Nikon 1 – čas od času dojde ke skutečné revoluci

Společnost Nikon uvádí nejrychlejší, nejmenší a nejlehčí fotoaparáty s výměnnými objektivy na světě[1]

Amsterdam, Nizozemí, 21. září 2011:Společnost Nikon dnes představuje systém Nikon 1 – revoluční systém digitálních fotoaparátů, které jsou navrženy od samého základu tak, aby bez jakýchkoliv kompromisů umožňovaly zaznamenávat statické snímky i video té nejvyšší kvality. Tato nová generace je vybavena zcela novými fotografickými funkcemi, jako je technologie pořizující snímky před a po stisknutí tlačítka spouště, která je rychlejší než vy a umožňuje vám fotografovat zcela novým způsobem, který znamená, že už nikdy žádnou situaci nezmeškáte. Zachytí i ty nejpomíjivější životní okamžiky, oživí vaše snímky a umožní vám zachytit takové záběry, na které jste dříve ani nepomysleli.

Společnost Nikon nastavuje uvedením dvou revolučních fotoaparátů – Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1 – zcela nový standard, co se týče rychlosti, přesnosti ostření, množství nových vlastností a mobility. Fotoaparáty Nikon 1 nám předvádějí zcela nové možnosti tohoto mobilního systému, který je vybaven nejrychlejším automatickým zaostřováním a sériovým snímáním na světe[2], zcela novými fotografickými režimy, unikátními kompaktními objektivy série 1 NIKKOR a kompatibilním příslušenství Nikon 1.

„Jedná se o nejvýznamnější novinku společnosti Nikon od uvedení digitálního fotoaparátu před 14 lety,“ říká Takami Tsuchida, prezident společnosti Nikon Europe. „Uvedením systému Nikon 1 na trh přinášíme dva průlomové fotoaparáty s výměnnými objektivy, které jsou plné revolučních technologií.“

Jordi Brinkman, produktový manažer společnosti Nikon Europe, říká: „Vývojářům společnosti Nikon se podařilo uložit neuvěřitelně výkonný mikroprocesor a obrazový snímač do štíhlé, minimalistické konstrukce fotoaparátů systému Nikon 1: lidé budou moci pořídit takové snímky, o kterých se jim dříve ani nesnilo. Kromě toho, že fotoaparáty Nikon 1 jsou nejrychlejšími modely na světě, mají také dosud nevídané funkce - Pohyblivá momentka a Inteligentní výběr snímku, které umožní lidem zaznamenat dění kolem sebe způsobem, který si ani neuměli představit. Objektivy 1 NIKKOR jsou jedinečné tím, že byly navrženy pro precizní fotografii i natáčení videosekvencí.“

Změna ve všech směrech: Technologie pořizující snímky před a po stisknutí tlačítka spouště

Fotoaparáty systému Nikon 1 jsou vybaveny mikroprocesorem, který je mnohonásobně rychlejší než procesory většiny profesionálních fotoaparátů. Tato výjimečná rychlost umožňuje použít některé dosud nevídané funkce. Fotoaparáty Nikon 1 jsou vybaveny technologií pořizující snímky před a po stisknutí tlačítka spouště. Jde o první fotoaparáty s výměnnými objektivy, které mohou začít pořizovat snímky dřív, než úplně stisknete tlačítko spouště, a pokračovat i po jeho stisknutí. Tyto fotoaparáty manipulují nejen se světlem, ale i s časem, a tak zcela mění podstatu samotné fotografie tím, že vám umožní zachytit situaci těsně před a těsně po stisknutí spouště až na doraz.

Průlomové automatické expoziční režimy: fotografie jako nikdy předtím

Fotoaparáty Nikon 1 jsou vybaveny novými vzrušujícími expozičními režimy, které využívají neuvěřitelnou rychlost zpracování a technologii pořizující snímky před a po stisknutí tlačítka spouště. Takové snímky není schopen zachytit žádný jiný fotoaparát na světě:

Pohyblivá momentka (MSS) jediným stiskem vnese do fotografie život. Současně zaznamenává zpomalenou videosekvenci a statický snímek, okamžitě obojí spojí a vytvoří tak fotografii, která se hýbe. Tímto způsobem lze zaznamenat příběh životního okamžiku a fotografii vdechnout život.

Inteligentní výběr snímku (SPS) zachytí ten správný moment jakékoliv scény. S využitím technologie pořizující snímky před a po stisknutí tlačítka spouště pořídí fotoaparát jedním stisknutím 20 snímků v plném rozlišení. Fotoaparát uloží pět nejlepších snímků, které vybere podle výrazu obličeje, kompozice a zaostření a nejlepší z nich vám nabídne. Už nikdy nezmeškáte ten pravý okamžik, kdy pes zachytí míček, ani radost na tváři vašeho dítěte, které se houpe na houpačce.

Režim statických snímků vám umožní stát se mistry akční fotografie. Stačí přepnout na snímání ostrých fotografií v plném rozlišení rychlostí až 60 obrázků za sekundu[3].

Režim videosekvencí nabízí množství pokročilých funkcí. Během záznamu videosekvence v režimu Full HD můžete bez přerušení natáčení pořídit statický snímek v plném rozlišení[4], nebo můžete natočit extrémně zpomalený záznam.

První mezi prvními: Pokročilý fotoaparát s výměnnými objektivy (A-CIL)

Ohlášení fotoaparátů Nikon 1 znamená více než jen představení nového systému fotoaparátů – je to zavedení zcela nové kategorie, kterou Nikon nazval „pokročilý fotoaparát s výměnnými objektivy (A-CIL)“. Byly navrženy tak, aby dosahovaly neuvěřitelné rychlosti, byly jednoduché a přinášely radost z fotografování světa každého z nás. Tyto mobilní A-CIL fotoaparáty Nikon 1 nabízejí zcela novou fotografickou zkušenost.

Inteligentní fotoaparát – Nikon 1 V1

Inteligentní fotoaparát s ikonickým vzhledem Nikon 1 V1 je navržen tak, aby vynesl vaše fotografie na novou úroveň. Je vybaven elektronickým hledáčkem s vysokým rozlišením a multifunkčním portem pro upevnění příslušenství. Umožní vám zachytit vzácné okamžiky a nečekané situace na jakémkoliv místě. Jasný elektronický hledáček s 1 440 000 pixely nabízí čistý a stabilní obraz a 100% obrazové pole. Fotoaparát je vybaven odolným tělem z hořčíkové slitiny (horní a přední část) a multifunkční port pro upevnění příslušenství vám umožní dál rozšiřovat systém o další příslušenství systému Nikon 1. Fotoaparát Nikon 1 V1 je k dispozici v matné černé a lesklé bílé barvě.

Vždy o jeden stisk napřed – Nikon 1 J1
Rychle reagující fotoaparát Nikon 1 J1 s námi drží krok v našem rušném životě naplněném příležitostmi k fotografování našich nejbližších. Plně automatický fotoaparát Nikon 1 je vybaven vším, co potřebujete k zachycení životních zážitků, které vás potkávají. Krásu tohoto modelu podtrhuje jeho minimalistický design. Fotoaparát je vybaven vestavěným bleskem, který vám v případě potřeby dodá pro snímání více světla. Tento fotoaparát se používá tak snadno, že se stačí jen rozhodnout, co chcete vyfotografovat. Jeho zvlášť malé tělo je k dispozici v několika barvách, stejně jako objektivy 1 NIKKOR. Jedná se o barevné varianty lesklá bílá, matná černá, lesklá červená, stříbrná a dokonce i jasně růžová.

Obrazový snímač CMOS formátu CX s nejrychlejším systémem automatického zaostřování na světě[5]

Ke stávajícím obrazovým snímačům formátů DX a FX společnosti Nikon (používaným v digitálních jednookých zrcadlovkách) nyní přibyl zcela nový obrazový snímač CMOS formátu CX, který byl navržen pro fotoaparáty Nikon 1. Systém Nikon 1 díky naprosto vyváženému poměru mezi velikostí, rychlostí, citlivostí k působení světla a hloubkou ostrosti dosahuje vynikající reprodukce barev při citlivosti ISO 100 – 6 400 (rozšířené), nízkého šumu, umožňuje snímání ve formátu RAW a je vybaven 10,1 miliony pixelů.Tyto charakteristiky jsou zárukou naprosto vyrovnané špičkové kvality snímků i videosekvencí.

Obrazový snímač je vybaven revolučním superrychlým automatickým zaostřováním, které využívá dosud největší počet zaostřovacích polí na světě. Díky tomu budou fotografované objekty perfektně ostré v jakékoli situaci. Při fotografování lesklých nebo pohybujících se objektů se snímač přepne na automatické zaostřování s fázovou detekcí a 73 zaostřovacími poli.[6]. Při fotografování nehybných nebo špatně osvětlených objektů, zvolí fotoaparát automatické zaostřování s detekcí kontrastu a 135 zaostřovacími poli. Ať už však bude použit kterýkoliv systém, díky minimální prodlevě mezi expozicí snímků budete moci bez obav zachytit všechny letmé okamžiky. Při záznamu videosekvencí je k dispozici automatické zaostřování s fázovou detekcí, zajišťující dokonale ostrý záznam jakýchkoliv akčních scén.

V čem spočívá síla „jedničky“? V EXPEED 3

EXPEED 3 je extrémně rychlý obvod pro zpracování obrazu, který zajistí špičkovou rychlost i výkon v každé situaci. Chcete-li dosáhnout rychlosti fotoaparátu Nikon 1, potřebujete obvod, který se dokáže vyrovnat s vysokou rychlostí. Tento nově vyvinutý obvod pro zpracování obrazu je vybaven dvěma výkonnými obvody, které umožňují zpracovávat snímky neuvěřitelnou rychlostí 600 milionů pixelů za sekundu.

Obvod EXPEED 3 trvale poskytuje maximální výkon bez negativního vlivu na kvalitu obrazu. Přináší rovněž mimořádnou redukci šumu, takže si můžete vychutnat čisté snímky s jemnými detaily. Tento obvod umožňuje využít revoluční expoziční režimy fotoaparátu a jen díky němu můžete v průběhu záznamu videosekvencí[7] pořizovat snímky v plném rozlišení nebo v režimu statických snímků pořizovat snímky v plném rozlišení frekvencí až 60 obrázků za sekundu.

Nová tradice: bajonet Nikon 1 a objektivy 1 NIKKOR

Při navrhování fotoaparátů Nikon 1 se vývojáři společnosti Nikon nesoustředili jen na nové funkce. V případě nového bajonetu Nikon 1 čerpali ze zkušeností, které byly nashromážděny za více než 50 let, které uplynuly od roku 1959, kdy byl poprvé zkonstruován bajonet F. Bajonet Nikon 1 vám umožní použít sérii výměnných objektivů 1 NIKKOR pro systém fotoaparátů Nikon 1. Tento bajonet byl navržen tak, aby každý objektiv dokonale komunikoval s fotoaparátem, což je klíčová podmínka pro dosažení špičkových statických snímků i videosekvencí bez jakýchkoliv kompromisů.

Série objektivů 1 NIKKOR pokrývá všechny typy záběrů. Všechny objektivy jsou optimalizovány pro záznam videosekvencí a mají kompaktní design:

  • Extrémně kompaktní a lehký objektiv 1 NIKKOR VR 10–30 mm představuje širokoúhlý objektiv s 3x zoomem. Jde o vynikající objektiv pro každodenní situace vybavený redukcí vibrací pro stabilní snímky a videosekvence s mechanismem teleskopického tubusu objektivu pro lepší přenosnost.
  • Objektiv 1 NIKKOR VR 30–110 mm je přenosný telezoom, který vám umožní snadno přiblížit vzdálené objekty. Vestavěná redukce vibrací zaručuje stabilní snímky a videosekvence. Tubus objektivu lze zasunout v době, kdy s přístrojem nepracujete.
  • Extrémně plochý objektiv 1 NIKKOR 10 mm je rychlý širokoúhlý objektiv, který se snadno vejde do jakékoliv brašny a umožní vám pořizovat ostré snímky na cestách.
  • Objektiv 1 NIKKOR VR 10–100 mm PD-ZOOM je určen pro všechny milovníky videosekvencí. Je vybaven motorickým ovládáním zoomu a jeho rychlosti a umožňuje zaznamenávat videosekvence s jedinečnou ostrostí.

A to vše je jen začátek. Společnost Nikon si je vědoma toho, že jen nejlepší objektivy jsou cestou k nejlepším fotografiím a objektivy 1 NIKKOR mají celou budoucnost teprve před sebou.

Rozšiřte svůj systém, zůstaňte kompaktní - Příslušenství pro systém Nikon 1

Série volitelného příslušenství pro systém Nikon 1 vám umožní co nejvíce vylepšit vaše fotografie bez toho, aby vám zatížila brašnu.

Miniaturní blesk SB-N5 Speedlight představuje pohodlný způsob ovládání směru a kvality světla nebo získání kreativních snímků pomocí odrazu světla od stěn nebo stropu. Tento blesk je kompatibilní s fotoaparátem Nikon 1 V1. Lze jej otočit svisle nebo vodorovně a pomocné světlo (LED) na přední straně jednotky zajistí stabilní osvětlení při použití funkcí Pohyblivá momentka nebo Inteligentní výběr snímku v tmavém prostředí.

Ultrakompaktní zařízení GPS GP-N100 vám umožňuje jednoduše označit místo, kde byla fotografie na cestách pořízena. Je kompatibilní s fotoaparátem Nikon 1 V1. Lze je připojit přímo k multifunkčnímu portu pro upevnění příslušenství fotoaparátu. Zařízení pak automaticky zaznamenává údaje o zeměpisné šířce a výšce, nadmořské výšce a čase ve formě geografických značek v datech fotografie (EXIF).

Adaptér s bajonetem F vám umožní použít s fotoaparátem Nikon 1 libovolný objektiv NIKKOR pro digitální jednooké zrcadlovky. Tento adaptér je kompatibilní s fotoaparátem Nikon 1 V1 i fotoaparátem Nikon 1 J1. Nabízí nekonečné možnosti výběru objektivu pro jakoukoliv situaci. Všechny objektivy AF-S a AF-I NIKKOR jsou kompatibilní se systémem automatického zaostřování Nikon 1.[i]

Výčet příslušenství pro Nikon 1 však ještě není definitivní. K dispozici je celé spektrum značkových brašen a popruhů na fotoaparáty a objektivy Nikon 1, stejně jako slunečních clon a gripů, které vám umožní chránit vaše vybavení a zajistí pohodlnější fotografování. S fotoaparátem Nikon 1 V1 můžete použít externí stereofonní mikrofon ME-1 společnosti Nikon. Oba fotoaparáty Nikon 1 přicházejí na trh s novým softwarem Short Movie Creator od společnosti Nikon. Tento software umožňuje automaticky vytvářet krátké videosekvence ze statických snímků, videozáznamů a hudby, jeho pomocí lze upravit i Pohyblivé momentky.

Ceny základních setů fotoaparátů:

Nikon 1 V1 s objektivem 10-30mm - 18 990 Kč

Nikon 1 V1 s objektivem 10mm - 19 990 Kč

Nikon 1 V1 se dvěma objektivy 10-30mm a 30-110mm - 22 490 Kč

Nikon 1 V1 se dvěma objektivy 10-30mm a 10mm - 22 490 Kč

Nikon 1 J1 s objektivem 10-30mm - 12 990 Kč

Nikon 1 J1 s objektivem 10mm - 13 990 Kč

Nikon 1 J1 se dvěma objektivy 10-30mm a 30-110mm - 16 490 Kč

Nikon 1 J1 se dvěma objektivy 10-30mm a 10mm - 16 490 Kč

Fotoaparáty budou v prodeji od 20. října 2011.


 


 

[1] Nikon 1 J1 je nejmenším fotoaparátem na světě v kategorii digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy, vybavených obrazovým snímačem větším než 2,54 cm (1 palec). Nikon 1 V1 je nejmenším fotoaparátem na světě v kategorii digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy, vybavených vestavěným elektronickým hledáčkem. Nejkratší zpoždění závěrky na světě (získáno na základě měření společnosti Nikon). Hodnoty byly naměřeny při použití režimu jednotlivých zaostřovacích polí a nastavení základního objektivu se zoomem 1 NIKKOR 10–30 mm na nejkratší ohniskovou vzdálenost. Tyto údaje jsou platné k 5. srpnu 2011.

[2] Max. 10 obr./s při použití zaostřování se sledováním objektu a max. 60 obr./s v plném rozlišení v režimu s pevným zaostřením. Tyto údaje jsou platné k 5. srpnu 2011.

[3] Max. 10 obr./s při zaostřování se sledováním objektu a max. 60 obr./s v režimu s pevným zaostřením při plné velikosti obrazu. Platné 5. srpna 2011

[4] Snímky v plném rozlišení v režimu videosekvencí, (poměr stran 16 : 9) 3 840 x 2 160 (1 080/60i).

[5] Nejkratší prodleva mezi expozicí snímků na světě (získáno na základě měření společnosti Nikon). Hodnoty byly naměřeny při použití režimu jednotlivých zaostřovacích polí a nastavení základního objektivu se zoomem 1 NIKKOR 10–30 mm na nejkratší ohniskovou vzdálenost. Tyto údaje jsou platné k 5. srpnu 2011.

[6] Používáte-li režim automatické volby zaostřovacích polí, fotoaparát vybere 41 zaostřovacích polí a zaostřuje automaticky

[7] Snímky v plném rozlišení v režimu videosekvencí, (poměr stran 16 : 9) 3 840 x 2 160 (1 080/60i).

 

[i] Podmínky pro automatické zaostřování. Automatické zaostřování všeobecně: automatické zaostřování je k dispozici u všech kompatibilních objektivů, může se však stát, že fotoaparát nebude přesně ostřit v důsledku rozdílů mezi bajonety F a 1. Režim P(Programová automatika): doporučujeme používat režim P, který zajistí přesné zaostření. Režimy A, S a M: může se stát, že v režimech A, S a M nebude fotoaparát zaostřovat přesně, zvlášť při použití horší světelnosti. Režimy M a A: další informace týkající se omezení funkcí, provozu a vysvětlení naleznete v návodu k systému Nikon 1. Zvětšení obrazu na monitoru pro zaostření není mezi výchozími nastaveními v režimech M a A. Je nutné provést požadovanou operaci manuálně. Zvětšené zobrazení můžete přepnout na normální zobrazení manuálně nebo se přepne automaticky po uplynutí určité doby. Funkce VR je k dispozici, ale její efekt bude snížen o jeden expoziční stupeň.

Určitě si přečtěte

Články odjinud