80
Fotogalerie

Nikon Coolpix P7000: návrat na vrchol

Profesionální kompakty se zvláště v podsledních měsících opět posunuly o kousek dál. Podívejme se detailněji na předzvěst změn - Coolpix P7000.

Do doby uvedení kompaktu Nikon Coolpix P7000 se zdálo, že tradiční výrobce fotoaparátů rezignoval na segment profesionálních kompaktů, které slouží jako doplněk k zrcadlovce a zároveň jsou metou pro uživatele, kterým se nechce vláčet na rameni zrcadlovkou a spokojí se s obrazovou kvalitou digitálních kompaktů.

Jedním z posledních výkřiků do tmy byl v tomto segmentu model , uvedený na trh v srpnu roku 2008. Od té doby jakoby Nikon na profikompakty zapomněl a nadále se soustředil pouze na low a mid-endové kompakty, které doplnil řadou ultrazoomů a smozřejmě také zrcadlovek.

produkt_02.jpg

Nekorunovaným králem na poli kompaktů se tak stal , kterému sekundoval . I těm však v posledních měsících zatápí bezrcadlovky typu Olympus PEN anebo Sony NEX, které kombinují malé rozměry a velký snímač s možností výměny objektivu. Má tedy kompakt typu P7000 co nabídnout?

Zlato pro vyznavače manuálu

Když jsem poprvé otevřel krabici s Nikonem Coolpix P700 a vzal jej do ruky, okamžitě se mi vybavil můj starý Olympus C5060WZ, který měl vynikající ergonomii. Coolpix P7000 odkazuje právě na tyto kompakty, které byly ve své době (2001-2004) tím jediným, co si mohl běžný uživatel cenově dovolit, zrcadlovky tehdy nešly s cenou pod 30 tisíc korun.

Základní parametry:

  • snímací prvek: CCD velikosti 1/1,7", 10,1 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • objektiv: 28–200 mm, F2,8–5,6
  • videosekvence: 1280 × 720, 30 sn./s, stereo, možnost externího mikrofonu
  • paměťové médium: SD, SDHC, SDXC, interní 79 MB
  • LCD: úhlopříčka 3", 921 000 obr. bodů
  • napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG, NRW
  • rozměry a hmotnost: 114 × 77 × 45 mm, 310 gramů
  • oficiální prodejní cena: 11 990 Kč vč. DPH

Konstrukčně je na tom P7000 velmi dobře, vše perfektně lícuje a sedí, nikde nenajdete vůli nebo jiné vady - tovární zpracování je příkladné. Ačkoliv je tělo vyrobeno z tvrzeného plastu, nepatří k těm úplně lehkým a dodá uživateli pocit, že drží pořádný aparát. Ostatně to usnadňuje i práci při fotografování s delšími časy. 

produkt_01.jpg produkt_03.jpg
 

Ergonomie je vynikající, celkově praktičtější tvar digitálu, který je vyšší než většina dnes vyráběných aparátů přispívá k pohodlnému držení, ať už máte pořádnou chlapskou ruku anebo menší ruce. Veškeré ovládáací prvky jsou perfektně dostupné a intuitivně umístěné. Velmi rychle po prvním uchopení zvládne ovládání prakticky každý, bude-li se orientovat alespoň podle popisků.

Na celém těle je více než patnáct ovládacích prvků, které slouží pro nastavení fotoaparátu. Velmi kladně v tomto případě hodnotím volič expozičních režimů, který je doplněn prakticky vyřešeným přístupem k nastavení nejpoužívanějších parametrů.Vše ještě doplněno dvojicí dialogových koleček po vzoru digitálních zrcadlovek.

produkt_07.jpg produkt_13.jpg
 

Hned zkraje horní strany najdete výrazný mechanický volič kompenzace expozice, který pracuje v rozsahu +/- 3EV s krokem po 1/3 EV. Pokud máte strach, že byste mohli ovladačem nechtěně pootočit a korekci expozice tak nastavit nevědomky, nemějte jej. Výrobce totiž myslel i na takový případ a jakmile je volič v jiné poloze než nula, rozsvítí se indikační dioda, která vás na to upozorní. Její viditelnost je dobrá i na přímém slunci.

produkt_16.jpg 

Vedle korekce expozice je spoušť s okružím zoomu a hlavní vypínač, dále volič expozičních režimů se základní sadou pokročilých režimů, kterou doplňuje trojice uživatelských nastavení, scénický a plně automatický režim a možnost natáčení videa.

Naprosto netypicky je na levém kraji aparátu dalčí otočný volič se středovým tlačítkem. Ten sdružuje nejčastěji používaná nastavení - citlivost, vyvážení bílé, kvalitu fotografií, bracketing a možnost vlastního menu. Jakmile nastavíte vybranou oložku a stisknete středové tlačítko, zobrazí se na displeji jednoduché rozhraní např. pro nastavení citlivosti. Volbu provedete čtyřsměrným ovladačem (buďto vlevo-vpravo anebo otáčením okruží), případně malým dialogovým kolečkem na zadní straně.

produkt_14.jpg produkt_18.jpg
 

Toto řešení vstupu do submenu je velmi praktické a pohodlné, má jednu jedinou nevýhodu, a to že návrat zpět do pohotovostního menu trvá subjektivně déle než by měl, věřím ale, že tento malý nedostatek výrobce odstraní s další aktualizací firmwaru.

Hledáček s korekcí

Zadní stěna nedoznala zásadních změn oproti současné produkci Nikonu. Kolem velkého displeje najdete šest tlačítek přímého přístupu, čtyřsměrný ovladač s otočným okružím a zmiňované dialogové kolečko. To má tři funkce - v režimu P posouvá expozici, při prioritě clony a manuálu mění clonu, v režimu priority času pak nastavuje čas. Další uživatelské nastavení sice možné není, ale i tak je to velmi příjemná změna.

produkt_04.jpg produkt_05.jpg produkt_06.jpg
 

Nad displejem najdete optický hledáček, který je v této kategorii kompaktů ojedinělý (jediným konkurentem s hledáčkem je Canon G12) avšak občas se hodí. Co mne však zarazilo, je vestavěná dioptrická korekce hledáčku, kterou jsem zaznamenal u málokterého digitálu, který hledáček měl.

Přední strana fotoaparáítu nabídne ještě funkční tlačítko, kterému můžete v menu přiřadit jednu z šesti funkcí - citlivost, vyvážení bílé, Active D-Lighting, Picture Control, měření expozice, kvalita obrazu. Zvláštností je, že přiřazená funkce je aktivní pouze po dobu stisknutí tlačítka. Máteli tedy nastaveno snímání do JPEGu a chcete udělat pár fotek i do RAWu a funkčnímu tlačítku jste přiřadili výběr kvality obrazu, stačí jej stisknout, v nově zobrazené nabídce vybrat RAW a se stále stisknutým tlačítkem exponovat. Jakmile jej uvolníte, opět snímáte pouze do JPEGu. Po chvilce používání a cviku je tato funkce velmi praktická.

produkt_08.jpg produkt_09.jpg
 

Kolem objektiveu ještě najdete odnímatelný kryt bajonetu, který slouží k připevnění rozšiřujícícho příslušenství, jako jsou širokoúhlé a telepředsádky. Jelikož umí fotoaparát natáčet i video, nesmí chybět HDMI rozhraní, které je společně s USB konektorem umístěno pod krytkou na pravém boku přístroje. Vespod je pak prostor pro baterii a paměťovou kartu. Přístroj používá stejný akumulátor jako zrcadlovka D3100, není tedy divu, že jeho výdrž je velmi dobrá, na jedno nabití pořídíte cca 300 až 400 snímků

produkt_12.jpg produkt_19.jpg
 

Pro natáčení videa musíte zvolit režim video na otočním voliči a poté stiskem spouště zahájíte záznam. Opětovným stiskem záznam ukončíte. Bohužel nikde na těle přístroje nenajdete samostatné tlačítko pro záznam videa.

Pokračování 2 / 3

Funkce a vybavení

Po stránce vybavení a funkčnosti je na tom Coolpix P7000 snad nejlépe ze všech testovaných a troufám si říct, že i ze všech dostupných kompaktů na trhu. Výrobce si zkrátka dal při návrhu fotoaparátu záležet a vyrobil tak velmi schopného konurenta nejen pro kompakty jiných značek ale také pro levné digitální zrcadlovky.

Největší rozsah optiky

Oproti konkurenci nabídne P7000 velký rozsah ohnisek, sedminásobný zoom začíná na 28 mm a končí na 200 mm (ekvivalent 35 mm), samozřejmostí je v tomto případě mechanická stabilizace obrazu v podobě plovoucích optických členů v objektivu. Světelnost je také na dobré úrovni, a to F2,8–F5,6, i když kvalit konkurenčních strojů, především na dlouhém ohnisku, nedosahuje. Nutno však podotknout, že konkurence má nejdelší ohnisko v rozsahu 90–130 mm.


Poznámka: V průběhu testování jsme ve fotoaparátu upgradovali firmware z původní verze 1.0 na novější 1.1. V případě, že o koupi fotoaparátu uvažujete anebo jej již používáte, je tato aktualizace prakticky nezbytná. Firmware verze 1.0 má problémy s objektivem, který nejen, že je při ostření pomalejší, ale často se zasekává a nereguje na nic jiného než vypnutí přístroje, případně sám oznámí chybu, zasune se a poté opět vysune.


Zobrazení informací na displeji je při fotografování přehledné a srozumitelné, výtku snad mám pouze ke směru rotace časů a clony při jejich nastavování zadním dialogovým kolečkem, prakticky vždy jsem otáčel kolečkem přesně na druhou stranu, než bylo třeba. Fotoaparát má vestavěnou elektronickou vodováhu, kterou známe z profi a poloprofi zrcadlovek Nikon, jistě ji oceníte při fotografování ze stativu, k dispozici je také reálný histogram a vodící mřížka pro snazší komponování.

Klaciská čtveřice pokročilých expozičních režimů je doplněna celkem osmnácti scénickými programy, přímo na volič režimů je pak "vytažen" režim fotografování při nízkém osvětlení, který zvýší citlivost a zachovává nižší šum - toho dosahuje zmenšením max velikosti snímku na 2048×1536 px a nyvýšením citlivosti v rozsahu ISO 4 000 až ISO 12 800.

V režimu natáčení videosekvencí si můžete nastavit jejich rozlišení, způsob ostření (single nebo nepřetržitý), případně aktivovat protivětrný filtr. Videosekvence jsou plynulé a s aktivovaným nepřetržitým ostřením také plynule doostřované.

Šum a provozní rychlosti

Standardní rozsah nastavitelných citlivostí je ISO 100 až 6 400, jako bezproblémová se osvědčila práce v rozsahu ISO 100 až 800, s vyšší citlivostí již mírně narůstá šum, více viditelný od ISO 1 600 nahoru. U nejvyšší citlivosti již působí rušivě. Ačkoliv tedy digitál šumí o něco více než konkurenční přístroje, zachovává si Coolpix P7000 pro Nikon tradiční filmovou podobu šumu-zrna. Díky tomu, že není šum zybtečně eliminován a fotografie vyžehleny, je na snímcích zachováno více detailů.

DSCN0230.JPG DSCN0231.JPG DSCN0232.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0233.JPG DSCN0234.JPG DSCN0235.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Postupně citlivost ISO 3200, 1600, 800, 400, 200 a 100
 

Na křivce průběhu šumu je velmi dobře vidět postupný nárůst se zvyšující se citlivostí, nikde však není výrazný skok, který by ukazoval na silné odšumování. Jednotlivé barevné kanály se drží semknuté u sebe, tudíž není na snímcích rušivě vystupující modrý kanál, u kterého je podobný projev častý.

sum Nikon P7000.png 

Dynamický rozsah fotoaparátu je standardní vzhledem ke své třídě, nebyl by to však Nikon, kdyby nepřinesl něco navíc. V menu je dostupná funkce Active D-Lighting, která pracuje ve třech stupních a umožňuje projasnit tmavá místa snímku, a to jak při snímání, tak i dodatečně v režimu prohlížení.

senz Nikon P7000.png 

Velmi praktickým doplňkem je softwarový ND filtr s jehož pomocí nemusíte mít strach při fotografování jasných scén delšími časy.

DSCN0281.JPG DSCN0282.JPG DSCN0283.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Snímky postupně s automatický nastaveným ND filtrem, se zapnutým ND filtrem a s vypnutým ND filtrem

Provozní rychlost fotoaparátu je průměrná a nijak výrazně za konkurencí nezaostává. První snímek pořídíte za 2,16 sekundy, jakmile je nastartováno, můžete exponovat bez namáčknutí za cca 0,35 s, s namáčknutím je expozice okamžitá. Při vypnutém seriovém snímání je možno pořídit další snímek za 2,17 s, v sérii pak pořídíte 1,5 respektive 2 sn./s v JPEGu respektive RAWu. Maximálně v sérii uložíte 35 JPEGů anebo 5 RAWů. Objektiv umožňuje zoomovat dvěma rychlostmi, nastavení najdete opět v menu.

Nebyl by to profesionální kompakt, kdyby neuměl ukládat snímky do RAWu. P7000 samozřejmě RAWy umí, nicméně je umí jinak, než jsme u Nikonu zvyklí. Nově se totiž neukládají jako NEF ale ve formátu NRW. S jeho přečtěním byste však neměli mít problém, protože přiložený software View NX si s nimi bez problémů poradí. Mnohem zajímavější je ale možnost pracovat s RAWy přímo ve fotoaparátu, kde je můžete vyvolat a nastavit si některé parametry jako v počítači - vyvážení bílé, korekce expozice apod.

Novinkou, velmi příjemnou při kontrole snímků, je pak zobrazení, kdy na displeji vidíte náhled snímku, histogram netypicky otočený o devadesát stupňů doleva a vedle něj pak rozsah světel a stínů v celkem devíti stupních. Když některý stupeň vyberete, zobrazí se na náhledu oblast s odpovídajícím jasem.

produkt_17.jpg 

 

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Obrazová kvalita fotoaparátu je na dobré úrovni,ostrost je v celé ploše dobrá, je to však podmíněno přicloněním objektivu alespoň o dvě clonová čísla. Také rozlišení je o něco nižší než u konkurence, ovšem je třeba brát v potaz použití sedminásobného zoomu, který s sebou nese jisté kompromisy - v tomto směru by si P7000 zasloužil inovaci, objektiv s lepšími parametry by jistě lahodil oku i kvalitě obrazu.

V Nikonu si toho jsou zřejmě vědomi, a také proto použili CCD snímač s rozlišením 10 Mpx, vyšší rozlišení by pravděpodobně přineslo krutou pravdu o nestíhajícím objektivu. Ačkoliv mohou znít předchozí řádky negativně, na celkové obrazové kvalitě žádné nedostatky nepostřehnete, spíše naopak. Velmi dobře pracující expoziční automatika a vyvážení bílé si zaslouží velkou pochvalu.

01_testchart_28mm.jpg 02_testchart_35mm.jpg 03_testchart_50mm.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
04_testchart_85mm.jpg 05_testchart_105mm.jpg 06_testchart_135mm.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
07_testchart_200mm.jpg
max. velikost
Testovací obrazec postupně na ohnisku 28, 35, 50, 85, 105, 135 a 200 mm
 

Hodnocení

Nikon Coolpix P7000 je velmi zdařilým digitálním kompaktem, který nabídne ve srovnání s přímou konkurencí největší rozsah objektivu a také nejvíce přímých ovládacích prvků. Bytelná konstrukce, veškeré funkce, které vám vytanou na mysli a velmi dobrá obrazová kvalita z něj dělají želízko v ohni výrobce a vrací tak Nikon na výsluní v segmentu profikompaktů.

Plnoceným konkurentem je , který má podobné tělo a také jako jediný i optický hledáček. Uvidíme však jak se bude oběma fotoaparátům dařit v konkurenci našláplého Olympusu XZ-1, který nabídne perfektní světelnost a ještě o chlup menší rozměry.

Plusy:

  • ergonomie
  • práce s RAWem
  • celková funkčnost a vybavení
  • velký rozsah zoomu

Mínusy:

  • limity objektivu
  • zadní dialogové kolečko bez možnosti přizpůsobení
  • horší světelnost oproti konkurenci

Cena:

  • doporučená cca 13 690 Kč vč DPH
  • na internetu cca 11 990 Kč vč DPH

Nikon Coolpix P7000.jpg 

Demosnímky

DSCN0003.JPG DSCN0057.JPG DSCN0079.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0080.JPG DSCN0095.JPG DSCN0106.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0108.JPG DSCN0109.JPG DSCN0111.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0127.JPG DSCN0128.JPG DSCN0131.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0133.JPG DSCN0136.JPG DSCN0150.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0171.JPG DSCN0185.JPG DSCN0186.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0190.JPG DSCN0193.JPG DSCN0194.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0198.JPG DSCN0202.JPG DSCN0205.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0209.JPG DSCN0210.JPG DSCN0214.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0215.JPG DSCN0216.JPG DSCN0220.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0224.JPG DSCN0225.JPG DSCN0236.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0239.JPG DSCN0242.JPG DSCN0249.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0262.JPG DSCN0265.JPG DSCN0267.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0274.JPG DSCN0292.JPG DSCN0293.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
DSCN0298.JPG DSCN0322.JPG DSCN0328.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud