52
Fotogalerie

NIKON 1 V3: Rychlost a kompaktnost především

Kompaktní fotoaparáty s výměnným objektivem od Nikonu si už vydobyly pevné místo na fotografickém trhu. Nikon 1 V3 je třetí generací jedničkové řady. Jako následník trůnu by měl tedy nabídnout něco nového.

V této recenzi se podíváme, do jaké míry se tato očekávání podařilo naplnit a v jakých směrech je „vétrojka“ silná a naopak, kde má rezervy.

Minulý rok se mi do rukou dostal základní model jedničkové řady Nikon 1 S1. Na tomto útlém aparátku, očesaném – ve srovnání s vyššími modely řady „J“ a „V“ – o externí ovládací prvky, mne mile překvapil velmi kvalitní obrazový výstup. S chutí jsem se proto pustila do testování nové vlajkové lodi Nikonu 1 V3.

Krabice s testovacím kouskem doputovala nacpaná k prasknutí – s externím elektronickým hledáčkem a přídavným gripem. Součástí základního kitu jsou však „pouze“ tělo fotoaparátu a objektiv 1 NIKKOR VR 10–30 mm F3,5–5,6, proto se budeme věnovat především jim. Ale nebojte se, na externí komponenty přijde řeč také.

1.jpg
 Nikon 1 V3 v plné polní – s přídavným gripem a externím elektronickým hledáčkem.

Co ubylo, co přibylo

Na první pohled je znát poctivé dílenské zpracování, tak jak se na high-endy patří – přední strana fotoaparátu je vyrobena z odolné hořčíkové slitiny. Oproti předchozímu modelu došlo k inovaci designu a změně proporcí aparátu. Nikon 1 V3 je podstatně subtilnější než jeho předchůdce. Paradoxně však „vétrojka“ váhově trošičku nabyla, a to i přesto, že došlo ke změnám, které by měly fotoaparát spíše odlehčit.

Za prvé: Zmizel pro mnohé (čti pro mne) zásadní prvek – zabudovaný elektronický hledáček, který lze sice nahradit výborným externím hledáčkem, nicméně jeho pořízení je pořádná investice navíc.

 

Elektronický hledáček DF-N1000

Tento okulárek disponuje rozlišením 2 359 000 px, což je téměř o 1 000 px více, než měl zabudovaný elektronický hledáček modelu V2. Popravdě, jas a plynulost zobrazování je opravdu luxusní. Pod kontrolou máte také aktuální nastavení funkcí a expozice – tyto informace se zobrazují uvnitř hledáčku. Krátkozrací uživatelé si mohou nastavit dioptrickou korekci do -3 dioptrií.

2.jpg 3.jpg
 

Výborná je také komunikace hledáček–displej. Po přiblížení oka (a nejen oka) se obraz fotografované scény přepne z displeje do hledáčku. Nesporná kvalita se adekvátně odráží v ceně této komponenty, která se pohybuje kolem 6,5 tisíce.

 

Za druhé: Změnou prošel i setový objektiv – jak bylo řečeno, tělo je nyní dodáváno v sadě s lehkým motorovým zoomem 1 NIKKOR VR 10–30 mm F3,5–5,6. V tzv. klidové poloze je objektiv extra plochý, po zapnutí fotoaparátu se vysune cca o třetinu své původní délky.

4.jpg 5.jpg

Na rozdíl od „obyčejných“ zoomů jej nemusíme po spuštění fotoaparátu aktivovat ručně (otočením), vše se děje automaticky a fotoaparát je okamžitě připraven ke snímání. Tyto klady však poněkud diskvalifikuje fakt, že takto koncipovaný objektiv postrádá závit na filtry a nelze na něj nasadit sluneční clonu.

 

1 NIKKOR 32mm F1,2

Toto supersvětelné pevné sklo spatřilo světlo světa rok před Nikonem 1 V3. Po přepočtu na kinofilm dostaneme ekvivalentní ohniskovou vzdálenost 86 mm, typickou pro portrétní objektivy. Vzhledem k rozměrům snímače Nikonů řady 1, nelze očekávat ani při extrémní světelnosti F1,2, že se charakter obrazu co do hloubky ostrosti vyrovná výstupu ze zrcadlovek. Ač budete mít při maximálním odclonění perfektně ostré pouze tři centimetry, rozmazání pozadí za rovinou ostrosti je opravdu pozvolné, samozřejmě v závislosti na vzdálenosti fotoaparátu od zaostřeného objektu, k němuž se můžete přiblížit na 45 cm.

6.jpg 

Co se týče obrazové kvality, obraz je velmi ostrý a takřka prost optických vad. Pouze na kontrastních hranách je patrná chromatická aberace, s níž si ovšem snadno poradíte ve fotoeditoru. V protisvětle výborně funguje antireflexní vrstva Nano Crystal Coat, takže se není třeba bát nežádoucích závojů nebo odlesků.

Špičkovým parametrům odpovídá také cena tohoto skla – 20 tisíc, která hodně vybočuje z cenové hladiny dalších „jedničkových“ objektivů – např. 18,5 mm F1,8 (cca 5 tisíc) nebo 10 mm F2,8 (cca 6,5 tisíce).

 

Že by se tedy váha fotoaparátu přesunula do jeho útrob, kam byl nově integrován Wi-Fi modul pro připojení k chytrým zařízením? Ať je to, jak chce, kompaktnost není hlavním rysem tohoto fotoaparátu; hra na střízlíka ztratí smysl obzvláště poté, co na fotoaparát upevníte (silně návykový) přídavný grip a externí hledáček.

Pokračování 2 / 4

Konstrukce a ovládání

Změnou prošly ovládací prvky na těle fotoaparátu. Na líci aparátu se vedle objektivu objevil otočný příkazový volič, kterým se v režimu A a M ovládá nastavení clony.

7.jpg 

Poněkud se přeskupily i ovládací prvky na horní straně přístroje – vzhledem k menšímu gripu, ve srovnání s bytelným „držákem“ u V2, jsou rollery a tlačítka situovány na menším prostoru. Máme tu tlačítko spouště obkroužené aktivačním kolíčkem a videospoušť. Na voliči fotografických režimů přibyl Kreativní (scénický) režim a pomocný volič byl částečně zabudován do těla. Vyskakovací blesk se přesunul zcela vlevo a místo hledáčku zaujal multifunkční port pro připojení externího příslušenství.

8.jpg 9.jpg

Odstranění hledáčku se vývojáři snažili kompenzovat zcela novým výklopným (vyklápět lze nahoru/dolů) a navíc dotykovým LCD displejem s luxusním rozlišením 1 037 000 px. Ovládací prvky na zadní straně přístroje jsou rozmístěny „zrcadlovkově“ – čili po obou stranách displeje. Nalevo se nacházejí tlačítka pro prohlížení snímků, vstup do menu, přepínání mezi zobrazovacími mody (DISP) a mazání.

F, Fn, Fn a ještě jedno Fn

U tradičního otočného a směrového voliče (s klasickými funkcemi nastavení režimu autofokusu, sériového snímání, blesku a kompenzace expozice) najdeme dvě nová tlačítka.

Dovolte mi rozplynout se nad tlačítkem, které je umístěno pod otočným voličem a označeno písmenem „F“. Po jeho aktivaci se zobrazí „rychlé“ menu s aktuálně nastavenými expozičními parametry – např. režim měření expozice, ostření, ISO atd. Všechny tyto položky lze přímo odtud měnit.

10.jpg 

Aby nebylo funkčních prvků málo, při pohledu směrem vzhůru padne vaše oko na tlačítko Fn1. Výchozí Vyvážení bílé lze přenastavit na kompenzaci nebo měření expozice, nastavení citlivosti (ISO) aj. Tyto funkce lze přiřadit i zabudovanému otočnému voliči, který tak funguje jako druhý funkční prvek. A! Pokud na tělo připevníte přídavný grip, získáte navíc třetí funkční tlačítko Fn3, s defaultně přiřazenou funkcí videospouště, jíž lze samozřejmě také změnit.

 

Grip GR-N1010

Přídavný grip podstatně zvyšuje pohodlí při ovládání fotoaparátu. Do mých drobných rukou padne „tak akorát“ – spoušť a videospoušť je v ideálním dosahu ukazováčku. Navíc je tu funkční tlačítko Fn3 a pomocný otočný volič.

11.jpg 

Po připevnění gripu na tělo fotoaparátu sice přístroj co do rozměrů i váhy docela nabyde, ale vzhledem k tomu, že V3 ani tak není kapesní mrňous, nemá to na manipulaci s fotoaparátem, či jeho uskladnění zásadní vliv.

Trochu obezřetnosti vyžaduje připevnění gripu k fotoaparátu – aby došlo k propojení elektroniky, je nutné kontakt opatrně zasunout do těla fotoaparátu a otáčením kolečka grip zašroubovat do stativového závitu. Tímto úkonem logicky ztratíte přístup k baterii a k paměťové kartě, před každým nabíjením a stahováním fotografií proto musíte grip odmontovat.

 

Na pravoboku fotoaparátu se nachází slot na paměťovou kartu. Počítejte s tím, že už do něj nedostanete klasická „sdéčka“, ale pouze verzi micro. Na téže straně najdeme konektor HDMI a USB vstup pro připojení k počítači. Pro úplnost se sluší dodat, že fotoaparát nelze nabíjet přímo z počítače ani ze sítě (pokud si nedokoupíte síťový adaptér), vždy je nutné vyjmout baterii ze slotu na spodní straně přístroje a použít nabíječku.

Další volitelné příslušenství:

  • blesk SB-N7
  • led světlo LD-1000 (vhodné pro makro a video)
  • stereofonní mikrofon ME-1 (pro natáčení videa)
  • jednotka GPS GP-N100

Pokračování 3 / 4

Výkon, funkce a obrazová kvalita

Rychlý chod Nikonu 1 V3 zajišťuje nový procesor EXPEED 4A. Jaký to nezvyk ve srovnání s „multitaskingujícím“ EXPEED 2, kterým disponoval kompaktní kolega Nikon Coolpix P340, jehož jsme také testovali.

Opravdu výjimečná je odezva spouště. Při exponování máte pocit, že fotoaparát předpovídá vaše kroky… jakoby snímal ještě dříve, než domáčknete spoušť. Ale na tuhle vlastnost si lze velmi snadno zvyknout, neboť na snímku máte opravdu to, co jste zamýšleli.

Podobně kvapné je ostření. Pokud necháte pracovat automatiku, hybridní systém autofokusu v závislosti na snímacích podmínkách okamžitě přepíná mezi zaostřováním s fázovou detekcí a zaostřováním s detekcí kontrastu. Právě tato rychlost zaručí dobré výsledky, ať už si zvolíte jakýkoli fotografický žánr.

„Bezdrát“ a video

Jak bylo řečeno výše, do „vétrojky“ je nově zabudován Wi-Fi modul, který umožňuje propojení s chytrými zařízeními využívajícími operační systém Android nebo iOS. Do tabletu či mobilu si nejprve musíte stáhnout (z Google Play nebo App Store) bezplatnou aplikaci Wireless Mobile Adapter Utility. Propojení a funkčnost je stejná jako u kompaktu Nikon Coolpix P340.

Nově je k dispozici volitelná jednotka GPS pro zaznamenávání zeměpisných souřadnic, která se zasouvá do multifunkčního portu, kam je dále možné připojit blesk SB-N7 nebo stereofonní mikrofon ME-1 pro natáčení videa.

Poslední zmíněná položka je důkazem, že fotoaparáty stále více suplují funkci videokamer. S Nikonem 1 V3 lze pořizovat pokročilé videosekvence ve full HD rozlišení. Počítejte se spolehlivým a rychlým přeostřováním a širokým výběrem kreativních video režimů jako zpomalení/zrychlení záznamu nebo Pohyblivá momentka (zpomalené 4sekundové videa beze zvuku). Jednu pohyblivou momentu si můžete také stáhnout.

A co obraz?

Světelnost objektivu 1 NIKORR VR 10–30 mm F3,5–5,6 odpovídá kategorii základního zoomu. Rozsah ohnisek činí po přepočtu na kinofilm 27–81 mm čili na krátkém konci je objektiv dostatečně široký, např. pro reportážní fotografii, a na dlouhém odpovídá ohnisku portrétního objektivu.

Minimální zaostřovací vzdálenost je na všech ohniscích 20 cm. Pokud zazoomujete na maximum, otevřete dokořán clonu a přiblížíte se k fotografovanému objektu na minimální vzdálenost, dosáhnete poměrně malé hloubky ostrosti i příjemného, jednolitého bokehu.

HO.JPG 
Ukázka hloubky ostrosti

Co se týká optických vad – poduškovitosti/soudkovitosti či vinětace – s těmi se u tohoto objektivu takřka nesetkáte. Jinak je tomu s chromatickou aberací. V RAWu je fialové lemování na kontrastních hranách patrné, nicméně v JPEGu je poměrně úspěšně potlačeno.

CAjpeg.jpg CAraw.jpg
Vlevo výřez z JPEGu, vpravo z RAWu

Rozlišení snímače bylo navýšeno na 18,2 Mpx. Že by právě tento krok vedl k většímu zašumění obrazu Nikonu 1 V3? Jelikož mohu porovnávat s loňským low-endovým modelem Nikon 1 S1 (odkaz), upřímně přiznávám, že mne množství šumu u Nikonu 1 V3 … no zklamalo.

Šum u „esjedničky“ byl příjemně pravidelný a monochromatický i při vyšších citlivostí, u „vétrojky“ je šum patrný i na nižších citlivostech, a od ISO 400 se do stinných ploch navíc vkrádají barevné artefakty. Nutno však podotknout, že v JPEGu je tato vada úspěšně eliminována, a to až do ISO 3 200. Míru šumu můžete porovnat na 100% výřezech z fotografií, vlevo JPEG, vpravo RAW – řazeno od nejnižší citlivosti.

00160ISOjpeg.jpg 00160ISOraw.jpg
00200ISOjpeg.jpg 00200ISOraw.jpg
00400ISOjpeg.jpg 00400ISOraw.jpg
00800ISOjpeg.jpg 00800ISOraw.jpg
01600ISOjpeg.jpg 01600ISOraw.jpg
03200ISOjpeg.jpg 03200ISOraw.jpg
06400ISOjpeg.jpg 06400ISOraw.jpg
12800ISOjpeg.jpg 12800ISOraw.jpg
 

Pokračování 4 / 4

Hodnocení, specifikace a demosnímky

První, čeho si na Nikonu 1 V3 všimnete, je absence zabudovaného elektronického hledáčku, tedy prvku, který by leckdo mohl u vlajkové lodi jedničkové řady Nikonů očekávat. Ke cti Nikonu budiž fakt, že se tento skutek vývojáři snažili vykompenzovat kvalitním inovovaným dotykovým výklopným displejem.

Co do velikosti snímače není řada Nikon 1 v kategorii kompaktů s výměnným objektivem žádnou jedničkou. Přesto jsme si zvykli na velmi dobrý obrazový výstup, zejm. na příjemný monochromatický charakter šumu a jeho nástup až na vyšších citlivostech. U Nikonu 1 V3 se šum objevuje už při nízkém ISO a k šumu se postupně přidávají barevné artefakty, které jsou sice v JPEGu poměrně slušně eliminovány, ale v RAWech se prostě neschovají…

Velkou hodnotou je rychlé a spolehlivé automatické ostření a také exponování, které výborně funguje jak v režimu focení, tak při natáčení videosekvencí. Široká nabídka kreativních režimů je u Nikonů 1 prakticky standardem – za zmínku stojí především režimy Zachycení nejlepšího okamžiku nebo Pohyblivé momentky.

Nabízí se otázka, jakému typu uživatelů je Nikon 1 V3 vlastně určen. Vlastníci DSRL, kteří by chtěli obrazově precizní záložní fotoaparát, nejspíš budou obrazovým výstupem tohoto fotoaparátu zklamáni. Nicméně i jim tento model může posloužit jako „lehká“ alternativa při focení sportu, či jiných dynamických scén – ostření je vskutku rychlé.

 

Technické parametry

  • Bajonet: Nikon 1
  • Snímač: CMOS (13,2 × 8,8mm), efektivních 18,2 Mpx
  • Poměr stran: 3:2 (5232 × 3488 3920 × 2616 2608 × 1744), 16:9 (5232 × 2936
  • Formát souborů: NEF (RAW): 12bit. komprimované soubory, JPEG: nastavitelná komprese: Jemný (1:4), Normální (1:8), RAW + JPEG
  • Obrazový režim: Standardní, Neutrální, Živé, Monochrom, Portrét, Krajina
  • Režim expozice: Auto, Kreativní režim (HDR, Panoráma, miniatura, cross proces ad.), P, S, A, M, Zachycení nejlepšího okamžiku (zpomalené zobrazení a inteligentní výběr snímku), Pokročilé videosekvence, Pohyblivé momentky
  • Měření expozice: Matrix, Se zdůrazněným středem, Bodové
  • Displej: 7,5 cm (3“), výklopný, dotykový TFT LCD, 1 037 000 px, regulace jasu
  • Závěrka: elektronická: 1/16 000–30 s, mechanická: 1/4 000–30 s, Bulb
  • Ostření: AF-A (automatická volba), AF-S (jednorázové), AF-C (kontinuální), AF-F (nepřetržité), MF (manuální); Jednotlivá zaostřovací pole, Automatická volba zaostřovacích polí
  • Sériové snímání: 6, 10, 20, 30 nebo 60 obr./s
  • Citlivost: ISO 200–12 800 (ručně lze nastavit v režimu P, S, A, M)
  • Vyvážení bílé: Auto, žárovka, zářivka, přímé slunce, blesk, zataženo, stín; manuální
  • Video: full HD (1080p 60 obr./s), formát MOV, stereo
  • Blesk: vestavěný, směrné číslo 5, i-TTL
  • Paměťové karty: microSD/microSDHC/microSDXC
  • Rozměry a váha: 110,9×65×33,2 mm, 282 g (pouze tělo)
 

Zdá se však, že „zrcadlovkáři“ nejsou cílovou skupinou tohoto fotoaparátu. Dle mého soudu je adresován spíše milovníkům smartphonů nebo kompaktů s dotykovým displejem a „samovýsuvným“ objektivem, kteří si touží vyzkoušet kouzlo pokročilého fotografování, ale zároveň se nechtějí vzdát výše zmíněných výdobytků. Právě do kvalitního dotykového displeje a nového motorového zoomu se soustředila síla a hodnota Nikonu 1 V3.

Poctivou práci tento fotoaparát také odvede v případě natáčení videa a fotografování sportovních utkání – v prvním případě potěší množstvím příslušenství a manuálním nastavením expozice při natáčení. V druhém případě, pak nejen rychlými provozními časy a spolehlivým ostřením, ale především sériovým snímáním, které nabídne rychlost až 60 sn./s a nejkratší čas závěrky 1 /16 000 sekundy.

Klady:

  • Přesné a rychlé automatické ostření
  • Množství externích ovládacích prvků, včetně dvou funkčních tlačítek
  • Dotykový a výklopný displej s velkým rozlišením
  • Zabudovaný Wi-Fi modul
  • Široká nabídka externího příslušenství

Zápory:

  • Vyšší míra šumu
  • Absence elektronického hledáčku (lze dokoupit externí)
  • Setový objektiv nemá závit na filtry a nelze na něj nasadit sluneční clonu
  • Vyšší cena

Demosnímky ze setového objektivu 1 NIKORR VR 10–30 mm F3,5–5,6

DSC_0648.JPG DSC_0771.JPG DSC_0800.JPG
DSC_0722.JPG DSC_0747.JPG
DSC_0756.JPG DSC_0655.JPG
DSC_0882.JPG DSC_0890.JPG DSC_0908.JPG DSC_0921.JPG DSC_0928.JPG DSC_0958.JPG DSC_1169.JPG DSC_1189.JPG DSC_1219.JPG

Demosnímky z objektivu 1 NIKKOR 32 mm F1,2

boč.svetlo.jpg DSC_0665.JPG
DSC_0684.JPG DSC_0822.JPG
DSC_0842.JPG Nikkor 32-1,2.jpg
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud