50
Fotogalerie

Nikon Coolpix P330: Skokan roku 2013

Uvedení Nikonu Coolpixu P330 zcela určitě překvapilo řadu fotomilců více než mile. Předchozí verze byla v kategorii středně pokročilých kompaktů jasnou hvězdou a parametry nového modelu P330 byly takřka oslňující…

Prvotní nadšení ovšem vystřídal chladný kalkul. Nové specifikace sice v řadě věcí předčily předchozí model, ale posunuly tuto řadu „coolpixů“ do poněkud jiného, vyššího „levelu“ – technického i cenového.

Přede mnou leží profesionální kompakt s adekvátně navýšenou prodejní cenou. I tak ale zůstaly parametry nového P330 více než slibné.

Přibyla možnost fotit do formátu RAW, čímž se rozšířily možnosti postprodukce, a hlavně se zvětšil jeden z důležitých orgánů aparátu – snímač. Místo původního o velikosti 1/2,3" najdeme v útrobách P330 1/1,7" CMOS BSI senzor. Chvályhodný je také pokles rozlišení snímače, a to i přes jeho větší rozměry: z 16Mpx (u P310) se snížilo na 12 Mpx.

Co se týče optiky, prodloužil se rozsah ohnisek – ze 100 mm na 120 mm, ovšem průběh světelnosti bohužel zůstal zachován: na krátkém ohnisku (24mm) máme světelnost F1,8 a na dlouhém F5,6. Dalšími novými funkcemi jsou GPS a možnost WiFi připojení prostřednictvím volitelného modulu WU-1a.  Výše napsané slibuje příjemný fotografický zážitek. Bude tomu tak doopravdy?

Černo-bílý elegán

Minimalistický design a přímé linie jsou v poslední době v módě. A Nikon jde bezesporu s dobou. Coolpix P330 vzhledově v ničem nevystupuje z řady předchozích modelů, rozměrově je totožný a má jen 6 g navíc oproti svému předchůdci (větší snímač?).

01.jpg 

Pořídit jej lze ve dvou barevných variantách – v „šik“ bílé a praktické černé. Hladké plastové tělo, podobné jako u Nikonu 1 S1, sice nepůsobí příliš odolně, ale z hlediska bezpečnosti a komfortu úchopu je naprosto v pořádku: na zadní straně aparátu najdete grip na palec a na straně přední vertikální výstupek, o nějž můžete zapřít další prsty.

O čudlík víc

Kromě objektivu se světelností F1,8-5,6 a rozsahem ohnisek 24–120 mm stojí za pozornost programovatelné tlačítko Fn. Ocení jej především pokročilí uživatelé, kteří chtějí mít expozici pod co největší kontrolou. Můžete vybírat z tradiční nabídky: ISO, Vyvážení bílé, Režim měření expozice atd. Fn navíc funguje jako jakési Quick menu, jehož prostřednictvím máte přístup k vybraným funkcím.

02.jpg 04.jpg
 03.jpg

Na horní straně fotoaparátu je k dispozici klasická nabídka ovládacích prvků, sestávající z voliče fotografických režimů (Auto, P, S, A, M, U, Noční krajina, Scéna), tlačítka ON/OFF, spouště se zoomovým kroužkem a otočného voliče, sloužícího k nastavení vybraného expozičního parametru (podle zvoleného fotografického režimu).

05.jpg 

Pod gumovým krytem jsou umístěny AV, USB, HDMI vstupy. Tudy, prostřednictvím micro USB kabelu, dodáváte P330 šťávu, a to přímo ze zásuvky nebo z počítače. Jestliže by vám tento způsob napájení nevyhovoval (jako mně), můžete si dokoupit klasickou nabíječku. Na levoboku je tlačítko pro aktivaci blesku.

06.JPG

Velín Nikonu Coolpix P330 je klasicky „nikonovský“, ale snadno se v něm zorientují i vyznavači jiných fotografických značek. Displej o úhlopříčce 3“ má rozlišení 921 000 pixelů a je dobře použitelný i na přímém slunci. Vedle již zmíněného gripu na palec se nachází videospoušť (označená červeně).

07.jpg 08.jpg

O patro níž naleznete tlačítko pro přehrávání snímků. Směrový volič (funguje i jako otočný) umožňuje přímé ovládání blesku, samospouště (tu je ovšem nutno po každém snímku nastavit znova), nastavení makro režimu a kompenzaci expozice (v krocích po 1/3EV). Nechybí ani potvrzovací čudlík OK.

V přízemí je situován vstup do MENU a popelnice, kam zahodíte nepovedené snímky. Likvidace „nepodarků“ může být pro někoho zdlouhavá, neboť je nutné rozhodnutí několikrát potvrdit.

 10.jpg

Do dvířek na spodní straně se vkládá akumulátor EN-EL12 a paměťová karta (SD/SDHC/SDXC), vedle je závit pro připevnění ke stativu. Výdrž baterie odpovídá propozicím – 200 snímků. Jestliže nebudete používat blesk a natáčet video, dostanete se až k číslu 300.

09.jpg

Dodávané příslušenství:

  • Dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL12
  • Síťový zdroj/nabíječka EH-69P
  • Kabel USB UC-E6, A/V kabel EG-CP16
  • CD-ROM se softwarem ViewNX 2, Návod k použití (v plném znění k dispozici na stránkách výrobce)
  • Popruh k fotoaparátu
11.JPG 

Volitelné příslušenství:

  • Pouzdro CS-P07, popruh AN-SGL2
  • Miniaturní externí modul WU-1a pro Wi-Fi připojení
  • Nabíječka baterií MH-65, síťový zdroj EH-62F

Pokračování 2 / 3

Výkon a obrazová kvalita

Čekání na Godota…

Nikon Coolpix P330 je svou velikostí předurčen k rychlému použití, má být fotoaparátem, který je jako pionýr vždy připraven.

Alespoň to od něj dle mého soudu bude očekávat většina potencionálních kupců. Zároveň by měl být coby profesionální kompakt do značné míry univerzální, tudíž „jakžtakž“ zvládnout většinu fotografických situací.

První, a vlastně i druhou premisu si však můžete po prvním spuštění aparátu odškrtnout. P330 nabíhá dlouho a žádného sprintu se nedočkáte ani při ostření. Jednorázové AF je spolehlivé, což se ovšem nedá říct o autofokusu kontinuálním. Rámeček, který se objeví při zapnutí funkce sledování objektu, nedokázal držet krok ani s mým po dlouhém výcviku znaveným psem. Jediným východiskem bylo předostřit a počkat, až se objekt dostaví do zaostřené oblasti.

Jedno nemilé překvapení, bohužel, posléze vystřídalo druhé. Při testování pravidelně ukládám snímky současně do RAWu i JPEGu, pokud fotoaparát takovou možnost nabízí, a Nikon Coolpix P330 ji k dispozici má. Po vyfocení prvního snímku k mému údivu (ba dokonce úleku) následovala několikasekundová prodleva, teprve poté byl fotoaparát hotov k další činnosti. Jako první mě napadlo, že je vadná baterie – nebyla, jako druhé mi přišlo na mysl, že jsem k testování dostala vadný kus - nic jiného však závadě nenasvědčovalo.

Poté co k výraznému progresu nedošlo ani po nastavení ukládání pouze do surového formátu RAW, jsem, jakožto poctivý testér, zamířila do obchodu a zakoupila rychlejší paměťovou kartu SanDisc Ultra Class 10. Situace se však nikterak nezměnila, alespoň ne k lepšímu.

A tak jsem se musela smířit s tím, že se nejedná o defekt, nýbrž o standardní výkon integrovaného procesoru EXPEED C2, který nezvládá konzumovat RAW soubory – otesánky s velikostí 26 MB. Můžeme jen doufat, že si s tímto problémem dokáže poradit nový firmware (bude-li jaký). Do té doby však, zvláště jste-li vyznavači žánrů, jako je street foto, rodinná či jakákoliv jiná momentka, zapomeňte na RAW, a dejte přednost několikanásobně rychlejšímu ukládání do JPEGu.

V jiných, a pro mnohé těch nejdůležitějších, oblastech dosahuje však Nikon Coolpix P330 výborných výsledků…

…který nakonec přišel

První, čeho si všimnete při prohlížení snímků je schopnost zachytit výrazně kontrastní scény. Dynamický rozsah snímače je velmi slušný, Dobře jsou korigovány přepálené plochy, i když ve stínech dochází k částečné ztrátě kontrastu a živosti barev. Tento fakt je patrný zvláště při zapnutém Active D-Lightning (viz snímek níže).

01.JPG 02.JPG
Vlevo zapnutá funkce Active D-Lightning, vpravo vypnutá.

Chcete-li se vyhnout tomuto nešvaru a zároveň máte dost trpělivosti, ukládejte snímky do formátu RAW, kde zůstávají živost barev i kontrast zachovány, jak je patrné z následující dvojice snímků. Podobně se vyplatí fotografovat do RAWu, používáte-li ohnisko 24mm.

Značná soudkovitost a vinětace (nejen v rozích) na nejširším ohnisku, která je patrná v RAWu, je totiž v JPEGu korigována na úkor rozsahu záběru (porovnejte níže). Po narovnání linií je velká plocha obrazu oříznuta, čímž se vlastně ztrácí výhody širokoúhlého objektivu. Pokud budete fotit do RAWu, můžete navíc optických vad kreativně využít, bez práce, resp. použití filtrů.

03.jpg 04.JPG
Sférické zkreslení a vinětace jsou v RAWu (vlevo) velmi výrazné, v JPEGu (vpravo) jsou korigovány za cenu ořezu značné části obrazu.

Od optických nedostatků plynule přejděme k vadám barevným, konkrétně k chromatické aberaci. Na širokém konci je jí opravdu dost, s delším ohniskem se však postupně ztrácí. Porovnáme-li snímky níže, vidíme úspěšnou, nikoliv však stoprocentně, snahu v JPEGu vadu korigovat.

05.jpg
Chromatická aberace je v JPEGu odstraňována poměrně účinně: vlevo RAW, vpravo JPEG.

Co se týká digitálního šumu, fotoaparát odvádí velmi dobrou práci při převodu snímků do komprimovaného JPEGu (při nastavení nejnižší míry odšumování): do citlivosti ISO 800 jsou snímky detailní, ostré, kontrastní a pěkně saturované. Při vyšších citlivostech (ISO 1600 a výše) začíná docházet k „rozmývání“ jemných detailů, zvláště na méně kontrastních plochách (viz žluté autíčko), barevný šum i chromatická aberace jsou však korigovány velmi účinně, jak je patrné ve srovnání s RAWy, kde jsou barevné artefakty při ISO 1600 již velmi výrazné.

Záleží na každém fotografovi, jak vysoká míra šumu je pro něj ještě přijatelná. Při snímání do RAWu bych se já osobně nebála nastavení citlivosti ISO 3200.

Vlevo JPEG, vpravo RAW, postupně citlivosti ISO 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400. Pro konverzi souborů RAW byl použit fotoeditor Adobe Lightroom 4 v defaultním nastavení.

ISO200.JPG ISO200_raw.JPG
ISO400.JPG ISO400_raw.JPG
ISO800.JPG ISO800_raw.JPGISO1600.JPG ISO1600_raw.JPGISO3200.JPG ISO3200_raw.JPGISO6400.JPG ISO6400_raw.JPG

Neváhej a toč

S Nikonem Coolpix P330 pořídíte Full HD video se stereofonním zvukem. Což by nebyl až takový zázrak, kdybychom tu neměli pár vychytávek navíc. Kromě faktu, že je video velmi kvalitní – ostré a detailní, vás jistě potěší, že můžete natáčet v manuálním, poloautomatickém i plně automatickém režimu.

Nabídka pokročilého nastavení totiž nebývá u kompaktů, ani těch pokročilých pravidlem (viz recenze Canon Powershot G15). Zejména oceníte možnost aretace expozice během natáčení, čím předejdete jasovým skokům, které se, jelikož funkce nebyla aktivována, proskotačily i do ukázkového videa (zvláště při zoomování na morče).

Ukázkové video ke stažení

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Prvotní pocity z Nikonu Coolpix P330 byly popravdě velmi rozporuplné. Předchozí modely, které neměly ambice postoupit ze střední třídy kompaktů do oblasti profi, patřily mezi to nejlepší, co se dalo v poměru cena/výkon pořídit.

S novými (pokročilými) parametry, které zákonitě zvedly cenu přístroje, se však nový model dostal do úplně jiné kategorie – profesionálních kompaktů. A v nové konkurenci Nikon Coolpix P300 v některých ohledech hodně pokulhává. Na vině je především pomalá odezva fotoaparátu, vleklé ostření i ukládání snímků (obzvláště do formátu RAW), která je nepěkně řečeno v tomto obchodním segmentu naprosto bezkonkurenční.

Mile však překvapí obrazová kvalita, odmyslíme-li si dílčí problémy na krátkém ohnisku – chromatickou aberaci a sférické zkreslení. Snímky jsou velmi detailní a kontrastní i při vysoké citlivosti, kde podává Nikon P330 opravdu skvělé výkony. V JPEGu je použit citlivý odšumovací algoritmus, který neeliminuje detaily, zachovává živost barev. Velkou zásluhu na tom jistojistě má nový, větší snímač s umírněným rozlišením 12 Mpx.

Obrazovým výkonem Nikon Coolpix P330 katapultoval třístovkovou řadu do vyšších pater „kompaktní“ produkce, co do rychlosti (ukládání, ostření) však zůstal hluboko pod průměrem. A to je veliká škoda.

Klady:

  • Nízká váha, kapesní rozměry
  • Dobrá ergonomie, intuitivní ovládání
  • Výborná obrazová kvalita
  • Pokročilé videosekvence s mnoha možnostmi nastavení

Zápory:

  • Pomalé ostření, zřetelné především v režimu průběžného zaostřování
  • Zdlouhavé, několikasekundové ukládání snímků do formátu RAW
  • Horší světelnost na dlouhém ohnisku (F5,6)
  • Vyšší míra chromatické aberace a výrazné sférické zkreslení na krátkém ohnisku

Specifikace

Snímač:BSI-CMOS 1/1,7“, efektivních 12,2 Mpx
Objektiv:NIKKOR s 5× optickým zoomem, s optickou stabilizací
Světelnost:F1,8–5,6
Ohnisková vzdálenost:5,1–25,5 mm (v přepočtu na kinofilm: 24–120mm)
Poměr stran:4:3 (4000×3000, 2272×1704, 1600×1200), 16:9 (3968×2232, 1920×1080), 3:2 (3984×2656), 1:1 (3000×3000)
Formát souborů:NRW (RAW), JPEG: nastavitelná komprese
Obrazový režim:Standardní, Neutrální, Živý, Monochrom
Režim expozice:Auto, P, S, A, M, Uživatelský; Motivové režimy (Protisvětlo - HDR, Panorama, 3D, Muzeum, Jídlo ad.)
Měření expozice:Matrix, Se zdůrazněným středem, Bodové
Displej:7,5 cm (3“), TFT LCD, 921 000 pixelů, regulace jasu
Závěrka:mechanická a elektronická CMOS, 1/2000–1s, 30s (v režimu M), ND filtr
Ostření:Auto (s detekcí kontrastu), AF-S (jednorázový), AF-F (průběžný); volba zaostř. polí: MF (volba z 99 zaostř. polí), Detekce tváří, Střední zaostřovací pole, Sledování objektu; makro od 3 cm na širokém ohnisku
Sériové snímání:1 sn./s. (max. 30 snímků), 10 sn./s (max. 10 snímků)
Citlivost:ISO 100–3200, 6400 a 12800 ve spec. režimech
Vyvážení bílé:Auto, denní světlo, žárovka, zářivka (FL1, FL2, FL3), blesk, zataženo, manuální
Video:1080p (30 obr./s), formát MOV, stereo
Blesk:vestavěný, 0,5–6,5m (wide), 0,5–2,5m (tele), Slow synchro
Paměťové karty:SD/SDHC/SDXC
Rozměry a váha:103×58,3×32 mm, 200 g (s baterií a kartou)

Demosnímky

01.JPG 02.JPG
03.JPG 04.JPG
05.JPG 06.JPG
07.JPG 08.JPG
09.JPG 10.JPG
11.JPG 12.JPG
13.JPG 14.JPG
15.JPG 16.JPG
17.JPG 18.JPG 19.JPG
 20.JPG 21.JPG 22.JPG
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud