Nikon – 83× optický zoom a inovovaná zrcadlovka

3. března 2015
TWEET SDÍLET
Nikon představil inovovaný model zrcadlovky D7200 a zástupce pokročilé řady ultrazoomů – tentokrát nese model označení P900 a nabídne obrovský rozsah optického zoomu.

Digitální zrcadlovka D7200 navazuje na svého úspěšného předchůdce D7100. Řada D7xxx má kořeny v ještě starším modelu D300s, který patřil mezi velmi oblíbené aparáty do zhoršených povětrnostních podmínek.

Nikon však trojciferné značení vyhradil pro plnoformátové modely a nejpokročilejší model mezi zrcadlovkami s APS-C snímačem měl do konce února označení D7100 a byl důstojným nástupcem D300s, jelikož nabídl velmi dobrou ergonomii a důkladné utěsnění těla vůči prachu a vodě.

Nikon D7200

Novinka D7200 vychází konstrukčně z předchozího modelu D7100 a přináší sice jen několik málo změn, o to však zásadnějších. Na první pohled byste mezi oběma modely prakticky nepoznali rozdíl, protože tělo je totožné až na modelové značení. Rozdíl kupodivu není ani v použitém snímači – i zde ponechal výrobce osvědčený 24 Mpx snímač bez AA filtru, který by tak měl nadále produkovat velmi dobré snímky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A co se tedy změnilo? Nově je D7200 osazen obrazovým procesorem EXPEED 4, který kromě vyšší provozní ryhclosti přinesl také větší rozsah citlivostí, a to až ISO 102 400 (oproti ISO 51 200 u modelu D7100). Nikon si však je vědom toho, že při takto vysokých hodnotách citlivosti již dochází k silné degradaci obrazové kvality, a proto je možné u nejvyšších dvou citlivostí snímat pouze černobíle a pouze do JPEGu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Díky výměně obrazového procesoru také narostla velikost bufferu pro ukládání snímků při sériovém snímání. Nově je možné uložit 18 RAWů a 100 JPEGů, což je dvojnásobek oproti předchůdci. Procesor má pod palcem také zpracování videa, které je nyní možné natáčet ve full HD v režimu 60p, předchozí model uměl jen 60i.

Největší změna se však odehrála v oblasti ostření, Nikon totiž osadil autofokusový modul Multi-CAM 3500DX II, který je použit v plnoformátovém modelu D750 a měl by zajistit ještě spolehlivější a rychlejší ostření. Ostatně citlivost ostřícího systému je nyní -3EV (předchůdce zvládal -2EV).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jelikož je prakticky u všech fotoaparátů trendem rozšířená konektivita, ani Nikon nezaváhal a model D7200 je vybaven wi-fi rozhraním a navíc jako vůbec první zrcadlovka této značky má zabudované rozhraní NFC pro jednodušší spárování s mobilním zařízením. 

Klepněte pro větší obrázek

Při zachování stejného typu akumulátoru by měla klesnout spotřeba a narůst tak maximální počet snímků na jedno nabití z 950 na 1110. Fotoaparát bude k dispozici buď jako samostatné tělo za cenu 29 990 Kč anebo ve dvou kitech – s objektivem 18–105 mm za 36 990 Kč anebo s objektivem 18–140 mm za cenu 39 790 Kč.

Nikon Coolpix P900

Poslední trumf v kategorii ultrazoomů si nechal Nikon na začátek března – novinka má totiž obří rozsah objektivu, který nabídne 83× optický zoom. Začátek objektivu má ohnisko 24 mm, druhý konec pak 2000 mm, a to vše při proměnlivé světelnosti F2,8–6,5. Pokud by vám ani tento rozsah nestačil, je k dispozici ještě funkce Dynamic Fine Zoom, která posune dlouhý konec až na 4000 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nezbytný je u takového přístroje stabilizátor obrazu, který je nový a nese označení Dual Detect Optical VR a v praxi se jedná o kombinaci stabilizace optikou i snímačem. Výsledný efekt stabilizace je takový, že byste měli být schopni udržet čas až o 5 EV delší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tělo fotoaparátu je poměrně velké a robustní s dostatečným množstvím ovládacích prvků. Zoom objektivu je elektronický a změnu ohniska můžete mít pod kotrolou buď pomocí okruží spouště anebo kolébkou na boční straně objektivu. Tam je také tlačítko pro rychlé přezoomování.

Klepněte pro větší obrázek

Snímač typu CMOS nabídne 16 Mpx a umí ukládat snímky pouze v JPEGu, zvládne však full HD video v režimu 60p, 50p, 30 p a 25p se stereo zvukem. K dispozici je samozřejmě plná nabídka expozičních režimů a mimo jiné i GPS a wi-fi rohzraní, doplněné technologií NFC.

Klepněte pro větší obrázek

Komponovat můžete na výklopném a otočném displeji velikosti 3“ s rozlišením 921 000 bodů, displej je navíc typu RGBW, takže by měl poskytnout čistší obraz. Mimo displej je k dispozici také elektronický hledáček se shodným rozlišením a senzorem přiložení k oku. Cena fotoaparátu bya stanovena na 16 490 Kč.

Mikrofon ME-W1

Poslední novinkou je bezdrátový mikrofon s klipem, který přináší zajímavé řešení většiny situací kdy se natáčí video. V balení totiž najdete dvojici zařízení – mikrofon a přijímač, přičemž i v přijímači je zabudován mikrofon. Společně tyto dvě jednotky komunikují pomocí Bluetooth a v praxi pak máte jeden mikrofon připevněný na fotoaparátu zatímco druhý je jako „klopák“ upevněn na oblečení mluvící osoby. Cena mikrofonu byla stanovena na 4 990 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Příslušenství, Zrcadlovky, Nikon, Superzoomy, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz