V září ohlášený šestimegapixelový Nikon Coolpix S3 patří svými rozměry 89,9 × 57,5 × 19,7 mm a váhou 118 gramů do rodiny ultrakompaktních digitálů. Pojďme se společně podívat, do jaké míry je přístroj se zapouzdřenou optikou schopen uspokojit vaše požadavky.
Štíhlý digitál si můžete koupit v černém, stříbrném, bílém nebo červeném provedení
Max. velikost Max. velikost
Nejdříve si na našich laboratorních testovacích obrazcích pořízených na široké i dlouhé ohnisko ukážeme, co můžeme očekávat od objektivu ED Nikkor. Všimněte si, že optika má poměrně dobré rozlišení lph, pravda lepší hodnoty vykazuje na širokém konci. Také celkovou ostrost můžeme považovat za solidní, i když směrem k okrajům snímků se pozvolna začíná kresba vytrácet. Soudkovité i poduškovité sférické zkreslení jsme sice zaznamenali, není však nijak výrazné. Jedničku si přístroj zaslouží za absenci chromatické vady.
Pozor na varovnou ruku
Fotoaparát pracuje s trojnásobným optickým zoomem o rozsahu 35–105 mm, bohužel však má trochu horší světelnost (F3–5,4) než konkurenční modely stejné třídy. I přes tuto skutečnost ale v mnoha nepříznivých světelných situacích nečekaně zaostří, neboť má velkou oporu v silném a dalekodosahovém přisvětlovacím reflektorku. I tak doporučujeme aktivovat funkci Blur Warning, která vás formou ikonky s roztřesenou rukou varuje o možném pořízení rozmazaných snímků. Účinnou variantou pro zajištění ostrých snímků je použití vyšší citlivosti, záleží však na vás, zda „spolknete“ prudce narůstající hladinu šumu.
Při této příležitosti si prohlédněte křivky šumu. Z následujích grafů je zřejmé, že již na základní nastavení, stejně jako na citlivost ISO 100, je hladina šumu poměrně vysoká, u ISO 200 a 400 se začíná rozcházet modrý kanál RGB, což na fotografiích způsobuje nepěkný barevný šum.
A nyní hladina šumu v reálu: na ISO 200 a 400 jsou pověstná „zrna“ opravdu nepřehlédnutelná.
Z naší standardní testovací scény se můžete přesvědčit o reálném barevném vypodobnění.
U pleťových odstínů se však setkáte s mírným barevným odklonem, provedení je mírně „pobledlé“.
Zleva: fotografie za denního světla bez blesku, s bleskem, poslední snímek v interiéru s bleskem
Max. velikost Max. velikost Max. velikost
Někdy je u pleťových barev velmi výrazné žluté zabarvení.
Foceno s bleskem. Je vidět vysoká míra šumu již při ISO 100
Max. velikost
S Coolpixem S3 můžete využít několik přednastavených režimů pro vyvážení bílé barvy, a to včetně uživatelské kalibrace.
Manuální kalibrace není pro všechny ultrakompakty zrovna samozřejmostí, pro Nikon Coolpix S3 ano
Max. velikost Max. velikost
Musíme konstatovat, že automatické vyrovnání teploty bílé barvy funguje spolehlivě. Protože při fotografování následujících demosnímků bylo zcela zamračené počasí, první dvojici jsme nasnímali na automatické vyvážení, druhou v režimu „Cloudy“. Automatika zachytila poměrně přesnou barevnou situaci, ve druhém případě jsou barvy dožluta.
Milovníci makrosnímků budou jistě potěšeni, neboť fotoaparát zaznamená nejmenší objekt o velikosti 3 cm.
Jak se stalo u letošních modelů od Nikonu tradicí, také „es trojka“ má vedle klasické výbavy (korekcí expozice počínaje a nastavením samospouště konče) několik ozvláštňujících funkcí. Tou nejvýraznější (a také užitečnou) je D-Lighting pracující na principu digitálního blesku, přímo v režimu prohlížení tedy můžete stiskem jednoho tlačítka prosvětlit podexponovaná místa na snímcích.
K zajímavostem jistě patří také režim Face-priority AF, který automaticky detekuje odstíny podobné lidskému obličeji. Nechybí ani funkce „redukce červených očí“, kterou lze podobně jako v předchozích případech provést bez použití počítače. V rámci 16 motivových programů najdete také „podvodní“ režim, ten však bez speciálního (volitelného) voděodolného pouzdra nevyužijete.
Uživatelé jistě uvítají velký LCD displej s úhlopříčkou 63,5 mm. Škoda jen, že jeho rozlišení je svými 110 tisíci obrazovými body podprůměrné, slušela by mu hodnota přinejmenším dvojnásobná. Ani antireflexní vrstvy nepatří k nejlepším.
Dvě třetiny zadní stěny zabírá displej s 2,5“ úhlopříčkou.
Na první pohled je u ovládacích prvků příliš mnoho ikonek
Max. velikost
U Coolpixu S3 si můžete vybrat podle vkusu, zda vám lépe vyhovuje práce s textovým nebo obrazovým menu, tuto možnost konkurenční přístroje většinou nemají.
Naměřili jsme
Při pořízení první fotografie od zapnutí si Coolpix S3 dává trochu na čas, větší prodlevu očekávejte také u snímání bez namáčknuté spouště. Na druhou stranu s namáčknutím je hodnota exaktně nezměřitelná, také ukládání dat můžeme označit jako rychlé. Jste-li netrpěliví, bude vám poněkud vadit (a pravda na operativnosti s přístrojem se tento fakt podepsal), že hlavní nabídku neopustíte jiným způsobem než opětovným stisknutím tlačítka Menu.
- první snímek: 2,73 s
- snímek bez namáčknutí: 0,83 s
- snímek s namáčknutím: neměřitelné
- ukládání-připravenost k dalšímu snímku: 1,43 s
- rychlost sériového snímání: 1,7 sn/s
- max. počet snímků v sérii: do zaplnění karty
Měřeno s paměťovou kartou Panasonic SD 1 GB Pro High Speed
Základní technické parametry fotoaparátu:
- snímací prvek: CCD 1/2,5“, 6 Mpx
- max. výst. rozlišení: 2 816 × 2 112 bodů
- paměťové médium: SD/MMC
- interní paměť 12 MB
- objektiv: 35–105 mm, F3–5,4
- LCD displej: úhlopříčka 63,5 mm, 110 000 obrazových bodů
- videosekvence: 640 × 480 px, 15 sn./s, zvuk
- možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový zdroj
Pro podrobnou specifikaci Nikonu Coolpix S3 klikněte zde
Nikon Coolpix S3 vykazuje solidní obrazovou kvalitu i barevné podání, přestože pleťové odstíny jsou zaznamenávány s lehkým posunem. Přístroj uspokojí amatérské fotografy, a to zejména jednoduchým ovládáním a zajímavými „featurami“ jako je režim Face Priority nebo D-Lighting. Bohatá funkční základna potěší také pokročilejší uživatele, ty však zamrzí jak absence reálného (či alespoň) náhledového histogramu, tak i velmi nízké rozlišení LCD displeje. Nežádoucí problémy se zhoršenou schopností zaostřit odstraníte pomocí zvýšení citlivosti ISO, ruku v ruce se však navýší také hladina šumu.
Plusy:
- funkční vybavení
- dok ve standardní výbavě
- start do uživatelského nastavení i plné automatiky
Mínusy:
- absence reálného i náhledového histogramu
- malý dosah blesku
- rozlišení displeje
Cena:
Zdroj:
Nikon
tel.: 267 154 560
www.nikon.cz