9
Fotogalerie

Nikon 1 J5 – 4K video a nové ovládání

Společnost Nikon dnes představila nového zástupce systémových kompaktů řady Nikon 1. Aktuální model s označením J5 sice navazuje na své předchůdce ovšem přináší zcela nový design.

Novinka Nikon 1 J5 přichází s celou řadu vylepšení, která výrobce použil již u letos uvedených modelů kompaktních fotoaparátů. Mimo to nechybí ani zcela nový retrodesign těla, který odkazuje na staré modely analogových fotoaparátů a nutno říci, že se opravdu povedl.

Fotoaparát se stále drží malých rozměrů, nicméně na pravé straně těla přibyl relativně výrazný grip pro snadnější držení. S tím souvisí také pozměněné ovládací prvky, odkazující na ergonomii zrcadlovek Nikon. Okruží spouště totiž tvoří páčka pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu.

J5_WH_10_100_front34l.jpg

Úplně vpravo pod palcem je pak otočný dialogový volič, v jehž středu je spoušť pro natáčení videa. Na původním místě zůstal volič expozičních režimů. Ten však doznal změny také, neboť jsou na něj přímo vyvedeny klasické čtyři režimy P, S, A, M a několik motivových programů. Dříve byla k dipozici mnohem omezenější nabídka.

J5_WH_10_30_PD_frt34r.jpg

Zásadní změnou v koncepci modelu J5 je přidání výklopného displeje, který zde dosud chyběl. Obrazovku je možné vyklopit v úhlu 90° směrem dolů a v úhlu 180° směrem nahoru, takže můžete bez větších problémů fotit sami sebe. Těsně vedle objektivu je pak umístěno funkční tlačítko.

Snímač a ostření

Nejen vnější schránka, ale také vnitřek fotoaparátu doznal změny. Najdeme tam totiž zcela nový obrazový snímač formátu CX (1“) s rozlišení 20,8 Mpx. Díky použití nového snímače můžete s modelem J5 natáčet video ve vysokém rozlišení 4K anebo využít superrychlého sériového snímání až rychlostí 20 sn./s, kdy se používá nový režim kontinuálního zaostřovánní. Při pevném zaostření zvládne digitál snímat rychlostí 60 sn./s

J5_BK_10_30_PD_top.jpgJ5_SL_10_30_PD_top.jpg

Samotný snímač umožňuje fotografovat s citlivostí v rozsahu ISO 160 až 12 800, podle výrobce je snímač unikátní v tom že se jedná o technologii s přímým osvětlením fotodiod (BSI CMOS) použitou v této řadě kompaktů poprvé. O zpracování obrazu se pak stará procesor Expeed 5A.

Ostření je v režii 171 zaostřovacích polí z nichž 105 pracuje s fázovou detekcí a zbývající ostřící pole pak s detekcí kontrastu – ta jsou rozmístěna až do okrajů obrazového pole.

Videosekvence

Záznam videa ve 4K rozlišení (15p) je doplněn také full HD záznamem v režimu 60p a 30p a při rozlišení nižším je možno využít i slow motion záznamu 120 sn./s (1280×720 px), 400 sn./s (800×296 px) a 1200 sn./s (400×144 px). Pro záznam zvuku je určen stereomikrofon, vstup pro mikrofon externí byste hledali marně.

J5_BK_10_fronttop.jpg

Poprvé se také v řadě Nikon 1 objevuje možnost časosběrného snímání, kdy můžete nastavit interval 5, 10 nebo 30 s mezi jednotlivými snímky a dohromady jich za sebe poskládat až 300.

Nemalým dílem by měla přispět ke zvládnutí videozáznamu elektronická stabilizace obrazu a také výklopný displej s dotykovou vrstvou určený pro kompozici – ten na úhlopříčce 3“ nabídne rozlišení 1 037 000 obrazových bodů.

Konektivita a kreativita

Aby bylo učiněno zadost moderním technologiím, je digitál vybaven bezdrátovým rozhraním pro komunikaci s okolím – wi-fi tradičně využijete pro sdílení snímků na webu či sociálních sítích a samozřejmě také k propojení s mobilním zařízením, které může sloužit jako prodloužená ruka při fotografování. Pro jednodušší spárování s mobilním zařízením je k dispozici funkce NFC, kdy stačí mobil či tablet pouze přiložit k fotoaparátu a obě zařízení ze propojí.

J5_SL_10_30_PD_left.jpgJ5_SL_18.5_Selfie_front.jpg

Z nabídky expozičních režimů samozřejmě zůstaly zachovány populární pohyblivé momentky a kromě klasickým režimů přibyl především nový s označením Sporty pro vysokorychlostní snímání. Zájemci o „jednoduchou kreativitu“ pak ocení možnost přímé změny barevné palety při fotografování na displeji, takže účinky těchto filtrů jsou okamžitě viditelné. Nechybí ani funkce zachycení nejlepšího okamžiku.

J5_SL_back.jpg

Příslušenství a cena

Co se týče objektivů, bude Nikon 1 J5 dodáván v setu s elektronicky ovládaným zoomem 10–30 mm anebo s širokorozsahovým 10–100 mm. Kromě objektivů NIkon 1 bude možné využít také objektivů pro DX a FX formát s bajonetem Nikon F. Podmínkou je samozřejmě použití adaptéru Nikon FT1.

Další volitelné příslušenství tvoří kožené pouzdro pro fotoaparát s nasazeným objektivem a také držák pro autoportréty = selfiestick. Fotoaparát bude dostupný ve třech barevných provedeních a to: černé tělo s černým objektivem, bílostříbrné tělo se stříbrným objektivem nebo černostříbrné tělo se stříbrným objektivem.

N_MP001_SelfieStick_1.jpg

Cena fotoaparátu začíná na 11 690 Kč pouze za tělo, kombinace se zoomem 10–30 mm pak vyjde na 13 990 Kč, za double zoom kit s 10–30 a 30–110 dáte 18 690 Kč a s širokorozsahovým objektivem 10–100 mm zaplatíte 19 890 Kč. Dostupnost výrobce neuvádí, předpokládáme však že se bude pohybovat v horizontu několika týdnů.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud