Než bys řekl XA – v akci s miniaturním kompaktem

27. října 2014
TWEET SDÍLET
Rádi fotíte na film a sháníte fotoaparát, který bude vždy po ruce i při výletu na koupaliště nebo nákupu v pekárně. Slevit z nároků na kvalitu ale nechcete. Pak byste měli uvažovat o malém Olympusu XA.

Olympus XA je ultrakompaktní dálkoměr s pětatřicetimilimetrovým objektivem, manuálním ostřením a předvolbou clony. Uchvátí vás na něm jeho neuvěřitelná nenápadnost, protože svým rozměrem krabičky od cigaret se vždycky vejde do kterékoli kapsy.

Ve skutečnosti se jedná o jeden z nejmenších dálkoměrů, které byly kdy vyrobeny – velikost jeho těla, průměr objektivu a pro nezkušené oko vizáž spíše dětské hračky z něj dělají ideálního společníka do ulic.

Klepněte pro větší obrázek 

XA vyniká svým výborným objektivem F-Zuiko 35 mm se světelností F2,8, který vytváří příjemnou a nenásilnou vinětaci. Nejblíže s ním zaostříte na 90 cm, což vylučuje možnost vyfotit se z ruky. Pro tyto případy je fotoaparát vybaven samospouští, která se aktivuje páčkou na spodní straně těla. Páčka má další polohu pro test baterie a konečně – u takového typu fotoaparátu zcela překvapivě – korekci expozice jednorázově +1,5 EV. Expozice u XA funguje na předvolbě clony, kterou nastavíte na vertikální stupnici na přední straně přístroje.

technické parametry Olympus XA

  • hledáček: průhledový
  • objektiv: 35 mm, F2,8–F22
  • minimální zaostřovací vzdálenost: 0,9 m
  • rozsah exp. časů: 1/500 s až 10 s
  • režim expozice: předvolba clony
  • nastavení citlivosti: 25–800 ASA
  • převíjení filmu: manuální
  • rozměry (š × v × h): 102 × 64,5 × 40 mm
  • hmotnost: 225 g
  • baterie: LR/SR44

Mechanické Tamagoči

Když si prohlédnete jednotlivé mechanické detaily a všimnete si, s jakou precizností a důvtipem jsou provedeny, budete si přát, aby vám všechny vaše foťáky, a vůbec kola, budíky, lampičky nebo sprchu, spravoval Japonec od Olympusu. Například páčka na spodní straně fotoaparátu, elegantně splývající s celkovým tvarem těla, má tři základní polohy, a tedy tři funkce. Jaké to překvapení, když zjistíte, že páčka ve třetí poloze najednou plní i čtvrtou funkci stojánku. Zvyšuje se tak stabilita celého fotoaparátu, zatímco se vás snaží vyfotit na samospoušť.

Klepněte pro větší obrázek 

Ohromným plusem je posuvný kryt, který je neoddělitelnou součástí fotoaparátu. Ten zakryje jak objektiv a hledáček, tak ostření a nastavení citlivosti. Také vyřadí z provozu spoušť a okénko sekundárního obrazu překryje malým plíškem. Z připraveného fotoaparátu tak máte během zlomku vteřiny nedobytnou želvu. Žádné otravné krytky, obaly a podobně – prostě klap a můžete jít válet sudy. Ano, i na takové situace japonský konstruktér myslel. Za zmínku zde rozhodně stojí, že oním konstruktérem byl jistý pan Yoshihisa Maitani. Ten stál i u zrodu legendární série zrcadlovek Olympus OM nebo dalšího svérázu, Olympusu Pen.

Klepněte pro větší obrázek 

I moucha může fotit

Hledat nějaký nedostatek na zevnějšku by trvalo asi dlouho. Nenechme se ale příliš unést jeho vnější roztomilostí a zaostřeme na dva problémy. Když mi foťáček přišel poštou a začal poslušně reagovat na základní požadavky zkušebního provozu, narazil jsem na spoušť. Ta byla v tu chvíli něčím, o čem jsem byl přesvědčen, že je rozbité. Nechtěl jsem nicméně opakovat famózní opravářský kotrmelec, kdy jsem si fungující Lomo zcela zničil vteřinovým lepidlem, a radši jsem si zjistil, jak má spoušť fungovat ve skutečnosti. K mému velkému překvapení byla zcela v pořádku a její konstrukce mě překvapuje dodnes. Spoušť je totiž tak extrémně citlivá, že k jejímu odpálení stačí nepatrný dotyk. Skutečně stěží zaregistrujete pod ukazováčkem jakýkoli pohyb.

Klepněte pro větší obrázek 

Nemálo fotek tak bude vyfocených příliš brzo, v úhlu někde mezi vašimi palci u nohou a pupky cizích lidí. Zde nutno ale znovu podotknout, že zavřením krytu se spoušť vyřazuje z provozu, takže fotky z kapsy naštěstí nehrozí. K dobru se dá připsat téměř neslyšitelný zvuk spouště, což ovšem u podobných typů přístrojů není výsadou, ale běžným standardem. Jinými slovy, pokud vás takto supercitlivá spoušť neodradí hned na začátku, na tento exces si pomalu zvyknete.

 

Integrovaný blesk

Doplňkovým příslušenstvím je jednoduchý blesk, který se po nasazení stává opticky neoddělitelnou součástí přístroje. Nejčastějším typem blesku pro XA sérii je A11. Ten je možné nastavit na 100 nebo 400 ASA film. Funguje na jednu tužkovou baterii a jeho dobíjení trvá překvapivě dlouho - asi 7 vteřin. Vyráběly se také další tři typy blesku (větší a výkonnější A16, dále A9M a A1L), ty jsou ale spíše sběratelským zbožím.

Klepněte pro větší obrázek 

Blesk připojíte k tělu zašroubováním jednoho jediného závitu. Na foťáku zvednete páčku od clony do nejvyšší polohy a na blesku z ničeho nic vyskočí tlačítko-kontrolka. To vám na tváři vykouzlí úsměv malého dítěte pozorujícího kouzelnický trik a dalších dvacet minut strávíte zkoumáním toho, jak je to technicky sakra možné.

 

Ostření od pasu

Ovšem na co si zvyknout zkrátka nejde, je ostření. Lépe řečeno na orientaci v tom, jestli máte správně zaostřeno, nebo ne. XA využívá paralaxního ostření. Mám tu čest srovnávat se stejným typem ostření u Minolty AL-F a Cononetu a bohužel musím konstatovat, že zde Olympus XA prohrává na plné čáře. Sekundární obraz je u něj tak slabý, že ve zhoršených světelných podmínkách se s jistotou zaostřit téměř ve všech případech nepodaří. Ostřicí páčkou musíte několikrát zahýbat sem a tam, abyste si vůbec všimli nějakého pohybu a teprve potom se snažili najít společné hrany. Přitom máte výraz krátkozrakého hodináře, kterému do útrob hodinek zapadlo zrovna to nejmenší kolečko.

Klepněte pro větší obrázek 

Bezpečně zaostřit se vám mnohdy nepodaří ani při normálním světle. Tím spíše v rychlém sledu je velice těžké přivyknout oko na slabý sekundární obraz. Nezbude vám tak často nic jiného než páčku prostě někam pocitově posunout a zmáčknout spoušť. Je to velká škoda, protože jinak je způsob ostření tohoto aparátu velice příjemný a doslova minimalistický. K ostření v rozsahu od 0,9 metru do nekonečna stačí lehce pohybovat ukazováčkem a opisovat oblouk o délce kratší než dva centimetry. Rychlostí přeostřování tak strčíte do kapsy kdejaký motor.

Klíče, mobil, Olympus

Problém s ostřením je handicap, který Olympusu XA prostě nemůžu odpustit. Na druhou stranu se mu v zásadě nic jiného vytknout nedá. V poměru cena/výkon se jedná o velice příznivou alternativu k lepším a dražším přístrojům (na různých aukcích ho pořídíte za cenu okolo 1 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek 

Můžete ho schovávat přímo v ruce a nikdo kolem nebude tušit, že se chystáte fotit. Připravený je okamžitě. Nejedná se o neohrabané zvíře, o které se musíte neustále starat a můžete s ním maximálně do parku, protože na ulici se ho lidé bojí. Tohle zvířátko budete chtít – a hlavně budete moci – mít neustále u sebe a při odchodu z místa tak kontrolovat klasické: peněženka, klíče, mobil, Olympus.

 

Série XA

Olympus XA má čtyři další verze s označením XA1 až 4. Ačkoli je XA nejstarším členem z této rodiny, jedná se zároveň o nejkvalitnější kousek. Rozdíly mohou být na první pohled nepatrné, nicméně jeho nástupci překvapivě degradovali střídavě jak v použité optice, tak v nabídnutých funkcích.

XA se začal poprvé prodávat v roce 1979 a s jeho prodejem se pokračovalo až do roku 1985, kdy byly na světě už všechny ostatní čtyři typy. Již v roce 1980 vyšel Olympus s modelem XA2, který využíval zonálního ostření. O dva roky později se zrodil XA1. Tento model byl nejjednodušší variantou s nejhorším objektivem z řady s fixním zaostřením a celkově téměř nulovou možností jakéhokoli nastavení. Jeho jedinou předností byly minimální pořizovací náklady. Od roku 1985 se vyráběl XA3, který byl vylepšenou variantou XA2. Poradil si již s DX kódem a nabízel možnost kompenzace protisvětla. Jeho optika ale stále byla horší než u modelu XA. Poslední typ této série – XA4 – spatřil světlo světa taktéž ještě v roce 1985. XA4 byl jako jediný z pěti verzí vybaven širším objektivem 28mm F3,5.

Série XA byla v roce 1991 volně nahrazena sérií Mju/Stylus.

 

Pokud si tedy na ostření nějakým způsobem přivyknete a nepídíte se vždy po nekompromisně ostrém obraze, s Olympusem XA nemůžete šlápnout vedle. V době jeho největší slávy se říkávalo, že profesionální fotograf si na dovolenou k moři bere Olympus XA. A vy byste ho měli u sebe mít, i když si jdete třeba jen nakoupit.

Článek vyšel v časopise DIGIfoto

Témata článku: Technika


Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Tip: Jak odebrat Clipchamp z kontextové nabídky Windows 11

Tip: Jak odebrat Clipchamp z kontextové nabídky Windows 11

**Clipchamp dnes patří k předinstalovaným nástrojům ve Windows 11. **Pokud program nepoužíváte, odinstalujte ho. **Z kontextové nabídky ho vykážete i zásahem do registru.

Petr Urban
Windows 11SoftwareMicrosoft
Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze
Pozor na falešnou aplikaci SecureVPN. Pokud ji stáhnete mimo Google Play, vpustíte do svého telefonu malware

Pozor na falešnou aplikaci SecureVPN. Pokud ji stáhnete mimo Google Play, vpustíte do svého telefonu malware

** Hackeři se opět ve velkém zaměřili na Android ** Už od ledna distribuují podvrženou VPN aplikaci ** Stačí ji stáhnout z webu, povolit oprávnění, a máte velký problém

Martin Chroust
VPNEsetMalware
Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Synology nevyrábí routery jako na běžícím pásu. Když už se do toho ale pustí, stojí to za to.

Jiří Kuruc
SynologyRouterTesty
Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

** Otestovali jsme 9 mobilů s cenou do 4 000 Kč ** K tomu pět herních notebooků s cenou do 40 000 Kč ** Podívali jsme se na metody, jak efektivně omezit používání sociálních sítí

Časopis Computer
Časopis Computer
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview