83
Fotogalerie

Nikon Coolpix P5100: Lehká změna (test)

Ve výbavě najdete například pokročilé expoziční režimy, stabilizaci obrazu či možnost práce s dalším příslušenstvím.

Vyspělé kompakty od Nikonu obnovené řady „P“ (Performance) se rozrostly o další model, tentokráte s aktuálním 12MPx rozlišením snímače. Příjemné je kvalitní provedení těla s gripem a sáňky na externí blesk, které prozrazují určení i pro náročnější uživatele, kteří chtějí mít fotografování pevně v rukách.Oproti P5000 je vyšší nejen rozlišení (o 2 MPx), ale i úhlopříčka snímače. Ohnisková vzdálenost zásluhou většího snímače v přepočtu začíná na 35mm, místo 36 mm. Objektiv je přitom stejný, s 3,5×rozsahem zoomu.

p01.jpg
Fotoaparát má rozměry 98 × 65 × 41 mm a s bateriemi a kartou váží 250 g

Kromě menší barevné změny opláštění, kde došlo k převládnutí černé barvy, najdeme jen drobné změny dané procesorem a několik málo nových funkcí – vkládání černých rámečků a korekce soudkovitého zkreslení objektivu.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/1,72" CCD, 12,0 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 pixelů
  • paměťové médium: SD, interní paměť 52 MB
  • formát RAW: ne
  • objektiv: 35–123 mm, F2,7–5,3
  • stabilizace obrazu: ano
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 230 000 obrazových bodů
  • video: max. 640 × 480 px při frekvenci 30 sn./s
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér volitelně
  • rozměry a hmotnost: 98 × 65 × 41 mm, 200 gramů
  • doporučená cena: 11 932 Kč vč. DPH 

Tělo je zcela shodné s modelem P5000, pečlivě provedené s hořčíkovým pláštěm. Fotoaparát právem působí kvalitně a odolně. Výborně padne do ruky. Přestože jsou rozměry vcelku malé, grip dává dostatečnou oporu pro dlaň a díky pogumovaní vepředu i vzadu mají i prsty jistotu. Design je v „profesionálním“ celočerném provedení s minimem stříbrné barvy.

p02.jpg

P02x.jpg Ovládací prvky jsou umístěny na horní straně a po obou stranách LCD displeje. Pro zapnutí a vypnutí slouží jedno menší tlačítko na horní straně, spoušť je hned vedle ve stříbrné barvě a zoomovací ovladač kolem ní. K ovládání slouží na horní straně i praktické otočné kolečko, funkčně podobné těm u zrcadlovek. V tomto případě poslouží k nastavení clony, času a pohybu v menu a nabídkách.

 p02x.jpg
VR na objektivu značí redukci vibrací

Klasický křížový ovladač vpravo od displej má všechny polohy obsazeny funkcemi (samospoušť, blesk, makro, korekce expozice), ale chyběl mi nějaký způsob rychlého přístupu k dalším často používaným parametrům. Vyvážení bílé a ISO je v první záložce menu, režimy měření expozice a ostření až v další….

Po levé straně displeje je jedno funkční tlačítko „Fn“ s možností přiřazení jedné funkce, a to z bohaté nabídky. Pod ním další čtyři tlačítka – pro změnu zobrazení displeje, přehrávání, vstup do menu a mazání snímků.

V přístroji je použit snímač CCD o velikosti 1/1,72" s efektivním rozlišením 12 MPx. Snímky mají ve standardním poměru stran 4:3 maximální rozlišení 4 000 × 3 000 bodů, je možné nastavit i poměr 3:2 s rozlišením 3 984 × 2 656 px nebo širokoúhlý 16:9 s rozlišením 3 968 × 2 232 px.

p03.jpgp04.jpg
Poutka pro popruh jsou na obou stranách těla, jak je zvykem u vyspělejší kategorie digitálů

Objektiv má 3,5násobný rozsah, a to od 33 do 123 mm v přepočtu na kinofilm. Světelnost na nejdelším ohnisku je bohužel jen F5,3. Při focení na dlouhé ohnisko tak lze nastavit pouze 4 hodnoty clony od F5,3 do F7,3. Časy lze volit pouze po krocích po 1 EV.

Rozsah ohnisek lze pomocí zoomovacího prstence kolem spouště měnit pouze v 8 krocích. Na nejkratším ohnisko optika standardně zaostřuje od vzdálenosti 30 cm, v režimu makroostření pak od 4 cm.

p06.jpgp07.jpg

Snímat lze přes vestavěný pevný displej, ale i přes průhledový optický hledáček s kontrolkou pro nabití blesku a zaostření. Hledáček asi nebude mít velké využití, přináší s sebou mnoho nevýhod, včetně paralaxy. Snímaní přes displej je zkrátka pohodlnější a se 100% pokrytím scény. Bohužel jsme však byli u tohoto fotoaparátu displejem v určitém ohledu zklamáni. Na sluníčku se s ním člověk potrápí, i při nejvyšším nastaveném jasu jsme scénu na displeji stěží rozlišili. To se pak i drobný hledáček hodil.

Pokud není slunečno, nebo snímáte v interiéru, displej je použitelný výborně. Má příjemnou standardní velikost 2,5" a jemný obraz díky 230 000 obrazovým bodům.

p07x.jpg
Seřízení některých parametrů včetně základního nastavení fotoaparátu bývá většinou v rámci menu, v tomto případě ale pod pozicí „Setup„ na otočném voliči
p08.jpg
p08x.jpg
Ovládací kolečko známe např. u zrcadlovek. V tomto případě poslouží k nastavení clony, času a pohybu v menu a

Tento Coolpix je napájen malým a lehkým Li-ion akumulátorem a snímky jsou ukládány do vnitřní paměti (cca 52 MB) nebo na paměťovou kartu typu SD. Přístroj dává možnosti použití dalšího příslušenství. Pro použití telekonvertoru či širokoúhlé předsádky je nutné dokoupit i tzv. adaptační kroužek, který se šroubuje do objímky kolem objektivu. K fotoaparátu lze také dokoupit některý z externích blesků: SB-400, SB-600 a SB-800. 

detail1.jpg
Fotoaparát s externím bleskem SB-400 
detail2.jpgdetail3.jpg
Nikon Coolpix P5100 s nasazeným konvertorem

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Nikon Coolpix P5100 potěší nejen jako automat, ale i jako poloautomat či při focení na plný „manuál“. Na otočném voliči tak najdeme postupně všechny klasické expoziční režimy se zkratkami A, S, P a M a plně automatický režim pod symbolem zeleného foťáčku. Kromě toho i režim pro natáčení videosekvencí, řadu 16 scénických režimů, režim pro vysokou citlivost snímače či stabilizaci obrazu. Jedna z poloh je určena k základním nastavením fotoaparátu, které je zvykem vídat spíše jako součást nabídky menu.

sc.jpgscnocnikrajina.jpg
max. velikost | max. velikost
scsoumrak.jpgsczapadslunce.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka použití scénických režimů: automatický režim, dále Noční krajina, Soumrak, Západ slunce

Vzhledem ke své třídě zamrzí absence zobrazení reálného histogramu. Pouze v režimu prohlížení si můžete nechat zobrazit histogram náhledový a také zvýraznit přeexponované plochy.

Funkcí a nastavení je poměrně dostatek, ale mnohé jsou hůře přístupné v záložkách menu. Tlačítko „Fn“ slouží k rychlému přístupu k jedné z deseti funkcí, např. nastavení ISO, stabilizátoru, vyvážení bílé, velikost snímků, náprava zkreslení obrazu. Tlačítko rychlé nabídky, kde by základní parametry jako vyvážení bílé, stabilizátor a citlivost byly pospolu, mi ale přeci jen chybělo.

Menu fotografování obsahuje v první záložce volby pro kvalitu a velikosti obrazu, vyvážení bílé a citlivost snímače a také optimalizaci snímku. Poslední jmenované slouží k optimalizaci kontrastu, sytosti, doostření a dalších nastavení. Přednastavených je několik režimů, v tom vlastním měníte sytost, ostrost a kontrast ve stupních 0, ±1 a ±2, nebo jej ponecháváte na automatice (která však není všemocná a neumí upravit např. kontrast tak, aby nevznikala přepálená místa). Upravit lze i parametry černobílého snímání. Existuje možnost snímat jednu scénu zároveň barevně i černobílé a také simulovat barevné filtry pro černobílou fotografii.

menu1.jpgmenu2.jpgmenu3.jpgmenu2x.jpg
Nabídka menu 
obr.jpgobr-zive.jpg
max. velikost | max. velikost

Vlevo snímek ve standardním nastavení, vpravo v režimu „Živý“
cb1.jpgcb2.jpg
max. velikost | max. velikost

Ukázka simulace černobílých filtrů. Efekt je slabý

Móda užitečné stabilizace obrazu se dostala už téměř všude, a tak i v případě tohoto kompaktu nechybí a její dobrou účinnost jsme ověřili v praxi. Při fotografování na nejdelší ohnisko jsem byla schopna bez stabilizátoru udržet maximálně 1/30 s, se stabilizátorem jsem si mohla dovolit i 1/6 či dokonce 1/4 sekundy.

stabilizace1.jpgstabilizace2.jpg
max. velikost | max. velikost

Vlevo snímek s vypnutým, vpravo se zapnutým stabilizátorem. Čas 1/4 s, nejdelší ohnisko

V poslední záložce menu se nachází funkce „Ovládání zkreslení“, která koriguje zakřivení snímku při použití krátkého ohniska. Funguje v reálném čase, takže výsledek vidíte na displeji ještě před vyfocením. Ukázku použití vidíte na obrázku níže. Ovládání zdlouhavě přes menu mi přijde nešikovné. Stalo se mi, že jsem funkci přes menu zapomněla vypnout a vůbec si nevšimla nenápadné ikonky na LCD ani důsledků funkce až na pomalejší práci fotoaparátu.

zkresleni1.jpgzkresleni2.jpg
max. velikost | max. velikost

Korekce soudkovitého zkreslení aplikovaná na snímek vpravo

Sériové snímání není u tohoto kompaktu žádným zázrakem, jak už jsme si všeobecně u kompaktů zvykli. Rychlost dokonce nepřekračuje 1 sn./s. Zajímavé však mohou být volby série 3 snímků s použitím blesku či mozaika 16 snímků nebo snímání ve zvoleném intervalu.

serie.jpg
max. velikost

Mozaika 16 snímků, které jsou snímány rychlostí 1 sn./s. Výsledky obrázek má rozlišení jen 2 592 × 1 944 pixelů

Coolpix P5100 nezapomíná ani na funkci detekce tváře pod označením „Priorita obličeje“. Téměř si jí ale nevšimnete. Automaticky je zapnutá ve scénickém režimu „Portrét“, jindy ji ale musíte aktivovat v menu pod volbou autofokusu. Detekce se mi nezdála být příliš rychlá a tradičnš funguje jen na obličeje pokud jsou čelem k přístroji.

Dobře využitelnou funkcí u kompaktů Nikon je tzv. D-lighting, který selektivně vyjasňuje stinná místa snímku. Funkci najdete v editační části nafocených snímků. Zde kromě oříznutí či zmenšení snímku můžete použít i černý rámeček ve 3 tloušťkách.

d-light1.jpgd-light2.jpg
max. velikost | max. velikost

Vpravo je snímek po aplikaci funkce D-lighting
ram1.jpgram2.jpgram3.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Snímkům lze přidat černé rámečky

Ozvučené videosekvence umí P5100 v maximálním rozlišení 640 × 480 px a při 30 sn./s. Ve využití zoomu či stabilizace obrazu nejste omezeni. Zajímavostí je video v černobílém či sépiovém režimu – to už ale jen při polovičním rozlišení a frekvenci snímků. Nabízí se i časosběrné snímání, tj. snímání v určitých intervalech a následné zpracování snímků do sekvence.

Ukízkovou videosekvenci v rozlišení 640 × 480 a 15 sn./s najdete zde: video (4,1 MB).

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Kvalitou obrazu umí tento Nikon potěšit. Objektiv pěkně vykreslí téměř celou plochu snímku, jemný úbytek ostrosti v rozích provází nejdelší ohnisko. Objektiv rozliší přibližně 2 100 lph na nejkratší ohnisko, na opačném konci zoomu pak 1 800 lph. Tedy velmi podobně, jako např. nedávno testovaný Canon A650 IS. Soudkovitost obrazu na nejkratší ohnisko možná lehce rozpoznáte i na reálných snímcích, pokud by vám vadila, stač aktivovat funkci korekci zkreslení. Chromatická vada se občasně vyskytuje při použití kratších ohnisek. Barvy jsou reálné a fotoaparát zbytečně snímky nedoostřuje.

chroma02.jpgchroma03.jpgchroma4.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Fialové kontury se díky chromatické aberaci vyskytují občasně u krátkého ohniska, naštěstí však v nepříliš výrazném rozsahu

Z důvodu odstupňování expozičních časů a clony po celých expozičních stupních nebylo možno exaktně změřit senzitometrickou charakteristiku fotoaparátu. Dle reálných fotografií je však zřejmé, že expoziční rozsah patří do běžných řad. Rozsah není výjimečně velký, ale běžně dostačuje. Většinu scén snímač zvládne. Snímky by mohly být ovšem méně komprimované. Pokud např. srovnáme s 12MPx Fujifilm FinePix F50, snímky jsou průměrně o 1/2 MB menší.

protisvetlo1.jpgprotisvetlo2.jpg
max. velikost | max. velikost

Ukázkové snímky v protisvětle. Většinou se neobjevuje mnoho odlesků, kontrast je zachován

Míra šumu

Šum do ISO 800 potěšitelně narůstá jen pozvolna. Modrý kanál se velmi málo odchyluje, šum má tedy i na vyšší citlivosti velmi přijatelný charakter. Navíc P5100 i při zapnuté redukci šumu zachovává množství detailů a obraz „nerozmývá“. Bohužel se ale od ISO 800 projevuje změna barevnosti a kontrastu, která je společně s výraznějším zrněním u ISO 1 600 viditelná. Nejvyšší ISO 3 200 s rozlišením 5 MPx není použitelné, v horní části fotografií se vždy vyskytly nafialovělé plochy prakticky bez kresby, nemůžeme však vyloučit vadu testovaného kusu. Sum.xls

scena01.jpgscena02.jpgscena03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena04.jpgscena05.jpgscena06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena07.jpg
max. velikost

Standardní scéna, postupně ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200
sum01.jpgsum02.jpgsum03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
sum04.jpgsum05.jpgsum06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
sum07.jpg
max. velikost

Snímky z exteriéru. Citlivosti 100, 400, 800, 1 600, 2 000, 3 200.
suma04.jpgsuma05.jpgsuma06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Další snímky při citlivosti ISO 800, 1 600, 2 000.
sum_1.pngsum_2.png
max. velikost | max. velikost
Graf šumu

Naměřili jsme

Rychlostní parametry fotoaparátu, které uvádíme v tabulce, jsou průměrné. Velice pomalé je ukládání snímků, které mnohdy trvá přes 2,5 sekundy. Sériové snímání nedosahuje ani rychlosti jednoho snímku za sekundu, ale aspoň při něm máte možnost využít také blesk. Co se týče automatiky ostření, ta nejenže je pomalejší, ale při snímání nekontrastních objektů či v šeru často i nespolehlivá. Při velmi blízkém snímání v makrorežimu raději snímky kontrolujte na displeji, někdy dochází k mylné indikaci zaostření.

Nikon Coolpix P5100
první snímek2,71 s
snímek bez namáčknutí0,72 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku2,71 s
rychlost sériového snímání0,86 sn./s
max. počet snímků v sérii3
měřeno s paměťovou kartouMicrodia Mini SD xtra plus 82×

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

test01.jpg
max. velikost

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko 35 mm.
test02.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko 123 mm.
zoom1.jpg
max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko
zoom2.jpg
max. velikost
Zoom – nejdelší ohnisko
portr1.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo
portr2.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
portr5.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny s bleskem v interiéru
makro1.jpgmakro2.jpg
max. velikost | max. velikost

Makro exaktní na nejkratší a nejdelší ohnisko
makro.jpg
max. velikost
Makro reálné

Další demosnímky:

portr3.jpgportr4.jpg
max. velikost | max. velikost
d1.jpgd2.jpgd3.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
d4.jpgd5.jpgd6.jpgd7.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
chroma01.jpgkocka.jpgsumi01.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
zoom3.jpgzoom4.jpg
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Coolpix P5100 je kvalitně provedený digitál, který má vcelku malé a lehké tělo. Pro náročné nechybí manuální nastavení a možnosti přídavného příslušenství. Bohužel nezná manuální ostření a reálný histogram. Výborně reprezentuje svou řadu optickou kvalitou. Pěkné rozlišení detailů potěší stejně jako poměrně nízká hladina šumu i na vyšší citlivost. Barvy jsou produkovány reálně a obraz je přirozený bez zbytečného saturování a doostřování, což je přizpůsobeno zkušenějším, kteří si případně snímky dále upraví. Bohužel, vzhledem k určení fotoaparátu, zamrzí nemožnost snímání do formátu RAW.

Mile jsme byli překvapeni účinností optického stabilizátoru. Ráda jsem opět využila funkce D-lighting. Fotoaparát nabízí i další funkce. Škoda, že některé dlouhou dobu můžete přehlížet, jelikož jsou ukryty v záložkách menu, jako např. korekce zkreslení obrazu.

Významným nedostatkem jsou pomalé reakce fotoaparátu a zdlouhavější ukládání snímků. Zarazí i pomalejší ostření, v makrorežimu poměrně často nepřesné.

Jakkoliv jsme spokojeni s ergonomií, kvalitou snímků a stabilizátorem a dalšími drobnostmi, řadu nedostatků lze ještě dále popisovat. Například oproti Canonu A650 IS je zřejmá horší čitelnost LCD displeje na sluníčku. Při zoomování jsem zas čekala více, jak osm kroků od nejkratšího ohniska po nejdelší.

Plusy:

  • kompaktní tělo, které se dobře drží
  • rozlišení, jemné reálné barvy, snímky bez nadměrného doostření
  • stabilizátor
  • přídavné příslušenství
  • český jazyk menu
  • D-lighting

Minusy:

  • celková rychlost práce, velmi dlouhá doba ukládání snímků
  • nepříliš přehledné menu
  • pomalé a někdy i chybné zaostření
  • chybí reálný histogram
  • špatná čitelnost displeje v exteriéru na světle
  • chybí volba RAW formátu

Cena:

  • 11 932 Kč vč. DPH (výrobcem doporučená cena)

Zdroj:

  • Nikon s.r. o., Praha
  • tel.: 267 154 560
  • www.nikon.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud