Nikon Coolpix P340: Rychlejší než pomalý

11. června 2014
TWEET SDÍLET
Nikon Coolpix P340 přichází na trh zhruba rok po předchozím modelu. Parametry a funkce loňského P330 pozvedly řadu středně pokročilých kompaktů na úroveň vyspělých kompaktních fotoaparátů.

Oslnivé vlastnosti měly však své mouchy… dokázal je nový „kousek“ vychytat? Na začátku se však vydejme na krátkou expedici do historie kompaktních fotoaparátů s přídomkem P3XX.

První modely patřily do kategorie kompaktů střední třídy, nad konkurencí však vynikaly výbornou světelností na širokém ohnisku. Minulý rok však došlo ke změně... Nikonu nejspíš v portfoliu chyběl vyspělý kapesní kompakt, který by konkuroval např. Canonu PowerShot řady „G“ nebo Olympusu XZ-X(X). Loňský model proto dostal do vínku nové pokročilé funkce a hlavně možnost snímat do formátu RAW.

hce counter

Nikon Coolpix P330 se mohl stát univerzálním pomocníkem, který by byl v nouzi schopen zastoupit zrcadlovku, kdyby ovšem nebylo jednoho – stranou nechme limity menšího snímače – podstatného minus, a to příliš pomalého chodu, především při ukládání snímků do surového formátu.

Inovace, s nimiž přichází P340, jsou daleko méně ambiciózní. Došlo k několika funkčním vylepšením a hlavně byla zvýšena provozní rychlost fotoaparátu. Stále však přetrvala některá „ale“...

Saturnův prstenec

Vzhledem ani rozmístěním ovládacích prvků se Nikon P340 od svého předchůdce na první pohled neliší. Minimalistický design dbající na jednoduché linie nemá negativní vliv na ergonomii fotoaparátu, pohodlný úchop totiž zajišťuje výstupek na přední straně fotoaparátu a grip pro palec na straně zadní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konstrukce s minimem výstupků, ovšem optimalizovaná pro komfortní úchop. Otočný prstenec kolem objektivu k maximálnímu pohodlí při nastavení expozice.

Také vlastnosti objektivu zůstávají stejné: 5× optický zoom s optickou stabilizací a ohniskovým rozsahem 24–120 mm pokryje většinu fotografických situací. Dobrá je též světelnost objektivu F1,8–5,6, i když leckdo by jistě přivítal nižší hodnotu na dlouhém konci.

V konstrukci objektivu však přece jen došlo ke změně, i když nenápadné. Při pozornějším zkoumání zjistíte, že se kolem objektivu něco hýbe. Ano, přibyl zde otočný prstenec, s nímž jsme se již před rokem setkali např. u Canonu PowerShot G15. S pomocí prstence můžete nastavit parametry expozice podle zvoleného fotografického režimu, anebo mu přiřadit jednu z funkcí nacházejících se v Rychlém menu, např. manuální ostření, kompenzaci expozice, zoomovaní, vyvážení bílé ad.

Pro absolutní kontrolu nad expozicí je napravo od objektivu k dispozici programovatelné tlačítko Fn. Ve výchozím nastavení je mu přiřazena funkce ND filtru, samozřejmý je ovšem výběr funkcí dalších.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozmístění ovládacích zůstalo zachováno. Místo GPS Nikon P340 nově disponuje bezdrátovým připojením WiFi

Jinak vše při starém

Vyskakovací blesk na horní straně fotoaparátu se aktivuje tlačítkem na levém boku, které je poměrně citlivé... při „pohybu“ v kapse si blesk poměrně rád sám povyskočí. Vedle voliče režimů s klasickou nabídkou je zapínání fotoaparátu a kolébka zoomu. Neoznačený otočný volič plní podobnou funkci jako prstenec objektivu, slouží k nastavení hodnot expozice podle zvoleného expozičního režimu.

Nabídka a rozmístění ovládacích prvků na zadní straně přístroje vedle displeje (s výbornými antireflexními vrstvami, které zaručí dobrou viditelnost i na ostrém poledním sluníčku) zůstaly nezměněny. Nad čtyřsměrným a zároveň otočným voličem s nabídkou nastavení blesku, kompenzace expozice, ostření a samospouště najdete videospoušť a tlačítko procházení snímků, pod ním poté vstup do Menu a tlačítko mazání snímků.

Klepněte pro větší obrázek 

Kryt baterie a slot na kartu jsou skryty na spodní straně vedle závitu na stativ – podobně jako aktivátor blesku má i šoupátko na krytu leckdy svou vlastní vůli a rádo se vyklopí. Na pravoboku naleznete konektory k propojení s externími zařízeními: HDMI a USB. Přes USB se Nikon P340 také nabíjí, a to buď přes adaptér z elektrické sítě, nebo přímo z PC.

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Nikon, Kompaktní fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Facebook a Instagram mohou přes své prohlížeče sledovat veškerou vaši aktivitu, odhalila analýza

Facebook a Instagram mohou přes své prohlížeče sledovat veškerou vaši aktivitu, odhalila analýza

Markéta Mikešová
SledováníSoukromíInstagramFacebookSociální sítě
Test procesoru AMD Ryzen 5 5500. Trvalo to dva roky, ale AMD konečně má konkurenta pro Intel

Test procesoru AMD Ryzen 5 5500. Trvalo to dva roky, ale AMD konečně má konkurenta pro Intel

Skoro dva roky se AMD vyhýbalo prodeji dostupného procesoru s nejmodernější architekturou. Ryzen 5 5500 je odpovědí na pestrou nabídku Intelu v nižším segmentu procesorového trhu.

Jan Pánek
ProcesoryTestyAMD
Ztracený iPhone se dá vysledovat, i když má vybitou baterii. Díky energetické rezervě umí i další věci

Ztracený iPhone se dá vysledovat, i když má vybitou baterii. Díky energetické rezervě umí i další věci

** Víte, že některé funkce iPhonu lze využívat i po vybití baterie? ** I když se telefon vypne, NFC či UWB funguje dál ** S vybitým telefonem tak lze platit nebo ho vytrackovat

Martin Miksa
BaterieNFCiPhone
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Ani slibně vypadající týmovky Arc Raiders se letos nedočkáme. Titul se odkládá na příští rok

Ani slibně vypadající týmovky Arc Raiders se letos nedočkáme. Titul se odkládá na příští rok

Posledních pár měsíců se opravdu nese ve znamení nekonečných odkladů.

Michal Maliarov
Arc RaidersKooperaceDatum vydání
Call of Duty: Modern Warfare 2 v nové ukázce láká na multiplayerovou mapu Farm 18

Call of Duty: Modern Warfare 2 v nové ukázce láká na multiplayerovou mapu Farm 18

Podívejte se na jednu z novějších arén, do které vyběhnete v multiplayeru hry.

Michal Maliarov
Infinity WardCall of Duty: Modern Warfare 2Video