Nikon 1 AW1 – znovuzrození Nikonosu?

23. září 2013
TWEET SDÍLET
Nikon v minulém týdnu představil nového zástupce bezzrcadlovkové řady Nikon 1, fotoaparát nese označení AW1 a jeho specifikem je odolnost vůči vodě a pádům.

Společně s fotoaparátem Nikon 1 AW1 byly uvedeny také odolné objektivy 1 Nikkor AW s rozsahem 11–27,5 mm a 10 mm. Nikon využil zatím neobsazené místo na trhu a nabízí praktický fotoaparát do nepříznivých podmínek.

Nutno podotknout, že to není poprvé, co se Nikon vydává do vod odolných fotoaparátů, ještě v době analogové fotografie se mu totiž podařilo obsadit podvodní svět, a to díky unikátnímu fotoaparátu Nikonos. Ten byl konstruován pro použití pod vodní hladinou bez nutnosti speciálního voděodolného pouzdra.

Klepněte pro větší obrázek 
Nikonos V, zdroj: Wikipedia

Poprvé byl Nikonos uveden na trh v roce 1963 a vyráběl se až do roku 2001. Dodnes však patří mezi velmi populární fotoaparáty pro podvodní fotografii především díky své obrazové kvalitě a jednoduchému avšak spolehlivému ovládání a konstrukci. Troufám si říct, že do dnešních dnů nebyl tento koncept překonán, neboť první modely byly konstruovány pro ponory do 50 metrů a ty z podsledních pak až do hloubky 100 metrů.

V současnosti fotoaparát s podobnými vlastnostmi na trhu není – pomineme-li samozřejmě kombinaci digitálu a podvodního pouzdra. A také specialitu v podobě fotoaparátu Nikon/Kodak DCS 425, což byl upravený model Nikonos pro potřeby amerických Navy SEAL.

Klepněte pro větší obrázek 
Nikon/Kodak DCS 425, zdroj: Wikipedia

Teď už se ale pojďme podívat blíže na nový Nikon 1 AW1. Fotoaparát je velmi podobný poslednímu zástupci řady Nikon 1, a sice modelu J3. Navíc je ale doplněn o GPS přijímač, elektronický kompas a výškoměr. Co z něj ale dělá odolný kousek je vodotěsnost do 15 metrů hloubky a odolat by měl pádům z výšky dvou metrů.

Klepněte pro větší obrázek 

Od modelu J3 jsou také odvozeny základní technické specifikace: snímač velikosti 1" s rozlišením 14 Mpx, obrazový procesor EXPEED 3. Fotoaparát nemá elektronický hledáček, ale pro fotografování bude dostatečný třípalcový displej s velmi jemným rozlišením 921 000 obrazových bodů. Na těle dokonce najdete i vyskakovací blesk se směrným číslem 5.

Klepněte pro větší obrázek 

V čem je ale AW1 odlišný, to je samozřejmě celkový design, konstrukce a částečně také ovládání. Tělo je vyrobeno z nerezové oceli, která zajišťuje nárazuvzdornost a dostatečnou odolnost. U všech pohyblivých částí (ovládací prvky, tlačítka, kryt baterie a paměťové karty, vyskakovací blesk, bajonet objektivu apod.) najdete utěsnění proti vlhkosti a prachu. Díky tomu všemu i mírně narostly rozměry fotoaparátu na 113, 3 × 71,5 × 37,5 mmm, hmotnost také vystoupala na 356 gramů. Nicémě stále se jedná o velmi malý přístroj, který hravě schováte do kapsy nebo malého pouzdra. Kompletní specifikace najdete přímo na webu Nikonu.

Klepněte pro větší obrázek

Samostatnou kapitolou je ovládání fotoaparátu, jak jste si mohli všimnout na fotografiích, tak zde není prakticky žádný otočný ovladač a vše je řešeno formou klasických tlačítek. To by mohlo být z uživatelského hlediska krokem vpřed, protože ovládání fotoaparátů řady Nikon 1 je vpravdě tragické. Nikon u modelu AW1 přichází s tzv. akčním ovládáním za pomoci náklonu fotoaparátu, které by měli uživatelé ocenit především při práci v rukavicích, kdy se špatně mačkají tlačítka – hodnocení však nechme až na praktický test.

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka menu při akčním ovládání

Spolu s fotoaparátem byly také uvedeny dva nové objektivy s podobnou odolnou úpravou jako má fotoaparát AW1. Oba dva objektivy už byly na trh uvedeny dříve, avšak bez odolné úpravy. Podobně jako u těla, i v případě objektivů mírně narostly rozměry, což je malá daň za jejich odolnost – délka zoomu je oproti jeho neodolnému bratříčku skoro dvojnásobná, u pevného skla již je rozdíl cca třetinový.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce objektivu se nezměnila, přibylo pouze vstupní ochranné sklo, které je poměrně robustní – uvidíme, zda se to nějak projeví na obrazové kvalitě, ale troufám si říct, že nikoliv.

V nabídce Nikonu se objeví také silikonový oblek pro fotoaparát a objektiv, který má jednak zlepšit jeho držení a jednak také o krapet více zvýšit odolnost. K dispozici bude obal v červené, černé a khaki barvě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A na závěr cena, která rozhodně nebude z lidových, v závislosti na kitu si za fotoaparát řekne výrobce o necelých dvacet tisíc, respektive pětadvacet tisíc korun.

  • Nikon 1 AW1 + Nikkor AW 11–27,5 mm F3,5–5,6: 19 390 Kč
  • Nikon 1 AW1 + Nikkor AW 11–27,5 mm F3,5–5,6 + Nikkor AW 10 mm F2,8: 24 490 Kč
  • Nikkor AW 10 mm F2,8: 7 790 Kč

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Nikon, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz