6
Fotogalerie

Neupečte si digitál

S příchodem léta se průměrná denní teplota zvedla o několik stupňů. Vyšší teplota s sebou obvykle nese riziko přehřátí organismu, jak je tomu u digitálu?

Vysoké letní teploty jsou nebezpečné nejen pro zdraví člověka, ale především také pro jemnou elektroniku našich mobilů, navigací, počítačů či digitálních fotoaparátů. Na rozdíl od člověka či zvířat se elektronika nedokáže svépomocí ochladit.

Působení vysoké teploty může být dvojího typu a obojí je pro funkčnost přístrojů nebezpečné – krátké vystavení velmi intenzivnímu tepelnému zdroji anebo trvalé vystavení zdroji tepla a tím také dlouhodobě zvýšená teplota zařízení.

V prvním případě většinou dochází k poškození vnějších částí zařízení a přístroj se stává neovladatelným, v druhém případě je tomu přesně naopak. Katastrofické následky mívá dlouhdobá zvýšená teplota především na vnitřní části přístrojů, kde se obvykle ještě generuje další teplo.

Sahara je jako auto

U digitálních fotoaparátů je obvykle zdrojem vnitřního tepla zdroj napájení – Li-Ion akumulátor, tužkové baterie. Povrch fotoaparátu pak má vliv na příjem vnějšího tepla a také na to jak dobře se bude vnitřní teplo odvádět.

Ačkoliv to může někdo považovat za prkotinu, tak ona fotografická černá, která je vyžadována u zrcadlovek a pokročilých kompaktů (no řekněte, znáte nějakou stříbrnou zrcadlovku, ne starší jak rok?) je relativně nepraktická barva. Všichni se pravděpodobně shodnou na tom, že černá barva vstřebá více slunečního světla (tepla) než stříbrná, která světlo (a s ním i teplo) odráží. Osobně sice také preferuji více černou fototechniku, avšak praxe ověřila domněnku o výhodách stříbrného těla fotoaparátu.

400D silver.jpeg 400D_black.jpeg
Zrcadlovka Canon EOS 400D byla poslední dostupná ve dvou barvách, tuto její pozici čerstvě přebral Canon EOS 1000D

Přeci jen fotoaparát na rameni na celodenní procházce je v létě vystaven přímému slunci a nárůst teploty přístroje není nezanedbatelný, ostatně proto se vyplatí investovat do kvalitnější fotobrašny.

Materiál pláště digitálu má zase vliv na schopnost odvádět teplo generované uvnitř fotoaparátu, velice dobře je tento fakt pozorovatelný v případě ultrakompaktů s kovovým pláštěm, které se po delším používáním zahřejí. U méně kvalitních digitálů se může stát, že vás bude tělo digitálu až nepříjemně pálit.

D40_black.jpg D40_silver.jpg
U Nikonu skončilo stříbrné provedení těla u modelu D40, od té doby jsou k dispozici pouze černá provedení aktuálních modelů

Ani v jednom případě (stříbrný fotoaparát či černý fotoaparát, kovové nebo plastové opláštění) však není radno nechávat digitál na přímém slunci. Ačkoliv pracovní teplota většiny digitálů se pohybuje kolem 30–45 °C, na přímém slunci jsou teploty vyšší a nezřídkakdy dosáhnou i 50 či 60 °C, zvláště pak v uzavřeném prostoru automobilu či za oknem.

Do vody i do horka

Nejlepší ochranou nejen proti horku ale také proti nárazům, vlhku či mrazu je kvalitní polstrovaná fotobrašna. Stěny brašny jsou obvykle silnější, nejčastěji s komůrkovou strukturou materiálu, který snáze drží teplotu. Proto pokud budete vyrážet do terénu s fotoaparátem, v předstihu si jej doma zabalte, brašna udrží pokojovou teplotu i několik desítek minut.

Podobnou zkušenost mám napříkald s fotobatohem, který jsem naplnil v klimatizované místnosti a po uplynutí 20 minut a jeho otevření na ulici na mne dýchl přímo chladný vzduch z prostoru pro techniku. Při nákupu vhodné brašny proto nepodceňujte použitý materiál a zaměřte se také na způsob uzavření brašny. Zip nabídne lepší těsnost a menší míru vnikání tepla do vniřních prostor než pouze víko s karabinou.

Svoji roli u brašny samozřejmě hraje také její barva, v případě černé brašny platí to stejné jako u černého fotoaparátu. Naopak brašna ve světlých tónech odvede stejnou službu při lepší odrazivosti světla(tepla). Někteří výrobci navíc přidávají i odolnost brašny proti vysokým teplotám, krásným příkladem je například značka Kata a její výrobky s tepelným štítem, daní za tuto vymoženost je však vyšší hmotnost.

kata_1.jpg kata_2.jpg
Brašny Kata jsou vybaveny tepelným štítem, který odolá vysoké teplotě

Jaké jsou vaše zkušenosti s vysokou teplotou fotoaparátu? Už se vám nějaký digitál roztavil či upekl? Jakým způsobem chráníte techniku před vysokými teplotami? Preferujete černou nebo stříbnou barvu digitálu? Budeme rádi, pokud se s námi v diskuzi podělíte o své zkušenosti a usnadníte práci začínajícím fotografům.

Určitě si přečtěte

Články odjinud