Nikon D3x: fáma nebo skutečnost

14. června 2007
TWEET SDÍLET

Svět digitální fotografie je občas plný polopravd a mýtů, jedním z těch nejčastějších jsou zasvěcené a zaručeně pravdivé informace o nových modelech digitálních fotoaparátů, především pak digitálních zrcadlovek.

Velice dlouho očekávaným modelem je nová generace profesionální digitální zrcadlovky Nikon. Poslední profi model D2x je již tři roky starý, mírně modifikovaná verze D2xs byla uvedena na trh přibližně před rokem. Označení nástupce prozatím není jasné (D3, D3x, D5...) stejně jako jeho uvedení na trh. Nikon prozatím mlčí a své příznivce napíná.

Klepněte pro větší obrázek
I takové nepravé prospekty najdete na internetu

Neoficiální zdroje však mluví o zrcadlovce, která by měla mít nový snímač nejen z pohledu rozlišení (hovoří se o 18–19 Mpx), ale především z hlediska velikosti. Podle některých hlasů totiž plánuje Nikon cestu zvětšování plochy snímače, a nová profizrcadlovka by měla být první ukázkou těla se snímačem velikosti kinofilmového políčka nebo alespoň snímače velice podobných rozměrů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Koncept nové zrcadlovky podle nadšeného fanouška a grafika (zdroj dpreview.com)

Uvedení na trh je odhadováno na srpen letošního roku, osobně si myslím, že to bude o něco později, ale určitě se tak stane do konce roku 2007. Závěr je prostý, do konce roku se určitě dočkáme nové zrcadlovky od Nikonu, jaká však bude její podoba a technické parametry, to se zřejmě dozvíme až v den D.

Co si myslíte o novém Nikonu vy? Dočkáme se fullframe snímače, nebo budeme muste stále násobit 1,5×?


Mohutné „erupce“ supermasivních černých děr ovlivňují vesmír široko daleko

Mohutné „erupce“ supermasivních černých děr ovlivňují vesmír široko daleko

** Materiál vyvrhovaný z bezprostředního okolí supermasivních černých děr vytváří bubliny v jejich okolí ** Ty se postupně rozpínají a zasahují velkou oblast okolního vesmíru ** Při tom vznikají úchvatné a obrovské struktury hřibovitého tvaru, prstence či vlákna

Stanislav Mihulka
Černé díryVesmír
Evoluce v přímém přenosu: Afričtí sloni v důsledku intenzivního lovu ztrácejí své kly

Evoluce v přímém přenosu: Afričtí sloni v důsledku intenzivního lovu ztrácejí své kly

** V mosambickém národním parku Gorongosa převažují mezi slonicemi zvířata bez klů ** Je to důsledek intenzivního lovu slonů pro slonovinu během občanské války ** Zvířata bez klů stojí mimo zájem pytláků a přežívají

Jaroslav Petr
SlonEvoluce