Newspaper Navigator nabídne více jak milion a půl novinových fotografií

1. října 2020
TWEET SDÍLET

Newspaper Navigator je on-line knihovna čítající na 16,3 milionů novinových stránek, z nichž 1,5 milionu obsahuje fotografie. Pokrývá období mezi lety 1900 a 1963 a na pár kliknutí vám poskytne spoustu historických novinových fotografií a článků. Zdarma.

Tento „Novinový navigátor“ je součástí projektu Chronicling America v Library of Congres (Kongresová knihovna). V podstatě se jedná o databázi digitalizovaných novinových stránek, které můžete dle libosti procházet. I když existuje již nějakou dobu, nově nabízí vyhledávání a zobrazování pouze přítomných novinových fotografií.

Za vším stojí Benjamin Charlese Germain Lee, který v rámci programu LoC 2020 Innovator in Residence vymyslel algoritmus založený na umělé inteligenci rozpoznávající různé objekty. Umí tak rozlišit, zda se na dané stránce vyskytuje pouze text, fotografie, mapa, skica či ilustrace. Vyhledávat lze nejen podle klíčových slov, ale třeba i určením daného časového období.

Témata článku: Kultura, Technologie

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika