Neostré objektivy: tak trochu jiný svět

Těžko hádat, koho poprvé napadlo vyrobit objektiv, který bude ostrý jen v blízkosti středu a zbytek obrazu bude neostrý.

Lensbaby – optika, o které je nyní řeč – je navíc sklo tak trochu ohebné. Je zkrátka každým coulem jiné. Když někteří mí přátelé na vlastní oči spatřili Lensbaby 3G, považovali jej – snad díky třem „anténkám“ stavěcích šroubů – za nějaký „měřák“, kterým testujeme digitály. Jiní se mě ptali, jestli jsem si „to“ dělal sám nebo mi s tím někdo pomáhal, a jen minorita dobře informovaných fotografů radostně zvolala: „jé, lensbejby!“.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavně selektivně

Vezměte jednoduchou brýlovou čočku, připevněte ji na kus hadice od vysavače a to celé pak k foťáku – to je poněkud zjednodušeně princip konstrukce Lensbaby. Funkční podstata spočívá v tom, že objektiv kreslí ostře skutečně jen blízko svého optického středu – jde tedy o selektivní ostření – v případě Lensbaby je navíc možné tento optický střed posouvat po celé ploše záběru. Nejde ale o klasický shiftovací objektiv: i u něj sice existuje možnost posouvat optickým středem, jeho obrazový kruh je ale na rozdíl od Lensbaby extrémně velký.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nikon D80, 1/100 s, F5,6, ISO 320

Výsledkem snímků pořízených s Lensbaby jsou proto záběry, kde je velmi malá část ostrá (ta se podle záměru fotografa může nacházet v kterémkoli místě záběru), zatímco ve zbývajících neostrých partiích směrem od onoho ostrého centra rapidně vzrůstá rozmazání.

Clona, jakou jste ještě neviděli

Trochu nadnesené přirovnání k hadici od vysavače se hodilo pouze pro první verze Lensbaby, které bylo při expozici nutné držet v požadované pozici ručně. Nejnovější verze s označením 3G již disponuje zmíněnými stavěcími šrouby, které fixují vychýlení objektivu. Navíc má Lensbaby 3G možnost částečného doostřování klasickým prstencem. I přes obě vylepšení však stále lze zaostření (pohybem přední části objektivu dopředu či dozadu) a posun bodu ostrosti (náklonem nahoru, dolů a do stran) provádět zcela ručně. Jakmile jste spokojeni, objektiv si stiskem tlačítka ve zvolené poloze zaaretujete a případně ji jemně doladíte právě stavěcími šrouby a ostřicím prstencem.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nikon FM3a, Fujifilm Neopan 100 Acros

Ne, tento postup rozhodně není pohotový. Ovšem to ještě není nic proti tomu, jak se na Lensbaby nastavuje clona. Obvyklou irisovou clonu zde nehledejte – do objektivu se vkládají jakési šablony s různě velkými otvory, které představují různé clony. Šablona drží díky magnetu a nasazuje a vyjímá se pomocí dodávaného aplikátoru. Udávaná světelnost Lensbaby 3G je F2,0, pomocí magnetických clonek ji ovšem lze snížit až na F22.

Histogram jako expozimetr

Lensbaby 3G má ohniskovou vzdálenost zhruba 50 mm a obrazovým kruhem pokrývá plný formát kinofilmu. Na kinofilmu se také – alespoň podle našich zkušeností při použití na Nikonu FM3A – s tímto zvláštním objektivem pracuje nejlépe. Velký hledáček mechanického Nikonu umožňuje přesné nastavení výchylky i zaostření, což se rozhodně nedá říci o práci s digitálními těly. Na Nikonu D80, který má velmi solidní zvětšení hledáčku, to ještě jde – musíte ale počítat s tím, že výchylku ostrého „středu“ si vzhledem k menšímu formátu snímače už nemůžete dovolit takovou jako na kinofilmu.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nikon FM3a, Fujifilm Neopan 400 CN

Ovšem třeba na Nikonu D70, s nímž jsme Lensbaby 3G také zkoušeli, je už focení téměř utrpením. Malý hledáček této zrcadlovky prostě neumožňuje smysluplnou práci. Navíc musíte vzít v úvahu, že vinou crop faktoru se ohnisko podle použitého těla D-SLR (Lensbaby je samozřejmě k dispozici nejen na Nikon) prodlouží na 75 až 80 mm, což je takřka portrétní objektiv, jaký třeba v krajině použijete jen velmi těžko.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nikon FM3a, Fujifilm Neopan 400 CN

U moderních zrcadlovek je třeba si uvědomit, že Lensbaby jako objektiv bez jakékoli elektroniky s tělem nespolupracuje. Například expozici je tedy nutné nastavovat plně manuálně metodou pokusu a omylu. U digitálního těla vám samozřejmě vydatně pomůže náhledový histogram.

V říši fantazie

Jak vyplývá s předchozího textu, pro focení s Lensbaby si vybírejte spíše statické náměty. I tak je potřeba počítat s velkým odpadem a například důsledné uplatňování „ručního ostřicího bracketingu“ – tedy pořizování stejné scény s různým zaostřením – u záběrů, o které skutečně stojíte, rozhodně není od věci. Velmi dobrou pomůckou je pochopitelně stativ. Pracujete-li v teple domova nebo studia, je vhodné fotit s přímým připojením do počítače a každý záběr si ihned prohlédnout na monitoru. Umožňují to přinejmenším Canon a Nikon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sada clon, dodávaná v pouzdře s magnetickým prstem na vytahování | Jedna ze clon (cca F4) nasazená uvnitř objektivu | Vyosené Lensbaby může vypadat i trochu komicky

Lensbaby je prostě tak trochu jiný svět. V žádném případě nejde o univerzální objektiv pro každodenní použití – právě naopak, je to ryze speciální záležitost pro fotografy s velkou fantazií a také s notnou dávkou trpělivosti. Pokud se vám ale kouzlo „občas zaostřené fotografie“ zalíbí a na rozdíl od nás uznáte, že bezmála osm tisíc za tento produkt pro vás není mnoho, jděte do toho. Lensbaby vám dovolí vytvořit spousty fotografií s nevšední a velmi netradiční atmosférou.

Ukázky snímků od uživatelů a diskuzní fórum najdete zde: www.lensbabies.com/phorum

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nikon D80, 1/100 s, F5,6, ISO 320

Zdroj:

Cena:

8 090 Kč vč. DPH

Původní text časopisu DIGIfoto.

 

Témata článku: Příslušenství


V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

** Bezpečností experti otestovali devět bezdrátových routerů ** I přes poslední firmware v nich našli 226 bezpečnostních děr ** TP-Link, Synology, Netgear, D-Link, Edimax, Asus, Linksys a AVM

Karel Kilián
RouterWi-FiBezpečnost
OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby

OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby

Martin Miksa
Skládací konstrukceSkládací displejPatent
The Matrix Awakens bude herním zážitek na Unreal Enginu 5

The Matrix Awakens bude herním zážitek na Unreal Enginu 5

Na Playstation 5 se chystá doprovodný zážitek k nejnovějšímu filmu. Prozatím bez oficiálního potvrzení.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5PlayStation 5
GRID Legends dnes odhalují datum vydání a debutové záběry ze hry

GRID Legends dnes odhalují datum vydání a debutové záběry ze hry

Nalaďte se večer na vlnu závodů.

Michal Maliarov
GridVideo
Logická adventura Moss se v létě dočká pokračování. Opět ve virtuální realitě

Logická adventura Moss se v létě dočká pokračování. Opět ve virtuální realitě

Příběh myšáka Quilla byla jedna z prvních velkých her pro PlayStation VR. Jeho dobrodružství ale ještě nekončí.

Martin Nahodil
Moss Book IIDatum vydáníVirtuální realita
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko