Nikon D780 – zrcadlovka, která občas zapomene na zrcátko

Dlouho očekávaný nástupce oblíbené plnoformátové zrcadlovky Nikonu D750 těží z bezzrcadlovkového systému Z – nabídne detekci fáze na snímači i 4K video. Současně Nikon rozšiřuje nabídku světelných telezoomů.

​Po více než pěti letech se nástupce dočkala plnoformátová zrcadlovka střední třídy Nikon D750. O uvedení nového modelu se spekulovalo již v roce 2016, nyní se fotografové konečně dočkali – Nikon oficiálně představil zrcadlovku D780. Společně s fotoaparátem výrobce uvedl dvojici profesionálních telezoomů AF-S NIKKOR 120–300 mm F2,8E FL ED SR VR a NIKKOR Z 70–200 mm F2,8 VR S.

Nikon D780 s novým snímačem a vylepšeným videem

Při pohledu na zveřejněné parametry je patrné, že dílčí vlastnosti převzala novinka od starších modelů profesionálních zrcadlovek, což se koneckonců dalo čekat. Daleko zajímavější je ovšem fakt, že Nikon vložil „désedmsetosmdesátce“ do vínku i leccos z výbavy a schopností bezzrcadlovkového systému Z.

Klepněte pro větší obrázek

Zásadním prvkem převzatým od Nikonu Z 6 je full-frame BSI-CMOS snímač s efektivním rozlišením 24,5 Mpx a nativní citlivostí ISO 100–51 200. Senzor je z 90 % tak jako u fotoaparátů systému Nikon Z pokryt 273 fázovými detektory. Automatické ostření v režimu živého náhledu (přes displej) bude tedy fungovat jako u „nikoních“ bezzrcadlovek. Uživatelé se tak mohou těšit na podporu detekce oka a vysokou citlivost v rozsahu -4 až -6 EV (v režimu pro horší světelné podmínky).

Při fotografování přes hledáček se aktivuje ostřicí modul s 51 ostřicími body, z nichž 15 je křížového typu. Autofokus pokrývá 50 % záběru ve vodorovném směru a 30 % ve směru svislém. Počet bodů, velikost jimi pokryté plochy, jakož i  citlivost autofokusu -3 EV jsou stejné jako u předchozí generace.

Ačkoli se nejedná o nejvýkonnější AF, který Nikon v současné době nabízí, v kombinaci s detekcí fáze na snímači se může jednat o dosti zajímavé a funkční řešení pro nejrůznější fotografické situace.

Klepněte pro větší obrázek

Z Nikonu D850 novinka převzala měřicí RGB senzor se 180 000 pixely, což je dvojnásobně víc než u D750. Inovací prošla také závěrka fotoaparátu, která nyní zvládá pracovat rychlostí až 1/8000 sn./s, což zcela jistě zvýší komfort při fotografování s otevřenou clonou v přímém slunečním světle.

Díky novému snímači a procesoru EXPEED 6 se navýšila též rychlost sériového snímání – při focení přes displej zvládá D780 za sekundu zaznamenat  8 14bitových nebo 12 12bitových RAWů, při focení přes hledáček klesne rychlost sériového snímání na 7 sn./s.

Další vylepšení převzatá od Nikonu Z 6 se týkají možností natáčení videa. Nikon D780 umí natočit UHD 4K video při maximální snímkové frekvenci 30 sn./s; data se přitom vyčítají z celé plochy snímače. Ve Full HD rozlišení je dostupný vysokorychlostní záznam při 120 sn./s. Podporovány jsou také 10bitový plochý profil N-Log a záznam HLG s vysokým dynamickým rozsahem, k dispozici je i vstup pro externí mikrofon. Videozáznam se ukládá do souborů MOV, nebo MP4.

Optický hledáček se zvětšením 0,7 × zůstal beze změny, navýšilo se pouze rozlišení 3,2" zadního výklopného displeje, a to na 2 359 000 obrazových bodů. Novinkou je též podpora dotykového ovládání. Uživatelé jistě také ocení téměř dvojnásobnou výdrž akumulátoru – 2 260 snímků na jedno nabití.

Klepněte pro větší obrázek

Nikon D780 přichází též s rozšířenou bezdrátovou konektivitou. Fotoaparát lze propojit s chytrým zařízením nejen prostřednictvím WiFi, ale i pomocí technologie Bluetooth. Na těle přístroje najdeme konektor pro USB-C a HDMI typu C, k tomu dva jacky pro mikrofon i sluchátka a nechybí ani vstup pro připojení dálkového ovládání. K ukládání dat využijete dvojici slotů na paměťové karty typu SD (včetně UHS-II.)

Tělo zrcadlovky vyrobené z hořčíkové slitiny je utěsněno proti vniknutí stříkající vody a prachu. Co do rozměrů (43,5 × 115,5 × 76 mm) a hmotnosti (755 g) nová generace této řady trochu narostla, ale jen v jednotkách gramů a milimetrů. Prodej Nikonu D780 bude zahájen 23. ledna. Cena samotného těla byla stanovena na 59 900 Kč, v setu s objektivem AF-S Nikkor 24–120 mm F4G ED VR se vyšplhá na 73 990 Kč.

Profesionální světelné teleobjektivy s proměnlivým ohniskem pro DSLR i CSC

Společně s novou plnoformátovou zrcadlovkou představil Nikon dvojici profesionálních telezoomů s konstantní vysokou světelností F2,8, které jsou určeny především pro sportovní a wildlife fotografy. Přírůstku se dočkal jak zrcadlovkový systém Nikon F, tak bezzrcadlovkový Nikon Z.

AF-S NIKKOR 120–300 mm F2,8E FL ED SR VR rozšiřuje nabídku objektivů s proměnlivými dlouhými ohnisky určenými pro zrcadlovky značky Nikon. Jedná se o první zoom Nikonu s dosahem 300 mm. Optickou soustavu tvoří 25 čoček uspořádaných do 19 skupin, zakomponovány jsou ED i SR, které s vrstvami ARNEO a Nano Crystal maximálně eliminují barevnou vadu, odlesky a závoje. S devítilamelovou clonou lze zaclonit až na F22. Závit na filtr má průměr 112 mm.

Klepněte pro větší obrázek

S teleobjektivem, vybaveným tichým ultrasonickým motorkem s vnitřním ostřením, je možné ostřit od dvou metrů. Celá soustava je stabilizovaná s účinností 4 EV. Tubus je vyroben z hořčíkové slitiny a utěsněn proti nepříznivým klimatickým jevům, najdeme na něm řadu ovládacích prvků: např. přepínač AF/MF, limiter rozsahu AF či přepínač režimů stabilizace.

Na délku objektiv měří 304 mm a v průměru má 128 mm. Robustní konstrukce, vysoká světelnost a ohniskový rozsah se logicky promítly do hmotnosti zoomu, která činí 3 250 gramů. NIKKOR 120–300 mm se začne prodávat 23. 1. za 269 490 Kč.

NIKKOR Z 70–200 mm F2,8 VR S je vůbec první teleobjektiv s proměnlivým ohnisky pro bezzrcadlovkový systému Nikon Z. Tubus odolný vůči nepřízni počasí je vyroben z hořčíkové slitiny, měří 220 mm na délku a 89 mm v průměru. Ve srovnání s druhou optickou novinkou je objektiv poměrně lehký – váží 1 440 gramů.

Klepněte pro větší obrázek

Svou úlohu v tom jistě sehrává i méně robustní optická konstrukce, která sestává z 21 členů uspořádaných do 18 skupin. V zájmu vysoké obrazové kvality zde kromě dvou asférických prvků najdeme také speciální SR (1) a ED (6) členy, čočky ošetřeny antireflexními vrstvami ARNEO a Nano Crystal. S 9lamelovou clonou je možné přiclonit na F22. Závit na filtry má průměr 77 mm.

Díky dvojici ostřicích jednotek poháněných krokovým motorkem dokáže telezoom ostřit již od 50 cm na širším ohnisku a od 100 cm na dlouhém konci, maximální poměr zvětšení je tak 0,2 ×. Optická stabilizace v objektivu spolupracuje s mechanickou stabilizací v těle fotoaparátu systém Z a nabízí účinnost 5 EV. NIKKOR Z 70–200 mm F2,8 VR S se na obchodních pultech objeví 13. února s cenovkou 67 490 Kč.

Témata článku: Technika, Objektivy, Fotoaparáty, Nikon, Zrcadlovky, Teleobjektivy, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz