26
Fotogalerie

Nikon D3s

Nová profesionální digitální zrcadlovka nabízí díky přepracovanému čipu jako první citlivost až ISO 102 400. Mezi další vylepšení patři HD video. A vše česky.

Po dvou letech se Nikon rozhodl vylepšit svoji velmi úspěšnou digitální zrcadlovku D3, na trh tak uvedl nový fotoaparát s označením D3s. Čím se novinka vyznačuje především? Kompletně přepracovaným snímacím čipem. Zůstává zachováno rozlišení 12,1 Mpx, ale díky změnám a vylepšením je razantně navýšena citlivost čipu, který tak nabízí sedm kroků v rozmezí 200 až 12 800 ISO, s rozšířením D3s má rozsah téměř neuvěřitelných 10 EV v rozmezí 100 až 102 400 ISO. V praxi to znamená možnost focení bez blesku i za velmi špatných světelných podmínek. Nově je přidána i interní možnost převodu fotografií z NEF formátu do JPEG.

51 bodový Multi-CAM3500 AF systém zůstává zachován, přepracovány jsou ale algoritmy pro Focus Tracking, stejně tak bylo upraveno ostření, aby fotoaparát byl schopen ostřit v novém režimu – video. Z nových věcí přibyl fotoaparátu také tzv. tichý režim, kdy k návratu zrcátka dochází teprve po uvolnění spouště. Další „drobností“, kterou přepracovaný čip Nikon vybavil, je funkce čištění snímače, která pro vyšší účinnost využívá čtyři rozdílné frekvence. Při všech těchto změnách zůstává zachováno 100 % pokrytí hledáčku, neboli (narozdíl od amatérských modelů) co vidíte v hledáčku, to bude na fotografii.

D3S_ASIC_1_l.jpg D3S_Mgbody_1_l.jpg D3S_sealed_back_l.jpg D3S_sensor_unit_2_l.jpg

Stejně jako u nedávno uvedeného modelu D300s i u D3s je nově nyní k dispozici i záznam videa, a to v HD kvalitě (rozlišení 1280 x 720/24 snímků). Formát videa výrobce zvolil motion JPEG, vestavěný mikrofon je monofonní s možností volby citlivosti, samozřejmostí je připojení volitelného externího mikrofonu.

IMG_4892.jpg
Nikon D3s bude mít české menu

Kvůli tomu bylo drobně změněno i ovládání fotoaparátu, na zadní stranu se například přestěhovalo tlačítko pro LiveView, drobně byla upravena i citlivost a odolnost některých tlačítek, aby se ulehčilo ovládání fotoaparátu (příklad s rukou v rukavici) za extrémních podmínek. Mezi příjemné funkce patří také tři alternativní režimy ořezu obrazu, či pět volitelných nastavení funkce Active D-Lighting.

První dojmy jsou výborné, tělo D3s působí robustně, přesto je poměrně lehké, ergonomie je standardně vynikající. Fotoaparát, který byl k dispozici neměl finální verzi firmwaru, tudíž fotografie z něj zatím nemáme, nicméně i při nastavení citlivosti na Hi +3.0 v náhledu vypadaly fotografie velmi použitelně. Ovšem na skutečné výsledky jsme zvědavi také.

Nikon D3s má předběžnou doporučenou cenu 125 990 Kč, předpokládá se však spíše pultová cena 119 990 Kč. Dostupnost v ČR se předpokládá na konec listopadu.

IMG_4894.jpg IMG_4896.jpg IMG_4897.jpg IMG_4900.jpg IMG_4901.jpg IMG_4903.jpg IMG_4905.jpg IMG_4907.jpg IMG_4910.jpg  


Oficiální tisková zpráva 

Amsterodam, Nizozemsko, 14. října 2009 – Společnost Nikon oznamuje uvedení fotoaparátu D3S, který umožňuje profesionálním fotografům převzít kontrolu nad nepředvídatelnými situacemi a který rozšiřuje možnosti akční fotografie ve všech směrech. Fotoaparát D3S vychází z vysoce uznávaného modelu D3 a posouvá možnosti fotografování za nízké hladiny osvětlení na zcela novou úroveň. Přístroj umožňuje záznam a zpracování videosekvencí a nabízí tak rovněž tvůrčí práci s pohyblivým obrazem a multimédii.

Robert Cristina, Manager Professional Products u společnosti Nikon Europe, říká:„Fotoaparát D3S zcela mění pravidla fotografování při extrémně nízkých hladinách osvětlení a umožňuje fotografům beze zbytku využívat dostupné přirozené osvětlení.K vylepšení již tak perfektního předchozího modelu výraznou měrou přispěli profesionální fotografové z celého světa.“

Fotoaparát stoprocentně vyhovující aktuálním požadavkům

Francois Marit, Photo Technical Manager ze světové tiskové agentury Agence France Presse, říká: „V době, kdy jsme začali pracovat s fotoaparátem Nikon D3, jsme rovněž začali zkoumat možnosti záznamu videosekvencí, abychom zjistili, co přesně by nám mohlo pomoci v naší práci. Nyní je zde fotoaparát D3S, který nám dává přesně to, co potřebujeme – umožňuje nám pořizovat statické snímky a videosekvence využitím jediného kusu profesionálního vybavení.Díky tomu můžeme přenášet kompletní sady statických snímků a videosekvencí z tisíců aktuálních událostí a sportovních přenosů, o kterých každý týden informujeme, a máme tak skutečnou konkurenční výhodu v oblasti on-line zpravodajství i novinových zpráv“.

Bill Frakes, jeden z prvních profesionálních fotografů, kteří měli možnost vyzkoušet si fotoaparát D3S, říká:„Fotografická rozhodnutí musím dělat v rámci milisekund, a proto požaduji při každém stisknutí tlačítka spouště tu nejvyšší možnou kvalitu. Potřebuji fotoaparát, který rychle, přesně a konzistentně reaguje. Fotoaparát D3S toto splňuje a nabízí ještě mnohem více, jeho výkon mi poskytuje extrémní svobodu.“

Když nelze použít blesk

Fotoaparát D3S je vybaven zcela přepracovaným obrazovým snímačem s 12,1 milionu pixelů.Velká rozteč mezi pixely a přepracovaná vnitřní struktura obrazového snímače společně znamenají, že fotoaparát D3S může fotografovat ve světelných podmínkách, za jakých to nebylo doposud reálné. Rozsah citlivostí v rozmezí 7 EV od ISO 200 do ISO 12 800 dovoluje fotografovat a nahrávat videosekvence při extrémně nízkých hladinách osvětlení s minimálními ztrátami ostrosti a detailů v obraze, což je základní předpoklad pro úspěšnou práci v dnešním světě reportážní a sportovní fotografie.

Dalším potvrzením neuvěřitelných možností fotoaparátu D3S při fotografování za nízkých hladin osvětlení je fakt, že jde o první přístroj nabízející kromě standardního rozsahu citlivostí ještě další zvýšení citlivosti až o 3 EV v režimu Hi-3 (výsledná hodnota citlivosti je tak ekvivalentní ohromujícímu číslu ISO 102 400).

Záznam videosekvencí v rozlišení HD při použití formátu FX

Fotoaparát nabízí nové možnosti v nastupujícím trendu snímání videosekvencí digitálními zrcadlovkami a využívá kreativních možností, které skýtají práce s hloubkou ostrosti, obrazový snímač formátu FX a řada světelných objektivů NIKKOR, které jsou první volbou nejlepších světových fotografů. Okamžité a intuitivní použití funkce záznamu videosekvencí D-movie, které je zárukou vysoké produktivity práce.

Videosekvence jsou zaznamenávány s velikostí obrazu 720p a frekvencí 24 obr./s ve formátu Motion-JPEG včetně stereofonního zvukového doprovodu (prostřednictvím externího mikrofonu a konektoru jack pro zvukový vstup). Použitý formát souborů nabízí unikátní funkci „Uložit vybrané“ dovolující uživateli pořizovat videosekvence s jistotou dostupnosti statického snímku v libovolném klíčovém okamžiku.

Osvědčený autofokus optimalizovaný pro záznam videosekvencí

Osvědčený plně konfigurovatelný a přitom extrémně snadno použitelný 51bodový AF modul Nikon Multi-CAM3500 s 15 vysoce citlivými křížovými snímači nabízí uživatelům nejlepší sledování rychle se pohybujících objektů v oboru.Systém autofokusu s detekcí kontrastu byl u přístroje D3S optimalizován tak, aby umožňoval automatické zaostřování při záznamu videosekvencí a v režimu živého náhledu.

Čištění obrazového snímače

Na základě rozsáhlé odezvy od profesionálních fotografů je v přístroji D3S zabudována nová funkce čištění obrazového snímače generující vibrace ve čtyřech různých rezonančních frekvencích pro potlačení hromadění prachu na antialiasingovém filtru obrazového snímače. Tento nový systém byl vytvořen tak, aby nedošlo k omezení zobrazení 100 % obrazového pole v hledáčku, které je u vlajkové lodi profesionálních digitálních jednookých zrcadlovek série D samozřejmostí.

Všestranné vybavení

Fotoaparát D3S nabízí tři alternativní formáty obrazového pole, které jsou automaticky zobrazovány v hledáčku.Fotografové tak mohou volit mezi formáty obrazu 5:4 (30×20), 1,2× (30×20) a DX (24×16). Nově uvedený formát obrazu byl vytvořen proto, aby nabídl praktickou kombinaci úhlu záběru objektivu a o něco menší velikosti souboru.

Diskrétní přístup

Fotoaparát D3S je vybaven novou funkcí Tichá expozice umožňující fotografovi snížit hluk vydávaný přístrojem při návratu zrcadla do spodní polohy. Tento režim je vhodný pro fotografování zvířat a za dalších situací, ve kterých mohou zvuky fotoaparátu rušit fotografovaný objekt. Tato inovace je opět reakcí na praktické informace od fotografů používajících fotoaparáty Nikon série D3.

Vylepšená funkce Active D-Lighting

Fotoaparát D3S nabízí pět volitelných nastavení funkce Active D-Lighting pro fotografování vysoce kontrastních scén a objektů typu high-key.Kromě novéno nastavení Automaticky mají uživatelé k dispozici čtyři manuální předvolby, a to Velmi vysoký, Vysoký, Normální a Nízký.

Zpracování výsledných záznamů ve fotoaparátu

Další pomůckou zvyšující produktivitu fotoaparátu D3S je zpracování snímků RAW pomocí položek menu Retušování.Na snímky RAW (NEF) lze například přímo ve fotoaparátu aplikovat následující funkce:Komprese JPEG, Velikost obrazu, Vyvážení bílé barvy, Korekce expozice, Nastavení Picture Control, Redukce šumu, Barevný prostor a Korekce vinětace.Tyto položky urychlují postprodukční pracovní proces fotografů v akci, aniž by museli použít počítač a program Capture NX2.

Připravenost na libovolnou zakázku

Fotoaparát D3S dává fotografům zcela nové možnosti a poskytuje jim vyšší kontrolu nad nepředvídatelnými situacemi za špatných světelných podmínek.Obrazový snímač přístroje je tak citlivý, že umožňuje zachycovat objekty, které jsou lidským zrakem nepostřehnutelné a produkuje snímky s vysokou brilancí a nízkou úrovní šumu, které lze ihned tisknout.Odolné tělo fotoaparátu z hořčíkové slitiny je utěsněné proti klimatickým vlivům a stavěné tak, aby vydrželo extrémní výkyvy teplot a vlhkosti a umožnilo uživateli rychle a efektivně zpracovat zakázku.

D3S_14_24_front_l.jpg D3S_14_24_front34l_l.jpg D3S_14_24_front34r_l.jpg
D3S_14_24_top_l.jpg D3S_50_back34r_l.jpg D3S_50_left_1_l.jpg
D3S_50_right_l.jpg D3S_50_top_l.jpg D3S_ambience_1_l.jpg
D3S_backbottom_l.jpg D3S_front_l.jpg D3S_LCD_J2_l.jpg
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud