Nikon P7800 je inovací předchozího modelu Coolpix P7700. Oproti staršímu bratříčkovi přináší především elektronický hledáček, konektor pro připojení externího mikrofonu, lepší výdrž a samozřejmě také vylepšený snímač.
Hlavními přednostmi tohoto fotoaparátu by měly být dle výrobce dobré ovládání, objektiv se slušnou světelností a na poměry kompaktů velký snímač. Na vše se podíváme podrobněji, zatím uveďme jen několik nejdůležitějších parametrů. CMOS snímač má úhlopříčku 1/1,7“ a rozlišení 12 Mpx. Objektiv nabízí sedminásobný zoom s ekvivalentním rozsahem ohnisek 28–200 mm. A světelnost dosahuje proměnlivé hodnoty F2–4.
Důležité je také hned na úvod zmínit cenu. Ta v současnosti osciluje kolem 12–13 tisíc Kč. Za tyto peníze lze pořídit zrcadlovku se základním objektivem. Přesto si již teď dovolím prozradit, že Nikon P7800 může být pro mnohé zajímavější volbou. Ale nepředbíhejme, začněme ovládáním.
Ergonomie a ovládání
Hned po prvním uchopení fotoaparátu do ruky je jasné, že to výrobce s kvalitou zpracování myslí vážně. Hmotnost může některé napoprvé až zaskočit, přístroj váží s baterií a paměťovou kartou poctivých 399 g. To má svůj důvod, tělo částečně tvoří magneziová slitina.
S rozměry 118,5×77,5×50,4 mm nejde o žádného drobečka. Především tloušťka okolo 5 cm zajistí to, že kompakt, s výjimkou kapsy u kabátu či bundy, do žádné kapsy nevleze. Na druhou stranu má fotoaparát docela velký úchop, takže v ruce působí jistě.


K samotnému zpracování nemám jedinou výhradu, plasty jsou matné a nikde nic nevrže. Zamrzí snad jen poněkud hlučnější vyklápění vestavěného blesku. A neodpustím si již téměř klasickou připomínku, že na stativu nevyměníte ani paměťovou kartu, ani akumulátor, což je obzvláště u přístroje pro pokročilé škoda.


Na vnějšku najdeme velké množství tlačítek, dva otočné voliče a jeden multifunkční volič. Dva otočné voliče zajišťují pohodlné ovládání, zejména v kombinaci s funkčním tlačítkem vedle objektivu. Například v manuálním režimu lze voliči přímo měnit čas a clonu, po stisknutí tlačítka Fn1 pak citlivost. Takový luxus nenabízejí ani některé zrcadlovky ve vyšších cenových kategoriích.

Nad displejem leží dvojice tlačítek, jen těžko dosažitelných při držení jednou rukou. Levé přepíná zobrazení z displeje na hledáček, pravé umožňuje přístup do rychlého menu. Toto menu nabízí přístup k několika důležitým nastavením jako citlivost, bracketing, vyvážení bílé a další, přidat lze i vlastní položky.
Zklamal mě fakt, že jako nejdelší čas při použití funkce automatického nastavení citlivosti AutoISO umožňuje fotoaparát nastavit pouze 1/30 s. To je v případě focení v pohybu naprosto nedostatečné, stabilizace nezvládá, a nezbývá než fotit na plný manuál. Možná si říkáte, proč fotit v pohybu. Inu, během testování jsem došel k závěru, že tento kompakt může být ideální pro street fotografy díky své nenápadnosti a jinak skvělému ovládání.
Displej, hledáček a výdrž baterie
Nikon P7800 nabízí dvě možnosti, jak komponovat scénu. Buď přes displej, nebo pomocí elektronického hledáčku. Obě tyto zobrazovací plochy mají rozlišení 640×480 bodů, přičemž displej s úhlopříčkou 3“ může být otáčen a vyklápěn. K jeho podání barev ani jemnosti zobrazení nemám výhrady.
Naopak elektronický hledáček nepotěší, je miniaturní a o nějaké jemnosti zobrazení se vůbec nedá hovořit, pixely jsou prostě vidět. Dále chybí jakákoliv regulace jasu. Odezva není úplně špatná, ale i tak bych hledáček používal pouze v nouzi.
S displejem souvisí výdrž baterie, jelikož má na spotřebě největší podíl. Coolpix P7800 používá stejný akumulátor jako zrcadlovky D3100 či D5100 a výrobce deklaruje výdrž na jedno nabití okolo 350 snímků dle metodiky CIPA, což je o 30 snímků více oproti předchůdci. Za zlepšením stojí dle Nikonu zejména použití technologie RGBW LCD.
Číslo 350 mohu bez problémů potvrdit, ba dokonce bych řekl, že Nikon výdrž podceňuje. V chladném počasí, kdy se teploty pohybovaly okolo nuly, jsem neměl problém udělat okolo 400 snímků na jedno nabití. V létě by pak výsledek mohl být ještě o něco lepší.
Pokračování 2 / 3
Ostření, rychlost, obrazová kvalita, video
Ostření a rychlost
Ovládání, displej i výdrž byly silnými stránkami tohoto fotoaparátu. Ostření a rychlost patří mezi ty slabší. Bohužel nemůžu říci snad nic pozitivního ani o jednom z nich.
Rychlost ostření není příliš uspokojivá, na focení akce rovnou zapomeňte. Dále jsem narazil na problémy, kdy fotoaparát například nedokáže zaostřit na čtverečkovaný papír nebo některý text, což by libovolnému autofokusu nemělo dělat nejmenší potíže. Při zaostření naštěstí problém s přesností není.
A ještě poznámka k ručnímu ostření. K dispozici sice máte lupu, takže není příliš obtížné zaostřit na správné místo, avšak lupa po každém vyfoceném snímku zmizí a musí být opětovně vyvolána stiskem několika tlačítek. Nerozumím, proč lupa nezůstane aktivována až do přepnutí zpět na automatické ostření.
Podobná situace je u režimu samospouště, taktéž se vypne po každém snímku. Toto chování lze ale naštěstí, byť hluboko v menu, změnit. Někdy si říkám, jestli vůbec tým odpovědný za uživatelské rozhraní zkoušel s fotoaparátem udělat alespoň jeden snímek…
Kritickým tónem budu pokračovat i u rychlosti fotoaparátu. Reakce mohou být v některých situacích, například při prohlížení snímků s podrobnými informacemi, velice pomalé. Ukládání snímků je pak doslova utrpení.
Při focení do formátu RAW+JPEG dosahuje prodleva mezi snímky asi 5–6 s, což považuji za zcela nepřijatelné. U samotného RAW není situace o moc lepší, asi 4 s. Nenáročné uživatele potěší, že s focením do JPEGu není až takový problém, prodleva v tomto případě dosahuje okolo 1–2 s. Během ukládání snímku přitom přístroj nereaguje na žádná tlačítka, dokonce nelze ani pořídit další snímek, což považuji za velké minus. Podotýkám, že tyto hodnoty byly dosaženy s rychlou paměťovou kartou s rychlostí zápisu přes 17 MB/s.
Rychlost kontinuálního snímání dosahuje hodnoty až 8 snímků za sekundu, přičemž fotoaparát dokáže zaznamenat maximálně 6 snímků. Poté dojde k výraznému zpomalení.
Obrazová kvalita
Nyní se už podívejme na to nejdůležitější, tedy jak kvalitní snímky můžeme s tímto fotoaparátem pořídit.
Dynamický rozsah snímače není na základní citlivost vůbec špatný, přístroj dobře zvládá i kontrastní scény. S vyšší citlivostí sice dynamický rozsah rychle klesá, ale to není u kompaktů nic neobvyklého. Ukázky můžete nalézt v poslední kapitole.
Problémem poslední doby bývá hlavně přesnost podání barev. Nikon Coolpix P7800 jsem v tomto ohledu chtěl nejprve vychválit, JPEG soubory vypadaly na první pohled velice dobře. Jenže po otevření RAWů jsem se nestačil divit.
Opakuje se zde stejná situace jako u dříve recenzované bezzrcadlovky Panasonic GF6. Barvy v RAW trpí na posun do žluta a jsou přesycené. JPEG z fotoaparátu situaci poměrně dobře koriguje, takže barevnost snímků zhruba odpovídá realitě, ale rozhodně by nebylo na škodu přidat trochu saturace (na rozdíl od RAW). Sytost barev v JPEGu může naštěstí každý upravit dle svého gusta, stačí zabrouzdat do profilů v nastavení fotoaparátu.
Přejděme nyní k tomu, jak dopadl fotoaparát při různých nastaveních citlivosti. Pro vyvolání RAW snímků jsem použil Adobe Photoshop CS6 a nejnovější verzi modulu Camera Raw 8.3 s výchozím nastavením. Vlevo následují JPEG snímky z fotoaparátu, vpravo po vyvolání z RAW.

Citlivost ISO 80, vlevo JPEG, vpravo RAW
Na základní citlivost ISO 80 není až na výše zmíněnou barevnost se snímky žádný problém.

Citlivost ISO 100
To samé platí i o citlivosti ISO 100.

Citlivost ISO 200
Ani při citlivosti ISO 200 nelze nic vytknout.

Citlivost ISO 400
Při citlivosti ISO 400 začíná u JPEG snímků fotoaparát lehce mazat, takže se ztrácejí nejjemnější detaily. RAW drží detaily bez problému.

Citlivost ISO 800
U citlivosti ISO 800 dochází k prvnímu výraznějšímu nárůstu šumu. RAW stále dobře drží detaily, JPEG snímky působí v důsledku odšumu lehce neostře.

Citlivost ISO 1600
Snímky při citlivosti ISO 1600 už v JPEG postrádají drobné detaily úplně a působí velmi neostře, takže bych tuto citlivost doporučil nepoužívat. Co se týče RAW, tam je situace hraniční, po drobných úpravách by ale nebyl problém použít snímek ani pro tisk na větší formát.

Citlivost ISO 3200
Citlivost ISO 3200 připomíná v JPEG malbu vodovkami, v RAW zmizely drobné detaily.

Citlivost ISO 6400
Nejvyšší citlivost ISO 6400 už uvádím pouze z povinnosti.
Celkově si fotoaparát vzhledem k velikosti snímače nevedl vůbec špatně. Za hraniční nastavení citlivosti považuji ISO 800 u JPEG a ISO 1600 u RAW. To však platí jen za určitých okolností, jak můžete sami vidět na ukázkových snímcích v poslední kapitole, tyto citlivosti při nočním focení příliš použitelné nejsou.
Optické vlastnosti objektivu
V noci bohužel nepomůže ani optická stabilizace, jejíž účinnost dosahuje dle praktických testů hodnoty sotva 3 expozičních stupňů, přičemž pevné ruce a hlavně velká porce štěstí patří k základním předpokladům udržení delšího času. Při použití tohoto kompaktu za horších světelných podmínek jste tak vzhledem ke světelnosti objektivu F2–4 odkázáni na používání nejširšího ohniska a vzývaní fotografického boha.
Výřez 1:1, nahoře bez stabilizace, dole s použitím stabilizace (1/8 s při 43 mm)
Světelnost objektivu přitom není vzhledem k rozsahu ohnisek 28-200 mm vůbec špatná. Právě naopak, jde snad o maximum, jakého mohou dnes inženýři dosáhnout tak, aby nedošlo k větším kompromisům v oblasti optické kvality.
Pro představu o tom, jaké má objektiv zkreslení a kdy můžeme očekávat vinětaci, jsem připravil několik testovacích snímků. Mějte, prosím, na paměti, že nebyly pořízeny v laboratorních podmínkách a slouží spíše pro ilustraci. V menu fotoaparátu se nabízí aktivace korekce zkreslení, pro posouzení kvalit objektivu byla vypnuta.


Ohnisko 28 mm při clonách F2, F2,8, F4 a F5,6
Na nejširším ohnisku lze pozorovat poměrně silné soudkovité zkreslení a při plně otevřené cloně taktéž vinětaci. Ta po přiclonění na hodnotu F2,8 téměř mizí a při cloně F4 již není patrná vůbec.


Ohnisko 42 mm při clonách F2,5, F2,8, F4 a F5,6
Při použití ohniska 42 mm jsou optické vady v podobě jak zkreslení, tak vinětace, prakticky neexistující.


Ohnisko 92 mm při clonách F3,2, F4 a F5,6
Ohnisko 92 mm taktéž nemá se zkreslením ani vinětací problém.

Ohnisko 200 mm při clonách F4 a F5,6
Nejdelší ohnisko 200 mm patří, podobně jako nejširší, k opticky slabšímu. Při plně otevřené cloně je patrná vinětace, a ani po přiclonění na clonu F5,6 úplně nezmizí. Bystřejší spatří mírné poduškovité zkreslení.
Ostrost objektivu hodnotím jako velmi dobrou při clonách od F2 do F5,6 na všech ohniscích. Občas sice můžeme pozorovat méně ostré okraje při plně otevřené cloně, není to ale nic, co by mělo v praxi vadit. Makro se zvětšením až 1:1 zvládá fotoaparát taktéž velmi dobře.
Co se týče chromatické aberace, s tou nemá objektiv prakticky problém, pouze při focení kontrastních scén dochází k jejímu omezenému výskytu. Celkově proto hodnotím objektiv jako velice dobrý.
Video
K fotoaparátům dnes již neoddělitelně patří video. Nikon Coolpix P7800 nabízí v této oblasti plně manuální kontrolu expozice a dokonce i vstup pro externí mikrofon přes konektor jack 3,5 mm. Video lze zaznamenávat v rozlišení 1920×1080 nebo 1280×720 bodů při 30 nebo 25 sn./s do formátu H.264. Jeho kvalitu můžete posoudit sami zhlédnutím ukázkového záznamu.
Pokračování 3 / 3
Celkové hodnocení a ukázkové snímky
Při hodnocení Nikonu Coolpix P7800 jsem trochu na vážkách. Na jednu stranu mě velice příjemně překvapilo ovládání, na druhou stranu považuji barvy v RAW za nereálné. Pozitiv a negativ najdeme ale samozřejmě mnohem více, pojďme si je proto shrnout.
Hodnocení
Začnu pozitivy. Kromě ovládání oceňuji vysokou známkou také výdrž baterie, dynamický rozsah snímače a ostrost objektivu. Některé jistě potěší také slušná kvalita videa a možnost připojit externí mikrofon. Za slunečného počasí jistě najde uplatnění zabudovaný ND filtr s účinností asi 3 expoziční stupně. A abych nezapomněl, obrazová kvalita P7800 při vyšších citlivostech patří v oblasti kompaktů k tomu nejlepšímu.
Teď ta negativa. Barvy při záznamu do RAW považuji za naprosto nevyhovující, snímky vyžadují poměrně velkou manipulaci při vyvolávání, abyste dosáhli kýženého výsledku. Taktéž mě zklamala stabilizace, která sice dokáže pomoci na delších ohniscích, při kratších časech ale příliš účinná není a výsledné fotky nepovažuji za ostré. Jako zásadní nedostatek přístroje však vnímám jeho rychlost. Ukládání snímků trvá neskutečně dlouho a stejně tak je utrpením prohlížení snímků s informacemi o expozici.
Suma sumárum jde o průměrný kompakt s nadprůměrným ovládáním a obrazovou kvalitou. Začátečníci budou pravděpodobně spokojeni, pokročilým fotografům bych Nikon P7800 spíše nedoporučil. Mohou za to barvy v RAW, pomalost, ale také cena 12–13 tisíc Kč, která je vzhledem ke konkurenci přemrštěná.
Osobně bych se podíval po fotoaparátu Olympus XZ-2, jenž nabídne světelnější objektiv a netrpí neduhy zmíněnými u P7800. Někdo může namítat, že má v porovnání s P7800 kratší rozsah ohnisek a ne tak pohotové ovládání, ale cena 8 tisíc Kč mluví jednoznačně v jeho prospěch.
Hlavní přednosti fotoaparátu
- Velmi dobré ovládání
- Ostrost objektivu
- Kvalita snímků v JPEG
- Výdrž baterie
- Kvalita zpracování
- Dynamický rozsah snímače
Hlavní nedostatky
- Barevnost RAW snímků
- Pomalost
- Ostření by mohlo být rychlejší a spolehlivější
- Nepříliš účinná stabilizace
- Elektronický hledáček postrádá smysl
- Nedotažená funkce AutoISO
Specifikace
- CMOS snímač s úhlopříčkou 1/1,7“ s rozlišením 12 Mpx
- rozsah citlivosti ISO 80-6400
- rozsah časů závěrky 1/4000 až 60 s
- video: 1920×1080 bodů nebo 1280×720 bodů při 30 a 25 sn./s
- objektiv s rozsahem 6–42,8 mm (ekvivalent 28-200 mm), světelností F2–4
- LCD displej s úhlopříčkou 3“ a rozlišením 640×480 bodů, možnost polohování
- elektronický hledáček s rozlišením 640×480 bodů
- slot na paměťové karty typu SD, SDHC, SDXC
- konektory: mini HDMI, jack 3,5 mm pro mikrofon, USB 2.0, AV
- rozměry: 118,5×77,5×50,4 mm
- hmotnost: 399 g včetně baterie a paměťové karty
Ukázkové snímky

F2, 1/8 s, ISO 640, 28 mm | F2, 1/20 s, ISO 400, 28 mm

F2.2, 1/15 s, ISO 400, 28 mm | F2, 1/10 s, ISO 400, 28 mm

F2, 1/13 s, ISO 400, 28 mm | F2, 1/8 s, ISO 450, 28 mm

F2, 1/15 s, ISO 400, 30 mm | F2, 1/13 s, ISO 400, 28 mm

F4, 1/50 s, ISO 80, 28 mm | F4, 1/60 s, ISO 80, 58 mm

F2, 1/80 s, ISO 80, 28mm | F5,6, 1/50 s, ISO 400, 117 mm

F4, 1/100 s, ISO 80, 35 mm | F3,5, 1/160 s, ISO 80, 152 mm

F3,5, 1/160 s, ISO 80, 135 mm | F4, 1/60 s, ISO 400, 200 mm

F4, 1/40 s, ISO 80, 28 mm | F2,5, 1/30 s, ISO 140, 28 mm

F4, 1/50 s, ISO 100, 42 mm | F4, 1/60 s, ISO 80, 74 mm

F4, 1/40 s, ISO 80, 28 mm | F4, 1/50 s, ISO 80, 46 mm

F4, 1/60 s, ISO 160, 135 mm | F4, 1/30 s, ISO 180, 28 mm

F5,6, 1/30 s, ISO 100, 28 mm | F2,5, 1/200 s, ISO 80, 42 mm

F4, 1/50 s, ISO 80, 105 mm | F2, 1/500 s, ISO 640, 28 mm

F4, 1/200 s, ISO 400, 28 mm | F4, 1/50 s, ISO 110, 58 mm