Nikon 1 V3 – nejrychlejší z rychlých bezzrcadlovek

14. března 2014
TWEET SDÍLET
Nikon po rok a půl dlouhé odmlce představil nástupce nejvyššího modelu řady Nikon 1. Novinka nese označení V3 a od svých dvou předchůdců se zásadně liší hned v několika ohledech.

Produktová řada Nikon 1 zahrnuje fotoaparáty ve třech odstupňovaných hladinách, a to jak z pohledu ceny, tak především z pohledu vybavení a funkčnosti. Modely odspodu nahoru nesou označení S, J a V.

A právě nejvyšší řada V se dočkala již třetího zástupce, který je oproti očekávání více podobný svým bratříčkům z řady J a S – samozřejmě pouze vnějším vzhledem. Uvnitř totiž najdete zcela přepracovaný systém, který ještě o kousek posunul už tak extrémně rychlé kontinuální snímání.

Klepněte pro větší obrázek 

Bez filtru pro ostřejší snímky

Řada Nikon 1 je vybavena snímači formátu CX, které mají úhlopříčku velikosti 1" o rozměrech 13,2 × 8,8 mm, což v praxi znamená crop faktor pro přepočet efektivního ohniska 2,7×.

Snímač je samozřejmě typu CMOS a jeho rozlišení je 18,4 Mpx, nově před ním chybí anti-aliasing filtr, takže samotné snímky by měly dosahovat maximální ostrosti. Nikon k tomuto kroku pomalu přistupuje u všech řad digitálních zrcadlovek a nyní už i u Nikonu 1.

Snímači sekunduje obrazový procesor s označením Expeed 4A, který umožňuje ukládat fotografie jak v JPEGu, tak samozřejmě i v RAWu. Rozsah citlivostí je u tohoto modelu relativně široký, a to od ISO 200 až po maximálních 12 800, v režimu automatické citlivosti je k dispozici ještě nižší hodnota ISO 160.

Klepněte pro větší obrázek 

Rychlost až na prvním místě

Hlavním tahákem Nikonu 1 V3 je rychlost snímání. V případě natáčení videa, máte k dispozici záznam ve full HD při snímkovací frekvenci 50/60p, což není až tak převratné. Mnohem zajímavější jsou však hodnoty sériového snímání. To dosahuje rychlosti 20 sn./ s při ukládání do formátu JPEG.

V případě, že zvolíte ukládání do RAW a budete mít pevně zaostřeno bez nutnosti přeostřování, připravte se na rychlost 60 sn./s, dohromady však takto uložíte pouze 40 snímků. Zde snad pouze připomeňme, že profesionální zrcadlovky o mnohem větších rozměrech, hmotnosti a ceně dosahují rychlosti sériového snímání v podstatě poloviční.

Hledáček nehledejte

Modely V1 a V2 patřily k jediným zástupcům řady Nikon 1, které měly vestavěný elektronický hledáček. Díky němu byl také tvar těla mírně futuristický, neboť hledáček vyčníval nad hlavní komoru aparátu, kde je umístěn snímač.

A právě zde dochází k onomu základnímu rozdílu, Nikon 1 V3 nemá vestavěný hledáček a tudíž se i jeho celkové rozměry zmenšily na 111 × 65 × 33 mm. Pro ty kdo se bez hledáčku nemohou obejít, připravil Nikon samostatný hledáček DF-N1000, jako volitelné příslušenství – rozlišení tohoto hledáčku je pak velmi dobrých 2 359 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek 

Dalším volitelným příslušenstvím pro Nikon 1 V3 je přídavný grip, který usnadňuje držení aparátu a má v sobě krom spouště také jedno funkční tlačítko a jeden dialogový volič – koupí gripu zkrátka získáte lepší ergonomii a možnost pohotovější práce s digitálem.

Klepněte pro větší obrázek 

Dotýkání povoleno

Jelikož je V3 ochuzen o vestavěný hledáček, kompenzuje to výrobce výklopným displejem, který má úhlopříčku 3" a rozlišení 1 037 000 obrazových bodů. Ovládání dotykem je možné celkově zakázat anebo můžete fotoaparát ovládat oběma způsoby.

Vcelku netradičním ale logickým a praktický řešením je umístění čtveřice tlačítek přímo vedle výklopného displeje – většinu se vyklápí pouze displej a veškeré ovládací prvky jsou pouze na těle fotoaparátu. V tomto případě k tomu však Nikon přistoupil jinak a řekly bych, že je to i praktičtější řešení, zvláště v okamžiku, kdy budete natáčet video.

Klepněte pro větší obrázek 

Odhlédneme-li od dotykového displeje, tak je ovládání podobné, jako u většiny fotoaparátů – dvě samostatná dialogová kolečka, volič expozičních režimů, spoušť, čtyřsměrový ovladač, několik funkčních tlačítek a tlačítko zámku expozice/ostření.

Motorický seťák a superteleobjektiv

Společně s Nikonem 1 V3 byly představeny také dva nové objektivy. Prvním z nich je setový zoom 1 Nikkor 10–30 mm F3,5–5,6 PD-ZOOM, který má stejné parametry, jako ostatní setové objektivy 1 Nikkor. Rozdíl je však v integraci motorového pohonu zoomu.

Podobně jako předchozí objektivy, i tento je skládací a před použitím je nutné jej odemknout, objektiv má vestavěnou redukci vibrací a praktickou integrovanou lamelovou krytku, takže se nemusíte obávat její ztráty.Ekvivalentní rozsah zoomu je 27–81 mm.

Klepněte pro větší obrázek 

Druhým objektivem je pak telezoom 1 NIKKOR VR 70–300 mm F4,5–5,6, u kterého se po přepočtu dostáváte na ekvivalentní rozsah 190–810 mm. Ačkoliv je rozsah obrovský, velikost objektivu není nijak předimenzovaná. Právě díky tomu, že Nikon 1 má malý snímač, mohl být i tento objektiv (ve srovnání s objektivem stejného rozsahu pro APS-C) vyroben s mnohem menšími rozměry. Samozřejmostí je u tohoto objektivu stabilizace obrazu.

Klepněte pro větší obrázek 

Doporučené ceny techniky:

  • Tělo Nikon 1 V3: 21 490 Kč
  • Kit Nikon 1 V3 + 1 Nikkor 10–30 mm F3,5–5,6 PD-ZOOM: 23 990 Kč
  • Kit Nikon 1 V3 + 1 Nikkor 10–30 mm F3,5–5,6 PD-ZOOM + 1 Nikkor 30–110 mm F3,8–5,6 VR: 27 990 Kč
  • Objektiv 1 Nikkor 10–30 mm F3,5–5,6 PD-ZOOM: 7 590 Kč
  • Objektiv 1 Nikkor 70–300 mm F4,5–5,6: 25 790 Kč

Témata článku: Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Technika, Nikon, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


EA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

EA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

Tvůrce Titanfallu hodlá vnést do válečné série čerstvou krev.

Michal Maliarov
DiceBattlefield
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nový hraný trailer na Halo Infinite připomene nostalgicky staré časy

Nový hraný trailer na Halo Infinite připomene nostalgicky staré časy

Halo volá po hrdinovi v každém z nás v novém traileru.

Michal Maliarov
Halo InfiniteVideo
Aliens: Fireteam Elite míří do druhé sezóny s novým režimem a dalším obsahem

Aliens: Fireteam Elite míří do druhé sezóny s novým režimem a dalším obsahem

Ještě jste nepostříleli všechny Vetřelce? Tak to je čas na druhé kolo.

Michal Maliarov
Aliens: Fireteam EliteAkce
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace