Neostré objektivy: tak trochu jiný svět

Těžko hádat, koho poprvé napadlo vyrobit objektiv, který bude ostrý jen v blízkosti středu a zbytek obrazu bude neostrý.

Lensbaby – optika, o které je nyní řeč – je navíc sklo tak trochu ohebné. Je zkrátka každým coulem jiné. Když někteří mí přátelé na vlastní oči spatřili Lensbaby 3G, považovali jej – snad díky třem „anténkám“ stavěcích šroubů – za nějaký „měřák“, kterým testujeme digitály. Jiní se mě ptali, jestli jsem si „to“ dělal sám nebo mi s tím někdo pomáhal, a jen minorita dobře informovaných fotografů radostně zvolala: „jé, lensbejby!“.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavně selektivně

Vezměte jednoduchou brýlovou čočku, připevněte ji na kus hadice od vysavače a to celé pak k foťáku – to je poněkud zjednodušeně princip konstrukce Lensbaby. Funkční podstata spočívá v tom, že objektiv kreslí ostře skutečně jen blízko svého optického středu – jde tedy o selektivní ostření – v případě Lensbaby je navíc možné tento optický střed posouvat po celé ploše záběru. Nejde ale o klasický shiftovací objektiv: i u něj sice existuje možnost posouvat optickým středem, jeho obrazový kruh je ale na rozdíl od Lensbaby extrémně velký.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nikon D80, 1/100 s, F5,6, ISO 320

Výsledkem snímků pořízených s Lensbaby jsou proto záběry, kde je velmi malá část ostrá (ta se podle záměru fotografa může nacházet v kterémkoli místě záběru), zatímco ve zbývajících neostrých partiích směrem od onoho ostrého centra rapidně vzrůstá rozmazání.

Clona, jakou jste ještě neviděli

Trochu nadnesené přirovnání k hadici od vysavače se hodilo pouze pro první verze Lensbaby, které bylo při expozici nutné držet v požadované pozici ručně. Nejnovější verze s označením 3G již disponuje zmíněnými stavěcími šrouby, které fixují vychýlení objektivu. Navíc má Lensbaby 3G možnost částečného doostřování klasickým prstencem. I přes obě vylepšení však stále lze zaostření (pohybem přední části objektivu dopředu či dozadu) a posun bodu ostrosti (náklonem nahoru, dolů a do stran) provádět zcela ručně. Jakmile jste spokojeni, objektiv si stiskem tlačítka ve zvolené poloze zaaretujete a případně ji jemně doladíte právě stavěcími šrouby a ostřicím prstencem.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nikon FM3a, Fujifilm Neopan 100 Acros

Ne, tento postup rozhodně není pohotový. Ovšem to ještě není nic proti tomu, jak se na Lensbaby nastavuje clona. Obvyklou irisovou clonu zde nehledejte – do objektivu se vkládají jakési šablony s různě velkými otvory, které představují různé clony. Šablona drží díky magnetu a nasazuje a vyjímá se pomocí dodávaného aplikátoru. Udávaná světelnost Lensbaby 3G je F2,0, pomocí magnetických clonek ji ovšem lze snížit až na F22.

Histogram jako expozimetr

Lensbaby 3G má ohniskovou vzdálenost zhruba 50 mm a obrazovým kruhem pokrývá plný formát kinofilmu. Na kinofilmu se také – alespoň podle našich zkušeností při použití na Nikonu FM3A – s tímto zvláštním objektivem pracuje nejlépe. Velký hledáček mechanického Nikonu umožňuje přesné nastavení výchylky i zaostření, což se rozhodně nedá říci o práci s digitálními těly. Na Nikonu D80, který má velmi solidní zvětšení hledáčku, to ještě jde – musíte ale počítat s tím, že výchylku ostrého „středu“ si vzhledem k menšímu formátu snímače už nemůžete dovolit takovou jako na kinofilmu.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nikon FM3a, Fujifilm Neopan 400 CN

Ovšem třeba na Nikonu D70, s nímž jsme Lensbaby 3G také zkoušeli, je už focení téměř utrpením. Malý hledáček této zrcadlovky prostě neumožňuje smysluplnou práci. Navíc musíte vzít v úvahu, že vinou crop faktoru se ohnisko podle použitého těla D-SLR (Lensbaby je samozřejmě k dispozici nejen na Nikon) prodlouží na 75 až 80 mm, což je takřka portrétní objektiv, jaký třeba v krajině použijete jen velmi těžko.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nikon FM3a, Fujifilm Neopan 400 CN

U moderních zrcadlovek je třeba si uvědomit, že Lensbaby jako objektiv bez jakékoli elektroniky s tělem nespolupracuje. Například expozici je tedy nutné nastavovat plně manuálně metodou pokusu a omylu. U digitálního těla vám samozřejmě vydatně pomůže náhledový histogram.

V říši fantazie

Jak vyplývá s předchozího textu, pro focení s Lensbaby si vybírejte spíše statické náměty. I tak je potřeba počítat s velkým odpadem a například důsledné uplatňování „ručního ostřicího bracketingu“ – tedy pořizování stejné scény s různým zaostřením – u záběrů, o které skutečně stojíte, rozhodně není od věci. Velmi dobrou pomůckou je pochopitelně stativ. Pracujete-li v teple domova nebo studia, je vhodné fotit s přímým připojením do počítače a každý záběr si ihned prohlédnout na monitoru. Umožňují to přinejmenším Canon a Nikon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sada clon, dodávaná v pouzdře s magnetickým prstem na vytahování | Jedna ze clon (cca F4) nasazená uvnitř objektivu | Vyosené Lensbaby může vypadat i trochu komicky

Lensbaby je prostě tak trochu jiný svět. V žádném případě nejde o univerzální objektiv pro každodenní použití – právě naopak, je to ryze speciální záležitost pro fotografy s velkou fantazií a také s notnou dávkou trpělivosti. Pokud se vám ale kouzlo „občas zaostřené fotografie“ zalíbí a na rozdíl od nás uznáte, že bezmála osm tisíc za tento produkt pro vás není mnoho, jděte do toho. Lensbaby vám dovolí vytvořit spousty fotografií s nevšední a velmi netradiční atmosférou.

Ukázky snímků od uživatelů a diskuzní fórum najdete zde: www.lensbabies.com/phorum

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nikon D80, 1/100 s, F5,6, ISO 320

Zdroj:

Cena:

8 090 Kč vč. DPH

Původní text časopisu DIGIfoto.

 

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software
Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Petr Březina
Technika