Nikon Coolpix P7000: návrat na vrchol

20. února 2011
TWEET SDÍLET
Profesionální kompakty se zvláště v podsledních měsících opět posunuly o kousek dál. Podívejme se detailněji na předzvěst změn - Coolpix P7000.

Do doby uvedení kompaktu Nikon Coolpix P7000 se zdálo, že tradiční výrobce fotoaparátů rezignoval na segment profesionálních kompaktů, které slouží jako doplněk k zrcadlovce a zároveň jsou metou pro uživatele, kterým se nechce vláčet na rameni zrcadlovkou a spokojí se s obrazovou kvalitou digitálních kompaktů.

Jedním z posledních výkřiků do tmy byl v tomto segmentu model , uvedený na trh v srpnu roku 2008. Od té doby jakoby Nikon na profikompakty zapomněl a nadále se soustředil pouze na low a mid-endové kompakty, které doplnil řadou ultrazoomů a smozřejmě také zrcadlovek.

Klepněte pro větší obrázek

Nekorunovaným králem na poli kompaktů se tak stal , kterému sekundoval . I těm však v posledních měsících zatápí bezrcadlovky typu Olympus PEN anebo Sony NEX, které kombinují malé rozměry a velký snímač s možností výměny objektivu. Má tedy kompakt typu P7000 co nabídnout?

Zlato pro vyznavače manuálu

Když jsem poprvé otevřel krabici s Nikonem Coolpix P700 a vzal jej do ruky, okamžitě se mi vybavil můj starý Olympus C5060WZ, který měl vynikající ergonomii. Coolpix P7000 odkazuje právě na tyto kompakty, které byly ve své době (2001-2004) tím jediným, co si mohl běžný uživatel cenově dovolit, zrcadlovky tehdy nešly s cenou pod 30 tisíc korun.

Základní parametry:

  • snímací prvek: CCD velikosti 1/1,7", 10,1 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • objektiv: 28–200 mm, F2,8–5,6
  • videosekvence: 1280 × 720, 30 sn./s, stereo, možnost externího mikrofonu
  • paměťové médium: SD, SDHC, SDXC, interní 79 MB
  • LCD: úhlopříčka 3", 921 000 obr. bodů
  • napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG, NRW
  • rozměry a hmotnost: 114 × 77 × 45 mm, 310 gramů
  • oficiální prodejní cena: 11 990 Kč vč. DPH

Konstrukčně je na tom P7000 velmi dobře, vše perfektně lícuje a sedí, nikde nenajdete vůli nebo jiné vady - tovární zpracování je příkladné. Ačkoliv je tělo vyrobeno z tvrzeného plastu, nepatří k těm úplně lehkým a dodá uživateli pocit, že drží pořádný aparát. Ostatně to usnadňuje i práci při fotografování s delšími časy. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Ergonomie je vynikající, celkově praktičtější tvar digitálu, který je vyšší než většina dnes vyráběných aparátů přispívá k pohodlnému držení, ať už máte pořádnou chlapskou ruku anebo menší ruce. Veškeré ovládáací prvky jsou perfektně dostupné a intuitivně umístěné. Velmi rychle po prvním uchopení zvládne ovládání prakticky každý, bude-li se orientovat alespoň podle popisků.

Na celém těle je více než patnáct ovládacích prvků, které slouží pro nastavení fotoaparátu. Velmi kladně v tomto případě hodnotím volič expozičních režimů, který je doplněn prakticky vyřešeným přístupem k nastavení nejpoužívanějších parametrů.Vše ještě doplněno dvojicí dialogových koleček po vzoru digitálních zrcadlovek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Hned zkraje horní strany najdete výrazný mechanický volič kompenzace expozice, který pracuje v rozsahu +/- 3EV s krokem po 1/3 EV. Pokud máte strach, že byste mohli ovladačem nechtěně pootočit a korekci expozice tak nastavit nevědomky, nemějte jej. Výrobce totiž myslel i na takový případ a jakmile je volič v jiné poloze než nula, rozsvítí se indikační dioda, která vás na to upozorní. Její viditelnost je dobrá i na přímém slunci.

Klepněte pro větší obrázek 

Vedle korekce expozice je spoušť s okružím zoomu a hlavní vypínač, dále volič expozičních režimů se základní sadou pokročilých režimů, kterou doplňuje trojice uživatelských nastavení, scénický a plně automatický režim a možnost natáčení videa.

Naprosto netypicky je na levém kraji aparátu dalčí otočný volič se středovým tlačítkem. Ten sdružuje nejčastěji používaná nastavení - citlivost, vyvážení bílé, kvalitu fotografií, bracketing a možnost vlastního menu. Jakmile nastavíte vybranou oložku a stisknete středové tlačítko, zobrazí se na displeji jednoduché rozhraní např. pro nastavení citlivosti. Volbu provedete čtyřsměrným ovladačem (buďto vlevo-vpravo anebo otáčením okruží), případně malým dialogovým kolečkem na zadní straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Toto řešení vstupu do submenu je velmi praktické a pohodlné, má jednu jedinou nevýhodu, a to že návrat zpět do pohotovostního menu trvá subjektivně déle než by měl, věřím ale, že tento malý nedostatek výrobce odstraní s další aktualizací firmwaru.

Hledáček s korekcí

Zadní stěna nedoznala zásadních změn oproti současné produkci Nikonu. Kolem velkého displeje najdete šest tlačítek přímého přístupu, čtyřsměrný ovladač s otočným okružím a zmiňované dialogové kolečko. To má tři funkce - v režimu P posouvá expozici, při prioritě clony a manuálu mění clonu, v režimu priority času pak nastavuje čas. Další uživatelské nastavení sice možné není, ale i tak je to velmi příjemná změna.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Nad displejem najdete optický hledáček, který je v této kategorii kompaktů ojedinělý (jediným konkurentem s hledáčkem je Canon G12) avšak občas se hodí. Co mne však zarazilo, je vestavěná dioptrická korekce hledáčku, kterou jsem zaznamenal u málokterého digitálu, který hledáček měl.

Přední strana fotoaparáítu nabídne ještě funkční tlačítko, kterému můžete v menu přiřadit jednu z šesti funkcí - citlivost, vyvážení bílé, Active D-Lighting, Picture Control, měření expozice, kvalita obrazu. Zvláštností je, že přiřazená funkce je aktivní pouze po dobu stisknutí tlačítka. Máteli tedy nastaveno snímání do JPEGu a chcete udělat pár fotek i do RAWu a funkčnímu tlačítku jste přiřadili výběr kvality obrazu, stačí jej stisknout, v nově zobrazené nabídce vybrat RAW a se stále stisknutým tlačítkem exponovat. Jakmile jej uvolníte, opět snímáte pouze do JPEGu. Po chvilce používání a cviku je tato funkce velmi praktická.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Kolem objektiveu ještě najdete odnímatelný kryt bajonetu, který slouží k připevnění rozšiřujícícho příslušenství, jako jsou širokoúhlé a telepředsádky. Jelikož umí fotoaparát natáčet i video, nesmí chybět HDMI rozhraní, které je společně s USB konektorem umístěno pod krytkou na pravém boku přístroje. Vespod je pak prostor pro baterii a paměťovou kartu. Přístroj používá stejný akumulátor jako zrcadlovka D3100, není tedy divu, že jeho výdrž je velmi dobrá, na jedno nabití pořídíte cca 300 až 400 snímků

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Pro natáčení videa musíte zvolit režim video na otočním voliči a poté stiskem spouště zahájíte záznam. Opětovným stiskem záznam ukončíte. Bohužel nikde na těle přístroje nenajdete samostatné tlačítko pro záznam videa.

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Nikon, Kompaktní fotoaparáty, Technologie, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

** pPodle jedná hypotézy byla podstatná část povrchu Marsu tvarována dávnou megatsunami ** . Za původce této globální katastrofy byl považován dopad planety či jádra komety ** Vědci nyní vystopovali impaktní kráter, který podle nich těsně souvisí se zmíněnou megatsunami

Stanislav Mihulka
KatastrofyMars
Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

Lukáš Václavík
Příslušenství
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
Nejlepší aplikace pro tento týden: Deník emocionální pohody, poznámky psané rukou a hubnutí s iPhonem

Nejlepší aplikace pro tento týden: Deník emocionální pohody, poznámky psané rukou a hubnutí s iPhonem

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce