Nikon aktualizuje bezzrcadlovky Z6 II / Z7 II a představil čtvercový HDR snímač

Nikon aktualizuje bezzrcadlovky Z6 II / Z7 II a představil čtvercový HDR snímač

Společnost NIkon oznámila uvedení nové verze firmwaru pro bezzrcadlovky Z6 a Z7 druhé generace. Ke stažení bude firmware 25. února přímo na webu výrobce.

2708719859.jpg

Hlavní změny, kterou by měl nový firmware přinést, jsou možnost 4K záznamu při snímkové frekvenci 60 sn/s, ukládání dat ve formátu Blackmagic RAW a vylepšení autofokusu s preferencí oka.

Firmware nese v obou případech označení 1.10. Možnost 4K UHD záznamu při 60 snímcích za sekundu s sebou nese malé omezení v podobě výčtu dat pouze z DX formátu snímače, tedy v praxi dojde k ořezu. Kvalita záznamu je pak automaticky nastavena na možnost Normal.

Na druhou stranu v případě preference ostření na oko by měl firmware zajistit větší přesnost a zejména citlivost detekce, která zvládne spolehlivě vyhodnotit informace i v okamžiku, kdy bude tvář na snímku menší než je tomu u současné verze firmwaru 1.00

Čtvercový snímač Nikon

Ačkoli si Nikon většinu obrazových snímačů pro své aparáty objednává u jiných výrobců, sám se také vývoji a výrobě věnuje. Nyní tak oznámila společnost vývoj snímače čtvercového formátu o velikosti 1" a s rozlišením 17,8 Mpx, snímač je typu „skládaný CMOS“ a zvládne HDR video až do snímkovací rychlosti 1000 sn/s.

Nikon_CMOS_Sensor_4.jpeg

Rozlišení snímače je 4224 × 4224 pixelů o velikosti 2,7 μm. Při nejvyšší snímkovací frekvenci je udáván dynamický rozsah 110 dB, snížení na 60 sn/s přinese rozsah 134 dB. Využití snímače není známé, ovšem s přihlédnutím k jeho specifikům se bude pravděpodobně jednat o nasazení v průmyslovém odvětví. Použití ve spotřebitelské sféře je velmi nepravděpodobné.

02_cmos_02.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud