a displej, stejného typu, je pouze výklopný.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka expozičních režimů je ve srovnání s P610 menší, rozměrově a ergonomicky jsou však aparáty srovnatelné. Vestavěný je taktéž wi-fi a NFC modul. Cena byla stanovena na 6 590 Kč.

Nejlevnější ultrazoom L340 má zcela jiné (menší) tělo, které tentokrát ukrývá 20Mpx snímač typu CCD a osmadvacetinásobný optický zoom s ultraširokým ohniskem 22,5 mm, které končí na 630 mm. Video je možné natáčet pouze v rozlišení HD ready. Cena fotoaparátu bude 4 490 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Kapesní dalekohledy S9900 a S7000

Poslední dvojice modelů se drží shodné filozofie, jako P610, zásadním rozdílem je však tělo přístroje, které se pokusil výrobce zachovat co nejtenčí. Coolpix S9900 je osazen 16Mpx snímačem a stabilizovaným objektivem s 30× zoomem o rozsahu 25–750 mm při světelnosti F3.7–6,4. 

Klepněte pro větší obrázek

Hledáček byste zde hledali marně, nicméně 3“ displej s vysokým rozlišením je výklopný a otočný typu RGBW, takže by měl podávat maximálně věrné barvy. K dispozici je také wi-fi, NFC a GPS. Z hlediska expozice můžete využít i poloautomatické režimy či natáčení full HD videa. Cena fotoaparátu je stanovena na 8 990 Kč.

Druhý ultrazoom řady S, Coolpix S7000 je velmi podobný S9900, rozdíl není ve snímači, který je shodný – 16Mpx CMOS – ale v objektivu, který má pouze dvacetinásobný optický zoom s rozsahem 25–500 mm při světelnosti F3,4–4,5 a optickou stabilizací.

Klepněte pro větší obrázek

Pevný displej má velikost 3“ a nižší rozlišení 460 000 obrazových bodů. Wi-fi a NFC zde nechybí a navíc přidal výrobce funkci 360°/180° panoramatu. Doporučená cena činí v tomto případě 5 590 Kč.

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Nikon, Zrcadlovky, Superzoomy, Kompaktní fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

** Apple Watch Ultra nabídne pro každého něco ** Svou trochou do mlýna přispějí i rekreačním potápěčům ** Aplikace Oceanic+ je promění v základní potápěčský počítač

Martin Chroust
VodotěsnostApple Watch
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview
WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Karta s výkonem RTX 4090 je snem každého hráče. Jen málokterá současná hra ji dokáže ve 4K potrápit.

Adam Vágner
MSIGrafické kartyTesty
Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Black Friday a aktualizovaný přehled slev. Kde a co se vyplatí nakoupit?

Black Friday a aktualizovaný přehled slev. Kde a co se vyplatí nakoupit?

** Black Friday je svátek zajímavých slev ** V neustále aktualizovaném článku mapujeme letošní akce ** Zajímají nás počítače, elektronika, software, hry, internetové služby…

Hlídač slev
SlevyBlack FridayE-shopy
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger