Přidat příspěvek  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 | zobrazit bez stromu  | nových příspěvků: 20


Karel  |  20. 12. 2021 12:50

))) to je ten důvod, proč jsem ze Z systému utekl k FUJI, přemrštěné ceny NIKONU jsou prostě mimo realitu

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
T  |  20. 12. 2021 13:20

Myslím, že dobře aktuální stav kolem Nikonu Z popsal Jared Polin při recenzi Z9 a jejím srovnání s R3 a a1, kde mluvil o duchem "prázdném" systému nevyužívajícím především právě u objektivů potenciál CSC technologie, který už možná stojí za to si ho podržet pokud jej máte, ale rozhodně dnes nestojí za to na něj z jiného systému přecházet. A od něj to má váhu, protože je to srdcem celoživotní Nikonysta.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Karel  |  20. 12. 2021 16:29

Také jsem byl nikonista, vlastnil jsem Z6. Pro běžné užití, těžké tělo a cenově nedostupné objektivy. Pokud bych chtěl zůstat u Nikonu, vrátím se k D750 nebo D7200. Chápu, že každé zboží má svého kupce, ale nejsem ochoten platit přemrštěné ceny za objektivy. Když to zasadím do čísel:
tělo Z6 - 48 000 Kč
70-200 f2/8 - 70 000 Kč
24-70 f2/8 - 63 000 Kč
50 mm f1/8 - 16 000 Kč
35 mm f1/8 - 22 000 Kč
--------------------------------
219 000 Kčoproti tomuX-T4 - 48 990 Kč
50-140 f2/8 - 44 000 Kč
16-55 f2/8 - 31 000 Kč
50 mm f2/0 - 14 000 Kč
35mm f1/4 - 16 000 Kč
-----------------------------------
153 990 Kč

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Obšák  |  20. 12. 2021 20:25

A nebylo by třeba fér, začít srovnávat srovnatelné? Tady vidím srovnání APS-C objektivů a APS-C těla vs FF objektivů a FF těla. Njn, řada lidí prostě neumí hrát fér. A tady je teď v modě, kopnout si do té zlé značky (do Nikonu) za každou cenu.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
20. 12. 2021 22:54

to srovnání je nesmyslné, ty sestavy nejsou ekvivalentní. U Nikonu by jste musel postavit F4 objektivy proti těm F2,8 u APS-C.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
mpolan  |  21. 12. 2021 16:18

Jenže u Nikonu Z toho moc není, takže člověk pak nemá co srovnávat. Věrní (Pemar alias NikonGanec atd..) ještě chvíli budou tržby držet, ale pak to stejně skončí. Nikon skončí tak jako Minolta. Prostě neustojí přechod na jiný systém.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
mpolan  |  22. 12. 2021 17:37

Za těch 160 tisíc už může být i A7III přece. Fujifilm si také umí říct vyšší cenu, protože člověk nemá na výběr. Kvalitu ten systém určitě má, ale pořád to je ,,jen" APSC.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
T  |  23. 12. 2021 06:33

přesně tak a7 III je stále výborná mašina a s ekvivalentním zasklením na F4 u zoom a F1,8 u těch pevňáků (což odpovídá F1,2 na APS-C) se podle mě dostanete ještě na menší peníze a pokud by jste šel do nějaké Sigmy, Tamronu nebo Samyangu, tak jste za stejné peníze i na F2,8 u těch zoomů. Na Sony E je u FF obrovský výběr v alternativním zasklení.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
L.  |  20. 12. 2021 22:03

Cože? Jared Polin, jeden z předních roztleskávačů Sony sekty, který fanaticky plive na všechno, co Nikon udělá že je "srdcem celoživotní Nikonista"? Smál jsem se tomu tak dlouho, že jsem si prodloužil život nejméně o rok, díky! Ne, reálně, Jared je prostě "showman", který dělá to, co mu vynese největší pozornost. Když bylo v módě chválit Nikon, tak chválil Nikon. Když je teď v módě zbožňovat Sony a na Nikon plivat, tak to zbožňuje Sony a na Nikon plive. Nic víc v tom nehledejte. Nicméně to, že oproti Z9 dokázal vytáhnout pouze esoterické argumenty o "prázdném" systému ukazuje, že je to fakt dobrý stroj.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
20. 12. 2021 22:50

je vidět, že ho nesledujete. Mnoho let točil videa jen o DSLR Nikon se kterými hodně dlouho fotil a nad nějakou D3 tam doslova onanoval asi 1000x a jak si třeba podal první a sedmičky o tom se ani nemusím rozepisovat a bylo to právem, až teď poslední možná 3 roky poukazuje objektivně na skutečné nedostatky Nikonu, což není těžké, protože jich teď má hromadu a dělání že né by bylo značně pokrytecké a hodné leda tak nikonní sekty. Jo je to showman a co? Říká jen jeho "zábavným" způsobem natvrdo jak to je/jak to vidí, ať se to zrovna někomu hodí do krámu nebo ne. Nebo myslíte že pravda jde říct jen smrtelně vážně a když to chce někdo říct zábavnou formou tak u toho musí jedině lhát? Tam nejen že není kauzalita, ale nevidím tam ani korelaci. Skoro bych tvrdil, že právě naopak - ti největší lháři u toho bývají velice vážní a přesvědčiví. Takže to je asi nějaké vaše přání, protože se vám zrovna nelíbí co říká a ten závěrečný výkřik: "Nicméně to, že oproti Z9 dokázal vytáhnout pouze esoterické argumenty o "prázdném" systému ukazuje, že je to fakt dobrý stro" to jen dokazuje. To, že se neobtěžoval vyjmenovávat 1000 drobných věcí, které se mu na tom systému třeba nelíbí, ale shrnul to kvůli stručnosti do nějakého přirovnání, to přece neznamená, že s tím foťákem několik týdnů nefotil, stejně jako s konkurenční R3 a a1 a nemá tím pádem objektivní srovnání.Vy jste fotil několik týdnů se Z9, R3 a a1, že jste si tak neotřesitelně jistý tím plácancem co jste tu předvedl a který oproti tomu co plácnul Jared Polin nemá ve skutečnosti už asi zhola žádnou vypovídající hodnotu?Podle mě je tohle bez ohledu na výkon Z9 už okrajový a stále více upadající systém a stálo by asi za to prověřit i další optické návrhy objektivů tohohle systému. Možná by to o něm ukázalo zajímavé věci, protože ač jej nesleduji, tak jsem zachytil, že pár otazníků už nad některými "novými" Z objektivy viselo. Tuším, že tam bylo i nějaké podezření na prosté prodloužení objektivu navrženého pro F mount DSLR. Já osobně z toho prostě cítím bezohlednou snahu s minimální investicí vytřískat maximum a asi nejsem sám, nakonec odliv uživatelů od Nikonu v posledních letech asi mluví za vše.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
T  |  21. 12. 2021 06:41

no jasně, když se plivalo na Sony, tak to bylo zaručeně objektivní a když se teď plive na Nikon, tak je to jen nějaká móda. Asi nějaká manipulace které podlehl celý svět, že? A nemůže to být třeba tím, že Nikon dnes prostě nestojí za nic, tak jak v začátcích Sony? Ono přesvědčit statisíce až miliony lidí napříč 24 hodinových pásem a 50 jazyků o něčem co prostě není pravda je dost obtížné, skoro bych se nebál říci nemožné a zařadil bych to vedle konspirací o chemtrails a podobně Lidé prostě mají svojí hlavu. Navíc to co se dnes děje Nikonu není nějaký špinavý hospodářský boj konkurence, ale Nikon si to jednoznačně způsobil sám.Dlouhé roky jsem na všech možných i světových fórech četl nechápavé až plačící komentáře uživatelů Nikonu k tomu jaké kroky tahle firma dělá. Dnes pravda už je jich méně, ale asi ne proto, že by se to zlepšilo, ale prostě proto, že po několika letech těm lidem došla trpělivost a odešli ke konkurenci. Čísla podílu na trhu to dokazují, to je nezvratný a snadno ověřitelný fakt. Neotřesení zůstali už jen ortodoxní přívrženci, kterým i kdyby Nikon nasr*l do krabičky s nápisem Nikon a prodal jim to za 50 tisíc, tak budou tvrdit, že to je to nejlepší co kdy kdo vyrobil a ještě se budou na ostatní tvářit povýšeně, až si to budou rozmazávat po rukou. Znám takové Bohužel těch není dost, aby tu firmu uživili, proto navzdory jejich fanatismu Nikon dál padá.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
21. 12. 2021 20:59

to je jasné, když se chválí Nikon a ostatní se pomluvají, tak je to proto, že Nikon je dobrý a ostatní nestojí za nic. No a když se ostatní chválí a Nikon se pomlouvá, tak je to SPIKNUTÍ !!!

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
mpolan  |  21. 12. 2021 16:28

Přesně tak, Nikon jede jako skvěle namazaný stroj. Lídr vlastních, nových technologií a proto mu také tržby letí strmě vzhůru. Jeho levnější, světelnější, menší a lehčí objektivy jsou nejen toho důkazem.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
23. 12. 2021 13:22

chápu ironii, ale schválně si tu "cestu světla" rozeberme- Pevné objektivy s F1,8 jsou skoro bez vyjímky větší, než jejich předchůdci na F mount (někdy to skoro vypadá, jak kdyby byly opravdu jen prodloužené o to co je komora mělčí), to samé vidíme i na 70-200/2,8 (je delší než F verze což se Nikon snaží maskovat kratší sluneční clonou) a i na dalších zoomech.F6,3 u různých seťáků a na konci teleobjektivů se u Z mount stalo standardem tam, kde F mount končil na F5,6. I právě představená 800/6,3 je následovníkem 800/5,6 na F mount. To u konkurenčních CSC systémů až na nějaké ultrakompaktní, nebo velkorozsahové objektivy moc neuvidíte. Jasně někdo namítne, že je to "jen" o 1/3 EV horší, ale Nikon si tím na Z mount asi především zvedá nenápadně rating, protože u CSC se vysoký optický výkon objektivů stal normou a i s nepatrným "přicloněním" na F6,3 konkurenci s minimálním navýšením investic (do implementace moderních technologií při výrobě optiky jako jsou třeba XA členy) mnohem snáze dotáhnete.Když pominu úlet v podobě mamutího plně manuálního 58/0,95 v ceně auta, který těží obrazový výkon asi jen ze silně retrofokální konstrukce (proto ta velikost) se kterým asi nikdo moc nefotí, ale těch pár vyrobených kusů zdobí vitríny v prodejnách, půjčovnách a u sběratelů, tak krom něho je tu třeba 50/1,2 kterou má Nikon jednoznačně největší a nejtěžší a to jakože citelně, třeba oproti Sony 50/1,2 je to o více než 300g což je v případě Sony nějakých 40% váhy navíc a délkou je Nikon o více než 4 cm delší! A optický? Nikon je dost dobý na to, aby si nikdo nestěžoval, ale Sony je ještě lepší.Plastové bajonety objektivů je pak kapitola sama pro sebe. Známe je z nejlevnějších seťáků 18-55 na DSLR, ale jen Nikon je přenesl i do světa CSC. tam kde si konkurence nedovolí dát plastový bajonet ani na pancake objektiv dlouhý 22mm a vážící 70g ho Nikon klidně dá na teleobjektiv dlouhý 110mm (v zasunutém stavu) a vážící přes 400g.Teď k tomu přidejte ten Tamron převlečený za Nikon a další perličky ... o tělech s originálními vertikál gripy bez spouště a dalších jobovkách z minulosti už vůbec nemluvě. A pak po tom všem někdo napíše, že kritika Nikonu je jen nějaká módní vlna nebo co ...Sorry, není. Nikon si prostě ve FF CSC vede v průměru nejhůře pokud jde o inovativnost a využívání potenciálu systému s malou hloubkou komory a Jared Polin měl pravdu.Já osobně mám z Nikon Z systému trochu depresi při představě, že bych ten systém měl budovat a fakt nezávidím tomu kdo si to už nakoupil.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Kolemjdoucí  |  23. 12. 2021 15:28

V podstatě souhlasím, až na poslední větu. Mně je celý Z systém, tak nějak ukradený, ale přiznám se, zvažuji pořídit bazarový Nikon FF, když mám ještě nějaká skla ve skříni
Přijde mi, že v historii Nikonu je vidět poctivost, která se s nástupem nové doby nějak nedá najít.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
mpolan  |  23. 12. 2021 16:28

Sony SLT ztrácí 1/3 EV a jak se na něj neustále plivalo.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
T  |  20. 12. 2021 08:38

Ten Nikkor 28-75/2,8 je opravdu jen převlečená první generace Tamron 28-75/2,8. Oba objektivy mají 15 čoček ve 12 skupinách a optický návrh porovnejte sami: https://i.ibb.co/m8bxN3z/Nikon-Nikkor-Z-28... ... Tahle 3 roky stará první generace Tamron 28-75 stojí 21.900,-, už je ale překonaná a má (ve verzi pro Sony E) již druhou, opticky přepracovanou a mnohem vyspělejší generaci, která byla uvedena nedávno za 23.900,-. Myslím, že to je jen důkaz jak je tenhle Z systém v úpadku. U Tamronu si nechávalo dělat objektivy více výrobců, ale prakticky vždy šlo o velice levné cropové ultrazoomy, na které se Tamron v minulosti specializoval. Uživatelé jiných CSC systémů mají na výběr krom originálních 24-70/2,8 a těhle dvou generací Tamron 28-75/2,8 ještě třeba Sigmu 24-70/2,8, ultrakompaktní Sigmu 28-70/2,8, nebo velice slušný Samyang 24-70/2,8 což je mimochodem s cenou 22.000,- nejlevnější 24-70/2,8 (konstruovaná čistě pro CSC) na trhu. Nikon tak uzamčeným protokolem komunikace mezi tělem a objektivem komplikuje, nebo přímo znemožňuje druhovýrobcům dělat AF objektivy pro svůj systém a pak svým uživatelům ošizeným o tuto možnost volby sám podsune takový druhovýrobní objektiv převlečený za svůj originál s navýšenou cenovkou. Uživatelé Nikon Z jsou dobře v pasti Zdroj:
Nikon
https://nikonrumors.com/2021/12/13/announced-new-... ... Tamron 1. generace
i-III-RXD_lens6895.html">https://www.dyxum.com/lenses/Tamron-28-75mm-F2.... ...

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
T  |  20. 12. 2021 12:12

znovu vkládám odkaz na Tamron, který z nějakého důvodu nefunguje:
i-III-RXD_lens6895.html">https://www.dyxum.com/lenses/Tamron-28-75mm-F2.... ... a ještě přidám jednu úvahu o tom, že tenhle Tamron byl konstruovaný čistě pro Sony E, ve verzi pro jiný systém totiž neexistuje. Vybavuje se mi teď jak se Nikon Z chvástal obřím průměrem mountu a vysmíval se třeba právě Sony, že má mount malý a že nemůže mít kvalitní, světelná, kompaktní a přitom levná skla... Když pominu teorii a vezmu empiricky fakt, že praxe zatím v průměru ve všech faktorech ukazuje spíše opak, tak to, že Nikon s obřím mountem pak převezme objektiv, který byl původně konstruovaný čistě pro malý Sony mount a představí ho jako další kus "toho" co uživatelům sliboval těžit z onoho bájného obřího mountu, tak to je skutečně bizár. ...Jsem jediný, kdo to vidí?

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
T  |  20. 12. 2021 12:20

tak ten odkaz nevložím, przní ho algoritmus místního fóra

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
20. 12. 2021 16:27

ta druhá generace Tamronu tu první v testech válcuje a to ta první není vůbec špatná. Protože byla ale hodně populární a prodalo se jí na Sony bago, tak Tamronu asi stálo za to už po třech letech zainvestovat do dost zásadního vylepšení, ví totiž, že se mu to zaplatí/vyplatí. Nutno podotknout, že nové generace objektivů se velice často omezí "jen" na lepší motor AF, nebo jiné antireflexní vrstvy a pokud je nějaký člen ve stávajícím optickém návrhu nahrazen třeba asférickým, je to mnohdy už značný mezigenerační pokrok. Tamron to ale vzal z gruntu a nový 28-75mm f/2,8 je od základu úplně jiný objektiv. Je čas jít dál a Soňáci chtějí výkon a viditelný progres. Navíc když staré linky na výrobu první generace nemusí kvůli nezájmu odstavit, ale pojedou ten "morálně zastaralý" počin dál pro Nikon. Tamronu to umí vyždímat do poslední kapky, tleskám

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Zasílat názory