Nikon 1 J4: Za málo peněz dost muziky

Je to sice již delší dobu, co se tento fotoaparát objevil na pultech, přesto jsme se rozhodli podrobit jej testu. S odstupem času se udály i zajímavé cenové změny, které by mohly oslovit obzvláště začínající fotografy.

„Jéčkové“ modely řady Nikon 1 přicházejí na prodejní pulty pravidelně se zhruba roční periodicitou, a jsou tak nejprogresivnější řadou v rámci kategorie „nikoňáckých“ kompaktů s výměnnými objektivy.

Testovaný aparát má pořadové číslo čtyři, a tento rok se brzy dočkáme modelu nového, a to pravděpodobně dříve než vlajkové lodi V4. Ve srovnání s předchozím modelem J3 se proporce a velikost přístroje proměnily minimálně – zvenčí si všimneme, že se původně zaoblené hrany poněkud přiostřily a výzorem se J4 přiblížilo „krabičkovému“ designu kompaktu Nikon Coolpix P340.

Zajímavé události se však odehrály v útrobách a výbavě fotoaparátu: zvýšilo se rozlišení snímače, o zpracování dat se stará nový procesor, do těla byl zabudován WiFi modul, klasické SD karty nahradila verze micro a inovací prošel také displej. Podrobnosti se dozvíte v následujícím výčtu klíčových vlastností.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo Nikon 1 J3, vpravo J4

Snímač s vyšším rozlišením a nový procesor

O obrazový výstup se stará 1palcový (13,2 × 8,8 mm) snímač s rozlišením 18,4 Mpx v kombinaci s novým procesorem EXPEED 4A. Kompletní specifikace modelu J4 najdete na webu výrobce.

Superrychlé zaostřování

Systém hybridního ostření – na základě detekce kontrastu (171 zaostřovacích polí) a fázové detekce (105 středových polí) – umožňuje v režimu kontinuálního zaostřování snímat rychlostí až 20 sn./ s. V cenové hladině, do níž J4 spadá, je taková rychlost bezkonkurenční.

Nový dotykový displej

Displej o úhlopříčce 3“ 7,5 cm) má vysoké rozlišení 1 037 000 px. Není sice výklopný, jak je dnes u „stylovek“ módou, zato je dotykový. Dotykem lze v kreativních režimech (P, S, A, M) exponovat, v modu videosekvence přeostřovat, v režimu prohlížení přibližovat/oddalovat obraz. Přes dotykovou obrazovku nelze nastavovat jednotlivé expoziční parametry, k tomu slouží čtyřsměrný volič vedle displeje. Osobně tento fakt považuji za výhodu, neboť tak nedochází ke zmatečnému dublování funkcí.

Klepněte pro větší obrázek
Nikon 1 J4 je dostupný ve čtyřech barevných provedeních

Zabudovaný WiFi modul

Wi-Fi modul (bez NFC), který bylo dříve možné připojit jako externí jednotku, je nově zabudován do těla fotoaparátu. Bezdrátové připojení umožňuje přenos snímků do chytrých zařízení nebo jejich sdílení na sociálních sítích. Prostřednictvím aplikace Wireless Mobile Utility (k dispozici pro iOS a Android) lze aparát dálkově ovládat např. ze smartphonu. Možnosti kontroly fotoaparátu prostřednictvím aplikace jsou bohužel dosti omezené – zoomování, ostření a exponování.

Motorický zoom

Nikon 1 J3 se dodává v setu s motorickým zoomem 1 NIKKOR VR 10–30 mm F 3,5–5,6 PD-ZOOM, který disponuje optickou stabilizací. Po zapnutí se objektiv sám vysune, nemusíte jej aktivovat otočením, motorek dále umožňuje plynulou změnu ohniska, kterou oceníte např. při natáčení videa.

Klepněte pro větší obrázek

Full HD video

Fotoaparát nahrává Full HD (1 080p) videa rychlostí 60 obr./ s. Vybírat lze mezi pokročilými videosekvencemi a  kreativními režimy, mezi něž patří např. zrychlený záznam nebo trhaný obraz simulující stop-motion animace. Během videozáznamu lze fotografovat – stačí zmáčknout spoušť, nebo nastavit funkci Automatické pořizování snímků.

U Nikonu 1 J4 je při natáčení videa ve vyšší míře patrný tzv. rolling shutter efekt, který se zjednodušeně řečeno projevuje nepřirozeným vlněním obrazu. To je typickým nešvarem elektronické závěrky u CMOS snímačů, kdy se obraz nesnímá zároveň z celé plochy čipu, ale načítá se jakoby po řádcích.

Ukázkové video můžete stáhnout zde.

Vybaven pod vodu

To, že je Nikon 1 J4 určen pro podvodní fotografování, dokazuje nejen samostatný kreativní režim a jedno z automatických nastavení vyvážení bílé, obé nesoucí název Pod vodou, ale také nabídka externího příslušenství. Do hlubin se můžete vydat s podvodním pouzdrem WP-N3 a podvodní bleskem SB-N10.

Klepněte pro větší obrázek

Cena Nikonu 1 J4 v setu se základním zoomem se v době uvedení na trh pohybovala kolem 16 000 Kč, za půl roku však podstatně klesla a dnes kit pořídíte za velmi příznivou cenu pohybující se kolem 8 000 Kč.

hce counter

Témata článku: Technika, Testy, Bezzrcadlovky, Nikon

Určitě si přečtěte