Nikon Coolpix 8400 – Tak široký tak blízko

7. prosince 2004
TWEET SDÍLET
Nikon Coolpix 8400 – Tak široký tak blízko
Nikon představil na konci září na Photokině dva nové osmimegapixelové fotoaparáty. Do redakce DIGI nyní dorazila širokoúhlá 8Mpx novinka, Nikon Coolpix 8400, na jejíž velkou recenzi se můžete těšit v osmém čísle DIGI.

Nikon Coolpix 8400 vychází i designem z modelu 5400, nově mu však byl osazen objektiv, jehož široké ohnisko začíná na 24 mm. Tak široko zatím žádný z výrobců digitálních kompaktů nešel. Ocení ho nejen příznivci krajinářské fotografie, ale i ti, kteří potřebují zachytit co nejšířeji architektonické exteriéry či interiéry. Uživatelé si navíc mohou zakoupit jako doplňkové příslušenství i širokoúhlý konvertor, který posunuje hranice záběru na 18 mm.Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Na rozdíl od staršího bratříčka naleznete u Nikonu 8400 elektronický hledáček – ač nejde o ultrazoom, kterým bývají z konstrukčních důvodů elektronické hledáčky obvykle vyhrazeny. Rozsah ohnisek zoomu je „pouze“ 3,5-násobný, což však Nikon nahrazuje jemností posunu: zoom se pohybuje v 18 krocích. Nově se na horní straně fotoaparátu objevuje stavový displej a hlavní displej je podobně jako u Nikonu 8700 výklopný a otočný.

S každým novým modelem Nikon přidává na počtu motivových programů: u 8400 jich najdete rovných patnáct. V menu nechybí ani funkce BSS (best shot selector) pro automatický výběr nejlepšího snímku, a to jak toho nejostřejšího, tak nejlépe exponovaného. Firmware fotoaparátu rovněž umožňuje automaticky prosvětlit temnější části snímku pomocí funkce digitálního blesku, zde nazvané „D-lighting“.
Videozáznamy v nejvyšší kvalitě (640 × 480 při 30 snímcích za vteřinu) však lze pořizovat pouze v délce 60 s.

Pokročilejší uživatelé uvítají spíše možnost úpravy kontrastu, ostrosti a saturace snímku, vyvážení bílé nebo korekci blesku. Vítaným vylepšením je možnost fotografovat v surovém formátu RAW. Práci s Nikonem 8400 jistě ulehčí i reálný histogram a zejména hybridní autofokus, který přináší zvýšení rychlosti a přesnosti ostření za snížených světelných podmínek. Široké jsou i možnosti ostření: k dispozici je například i uživatelský výběr ostřícího bodu.

Nikon Coolpix 8400 na první pohled také zaujme novým, stylovým designem, který pochází z dílny italského průmyslového designéra Giorgetta Giugiara, známého zejména návrhy automobilů. Podobně zaoblené hrany naleznete také u modelů D70 a D2H. Trochu jsem se obávala, zda Nikon v zájmu kompaktnosti opět neobětuje dostatek prostoru pro prsty mezi objektivem a gripem, jak tomu bylo u prvního osmimegapixelového fotoaparátu, Nikonu Coolpix 8700, ale naštěstí tomu tak není. Díky tělu z hořčíkové slitiny je fotoaparát dostatečně odolný a také dostatečně těžký.

Ergonomii nelze kromě drobností, jako je překážející úchytka na řemínek, mnoho vytknout: na těle se nyní rovněž objevuje více ovládacích tlačítek, které umožňující rychlý přístup k nejdůležitějším funkcím. Osobně příliš nefandím umístění vyvážení bílé nebo nastavení citlivosti a velikosti a kvality snímku na hlavní programový volič, ale možná je to jen otázka zvyku. Chybět vám bude pravděpodobně také rychlý přístup k korekci blesku: musí se hluboko do menu.

Naše testy ukazují, že obrazová kvalita snímků pořízených Nikonem 8400 se podle prvních testovacích snímků zdá být velmi dobrá: silnou stránkou je již tradičně ostrost snímků a makrofotografie, více viz naše ukázkové fotografie. U interiérových snímků s bleskem je patrný posun ke stínům, který se dá většinou přímo ve fotoaparátu doladit pomocí výše zmiňované funkce D-lighting, a to bez výrazné újmy na kvalitě. Uživatelé budou jistě spokojeni i s přirozeným a věrným podáním pleťové barvy. Při použití blesku u portrétování v exteriérech se vyplatí si pohrát s korekcí intenzity záblesku. Přístroj s bleskem běžně fotí na 1/30 s, což je pro potřebu pouhého doladění míry osvětlení příliš dlouhý čas a pleťová barva pak často bývá „přepálená“ do oranžova.

Megarecenzi fotoaparátu naleznete v časopise DIGI 8/2004, který vychází na konci prosince 2004; testovací snímky pak na přiloženém CD.

Témata článku: Technika, Nikon, První pohled, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Warframe představuje největší příběhovou expanzi v novém traileru spolu s datem vydání

Warframe představuje největší příběhovou expanzi v novém traileru spolu s datem vydání

Free-to-play sci-fi akce Warframe se stále těší velké popularitě a v prosinci ji čeká další velké rozšíření.

Martin Nahodil
Datum vydáníWarframe
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Pokud zrovna máte chuť zapomenout na svět kolem, doporučím vám dvě desítky seriálů a filmů. Snažím se vyhýbat starším a profláknutým titulům, nabízím odpočinkovou i náročnou látku. Vybírám věci, které mají svůj specifický charakter, díky němuž vyčnívají.

Petr Urban
Filmy a seriály
Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

Petr Březina
Objektivy
Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

** Sbírka nejhorších plagiátů mezi mobilními telefony ** No name výrobci kopírují prakticky všechno, až na hardware ** Možná zde najdete i falešného dvojníka svého mobilu

Martin Miksa
AliExpressČínaKuriozita
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály