Nikon D6 a dva objektivy pro bezzrcadlovky Nikon Z

13. února 2020
TWEET SDÍLET

Společnost Nikon včera oficiálně představila očekávaný fotoaparát D6 – profesionální plnoformátovou zrcadlovku, která je určena zejména sportovním a reportážním fotografům – to je také důvodem uvedení fotoaparátu s předstihem před letními olympijskými hrami, které jsou přehlídkou nejnovější fototechniky.

Klepněte pro větší obrázek

Ačkoli navazuje zrcadlovka na předchozí model D5, nejedná se o revoluční změnu – ostatně ono toho už není moc co zlepšovat – ale spíše o postupnou evoluci. Ta se tentokrát projevila v systému ostření a v možní konektivitě, snímač zůstal shodný – plnoformátový CMOS s rozlišením 20 Mpx a rozsahem citlivostí ISO 100 – 102 400, respektive ISO 50 – 3 280 000 v rozšířeném režimu. Snímači sekunduje obrazový procesor EXPEED 6, který se stará o zpracování zaznamenaných obrazových dat.

Největší změna se promítla do systému ostření, který využívá zcela nový modul Multi-CAM37Kvs celkem 105 ostřicími body, jež jsou křížové a je možné z nich uživatelsky vybrat jakýkoli – oproti modelu D5 je hustota bodů přibližně 1,6× vyšší. Novinkou v oblasti ostření je také nabídka aktivace různých skupin ostřicích bodů – ty byly definovány na základě doporučení profesionálních fotografů a celkem jich najdete v nabídce 17. Plně funkční je zde také sledování objektu či detekce tváří a oka při snímání přes hledáček.

Vedle rychlého ostření je zde také rychlé sériové snímání, které zvládá aparát rychlostí až 14 sn/s při použití mechanické závěrky, zvolíte-li tichý režim a aktivujete tak závěrku elektronickou, klesne rychlost série na 10,5 sn/s. Ještě vyšší kadence je možné dosáhnout jedině aktivací videorežimu, který nabídne 4K /30 p nebo Full HD/60p, 10bitový výstup nebo N-log podporované nejsou.

Kaplička nad hledáčkem je nově osazena GPS modulem pro záznam pozice při fotografování. Přenos dat je pak možný standardně za pomoci LAN konektoru (RJ45) nebo bezdrátově – v tomto případě je novinkou také integrace bezdrátového rozhraní přímo do těla aparátu.

S jeho pomocí můžete prohlížet a přenášet snímky a je k dispozici základní ovládání, pokud byste chtěli mít aparát plně pod kontrolou i vzdáleně, je třeba připojit dodatečný modul WT-6, který zajití i vyšší přenosovou rychlost, samozřejmostí je i Bluetooth a podpora připojení SnapBridge.

Data je možné ukládat na paměťové karty typu XQD nebo CFexpress, přičemž jsou dostupné dva sloty a také nové možnosti ukládání na dvě karty zároveň. Baterie doznala navýšení kapacity a podle metodiky CIPA by měl digitál na jedno nabití zvládnout 3500 snímků, při sériovém snímání pak až 8700 záběrů nebo 105 minut videozáznamu. Novinkou je také možnost uzamčení fotoaparátu pomocí zámku Kensington. Cena fotoaparátu je 179 990 Kč.

Nikkor Z 20 mm F1,8 S a Nikkor Z 24–200 mm F4–6,3 VR

Hned o dva nové objektivy se rozrostla řada skel pro systém Nikon Z – v jednom případě se jedná o zatím nejširší ohnisko pro plnoformátové bezzrcadlovky Nikon.

Objektiv Nikkor Z 20 mm F1,8 S je zajímavý zejména svojí nejkratší zaostřitelnou vzdáleností 20 cm, která v reálném použití znamená možnost fotografovat cca 8 cm od přední čočky objektivu. Optická konstrukce objektivu je složena ze 14 čoček uspořádaných do 11 skupin, přičemž tři čočky jsou asférické a tři jsou z nízkorozptylového ED skla. Čočky jsou ošetřeny ochrannou vrstvou Nano Crystal Coat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Objektiv je utěsněn proti prachu a vlhkosti a je osazen dvojicí krokových motorů, které zajišťují velmi rychlé a tiché ostření. Konstrukce objektivu navíc eliminuje změnu úhlu záběru při přeostřování. Cena objektivu je stanovena na 29 490 Kč.

Druhou novinkou je širokorozsahový objektiv Nikkor Z 24–200 mm F4–6,3 VR, který je prvním svého druhu v řadě Nikon Z. Jak je patrné z názvu, je objektiv vybaven stabilizací obrazu, takže výrobce počítá s jeho použitím i na menším APS-C těle Nikonu Z50, kde bude mít efektivní rozsah 36–300 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce v tomto případě zahrnuje 19 čoček v 15 skupinách, kde jsou dvě čočky ED, dvě asférické a dvě ED asférické, ačkoli není objektiv zařazen do řady S Line, je utěsněn proti povětrnostním vlivům a vstupní čočka je vybavena fluorinovou vrstvou. Ostření je v režii krokového motoru a optická stabilizace zde dosahuje účinnosti až 5 EV. Prodejní cena je stanovena na 24 490 Kč.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Příslušenství, Nikon, Zrcadlovky, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II je pokročilá bezzrcadlovka, která by svými parametry mohla vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům. Co je na tom pravdy? Čtěte v našem testu.

Helena Vyplelová
Testy
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura