10
Fotogalerie

Nikon a Sony uvedli nové plnoformátové zrcadlovky

Spolu s blížící se veletrhem Photokina se objevují další a další nové fotoaparáty. Na dva z nich se podíváme podrobněji

Společnost Nikon dnes oznámila novou plnoformátovou zrcadlovku, model D600. Jedná se o nejmenší a nejlehčí digitální zrcadlovku se snímačem velikosti kinofilmového políčka, kterou zatím Nikon vyrobil. Fotoaparát váží 760 gramů včetně baterie a jeho rozměry jsou 141×113×82 mm.

1.png 
Nikon D600, zdroj: Nikon

Nikon D600 je osazen CMOS snímačem o rozměrech 35,9×24 mm a rozlišení 24,3 Mpx. Rozsah citlivosti je od ISO 100 do ISO 6 400, v rozšířeném módu pak od ISO 50 do ISO 25 600. Stejně jako Nikon D4 a nedávno uvedený Nikon D800, používá pro zpracování obrazu nový procesor EXPEED 3, který by měl být až dvacetkrát rychlejší oproti předchozí generaci.

K dispozici je také možnost aktivace tzv. crop módu při nasazení DX objektivů, kdy se použije výřez snímače o rozlišení 10,2 Mpx. Autofokus tvoří 39 bodů, z toho 9 je křížových. Díky těmto devíti bodům zvládne fotoaparát ostřit i s objektivy se světelností F8

3.png 
Horní strana je osazena voličem režimů a velkým displejem, zdroj: Nikon

Horní a zadní stranu přístroje kryje magneziová slitina. Těsnění poskytuje stejný stupeň odolnosti vůči vlivům počasí jako D800, odolnost proti vlhkosti a prachu je na vyšší úrovni než u zrcadlovek nižších modelových řad.

Krátké představení fotoaparátu již publikoval web Digital Camera World.

 

Pentaprismatický hledáček má 100% pokrytí a zvětšení 0,7×. Zadní displej má velikost 3,2‘‘ a rozlišení 921 000 bodů, pozorovací úhly displeje by měly být dostatečně široké a automatická regulace jasu přijde vhod např. při focení na slunci, kdy jas zvýší na maximální hodnotu.

2.png 
Na zadní straně je uživatelům Nikonu povědomé rozložení ovládacích prvků, zdroj: Nikon

S bleskem do terénu

Na horní straně je vestavěný blesk se směrným číslem 12, což je u plnoformátových zrcadlovek netradiční, obvykle totiž tyto modely vestavěný blesk nemají. Vlevo od něj leží otočný volič, který nabízí módy P, A, S, M a dvě pozice pro uživatelská nastavení. Na pravé straně je velký stavový displej, který přehledně zobrazuje všechny důležité informace. Fotoaparát umožňuje pohodlné ovládání díky velkému počtu tlačítek přímého přístupu a několika uživatelsky definovaných tlačítek.

Režim nahrávání videa nabízí při rozlišení 1080p standardní snímkovací frekvencí 30 sn./s. , při HD rozlišení 720p je dostupná maximální frekvence 60 sn./s. Záznam je možný do formátu MPEG-4 nebo H.264. Pokročilé uživatele jistě potěší také možnost přehrávání nekomprimovaného videa přes HDMI konektor.

5.jpg 
Konektorová výbava je dostatečná, zdroj: Dpreview

Zabudovaný mikrofon není stereofonní, do zdířek na levé straně však může uživatel připojit jak externí mikrofon, tak i sluchátka. Z dalších konektorů je zde USB, HDMI a proprietární konektor pro dálkové ovládání nebo GPS. Pod dvířky na pravé straně se skrývá dvojice slotů na SD, SDHC či SDXC karty umístěné pod sebou, rozhraní si poradí i s nejvyšší rychlostní specifikací UHS-I.

4.jpg 
Dvojice paměťových karet je umístěna nad sebou, zdroj: Dpreview

K fotoaparátu bude k dispozici řada volitelného příslušenství, mimo jiné bezdrátový modul WU-1b, který umožní ovládat přístroj na dálku telefonem s operačním systémem Androide nebo iOS. Aplikace pro mobilní zařízení nabídne živý náhled a snímky bude možné ukládat přímo do telefonu. Výdrž na baterie je 900 snímků podle metodiky CIPA, náročnější uživatele však jistě zaujme volitelný bateriový grip MB-D14.

Nikon D600 se v Česku začne prodávat od 18. září za cenu 49 990 Kč. Dostupný by měl být také v setu s objektivem Nikkor AF-S 24-85 mm F3.5-4.5G ED VR, cena tohoto setu však zatím není známa.

Pokračování 2 / 2

Sony SLT A99

Firma Sony stejně jako Nikon představila novou plnoformátovou zrcadlovku. Její označení je A99 a je založena na konceptu SLT, tedy s elektronickým hledáčkem namísto optického.

1.jpg 
Sony A99, zdroj: Adorama

Uvnitř nalezneme nepohyblivé polopropustné zrcátko, díky kterému může fotoaparát používat dva fázové senzory pro automatické zaostřování. To by mělo být výrazně vylepšeno včetně sledování pohybujících se objektů. Ostřících bodů je 19, z toho 11 křížových. Na snímacím čipu však nalezneme dalších 102 bodů fázového ostření, které zajistí rychlý a přesný kontinuální autofokus u videa.

Celý koncept polopropustného zrcátka je velmi dobře ilustrován na následujícím videu

 

Fotoaparát je podobně jako Nikon D600 menších rozměrů, konkrétně 147 × 111 × 78 mm a má příjemnou hmotnost 812 g včetně baterie. Odolnost těla zajišťuje magneziová slitina spolu s těsněním vůči nepřízni počasí.

Snímač má rozlišení 24,3 Mpx a jeho rozměry jsou 35,8 × 23,8 mm. Citlivost začíná na ISO 100 (při rozšíření již na ISO 50) a končí na ISO 25 600. Fotoaparát zvládá zaznamenávat fotografie v plném rozlišení 6000 × 4000 px rychlostí až 6 sn./s.

4.jpg 
Nová patice na blesk a dvojice mikrofonů, zdroj: Adorama

Velkou změnou a zároveň velkým krokem vpřed oproti předešlým modelům je změna patice, ta již není přímo zpětně kompatibilní s blesky Minolta, takže nebude nutné využívat adaptérů pro připojení moderních blesků. Synchronizační čas dosahuje 1/250 s, vestavěný blesk byste však hledali marně.

2.jpg 
Zrcadlovka s plnoformátovým snímačem a výklpným displejem na trhu zatím není, zdroj: Adorama

Místo optického hledáčku nalezneme u A99 elektronický typu OLED s rozlišením 2,4 Mpx. Ten podle videorecenze CameraStore nemá prakticky žádné zpoždění a je téměř k nerozeznání od optického. Nabízí 100% pokrytí se zvětšením 0,74 ×. Zadní straně dominuje plně polohovatelný 3“ displej s rozlišením 1,229 milionu bodů.

 

Fotoaparát má tlačítka pro všechny nejpoužívanější funkce, přičemž specialitou je otočný dialogový volič umístěný vlevo od objektivu. Ten by měl být velice tichý, vhodný k použití při nahrávání videa. Přístroj umožňuje zaznamenávat videosekvence rychlostí až 60 sn./s. v rozlišení 1080p. Na výběr máte z formátů MPEG-4, AVCHD a H.264, rovněž je zde možnost ukládat sekvence nekomprimovaně. Stejně jako Sony RX1 nabízí také A99 „focus peaking“ pro snazší manuální ostření a stereo mikrofon.

3.jpg 
Čtveřice dvířek ukrývá bohatou konektorovou výbavu, zdroj: Adorama

Konektorová výbava je bohatá, na levé straně najdeme USB, HDMI, vstup pro mikrofon, výstup pro sluchátka, zdířku na dálkový ovladač a napájecí konektor. Jednotku GPS má fotoaparát zabudovanou přímo v těle. Na pravé straně nalezneme dva sloty na paměťové karty SD/SDHC/SDXC, přičemž jeden z nich zvládá zápis i na Memory Stick PRO Duo/Pro-HG Duo.

5.jpg 
Dvojice slotů na SD karty, horní je hybridní a zvládne i karty MemoryStick, zdroj: Adorama

Výdrž na baterii je vzhledem k použití elektronického hledáčku nižší, asi 500 fotografií podle metodiky CIPA. Uvedení do prodeje plánuje Sony na druhou polovinu října, cenu lze očekávat okolo 55 tisíc Kč s DPH (2800 USD).

Určitě si přečtěte

Články odjinud