Nikon Coolpix P100: test digitálního fotoaparátu

30. června 2010
TWEET SDÍLET
Hledáte kvalitní ultrazoom na cesty? Výjmečně velký rozsah objektivu, 26× zoom (26–678 mm) nabízí novinka od Nikonu.

Zajímavých kompaktních ultrazoomů na cesty s ohniskovým rozsahem kolem destinásobku najdete na trhu velký výběr. Nás však zaujal fotoaparát s výjimečně velkým 26násobným rozsahem ohnisek od Nikonu. Nabízí nejen velký rozsah, ale také rychlé sériové snímání a Full HD video.

Nikon COOLPIX P100 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Základní parametry

 • snímač: 1/2,3", CCD 10,6 Mpx (celkem)/10,3 Mpx (efektivně)
 • citlivost snímače (ekv.ISO): auto, 160, 200, 400, 800, 1600 (režim Vysoká citlivost až iSO 6400)
 • manuální nastavení: clona, expoziční čas, typ měření expozice, citlivost, typ ostření, vyvážení bílé, korekce expozice, barevný tón, kontrast, sytost
 • stabilizace obrazu: ano
 • maximální rozlišení a formát: 3 648 × 2 736 px
 • video 1 920 × 1 080 při 30 sn./s, stereo zvuk
 • paměťová karta: SD, SDHC
 • interní paměť: 43 MB objektiv: 26–678 mm (přepočet na kinofilm), F2,8–5
 • displej: LCD, úhlopříčka 7,6 cm, 460 tis. px
 • hledáček: 230 tis. px napájení: Li-Ion akumulátor
 • rozměry (š×v×h): 114 × 83 × 99 mm
 • hmotnost s akumulátorem: 481 g
 • příslušenství v balení: nabíječka, baterie, AV kabel, USB kabel, napájecí adaptér, poutko, krytka objektivu, návod na CD
 • cena orientační: od 9 000 Kč

Mít v kompaktním ultrazoomu k dispozici více jak 500 mm ohnisko – to už je co říct. Tento fotoaparát má ale ještě větší přiblížené – nejdelší hodnota ohniska je 678 mm. Pokud víte, jaké jsou teleobjektivy zrcadlovek s obdobnými ohnisky, uznáte jistě, že vytvořit malý zoom s takovým rozsahem je trochu čertovina. Ale velmi zajímavá. Kvalita objektivu nebude oslňující, ale byli jsme zvědavi, v jaké míře bude kvalita horší a co na oplátku fotoaparát nabídne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na první pohled je Nikon Coolpix P100 typ ultrazoomu připomínající svým řešením zrcadlovku. Má velký průměr objektivu, výklopný blesk, hledáček, ergonomický tvar s hlubokým gripem. Na bocích jsou poutka pro připevnění řemínku.

Klepněte pro větší obrázek 
Velký objektiv Nikkor má dobrou světelnost.
Klepněte pro větší obrázek
Pogumovaný grip ergonomického tvaru je důležitý pro dobré držení.
Díky němu se váha téměř 500 g bude velmi dobře držet.
Klepněte pro větší obrázek
Plastové tělo má některé části spíš lacinější, ale celková konstrukce ošizena není.

Úchop je příjemný díky pogumování gripu i plošky na zadní straně. Plastová konstrukce přináší výhodu v podobě nízké váhy těla – konkrétně pod 500 g, což se určitě nepronese. Ve vypnutém stavu má tělo přijatelné rozměry 114×83×99 mm.

Klepněte pro větší obrázek 
Vpravo od hledáčku jsou umístěna naprosto klasicky nejdůležitější tlačítka.
Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana je hlavně místem pro velký třípalcový výklopný displej.

Na horní straně přístroje se nachází klasicky otočný volič režimů, tlačítko zapnutí/vypnutí a spoušť se zoomovacím okružím. Vlevo od hledáčku je potom přepínač obrazu mezi LCD a hledáčkem, kterému nechybí diptrická korekce. Vpravo od hledáčku je pak tlačítko pro změnu režimů zobrazovací obrazovky, samostatné tlačítko pro natáčení videosekvencí a horizontálně umístěné kolečko pro volbu času či clony. Další tlačítka jsou standardně umístěna v rámci standardního křížového ovladače (s přímou volbou makro režimu, blesku, samospouště a korekce expozice) a dalších 3 tlačítek kolem něj.

Klepněte pro větší obrázek 
Fotoaparát má k dispozici scénické režimy, automatiku i manuální režimy.

Otočný volič je hlavním místem pro nastavení režimu snímání. Jsou tu pozice ro poloautomatické a manuální režimy (P/S/A/M). Pod volbou "Scene" je pak 17 kreativních přednastavených režimů. V rámci nich se nechází i funkce HDR, která spojuje 2 obrázky s různou expozicí do jednoho s širokým rozsahem jasů. Dle mého očekávání však nesplňuje svoji fuknci zrovna dobře. Snímky jsou příliš světlé a mdlé. Tradiční funkce Nikonu - D-lighting - pro projasnění stínů funguje jako vždy dobře. Najdete ji v menu a můžete ji aplikovat i po vyfotografování snímku. Dalším režimem na otočním voliči je Tracking AF pro sledování pohybujícího se objektu. Pozor pak na režim Sport – zde je nastaveno rychlé sériové snímání (60 sn./s.), ale jen při rozlišení 2 Mpx. Přitom tento fotoaparát se svým rychlým CMOS snímačem umí v plném rozlišení snímat s rychlostí 10 sn./s., což je dle mého názoru dostačující.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka rychlého sériového snímání při rychlosti 10 sn./s. V maximálním rozlišení.

V dnešní době nemohl výrobce opomenout ani různé funkce související s detekcí tváře. Tzv. Systém inteligentního portréu má také své místo na otočném voliči. Pokročilý autofokus s detekcí tváře fungoval dobře, i když mohl být rychlejší. Praktickou funkcí, kterou jsem často využiila byla samospoušť detekující úsměv. Kontrola mrknutí vás textem po vyfocení upozorní, pokud měla osoba zavřené oči, takže víte, že musíte fotografovat znovu. Dalším vylepšením je funkce vyhlazení pleti v několika volitelných úrovních. Posledním režimem na voliči pak bude "U" – pro uživatelské nastavení.

Objektiv v případě P100 představuje výraznou část těla. A není to ledajaký zoom. Jeho rozsah ohnisek je totiž neuvěřitelně velký. S ním se můžeme pohybovat od širokoúhlých 26 mm až po 678 mm v přepočtu na kinofilm, rozsah ohnisek je tedy 26násobný. Vzhledem k rozsahu ohnisek lze světelnost od F2,8 do F5 hodnotit velmi dobře. Objektiv v základním režimu ostří od 50 cm, v makro režimu se můžete přiblížit až na 1 cm. Použití dlouhých ohnisek se neobejde bez stabilizace, resp. Tzv. Redukce vibrací, která je mechanická. Může se kombinova s elektronickou. Roztřesení snímku lze řešit navíc i tzv. Režimem Best Shot Selector, který ze sekvence snímků automaticky vybere ten nejostřejší.

Samozřejmostí, pro ovládání mnohdy důležitou, je české menu rozdělené do 4 záložek. Graficky je strohé a na zvykání pro mne subjektivně poněkud horší, ale celkově přehledné. Škoda, že třeba jako u zrcadlovek není na těle více tlačítek přímého přístupu a zoom se neovládá orkužím kolem objektivu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu je rozděleno do 4 oddílů – snímání/scénické režimy, video, přehrávání nastavení.

Nejen při makro snímání najde využití speciálně umístěný třípalcový LCD displej, který můžete vyklápět. Sice není otočný a ve vyklápění je omezení, ale i tak představuje velké zjednodušení práce. Vyklopení o 90° je umožněno ve směru nahoru a 82° ve směru dolů. Rozhodně potěší i vysoké rozlišení 460 000 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zobrazovací displej není jen jeden jak je zřejmé – druhý miniaturní displej je uvnitř EVF hledáčku s 0,24" úhlopříčkou a rozlišením 230.000 bodů (320×240 pixelů).

Model disponuje CMOS čipem velikosti 1/2,3". Speciální technologie BSI má snižovat výskyt šumu i při vyšších hodnotách citlivosti. Maximální rozlišení fotografií je 3648 x 2736 bodů. Citlivost snímače se může pohybovat od ISO 160 do ISO 3200. Automatika volí citlivosti v rozsahu ISO 160 až 800, můžete ale zvolit omezený rozsah do ISO 200 nebo 400. Režim HIGH ISO AUTO může automaticky volit ISO až do maximálního rozsahu 3200.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo objektiv ve vypnutém stavu, vpravo objektiv po vyzoomování.

Možnosti natáčení videosekvencí jsou u fotoaparátů na vzestupu. Tento fotoparát je toho důkazem - Tzv. Full HD videosekvence mají v rozlišení 1920×1080 pixelů a nahrávány jsou se stereo zvukem. Obraz není bohužel z těch opravdu kvalitních, ale dostačujcí. Video doplňuje stereo zvuk, jen ho bohužel ruší zvuk zoomování. My jsme při testu ocenili také rychlý přístup k videu - přes samostatné červené tlačítko určené pro start záznamu videa.

K dispozici je i HDMI port, příslušný kabel však není v základním balení.
 

Témata článku: Testy, Nikon, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

tisková zprávaJan Láska
Ochrana spotřebiteleBlack FridaySlevy
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

** Čínské značky odsouvají premiéry svých novinek ** A to kvůli úmrtí bývalého prezidenta ** Druhotně to posouvá i jejich budoucí dostupnost v Evropě

Martin Chroust
ČínaSmartphony