Otestovali jsme profesionální plnoformátovou zrcadlovku Nikon D810, jež oproti svým předchůdcům přináší několik zajímavých změn. Jde o důvod k upgradu? Uspokojí svou výbavou i ty nejnáročnější?
Když Nikon představil zrcadlovky D800 a D800E, považovala řada fotografů rozlišení 36 Mpx na snímači o velikosti 36×24 mm za zbytečné. Oba fotoaparáty však byly mezi profesionály velice kladně přijaty a jsou považovány za jedny z nejlepších.
Koncem června proto Nikon přišel s jejich nástupcem v podobě D810 s řadou vylepšení. Jde zejména o nový snímač bez antialiasingového filtru, autofokus z vlajkového modelu D4S, vyšší rychlost, hledáček s OLED displejem, úspornější RAW formát S a lepší video.
Představují tyto změny důvod k upgradu na D810 z předchozích modelů? Má Nikon D810 nějaké nedostatky nebo jde o perfektně dotažený koncept, se kterým přišly zrcadlovky D800 a D800E? I na tyto otázky se pokusíme v recenzi odpovědět.
Ergonomie a ovládání
Začněme klasicky ergonomií a ovládáním. D810 padne velice dobře do ruky a díky pogumovaným částem se opravdu dobře drží. Oproti D800/D800E nabízí úchop větší prostor pro malíček, takže má fotograf podstatně vyšší pohodlí. Všechny ovládací prvky jsou logicky rozmístěny a při běžném používání nezavítáte do menu snad nikdy. Majitelé těl od Nikonu z jiných profesionálních řad zde budou jako doma.

Snad jedinou drobnou výtku mám, jakožto majitel Nikonu D300, ke křížovému voliči. U modelů D300/D700 má totiž měkčí, subjektivně příjemnější chod. A hlavně, stisk křížového voliče doprovázel u testovaného kusu skřípavý/vrzavý zvuk. Nevím, zda jde o vzácnou výrobní vadu, běžný problém nebo projev po několikaměsíčním používání, každopádně bych si na to dal při koupi pozor.


Jinak tělo působí velice bytelným dojmem, kvalita zpracování je na vysoké úrovni, jak bychom od přístroje v této cenové relaci očekávali. Výrobce navíc deklaruje odolnost vůči prachu a stříkající vodě na úrovni vlajkového modelu D4S.


Hledáček
Hledáček nabízí luxusní zvětšení 0,7× a pokrytí 100 %. Veškeré údaje v hledáčku jsou i na přímém slunci velmi dobře čitelné včetně těch zobrazených na novém překryvném OLED displeji. Ten mimo jiné zvládá např. i zobrazení elektronické vodováhy.
Mechanismus zrcátka a závěrky
Při uvedení D810 se výrobce chlubil také novým mechanismem zrcátka a závěrky. Zrcátko by údajně mělo při svém pohybu způsobovat méně vibrací a fotky by tím pádem měly být ostřejší. A musím uznat, že jsem během testování na žádný problém s neostrými fotografiemi při rozumné délce expozice nenarazil (na rozdíl od dříve testované bezzrcadlovky Sony A7R s totožným čipem).

Hlučnost závěrky a zrcátka hodnotím jako nízkou, obzvláště v režimech tiché závěrky. Potěší také rychlý návrat zrcátka do původní polohy, hledáček zčerná jen na skutečně potřebnou dobu pro provedení expozice.
Výdrž
Výrobce deklaruje výdrž 1200 snímků na jedno nabití akumulátoru. Při běžném focení se mi podařilo dosáhnout na asi 800 snímků. Nevylučuji však, že při pořízení velkého množství snímků najednou zvládne fotoaparát metu 1200 fotek i překonat.

