22
Fotogalerie

Neprůstřelné srdce fotografa

Fotobrašny značky Kata jsou známé především díky velké odolnosti a pevnosti. Jak se ale s takovým „měkkým kufříkem“ pracuje?

K testování se mi dostala do ruky fotobrašna od firmy Kata se suchým označením H-14. Na testování jsem se velmi těšil, zajímalo mne jak se ke konstrukci staví firma v jejímž výrobním portfoliu figurují neprůstřelné vesty pro policisty i armádu.

Odolnost nade vše

Brašnu je možno zařadit mezi takzvané „top loadery“, tedy s vrchním vkládáním. Od podobných výtvorů se liší na první pohled baculatějším tvarem připomínajícím srdce. Je to způsobeno dvěma vypouklými bočními kapsami využitelnými například pro další objektivy.

P01.jpg P10.jpg P12.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Brašna na první pohled nepůsobí příliš nápadným dojmem, vzhledem ke kombinaci šedozelené a černé barvy, s výjimkou zajímavého příčného vroubkování, k jehož popisu se ještě vrátím. Teprve po otevření některé z kapes se vše rozzáří jasně žlutou barvou, která je v silném kontrastu s ostatními temnými odstíny. Připadá mi to velmi efektní.

Velká část povrchu je vyrobena zvláštním sendvičovým způsobem. Vrchní část tvoří kvalitní mechanicky odolný textilní materiál. Mezi vlastnosti tkaniny někdy označované jako balistická textilie jindy pod značkou Cordura patří výrazná otěruvzdornost, pevnost v tahu, odolnost proti průrazu a samozhášivost.

P06.jpg P07.jpg
max. velikost | max. velikost
P08.jpg P09.jpg
max. velikost | max. velikost

Pod textilní skořápkou je nalaminována tuhá pěnová hmota vytvarovaná do vlnek připomínajících plot z vlnitého plechu. Pěna má za úkol tlumit nárazy a její zvlněný tvar dále zvyšuje mechanickou pevnost, ale zároveň nebrání ohýbání v potřebném směru. Jinými slovy – víko se pohodlně otevírá. Vnitřní vrstva pak tvoří velmi jemné polstrování tkaninou z mikrovlákna. Je to zatím nejpromyšlenější a nejodolnější brašna na fotoaparát, jakou jsem kdy viděl.

Rozměry brašny jsou 29 × 30 × 18 cm takže velmi snadno pohltí velkou zrcadlovku s nasazeným středním teleobjektivem s ohniskem do 300 mm a průměrem vstupní čočky do 80 mm. Do bočních kapes se pak vejdou i další dva menší teleobjektivy podobných rozměrů, nebo objektiv a externí zábleskové zařízení.

P02.jpg P03.jpg P05.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Nedostupný trezor

Popruh přes rameno je velmi dobře polstrován a vytvarován u krku, aby dobře přiléhal k rameni. Brašnu je možné nosit buď křížem přes hrudník, nebo svisle, ale pak jste nuceni správně otočit tvarovaný horní díl popruhu opatřený nesmekavými silikonovými terčíky. Brašna sedí na boku nebo na boční části hýždě, aniž by výrazně překážela.

Polstrování zadní stěny je provedeno přes prodyšnou „síťovanou“ tkaninu, aby při kontaktu s tělem snadno odvětrávala tělesná vlhkost. Brašnu můžeme velmi snadno ještě více fixovat pomocí tunýlku, kterým provlečeme opasek, což je vhodné při různých dobrodružných výpravách nebo rychlejším pohybu.

P13.jpg P14.jpg
max. velikost | max. velikost

Ve spodní části je odepínací poutko, které slouží k modulárnímu připojení k dalším postrojům či batohům od stejného výrobce. V letním období však toto vystupující poutko při stálém dotyku s povrchem těla může působit nepříjemné dření. Při krátké přenášení v ruce mě nepříjemně překvapilo madlo, které není posunuto do těžiště. Brašna je nepřirozeně vyosena a špatně se nese.

Vkládání a vytahování zrcadlovky je vcelku rychlé, pokud je víko zapnuto pouze plastovou přezkou, nikoliv i zipem. V opačném případě je manipulace s víkem dosti zdlouhavá, protože zip je špatně přístupný pod lemem a jeho otevření je nepohodlné.

P15.jpg 
max. velikost

Boční kapsy jsou velmi dobře přístupné a jsou uzavřeny pevnými zipy. Při jejich otevírání je ale nutno dávat pozor, aby obsah nevypadl. Dají se totiž otevírat až dolů.

Nafukovací prostor

Uspořádání, fixace a ochrana uložených věcí je nadstandardní a vydrží i velmi hrubé zacházení. Ochrana věcí se dá téměř srovnat s uložením v hliníkovém kufříku s vnitřními molitanovými boxy. Zrcadlovka se vkládá objektivem dolů tak, že se opírá o přepážku. Hloubka uložení přepážky je nastavitelná pomocí suchých zipů.

Pro uložení tužkových článků a paměťových karet je přiložena polstrovaná destička s patřičnými kapsami. Ve víku je průhledná kapsa na zip, která poslouží pro doklady nebo ploché filtry. Brašna je rozměrná, můžete do ní uložit poměrně dost věcí. Brzo však zjistíte, že narůstající hmotnost už je při tomto způsobu nošení nepříjemná. Tuhle hranici si ale každý musí stanovit sám.

P18.jpg
max. velikost

Brašna sama o sobě zaručuje dobrou odolnost proti prachu a drobnému mrholení za předpokladu zapnutí všech zipů. Při zapnutí hlavního víka jen na přezku jsou patrné dosti velké otvory, kterými snadno pronikne prach i vlhko.

Pro extrémní podmínky je brašna vybavena pláštěnkou v úhledném balíčku. Pláštěnka má stříbrnou (pokovenou) a černou (pogumovanou) stranu a dá se obracet naruby. Černá strana slouží jako ochrana proti dešti a stříbrná proti slunci a prachu. Pláštěnka přiléhá velmi dobře, tak vydrží i extrémní zátěž.

P19.jpg P20.jpg
max. velikost | max. velikost

Mohutný pracant

Brašna je určena spíše na kratší akční extrémní výpravy do přírody v rozsahu několika hodin. Při delším nošení a větším nákladu už může být značně nepohodlná. Nedá se zkombinovat s dalším batohem s výjimkou originálního příslušenství výrobce. Ochrana předmětů je však na vysoké úrovni.

P27.jpg P28.jpg
max. velikost | max. velikost

Brašnu jsem do terénu naplnil zrcadlovkou Pentax K10D s nasazeným objektivem Tamron AF 18–250 mm F4,5–6,3 Di II XR LD Asp. AF, v jedné boční kapse pak byl makroobjektiv Tamron AF SP 90 mm, F2,8 Di, v druhé blesk Pentax 360 spolu s objektivem Pentax 50 mm F1,4. Uvnitř brašny se pohodlně usadily dva filtry průměru 57 mm a čtyři akumulátory velikosti AA. Do spodní části brašny by se při troše šikovnosti ještě vešel malý objektiv. Už při tomto obsazení však dosahuje celek poměrně velké hmotnosti, která je při nošení na rameni po chvíli znát. Samotná brašna totiž váží přes 800 gramů.

P32.jpg
max. velikost

Pro účely fotografování naplněné brašny jsme použili fotoaparát Canon EOS 5D s nasazeným objektivem Canon 17–40 mm F4 L USM, v boční kapse pak spočinul blesk Canon Speedlite 430X a v druhé makroobjektiv Canon EF 180 mm F3,5 Macro USM. Do bočních kapes se již nic jiného nevešlo, dno hlavní komory však zůstalo prázdné a stejně tak i horní síťovaná kapsa.

P22.jpg P25.jpg P30.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Plusy:

  • dokonalá ochrana
  • neotřelý ale nápadný design
  • ergonomický popruh
  • precizní provedení

Mínusy:

  • rozměry vzhledem k určení
  • hmotnost
  • obtížné rozepínání hlavního zipu (na úkor akčnosti)

Cena:

  •  2 190 Kč vč. DPH

Zdroj:

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud