69
Fotogalerie

Nikon D3100 – foto a video v kompaktním těle

Nová amatérská zrcadlovka Nikon D3100 vstupuje na vcelku nasycený trh. Její vybavení není malé, jak je to s obrazem?

Zrcadlovka Nikon D3100 patří mezi začátečnické modely z nejlevnější řady fotoaparátů. V portfoliu Nikonu je pak nástupcem modelu D3000 a při srovnání mezi sebou je pozicována pod model D5000, který má výklopný displej.

D01.jpg D02.jpg

Oproti předchůdci D3000 se zásadní rozdíl udál především u snímače, který má nově rozlišení 14,2 Mpx a je typu CMOS, zatímco předchůdce měl o 4 Mpx méně a snímač byl typu CCD. Menším redesignem prošlo také tělo fotoaparátu, které je o chlup menší a v několika málo detailech je pozměněno tak, aby bylo jeho držení ergonomičtější. Nejvýraznější změnu najdete u gripu a umístění spouště, která není ve vodorovné poloze ale je mírně nakloněna, tudíž lépe ovladatelná ukazovákem.

Základní parametry:

  • snímací prvek: CMOS APS-C velikosti 23,1 × 15,4 mm, 14,2 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 4 608 × 3 072 bodů
  • videosekvence: 1920 × 1080, 24 sn./s
  • paměťové médium: SD, SDHC, SDXC, Eye-Fi
  • LCD: úhlopříčka 3", 230 000 obr. bodů
  • napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG, NEF
  • rozměry a hmotnost: 124 × 96 × 74,5 mm, 500 gramů
  • oficiální prodejní cena: 14 690 Kč vč. DPH

Po stránce funkčnosti byla zrcadlovce do vínku přidána možnost natáčet video, a to rovnou ve full HD rozlišení 1920 × 1080 bodů. Displej s úhlopříčkou 3" má rozlišení pouhých 230 000 bodů, jeho obraz je však vcelku jemný a pro kontrolu detailů dostačuje.

D05.jpg D06.jpg

Orientace na těle je velmi intuitivní a pokud jste neměli zrcadlovku Nikon v ruce, nemusíte se bát zdlouhavého učení. Většina tlačítek je na vhodných místech a jejich funkce jsou odhadnutelné i z popisků. Co víc, Nikon D3100 má kompletní české menu, takže i jeho přizpůsobení je velmi snadné.

Pokročilá ergonomie

Rozmístění ovládacích prvků je patrné z přiložených fotografií, a jak vidíte, je velmi podobné ostatním zrcadlovkám této kategorie. Model D3100 má však několik specifik, které je ptřeba zmínit. Předně je to volič režimu snímání, kterým přepínáte mezi jednotlivými snímky, sérií snímků, samospouští anebo tichým režimem. Volič je v podobě posuvné páčky umístěn pod kolečko pro volbu expozičního režimu a je velmi snadno dostupný i s okem přiloženým u hledáčku.

D03.jpg D04.jpg

Dalším velmi povedeným ovladačem je aktivace živého náhledu a tlačítko pro natáčení videosekvencí. Obojí najdete vpravo nahoře vedle displeje v podobě tlačítka s okružím, které má navíc páčku pro pohodlné otočení. Jednoduchým pootočením aktivujete a deaktivujete živý náhled na displeji. Středovým tlačítkem pak zahájíte snímání videa.

Naopak velmi nešťastně je vyřešeno přepínání ostřících bodů. Těch má D3100 celkem jedenáct a výběr konkrétního z nich se děje prostřednictvím čtyřsměrového voliče v pohotovostním stavu. Ovládání je to osvědčené už z dob kinofilmových zrcadlovek, dokonce i stará F80 má výběr ostřícího bodu stejné. Zásadní rozdíl je však v tom, že většina modelů měla zámek tohoto ovladače, za pomoci jednoduché páčky bylo možné ovladač uzamknout, takže nešel stisknout, případně jeho stisk nevyvolal žádnou reakci.

D08.jpg D12.jpg

Nikon D3100 bohužel zámek ovladače nemá, a osobně to považuji za velký nedostatek, protože bylo prakticky na denním pořádku, že jsem si nechtěně přepnul ostřící bod, ať už to bylo nevědomým stiskem rukou anebo častěji nosem po přiložení oka k hledáčku – osobně mám totiž jako záměrné oko levé.

Podobně jako u ostatních amatérskách modelů i D3100 nemá horní stavový displej a veškerá komunikace se děje přes hlavní displej. Pro nastavení je použito osvědčené grafické rozhraní, které se poprvé objevilo u modelu D40 a D60. Matoucí může být dvojice tlačítek, kdy má jedno značení <i> a druhé pak info. První slouží k přepnutí z informačního zobrazení na displeji do výběrového zobrazení, druhé pak displej vypíná.

D10.jpg D11.jpg

Rozhraní pro komunikaci s okolními zařízeními čítá celkem čtyři konektory – pro připojení k GPS modulu, USB rozhraní, HDMI rozhraní a vstup pro napájecí konektor. Všechny najdete na levé straně, na pravé straně je pak kryt paměťové karty a vespod gripu prostor pro baterii. Nabíječka akumulátoru má univerzální řešení připojení do sítě. Na integrovanou vidlici amerického standardu stačí připevnit dodávanou koncovku pro evropské zásuvky. Při cestování tak nemusíte řešit různé redukce.

D14.JPG 

D15.jpg D16.jpg

Pokračování 2 / 3

Funkce a vybavení

Po stránce vybavení a funkčnosti je na tom zrcadlovka podobně jako konkurenční modely, těžko zde budete hledat množství tlačítek přímého přístupu, pro většinu zásadních nastavení musíte do menu. Neocenitelné je v tomto případě menu nastavení, které se promítá na zadním displeji, je velmi přehledné a zobrazuje všechny podstatné parametry k nastavení.

Jelikož je zrcadlovka určena především amatérským a začátečnickým uživatelům, je na voliči expozičních režimů krom klasické čtveřice (P, A, S, M) přidáno také sedm scénických režimů, plná automatika a průvodcovký režim Guide, který je zde novinkou. Při jeho aktivaci nabídne fotoaparát uživateli řešení několika předdefinovaných požadavků. Uživatel tak může bez znalosti závislosti clony a hloubky ostrosti vytvářet snímky z rozostřeným pozadím či makrosnímky. Návodů je sice poskrovnu, nicméně pro začátečníky mohou být velmi užitečné.

Nikon navíc na svých stránkách vystavil praktické video pro začátečnické uživatele, kde mohou najít množství informací a návodů, jak s fotoaparátem pracovat.

screen.png 
Klepnutím na obrázek přejdete na web Nikon

Snímky je možné ukládat ve formátu JPG anebo v surovém NEFu – průměrná fotka v JPGu má cca 8 MB, stejný snímek uložený jako NEF je datově dvakrát tak velký. Již standardem u fotoaparátů Nikon je funkce Active D-lightning, která pracuje vcelku spolehlivě a stejně jako u jiných modelů má na starosti prosvětlování tmavších míst scény.

Provozní rychlosti zrcadlovky jsou velmi dobré, první snímek pořídíte přibližně po půl sekundě od zapnutí. Bez namáčknutí spouště pořídíte snímek v průměru za 0,4 sekundy, záleží ale na tom, jaký objektiv používáte, setovým zoom 18–55 mm nepatří mezi nejrychlejší. Pokud máte zaostřeno, je snímek exponován okamžitě. Ukládání snímků je rychlé, trvá necelou půlvteřinu, sériové snímání deklaruje výrobce 3 sn./s, reálně jsme naměřili kolem 2,7 sn./s, počet snímků není omezen nicméně po sedmadvaceti snímcích se rychlost sníží.

Natáčení videa je bezproblémové a intuitivní, nastavit můžete tři různá rozlišení (1920×1080 bodů, 1280×720 bodů anebo 640×424 bodů) s různou frekvencí snímkování. V průběhu natáčení můžete bez problémů zoomovat. Ostření je k dispozici trojí – klasický single focus nebo kontinuální ostření, jak jej znáte z režimu fotografování. Jakmile se přepnete do režimu videa nebo živého náhledu a do jeho nastavení, pak můžete volit ještě režim ideální pro natáčení, kdy je neustále doostřováno – nepřetržité zaostřování. Bohužel při tomto režimu opět velmi záleží na kvalitě objektivu, neboť u setového objektivu je ostření poměrně hlučné a tudíž velmi ruší při přehrávání natočeného videa.

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Stejně jako u jiných digitálních zrcadlovek, i v případě D3100 je třeba posuzovat všechny snímky v závislosti na použitém objektivu. Upřímně řečeno, setový objektiv, ačkoliv je vybaven redukcí vibrací, není příliš kvalitní. Ve srovnání se setovým objektivem například u Nikonu D70 (takřka legendární 18–70 mm) je setová 18–55 mm "plastový odlitek". Testcharty jsme proto pořizovali objektivem 18–70 mm, většina demosnímků je také pořízena títmo sklem, podrobnosti najdete vždy v EXIF datech fotografie.

Na testovacích snímcích je rozlišení objektivu uspokojivé a bez problémů rozeznáte 2 000 lph na širokém ohnisku, na dlouhém ohnisku je rozlišení prakticky stejné. V ploše má testovací snímek měkkčí kresbu, směrem k okrajům pak klesá i ostrost, zejména v pravé části snímku. Když jsme nasadili setový objektiv 18–55 mm, byla celková ostrost o chlup horší, především pak v levé části snímku. Rozlišení bylo u obou skel prakticky stejné.

testchart_wide_01.jpg testchart_wide_02.jpg testchart_wide_03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
testchart_wide_04.jpg testchart_wide_05.jpg testchart_wide_06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
testchart_wide_07.jpg testchart_wide_08.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na širokém ohnisku, postupně všechny citlivosti
testchart_tele_01.jpg testchart_tele_02.jpg testchart_tele_03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
testchart_tele_04.jpg testchart_tele_05.jpg testchart_tele_06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
testchart_tele_07.jpg testchart_tele_08.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na dlouhém ohnisku, postupně všechny citlivosti

Šum je na poměrně dobré úrovni, standardní rozsah citlivostí je u fotoaparátu ISO 100 až ISO 3 200, k dispozici jsou ještě dvě vysoké citlivosti s hodnotou přibližně ISO 6 400 a ISO 12 800. Níže si můžete prohlédnout snímky pořízené postupně na všechny citlivosti. Osobně si dokážu představit, bezproblémové fotografování i na citlivost ISO 3 200, při které ještě nedochází k zásadní ztrátě barevných informací a ostrosti.

DSC_0407.JPG DSC_0408.JPG DSC_0409.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSC_0410.JPG DSC_0411.JPG DSC_0412.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSC_0413.JPG DSC_0414.JPG
max. velikost | max. velikost
Postupně všechny citlivosti ISO

Hodnocení

Nikon D3100 je ideálním vstupním modelem do světa zrcadlovek, a to především díky obrazové kvalitě a také malým, kompaktním rozměrům. Použitý CMOS snímač již patří ke standardu a všechny aktuálně prodávané modely Nikonu tak pracují se stejným typem snímače. Vzhledem k obrazovým výsledkům při použití vyšší citlivosti, bych se nebál ani fotografování při vyšším ISO.

Natáčení videa je taktéž praktické, zvláště když můžete točit ve full HD rozlišení – kvalita je zde opravdu znát. Stejně tak ovládání živého náhledu a natáčení videa je prakticky vyřešeno. Mírným nedostatkem je absence zámku čtyřsměrového voliče. 

Obrazovou kvalitu hodnotíme jako velmi dobrou, velmi však záleží na použitém objektivu. Setový zoom s rozsahem 18–55 mm patří k průměru, v okamžiku, kdy jej vyměníte za lepší sklo, dosáhnete mnohem kvalitnějších výstupů.

Plusy:

  • ergonomie
  • videosekvence
  • obrazová kvalita na vyšší ISO

Mínusy:

  • absence zámku čtyřsměrného ovladače
  • průměrný setový objektiv
  • hlučnější ostření při videosekvencích

Cena:

  • doporučená 14 990 Kč vč. DPH
  • na internetu cca 15 790 Kč vč. DPH

Nikon D3100.jpg

Demosnímky

DSC_0015.JPG DSC_0020.JPG DSC_0033.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSC_0039.JPG DSC_0160.JPG DSC_0186.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSC_0415.JPG DSC_0418.JPG DSC_0420.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSC_0423.JPG DSC_0426.JPG DSC_0431.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSC_0453.JPG DSC_0456.JPG DSC_0458.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSC_0459.JPG DSC_0460.JPG DSC_0464.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSC_0468.JPG DSC_0476.JPG DSC_0478.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSC_0486.JPG DSC_0489.JPG DSC_0493.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSC_0508.JPG DSC_0521.JPG DSC_0532.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSC_0541.JPG DSC_0552.JPG DSC_0560.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Určitě si přečtěte

Články odjinud