Nikon D3200 – Solidní začátek

16. července 2012
TWEET SDÍLET
Takzvané „entry zrcadlovky“ jsou v posledních letech velmi oblíbené, neboť nabídnou za cenu pokročilého kompaktu velmi dobrou obrazovou kvalitu a nekonečné možnosti kreativního vyžití.

Nejčastěji se prodává kombinace základních amatérských zrcadlovek v setu s objektivem, který obvykle mívá rozsah 18–55 mm. Nejinak je tomu i u Nikonu D3200, který je v základním setu osazen objektivem AF-S Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6 G VR. Tradiční setový zoom se stabilizací umožní fotografovat prakticky ve všech situacích a díky širokému rozsahu citlivostí není problém ani s průměrnou světelností.

Klepněte pro větší obrázek
Nikon D3200

Fotoaparát není vybaven samostatným pohonem pro autofokus objektivu, takže bude spolehlivě spolupracovat pouze s objektivy, které mají vlastní motor – u Nikonu označované jako AF-S. V průběhu testování jsem používal několik objektivů – setový AF-S Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6 G DX VR dále AF-S Nikkor 12–24 mm F4,0 G IF-ED DX, a dva objektivy s pevným ohniskem AF-S Nikkor 35 mm F1,8 G DX a portrétní klasiku AF Nikkor 85 mm F1,8 D – ten jediný není vybaven motorem, takže bylo nutno ostřit ručně.

Ergonomie skoro na jedničku

Pokud jste již někdy fotografovali se zrcadlovkou Nikon, pak pro vás bude ovládání přístroje poměrně intuitivní a snadné. Ačkoliv jsem v průběhu doby, co fotografuji, pracoval častěji se zrcadlovkami od Nikonu než od Canonu, v několika momentech jsem tápal. Stačí si však jednou projít rozložení ovládacích prvků a menu (což se dá i za běhu) a hned budete o něco chytřejší.

Klepněte pro větší obrázek
V okolí spouště najdete všechny důležité ovládací prvky

Rozložení ovládacích prvků je pro Nikon typické, hlavní vypínač kolem spouště, kousek od ní pak tlačítka pro natáčení videa, korekci expozice a zobrazení informací na displeji a hlavní volič expozičních režimů.

Na zadní straně najdete třípalcový displej s velmi jemným rozlišením 921 000 obrazových bodů vlevo od něj je pětici tlačítek pro režim přehrávání, vstup do menu, přiblížení a oddálení fotky na displeji kombinované s nápovědou a tlačítko zobrazení informací. V pravé části těla je nastavení režimu snímání/samospouště, tlačítko živého náhledu, mazání a čtyřsměrový ovladač s potvrzovacím středem. Přímo pod palcem pravé ruky vám při držení přistane dialogové kolečko a vedle něj pak zámek expozice.

Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled se podle ikon zorientujete i na zadní straně

Poslední dva ovládací prvky najdete na levé straně vedle pojistky bajonetu – ruční vyklopení blesku kombinované s nastavením typu záblesku a funkční tlačítko. Tomu bohužel nemůžete přiřadit zcela libovolnou funkci, na výběr máte pouze ze čtyř možností – volba kvality/rozlišení snímku, citlivost, vyvážení bílé anebo Active D-Lighting. Na setovém objektivu pak najdete přepínání automatického a ručního ostření a aktivaci stabilizace.

Klepněte pro větší obrázek
Levá ruka obsluhuje uživatelské tlačítko a také nastavení objektivu

Ve spod najdete dvířka pro baterii, pravý bok ukrývá slot paměťovou kartu SD, SDHC či SDXC, výrobce doporučuje používat karty třídy 6, zvláště pokud plánujete natáčet video ve full HD. Na levém boku pak je gumová krytka a pod ní vstup pro mikrofon, USB rozhraní kombinované s videovýstupem, HDMI a konektor pro připojení GPS jednotky.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny konektory jsou ukryty na jednom místě, pod gumovou krytkou

Celkově je ergonomie na velmi dobré úrovni, společně s vhodně tvarovaným gripem nebudete mít problém najít si vhodný úchop. Tělo fotoaparátu je poměrně malé, máte-li větší ruce, budete muset malíčkem pravé ruky tělo podkládat. Bateriový grip pro „zvětšení“ těla bohužel v nabídce výrobce nenajdete. Na druhou stranu je však takto malá velikost výhodou neboť nemusíte na fotoaparát nosit samostatnou brašnu a bez problémů se vejde do městského batohu.

Rozdíl jedné třídy

Zásadní rozdíly mezi zrcadlovkami základní řady a pokročilými zrcadlovkami jsou v zásadě dva (pomineme-li konstrukci, která je u vyšších řad odolnější) – jednak je to ovládání a jednak jsou to doplňující funkce.

Stran ovládání je u entry-level modelů nutno pro každou změnu nastavení vstupovat do menu, což může být mnohdy otravné. Většina výrobců tento problém řeší stejně, a to suplováním stavového displeje hlavním displejem. Na něm najdete nejpoužívanější parametry, které můžete poměrně rychle měnit jejich výběrem a otáčením dialogového kolečka.

Nikon bohužel nemá zabudovaný snímač přiblížení fotoaparátu k oku, takže displej se stavovými informacemi svítí až do okamžiku stisku spouště a poté se opět rozsvítí. Alternativou je samozřejmě vypnutí displeje v menu, kdy si informace zobrazíte jedním ze dvou informačních tlačítek.

Poměrně nepříjemné překvapení mne čekalo při pohledu do hledáčku a následném prozkoumání menu. Jedna z konkurenčních výhod zrcadlovek Nikon spočívala v možnosti zobrazit si v hledáčku pomocnou mřížku pro kompozici. Tuto funkci jsem si oblíbil a poměrně často ji využíval, bohužel u modelu D3200 k dispozici není, což je škoda.

Klepněte pro větší obrázek
Displej si zaslouží velkou pochvalu, především za své vysoké rozlišení

Naopak velmi příjemným je rozlišení displeje fotoaparátu, hodnota 921 000 obrazových bodů při třípalcové úhlopříčce je skvělá. U amatérských entry zrcadlovek dosud používané rozlišení 230 000 bylo velmi chabé a sloužilo spíše pro orientační náhledy. S novým displejem můžete již bez problémů kontrolovat ostrost snímku na displeji a živý náhled je při snímání také mnohem „zábavnější“. Stavový displej se navíc otáčí při náklonu fotoaparátu na výšku či na šířku, zvláštní je, že při prohlížení fotografií toto otáčení není k dispozici.

hce counter

Témata článku: Fotoaparáty, Technika, Testy, Zrcadlovky, Nikon, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


Olympus se mění na OM System

Olympus se mění na OM System

Petr Březina
OM SystemOlympus
6 objektivů, s nimiž můžete fotit i v totální tmě

6 objektivů, s nimiž můžete fotit i v totální tmě

Světelnost je jedním z velmi důležitých parametrů při výběru objektivu. Znáte ty nejsvětelnější kousky, které se v průběhu let objevily na trhu?

Petr Březina
Technika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Helena Vyplelová
Průvodce nákupem
Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Povedená fotografie by měla mít nejen svoji specifickou atmosféru a povedenou kompozici, ale zejména by měla být ostrá.

Petr Březina
Fotoškola
Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

Petr Březina
Objektivy