Nikon Coolpix AW120: Do výšky i do hloubky

5. června 2014
TWEET SDÍLET
Libujete si v adrenalinových aktivitách? A hledáte přístroj, který by byl schopen vaše výkony zaznamenat, aniž byste se museli bát, že vaše řádění nepřežije? Potom by pro vás mohl být tím pravým společníkem odolný kompakt Nikon AW 120

Nikon Coolpix AW 120 je „teprve“ třetím kouskem v této řadě odolných kompaktů. Zrcadlovkový magnát, který v poslední době rozšiřuje své portfolio takřka všemi směry, a v řadě případů je dokonce jakýmsi pionýrem zaplňujícím bílá místa.

Na pomyslné mapě fotografické techniky – za zmínku stojí obrněná bezzrcadlovka Nikon 1 AW – nezůstal pozadu ani v produkci outdoorových zápisníků. Nikon AW 120 byl ohlášen rok po předchozím modelu. Není to příliš dlouhá doba, proto by se daly očekávat jen drobné kosmetické úpravy.

Klepněte pro větší obrázek 

V tomto případě tomu tak ale není – změnou prošly podstatné prvky fotoaparátu: objektiv má výrazně lepší světelnost na širokém ohnisku (z F3,9 byla navýšena na F2,8) a úhel záběru je širší (ekvivalentní ohnisko 24mm), ovšem na úkor zkrácení dlouhého ohniska. Nově lze nastavit vyšší citlivost až ISO 6400 (dříve ISO 3200), jejíž použitelnost je však diskutabilní, a to nejen u tohoto přístroje, ale u kompaktních fotoaparátů obecně.

Vzhledem k tomu, že je přístroj určen do náročnějších klimatických podmínek, oceňuji navýšení rozlišení 3,5“ displeje, který má též velmi účinné antireflexní vrstvy zaručující dobrou viditelnost i za slunečného počasí. Potěšitelné je též zvětšení interní paměti (z 21MB na 329MB), která nyní dokáže pojmout kolem 40 snímků v plném rozlišení. Oproti svému předchůdci disponuje Nikon AW 120 možností bezdrátového připojení Wi-Fi (do 30 m).

Klepněte pro větší obrázek 
Nikon AW120 je dostupný ve čtyřech barevných provedeních

Odolný a funkční

„Áwéčko“ je určeno k rychlému, jednoduchému použití – vejde se do kapsy lyžařské bundy, cyklistických šortek, do skryté kapsy v neoprenu. Digitál je navržen do terénu, k zachycení okamžiků, které se neopakují. Tomu odpovídají i konstrukční vlastnosti, jimiž je především odolnost či lépe řečeno „všemuvzdornost“: prachu, mrazu (do -10 °C), vodě (do hloubky 18 m) i nárazu (při pádu ze 2 m výšky).

Na inkriminovaných místech je přístroj důkladně utěsněn. Objektiv se samozřejmě nevysunuje, je periskopové konstrukce a ukryt za tvrzeným sklem. Blesk je vyskakovací a slot na kartu a baterii má robustní několikanásobné jištění proti nechtěnému otevření – musíte nejprve stlačit a poté pootočit kruhový mechanismus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chcete-li se dostat ke kartě a baterii, musíte překonat dvojnásobně jištěný otevírací mechanismus

Tomu, že je fotoaparát určen do terénu, odpovídá i tvar jeho těla: je maximálně skladný, plochý, bez nadbytečných výstupků, nicméně se dobře drží díky pogumovaným plochám na bocích a zadní straně. Drobná výtka by se dala adresovat přednímu kovovému krytu, na němž je bohužel patrný každý škrábanec.

K největší zátěži dochází v oblasti zaoblených hran – po pádu z nepříliš velké výšky na „karoserii“ zůstalo několik šrámů. Ti, co dbají na styl a dokonalý outfit, musejí přístroj opatrovat lépe (než já) anebo mu za pár stovek dokoupit slušivý silikonový obleček – obal CF-CP001 (690 Kč) je k dostání ve čtyřech barevných provedeních.

Klepněte pro větší obrázek 

Shake it, baby!

Externí ovládací prvky jsou na těle rozmístěny standardně, jen je jich poněkud méně. Což je samozřejmé, má-li se minimalizovat poškození fotoaparátu vnějšími vlivy. Na přístroji najdete jedno aktivační tlačítko, spoušť, videospoušť, zoomovací kolébku a čtyřsměrný volič pro rychlé nastavení některých parametrů či funkcí (blesku, samospouště, kompenzace expozice a režimu makro). Samostatná jsou též tlačítka mazání a prohlížení snímků. Klasický kruhový volič fotorežimu však na vrchní straně nehledejte, je totiž ukryt v menu, o němž bude řeč níže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Počet externích ovládacích prvků je zredukován na minimum, aby se předešlo invazi nežádoucích návštěvníků: vody a prachu

Výbornou vychytávkou pro ty, kdo mají potíže s jemnou motorikou nebo se nacházejí v situaci, kdy jim tato nemůže sloužit – mají ruce zkřehlé mrazem nebo zachumlané v teplých rukavicích, je možnost ovládání fotoaparátu zatřesením. Funkce se aktivuje tlačítkem na levoboku přístroje, což by se mohlo zdát nelogické vzhledem k tomu, že je fotoaparát konstruován pro úchop pravou rukou, leč má to zásadní opodstatnění: nestane se vám, že byste funkci aktivovali nechtěně. Zatřesením (nahoru, dolů a dopředu dozadu) můžete putovat v „akčním“ menu na obrazovce nebo si prohlížet mapy, které jsou vám k dispozici, a to je další významné plus tohoto fotoaparátu, i bez internetového připojení.

Se mnou nezabloudíš!

A zde se dostáváme k další důležité vlastnosti Nikonu AW 120. Může totiž fungovat jako skvělá turistická pomůcka. Díky zabudovanému GPS a elektronickému kompasu vždy budete vědět, kde se právě nacházíte – v jaké zeměpisné šířce, výšce (-300 až 4500 m) a dokonce i hloubce (do 20 m). Můžete si dokonce troufnout předpovědět počasí podle aktuálního stavu tlaku, o němž vás informuje zabudovaný barometr (500–1 100 hPa).

Klepněte pro větší obrázek
Detailní informace o aktuální poloze si můžete přehledně zobrazit na displeji fotoaparátu

Co je však důležité: kromě toho, že se data o poloze automaticky zaznamenávají do EXIFu pořízených snímků, můžete vytvořit protokol ušlé/projeté/proplavené/proletěné trasy. Fotoaparát je schopen vaši cestu zaznamenávat v intervalech (5, 10, 15, 30, 60 s). Protokol si můžete ihned prohlédnout na displeji přístroje a poté stáhnout do počítače.

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Nikon, Kompaktní fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software