Nikon aktualizuje bezzrcadlovky Z6 II / Z7 II a představil čtvercový HDR snímač

23. února 2021
TWEET SDÍLET

Společnost NIkon oznámila uvedení nové verze firmwaru pro bezzrcadlovky Z6 a Z7 druhé generace. Ke stažení bude firmware 25. února přímo na webu výrobce.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní změny, kterou by měl nový firmware přinést, jsou možnost 4K záznamu při snímkové frekvenci 60 sn/s, ukládání dat ve formátu Blackmagic RAW a vylepšení autofokusu s preferencí oka.

Firmware nese v obou případech označení 1.10. Možnost 4K UHD záznamu při 60 snímcích za sekundu s sebou nese malé omezení v podobě výčtu dat pouze z DX formátu snímače, tedy v praxi dojde k ořezu. Kvalita záznamu je pak automaticky nastavena na možnost Normal.

Na druhou stranu v případě preference ostření na oko by měl firmware zajistit větší přesnost a zejména citlivost detekce, která zvládne spolehlivě vyhodnotit informace i v okamžiku, kdy bude tvář na snímku menší než je tomu u současné verze firmwaru 1.00

Čtvercový snímač Nikon

Ačkoli si Nikon většinu obrazových snímačů pro své aparáty objednává u jiných výrobců, sám se také vývoji a výrobě věnuje. Nyní tak oznámila společnost vývoj snímače čtvercového formátu o velikosti 1" a s rozlišením 17,8 Mpx, snímač je typu „skládaný CMOS“ a zvládne HDR video až do snímkovací rychlosti 1000 sn/s.

Klepněte pro větší obrázek

Rozlišení snímače je 4224 × 4224 pixelů o velikosti 2,7 μm. Při nejvyšší snímkovací frekvenci je udáván dynamický rozsah 110 dB, snížení na 60 sn/s přinese rozsah 134 dB. Využití snímače není známé, ovšem s přihlédnutím k jeho specifikům se bude pravděpodobně jednat o nasazení v průmyslovém odvětví. Použití ve spotřebitelské sféře je velmi nepravděpodobné.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Nikon, Firmware, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz