Nikon D3x: fáma nebo skutečnost

14. června 2007
TWEET SDÍLET

Svět digitální fotografie je občas plný polopravd a mýtů, jedním z těch nejčastějších jsou zasvěcené a zaručeně pravdivé informace o nových modelech digitálních fotoaparátů, především pak digitálních zrcadlovek.

Velice dlouho očekávaným modelem je nová generace profesionální digitální zrcadlovky Nikon. Poslední profi model D2x je již tři roky starý, mírně modifikovaná verze D2xs byla uvedena na trh přibližně před rokem. Označení nástupce prozatím není jasné (D3, D3x, D5...) stejně jako jeho uvedení na trh. Nikon prozatím mlčí a své příznivce napíná.

Klepněte pro větší obrázek
I takové nepravé prospekty najdete na internetu

Neoficiální zdroje však mluví o zrcadlovce, která by měla mít nový snímač nejen z pohledu rozlišení (hovoří se o 18–19 Mpx), ale především z hlediska velikosti. Podle některých hlasů totiž plánuje Nikon cestu zvětšování plochy snímače, a nová profizrcadlovka by měla být první ukázkou těla se snímačem velikosti kinofilmového políčka nebo alespoň snímače velice podobných rozměrů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Koncept nové zrcadlovky podle nadšeného fanouška a grafika (zdroj dpreview.com)

Uvedení na trh je odhadováno na srpen letošního roku, osobně si myslím, že to bude o něco později, ale určitě se tak stane do konce roku 2007. Závěr je prostý, do konce roku se určitě dočkáme nové zrcadlovky od Nikonu, jaká však bude její podoba a technické parametry, to se zřejmě dozvíme až v den D.

Co si myslíte o novém Nikonu vy? Dočkáme se fullframe snímače, nebo budeme muste stále násobit 1,5×?

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily