Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

11. července 2018
TWEET SDÍLET
Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Ultrazoomové fotoaparáty jsou s námi takřka od nepaměti a v minulosti sváděla lítý boj celá řada výrobců – kdo vyrobil a jako první představil digitál s nejdelším zoomem, respektive největším optickým rozsahem zoomu, ten byl pasován na dočasného krále trhu.

Ačkoli pro pokročilé fotografy nedávají ultrazoomové fotoaparáty příliš smysl, zvláště v naší kotlině jsou velmi oblíbené, takže si své uživatele najdou určitě na jakémkoli trhu. Zřejmě na tento fakt spoléhá Nikon, který představil novinku Coolpix P1000 se 125× optickým zoomem, což tu ještě nebylo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rozsah objektivu je opravdu úctyhodných 24–3000 mm, při aktivaci digitálního zoomu se rozsah ještě navýší, a to až na 6000 mm. Světelnost úctyhodně širokorozsahového objektivu je pak F2,8–8, filtrový závit má průměr 77 mm a výrobce přidal hned dvě rychlosti posuvu elektronického zoomu. Nejkratší ostřicí vzdálenost je 30 cm na nejširším konci a 7 metrů na nejdelším konci, v makro režimu se pak zkracuje na 1 cm.

Součástí optické stavby objektivu je pět ED a jeden Super ED člene pro minimalizaci optických vad a závojů. Samotná optická konstrukce pak čítá 17 čoček uspořádaných ve 12 skupinách. Ačkoli se Coolpix P1000 chlubí relativně dobrou světelností, výrobce zatím nezveřejnil průběh chodu clony v závislosti na zvoleném ohnisku, což bývá u podobných aparátů kámen úrazu, jelikož světelnost poměrně strmě klesá. Clona je elektronicky řízená, složena ze 7 lamel.

Snímač fotoaparátu je typu CMOS a má rozlišení 16 Mpx a velikost 1/2,3", v praxi to tedy znamená fotografie velikosti 4608 × 3456 obrazových bodů. V případě natáčení videa je k dispozici 4K rozlišení (2 160 /30p). Při jeho záznamu vypomůže jak optická stabilizace v objektivu s účinností 5 EV, tak elektronická stabilizace, která se aktivuje pouze při natáčení videa.

Citlivost je možné volit v rozsahu ISO 100 – 6400 v případě fotografování, při záznamu videa se musí uživatelé spokojit s rozsahem ISO 100 – 1600. Vedle JPEGu je samozřejmostí také snímání do RAWu, video se ukládá ve formátu MP4.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podobně, jako u předchozího modelu P900, i u novinky je zachováno pokročilé ovládání pomocí hlavního voliče expozičních režimů a jednoho rolleru pod palcem pravé ruky a druhého na zadní straně vedle displeje. Ten je výklopný a při úhlopříčce 3,2" nabídne rozlišení 921 000 bodů. Vedle displeje je k dispozici také elektronický hledáček s úhlopříčkou 1 cm a rozlišením 2 359 000 obrazových bodů – zajímavý je také rozsah dioptrické korekce +/- 3 dioptrie.

O konektivitu se stará vstup pro mikrofon, HDMI výstup, Wi-Fi a Bluetooth s podporou funkce SnapBridge. Prostřednictvím Wi-Fi je k dispozici také vzdálené ovládání pomocí mobilního telefonu s příslušnou aplikací. Baterie by měla zvládnout na jedno nabití přibližně 250 snímků.

Rozměry a hmotnost fotoaparátu jsou také úctyhodné – při plně vyzoomovaném objektivu je délka digitálu 36 cm, celkové rozměry pak činí 146,3 × 118,8 × 181,3 mm a hmotnost dosáhla 1,4 kilogramu. Tento drobeček bude na trhu začátkem září a koncová maloobchodní cena pak byla stanovena na 26 990 Kč.

Ukázkové fotografie

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Nikon, Superzoomy, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz