Nikon Coolpix v novém kabátě

21. února 2007
TWEET SDÍLET
Nikon představil nové logo úspěšné řady digitálních kompaktů Coolpix. Aby toho nebylo málo, přidal výrobce hned sedm novinek ve třech modelových řadách.

Logo Coolpix se mění po deseti letech existence této produktové řady. Podle výrobce se nové logo vyznačuje jemnými křivkami a písmem s ostrými, tenkými linkami, které připomíná sochařské dláto symbolizující mistrovskou dovednost a kvalitu produktů. V rámci seznamovací kampaně (s novým logem) budou zprovozněny během tohoto týdne i nové webové stránky pro uživatele kompaktů Coolpix.

Klepněte pro větší obrázek

Nikon Coolpix L10 a Coolpix L11

Nejnižší modelová řada L (Life) bude rozšířena celkem o tři nové kompakty, ty nesou označení L10, L11 a L12.

Coolpix L10 a Coolpix L11 jsou prakticky totožné modely, které se navzájem odlišují v počtu světlocitlivých buněk na snímači a také ve velikosti displeje. Podobně jako Panasonic, ani Nikon neupouští od výroby částečně duplicitních modelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Najdi dva rozdíly...

Tělo digitálu je plastové s šedou metalízou. Na to, že jsou určeny pro úplné začátečníky, mají oba digitály vhodně osazena všechna tlačítka čtyřsměrného voliče přímou volbou parametrů. Celkový počet tlačítek přímého přístupu je však minimální. Použitý objektiv má rozsah ohnisek 37,5–112,5 mm, což značí trojnásobný optický zoom. Světelnost je standardní pro danou kategorii, a to F2,8–5,2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
... ani tady nejsou

Oba dva fotoaparáty jsou konstruovány jako expoziční automaty, o všechna nastavení se stará automatika fotoaparátu, a to včetně citlivosti. Mimo automatického režimu je možné využít i jedno z celkem šestnácti scénických nastavení. Dobrým tahem je možnost manuální kalibrace bílé.

Model L10 je osazen pětimegapixelovým snímačem o velikosti 1/2,5", maximální rozlišení snímku je tedy 2 560 × 1 920 bodů, Coolpix L11 má o jeden megapixel víc a největší rozlišení snímku je 2 816 × 2 112 obrazových bodů. Videosekvence jsou u obou fotoaparátů stejné – 640 × 480 bodů při frekvenci 30 sn./s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jako vejce vejci...

Druhým rozdílem je velikost displeje, ten je u L10 dvoupalcový s rozlišením 153 000 pixelů, u L11 má úhlopříčku 2,5" a bohužel nižší rozlišení 115 000 bodů. U obou digitálů je možné nastavit jas displeje. Standardem je podpora SDHC karet (včetně SD karet), k dispozici je i 7MB interní paměť. O napájení se stará dvojice AA baterií.

Nikon Coolpix L12

Coolpix L12 je bohatším příbuzným předchozích dvou modelů. Na první pohled byste těžko hledali rozdíly, tělo fotoaparátu je prakticky stejné – plast se stříbrnou metalízou nebo matná černá barva. Uvnitř se však skrývá 7Mpx snímač, který produkuje fotografie s maximálním rozlišením 3 072 × 2 304 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšením je také stabilizace obrazu (VR) založená na plovoucích čočkách v objektivu. Ten má rozsah ohnisek 35–105 mm (ekvivalent kinofilmu) a světelnost F2,8–4,7. Podobně jako ostatní modely L-řady, i L12 je expozičním automatem, doplněným více jak desítkou scénických režimů. Méně zkušeným fotografům přijdou vhod funkce jako je digitální blesk nebo autofokus s detekcí tváře.

Klepněte pro větší obrázek

Coolpix L12 má 2,5" displej s rozlišením 115 000 bodů, energii dodává dvojice AA akumulátorů. Kromě 21 MB vnitřní paměti je k dispozici i slot na SD/SDHC karty.

Nikon Coolpix S50c

Stylová S-řada má celkem tři nové přírůstky. Pouze jeden z nich však zůstal věrný tradici periskopových objektivů, ostatní dva mají klasické – výsuvné objektivy. Právě Nikon Coolpix S50c je tím, který zůstal věrný periskopu.

Klepněte pro větší obrázek

S50c je, stejně jako ostatní stylovky Nikonu, expozičním automatem, který nabídne hned patáct přednastavených režimů snímání. Ze sedmimegapixelového snímače dostanete fotografie s maximálním rozlišením 3 072 × 2 304 obrazových bodů. Citlivost je možné nastavit až na ISO 1 600.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně jako předchůdce Coolpix S7c, tak i S50c zaujme především tenkým tělem a možností sdílet snímky prostřednictvím vestavěného Wi-Fi rozhraní. Objektiv s rozsahem 38–114 mm má mírně podprůměrnou světelnost F3,3–4,2. Malou náplastí je stabilizace obrazu v podobě plovoucích čoček, kombinovaná s elektronickou redukcí vibrací.

Třípalcový displej má rozlišení 230 000 obrazových bodů. Snímky je možné ukládat na SD nebo SDHC paměťovou kartu, k dispozici je i vnitřní 13MB paměť.

Nikon Coolpix S200 a Coolpix S500

Coolpix S200 je svými parametry velice podobný předchozímu modelu S50c. Jako první stylovka Nikonu má klasický výsuvný objektiv s rozsahem ohnisek 38–114 mm, světelnost však ani zde není nijak špičková a F3,1–5,9 představuje spíš horší průměr.

Klepněte pro větší obrázek

Patnáct scénických režimů je doplněno plnou expoziční automatikou. Také u tohoto modelu můžete použít elektronickou redukci vibrací a funkce jako digitální blesk nebo autofokus s detekcí tváře. Citlivost 7Mpx snímače lze manuálně nastavit až na ISO 1 000.

Klepněte pro větší obrázek

Dvouapůlpalcový displej má bohužel nízké rozlišení 115 000 obrazových bodů. Napájení je zajištěno Li-Ion akumulátorem.

Coolpix S500 je výkonnějším dvojčetem S200. Rozlišení zůstalo stejné 7 Mpx, také v konstrukci nenajdete příliš mnoho rozdílů. Odlišný je použitý objektiv, u modelu S500 je trojnásobný zoom posunutý více k širokému ohnisku a jeho rozsah je klasických 35–105 mm. Také světelnost se mírně vylepšila na F2,8–4,7.

Klepněte pro větší obrázek

Zásadním rozdílem je však mechanická stabilizace obrazu – VR – která pracuje s plovoucími optickými členy. To vše je doplněno vysokou citlivostí ISO 2 000 a 2,5" displejem s rozlišením 230 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Nikon Coolpix P5000

Pokročilá P-řada se rozroste pouze o jednoho zástupce, podle parametrů a vybavení se však jedná o poměrně konkurenceschopný model.

Prvním trumfem digitálu je snímač s rozlišením 10 Mpx, tomu sekunduje objektiv s 3,5× zoomem vybavený stabilizací obrazu – VR a možnost manuálního nastavení citlivosti až na ISO 3 200. Nutno podotknout, že nejnižší citlivost je ISO 64. Méně častým, avšak o to praktičtějším, doplňkem je patice pro externí blesk a jemné nastavení clony v deseti krocích pro ideální volbu hloubky ostrosti.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě expoziční automatiky a necelých dvaceti expozičních módů můžete využít i pokročilé expoziční režimy jako je priorita clony, priorita času nebo plně manuální nastavení expozice. Samozřejmostí je i u tohoto kompaktu tzv. Retouch menu, pomocí něhož dodatečně prosvětlíte snímanou scénu (digitální blesk) nebo eliminujete efekt červených očí při snímání s bleskem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako jeden z mála je Coolpix P500 vybaven optickým hledáčkem s 97% pokrytím. K fotoaparátu je možné dokoupit širokoúhlou i tele-předsádku nebo některý ze systémových blesků Nikon.

Dočkáme se změny?

Poslední modely některých výrobců ukazují, že bychom se konečně mohli dočkat vylepšení kompaktních fotoaparátů nejen po stránce rozlišení snímače, ale především po stránce doplňkových funkcí a celkové konstrukce těla. Koncepce Nikonu Coolpix P5000 tomu nasvědčuje. Díky možnosti připojení externího blesku nebo přítomností optického hledáčku by mohl být vážným konkurentem například Canonu PowerShot G7.

Podrobné technické parametry najdete brzy v katalogu digitálů.

Témata článku: Technika, Nikon, První pohled


Muž se 140 znaky – Jack Dorsey

Muž se 140 znaky – Jack Dorsey

Patří k nejmladším miliardářům a technologickým vizionářům. Jeho platformu pro sdílení krátkých zpráv používá po světě dvě stě milionů lidí denně. Zakladatel Twitteru Jack Dorsey oslaví 19. listopadu pětačtyřicáté narozeniny.

Jan Spěšný
IT OsobnostiTwitter
Manipulace, neomezená moc a zisk na prvním místě. Kauza Facebook Papers otřásá Zuckerbergovým impériem

Manipulace, neomezená moc a zisk na prvním místě. Kauza Facebook Papers otřásá Zuckerbergovým impériem

** Whistleblowerka vynesla tisíce interních dokumentů Facebooku ** Síť nezvládá moderovat hate speech ani dezinformace ** Zuckerberg nemá nikoho, kdo by se mu postavil

Lukáš Václavík
CenzuraKauzyFacebook
Windows XP slaví 20 let. Takhle jsme systém přivítali v říjnu 2001

Windows XP slaví 20 let. Takhle jsme systém přivítali v říjnu 2001

Lukáš Václavík
Windows XPOperační systémyMicrosoft
Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Age of Empires patří do té sekce legendárních strategií, které pomohly žánr rozvinout a přinesly mnoho novinek. Přesto se série za mnoho let dočkala jen tří dílů. V dílnách studia Relic Entertainment konečně vzniklo pokračování a ačkoli je dobré, moc se teda nezměnilo.

Michal Maliarov
Age of Empires 4Recenze
Recenze herní myši Cooler Master MM731. Svižnost v jednoduchém balení

Recenze herní myši Cooler Master MM731. Svižnost v jednoduchém balení

Novinka od Cooler Masteru klame tělem a nabízí perfektní hardware v kombinaci s jednoduchým designem.

Michal Maliarov
Herní myšRecenze