112
Fotogalerie

Nenápadný všeuměl: BenQ DC E1000 (test)

Na fotoaparátech BenQ byla obvykle zajímavá jejich cena. Model E1000 však kombinuje nízkou cenu s dobrým obrazem.

Nový model firmy BenQ s označením DC E1000 se chlubí všemi expozičními režimy, sériovým snímáním s rychlostí dvanácti snímků za sekundu. Možností využití zoomu během natáčení videa a stabilizací obrazu, která je bohužel pouze digitální.

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/1,8", 10 Mpx
  • maximální rozlišení: 3 584 × 2 688 bodů
  • paměťové médium: SD, interní paměť 4MB
  • objektiv: 35,1–105,3 mm, F2,8–5,1
  • videosekvence: 848 × 480 při frekvenci 30 sn. /s
  • LCD displej: úhlopříčka 76mm, rozlišení 230 000 obrazových bodů
  • rychlost závěrky: 8–1/2 000 s
  • citlivost: ISO Auto, 50, 100, 200, 400, 800, 1 200, 1 600
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • rozměry a hmotnost: 96 × 58 × 22 mm, 135 g
  • doporučená cena: 5 000 Kč vč. DPH (na internetu cca od 3 950 Kč)
P01.JPG P02.JPG
max. velikost | max. velikost

BenQ DC E1000 se prodává pouze v jediném barevném provedení, a to v černém. Celé tělo je vyrobeno z kovu, díky čemuž vypadá fotoaparát velmi elegantně a stylově. Milé překvapení na mě čekalo na spodní straně přístroje, kde se ukrývá kovový závit stativu. Ano, konečně už někteří výrobci pochopili, že plastový závit může lehce prasknout a nahradili ho bytelnějším, kovovým. Fotoaparát díky povrchu z kovú vydrží o něco hrubší zacházení, ale pozor si budete muset dát na zadní stěnu, která je celá pokryta krycím sklíčkem, to je náchylnější na poškrábání.

I když má fotoaparát dosti malé rozměry (96 × 58 × 22 mm) drží se pohodlně a docela jistě. Napomáhá k tomu menší grip, který spolu s lemem objektivu a očkem pro řemínek tvoří jediné výčnělky na těle fotoaparátu. Všechny hrany jsou zaobleny, a tak nehrozí nechtěné zachycení přístroje v kapse či obalu.

P16.JPG
max. velikost
K přístroji se dodává i velmi slušivý obal

Jak už jsem zmínil, fotoaparát má kovové opláštění, nicméně rám je vyroben z plastu. Povrch přístroje má matnou úpravu a nezůstávají na něm otisky prstů a jiné nečistoty. To se bohužel nedá říct o krycím sklíčku displeje a horní leštěné liště.

P08.JPG
max. velikost
Krycí sklíčko displeje je protaženo i pod funkční tlačítka, lehce se ušpiní a tak budete jen leštit a leštit

Fotoaparát je vybaven velkým, 3" (76mm) displejem s průměrným rozlišením 230 000 obrazových bodů. Jako u většiny kompaktů této třídy ani zde nenajdeme průhledový hledáček a tak jediná možnost kompozice je právě pomocí displeje. Jeho pokrytí je stoprocentní, čitelnost na slunci dobrá, má však tendenci podávat obraz lehce světlejší, nežli tomu je ve skutečnosti. Proto je nutné při fotografování brát s rezervou kontrast a sytost barev na displeji, v opačném případě se dočkáte silně podexponovaných snímků. Velmi dobrým pomocníkem je v tomto případě náhledový a reálný histogram, kde si můžete zkontrolovat správnou expozici snímku.

P06.JPG P07.JPG
max. velikost | max. velikost
Při zapnutí fotoaparátu se z těla vysunou dva prstence objektivu

BenQ DC E1000 je osazen objektivem s trojnásobným optickým zoomem. Fyzický rozsah ohnisek je 7,4 – 22,2 mm, po přepočtu na ekvivalent kinofilmu pak 35,1 – 105,3 mm. Světelnost objektivu na širokém ohnisku je obvyklých F2,8, ale na nejdelším ohnisku je dosti podprůměrná a to až F5,1. Objektiv běžně zaostří až od 50cm, v režimu makro pak od 10cm. K dispozici je i režim supermakro, kdy fotoaparát zaostří od 4 cm, v tomto režimu však není možné používat zoom.

P05.JPG
max. velikost
Decentní čevená linka kolem objektivu podtrhává elegantní a luxusní vzhled

Vedle objektivu je na přední straně umístěna přisvětlovací dioda. I když je poměrně silná a dala by si použít v noci místo svítilny, pro zaostření fotoaparátu pomůže jen do jednoho metru. Blesk má na širokém ohnisku dosah asi 3 metry na nejdelším pak půl metru.

P12.JPG
max. velikost
Na horní chromové liště zůstávají viditelné otisky

Co se týče funkčních prvků přístroje, tak jsou redukovány na minimum. Kromě tlačítka zapnutí / vypnutí přístroje a spouště nalezneme na horní straně ještě tlačítko stabilizátoru. Bohužel stabilizátor u tohoto modelu nefunguje na principu plavoucího čipu či plovoucí čočky objektivu, nýbrž pouze navýší hodnotu citlivosti. S citlivostí ale BenQ zachází velmi opatrně. I když použijete stabilizátor, přístroj nenastaví přehnaně velkou hodnotu citlivosti, ale vyfotí snímek lehce podexponovaný, na což upozorňuje i návod k použití.

P19.JPG
max. velikost
I když jsou funkční tlačítka drobná, tisknou se dobře a jistě

Na zadní straně fotoaparátu je kolébka zoomu, čtyřsměrný volič s potvrzovacím středem a další čtyři funkční tlačítka. Jedno slouží na přepínání mezi snímáním a prohlížením fotografií, další pak pro vstup do menu. Nejníže dvě umístěná tlačítka slouží pro vstup do menu s expozičními módy (výběr scénických režimu, či natáčení videa), to blíže k displeji pak pro mazání fotek respektive pro přepínání mezi prioritou času, clony či plným manuálem. Pokud ale zapnete některý z pokročilých expozičních režimů a budete se chtít vrátit třeba do režimu automatiky, musíte opět přes druhé tlačítko Mode.

P13.JPG
max. velikost
Na spodní straně přístroje je umístěn datový konektor

Vedle stativového závitu, najdete dvířka do prostoru pro paměťovou kartu a baterii. Jak baterie, tak i paměťová karta se z /do přístroje vkládá bez nejmenšího problému.

P14.JPG
max. velikost
Přístup k baterii a kartě je bezproblémový

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Výčet expozičních režimů je u tohoto modelu kompletní. Jak jsem již zmínil, režimu priority času, clony a plnému manuálu je vyhrazeno jedno tlačítko, postupným stlačením se mezi režimy přepínáte.

anim_menu01_09.gif
Menu fotoaparátu je přehledná a jednoduché

Bohužel režim priority clony je u aparátu značně zjednodušený. Můžete si totiž vybrat pouze mezi hodnotou F2,8 nebo F7,1, žádné jiné hodnoty vám fotoaparát neumožní nastavit. Naopak pochvalu si zaslouží scénické režimy. Je jich dostatek, přes dvacet, a tak si vybere každý. Díky popisu, který je u každého režimu zobrazen, si uživatel lehce vybere ten správný pro daný okamžik.

menu065.jpg menu066.jpg menu067.jpg menu068.jpg
Různé typy zobrazení informací při pořizování fotografií

Důležitou vlastností fotoaparátů, které jsou určeny převážně pro začínající uživatele, je přehlednost menu. Zde BenQ opět zabodoval. Během chvilky si zvyknete na intuitivní ovládání a pak požadovanou funkci naleznete během několika málo vteřin. Jen mohl výrobce přiřadit funkci všem směrům křížového voliče Zatímco pravý směr mění režimy blesku, levý přepíná styl ostření, horní a dolní stisk je nevyužit. Přitom třeba pro korekci expozice musíte do menu, jaká škoda.

anim_menu101_106.gif
Menu při režimu prohlížení fotografií

Jak jsem zmínil dříve, fotoaparát disponuje jak reálným tak náhledovým histogramem. Oba fungují spolehlivě a napomáhají při kontrole správné expozice Vzhledem k tomu, že displej zobrazuje pořízené obrázky světlejší, než je tomu ve skutečnosti, je histogram nejspolehlivější kontrolou správné expozice.

menu017.jpg menu018.jpg
Po vstupu do další úrovně nabídky zůstane v pozadí zobrazeno původní menu

Pokud se pohybujete v dobrých světelných podmínkách, nemá přístroj problémy zaostřit. Horší je to při snížené úrovni osvětlení. Tam fotoaparát značně tápe a neví si se zaostřením rady a přisvětlovací dioda na větší vzdálenost nepomůže.

menu052.jpg menu053.jpg menu054.jpg menu055.jpg
menu056.jpg menu057.jpg menu058.jpg menu059.jpg
menu060.jpg menu061.jpg
K dispozici je deset rámečků, které lze použít při kompozici, i u již pořízeného snímku

Jak při pořizování snímku, tak již pořízené fotografii můžete přiřadit jeden z deseti rámečků, nebo použít jeden ze sedmi efektů (modrá, červená, zelená, sépie, negativ, mozaika, černobílá). Rovněž můžete snímek ve fotoaparátu otáčet nebo ho zmenšit.

menu107.jpg menu108.jpg
Režim displeje při prohlížení fotografií

I když se hodnota 10 Mpx se stává v dnešní době již standardem, přesto se mi to zdá zbytečně mnoho. Výrobce alespoň sáhl po větším snímači o velikosti 1/1,8". Díky efektivní hodnotě snímače 9,6 MPx se dají s přístrojem pořizovat fotografie o velikosti 3 584 × 2 688 bodů. Fotoaparát rovněž umožňuje snímání ve formátu 16:9, kdy ořeže část snímku

menu071.jpg menu079.jpg menu091.jpg
Scénických režimů je připraveno opravdu velké množství a ke každému z nich je připravena malá nápověda

BenQ nabízí slušnou škálu citlivostí. Kromě automatického nastavení, kdy se striktně snaží nastavit co možná nejnižší hodnotu, můžete nastavit sami hodnotu citlivosti v rozmezí ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1 200, 1 600. Zajímavé je to, že BenQ použije „odšumovací“ algoritmus až po náhledu snímku p vyfocení. Pokud tedy pořídíte fotografii na vyšší citlivost, v okamžitém náhledu vypadá snímek značně zašuměn. Po jeho vyvolání z paměti ale zjistíte, že opak je pravdou. Celkový algoritmus na potlačení šumu pracuje velmi decentně.

menu023.jpg menu024.jpg
Pro změnu nastavení citlivosti ISO musíte do menu, tak jako pro většinu nastavení

Blesk spracuje v několika režimech: automatický, pro redukci červených očí, jako vynucený, pomalou synchronizací nebo vypnutý. Při makru fungují všechny jeho režimy stejně a kupodivu i když použijete v makro režimu blesk, tak obraz není přepálený.

Samospoušť lze nastavit spolu se sériovým snímáním v položce menu „režim snímků“. Kromě časového zpoždění spouště 2 a 10 sekund je k dispozici i dvojsnímek, který vyfotí jeden snímek za 10 sekund a další po dvou sekundách.

menu026.jpg menu027.jpg
Pod názvem položky „Rež. snímků“ se ukrývá časová spoušť a sériové snímání

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Na nejširším ohnisku objektiv trpí jen mírnou soudkovitostí, která se s narůstající ohniskovou vzdáleností vytrácí. Nicméně míra optického zkreslení je tak nepatrná, že si ji na běžných fotografii jen stěží všimnete.

IMG_0004.JPG IMG_0005.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu

Kresba objektivu dosahuje na svou třídu úctyhodných hodnot, 1 800 lph na širokém ohnisku a 1 650 lhp na nejdelším ohnisku. Vzhledem k dané třídě jsou to opravdu výborné výsledky. Kvalita kresby klesá směrem ke kraji fotografie, nicméně pokles není nikterak rapidní a s výjimkou pravého spodního rohu je obraz ostrý až ke krajům obrazu.

IMG_00098k.JPG IMG_00098p.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka makro režimu

Dalším plusem je míra šumu, zejména ve srovnání s podobnými fotoaparáty v dané cenové hladině. Při prvních třech hodnotách citlivosti ISO (50, 100, 200) je šum velmi mírný. Hodnota citlivosti ISO 400 je ještě docela použitelná, ale lehce se změní tonalita snímku. Vyšší citlivosti jsou již značně poznamenány barevným šumem a hodily by se na pořízení pouze menších fotografií.

IMG_0276.JPG IMG_0277.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0278.JPG IMG_0279.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0280.JPG IMG_0281.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0282.JPG
max. velikost
Ukázka nárůstu šumu a ztráty detailů při navyšování citlivosti ISO. Postupně 50, 100, 200, 400, 800, 1 200, 1 600

S chromatickou aberací se setkáte na většině kontrastnějších snímků, nicméně se projevuje jen v malé míře a jako dost tmavá modrá kontura, díky čemuže není tolik rušivá. Zvážíme-li třídu fotoaparátu, tak BenQ obstál velmi důstojně a pokud z fotek nebudete dělat velké výřezy, tak si chromatické vady ani nevšimnete.

IMG_0021.JPG IMG_0115.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka chromatické vady 

Barevné podání zvládá fotoaparát poměrně dobře. Když už náhodou selže automatika, máte na výběr z přednastavených režimů vyvážení bíle. Mezi denním světlem, oblačností, žárovkou a zářivkou se najde i možnost vlastního vyvážení bílé. Fotoaparát si ale většinou poradí sám. Občas se vyskytly sice lehce namodralé snímky, ale vždy to bylo v scéně s větším počtem sněhu. Na vinně tedy asi byl „záludný“ sníh, který popletl automatiku. Pokud se totiž ve snímaném záběru nevyskytoval pouze sníh, nebyl s barevným podáním nejmenší problém.

menu020.jpg menu021.jpg
Pro vyvážení bílé je k dispozici řada přednastavených hodnot, plus i vlastní možnost kalibrace
IMG_0064.JPG IMG_0363.JPG IMG_0475.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka barevného podání pleti. V pořadí interiér s bleskem, exteriér bez blesku, exteriér s bleskem

Pro měření expozice je možno si vybrat z plošného, bodového nebo středového. Nejčastěji jsem používal právě středové měření expozice. Při fotografování například tmavých zvířat na bílém sněhu se hodilo bodové ostření, které ale mělo za následek přepálení sněhu (což ovšem není nic nečekaného, při tak kontrastní scéně).

Fotoaparát zvládá širokoúhlé video o rozlišení 848 × 480 při frekvenci 30 sn. /s. Během natáčení přístroj sám doostřuje, mění expozici, aby nevznikaly přepaly či podexpozice a je možné využít zoom, jak digitální tak i optický. Samozřejmostí je záznam zvuku během videonahrávky, bohužel během používání optického zoomu se mikrofon vypne. Samotný motorek ovládání zoomu jde docela hlasitý a výrobce se tak asi brání nepěkným zvukům na videozáznamu. Je to docela škoda, nějaké to bzučení elektromotorku by na záznamu vyznělo lépe nežli neozvučená část videa.

Ukázkové video (640 × 480 bodů při 30sn. /s) si můžete stáhnout (cca 22MB)

Body ztrácí aparát za výdrž, na jedno nabití jsem nafotil vždy něco kolem sta snímků, což není mnoho. Určitě na to měla značný vlil provozní teplota, která se pohybovala kolem mínus osmi až mínus desíti stupňů celsia a časté využití blesku. Náhradou toho budiž fakt, že baterie je plně nabitá za necelé dvě hodiny, navíc náhradní, i když neoriginální, baterie stojí něco málo přes 300 kornu. Myslím si, že v létě, kdy je více světla a provozní teplota je pro fotoaparát vhodnější, se výdrž vyšplhá výše.

Provozní rychlost fotoaparátu patří k mírnému podprůměru. První snímek pořídí až po více než pěti a půl vteřinách. I když je to relativně hodně tak při zapnutí máte pocit, že je fotoaparát nastartován úctyhodně rychle. Běžné pořizování fotek se pak pohybuje pod jednu vteřinu, což je na danou třídu běžné. K focení statických obrazů je to rychlost dostatečná, ale na momentky s tímto přístrojem asi moc nevyzrajete.

BenQ DC E1000 
první snímek5,60 s
snímek bez namáčknutí0,93 s
snímek s namáčknutím0,30 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku3,10 s
rychlost sériového snímání1,6 sn./s
max. počet snímků v sérii2
měřeno s paměťovou kartouKingston sd 1 GB

Na druhou stranu se přístroj chlubí extrémně rychlým sériovým snímáním, kdy při zapnutí Hi-speed sekvenčního snímání přístroj vyfotí 12 snímků za sekundu, které pak několik vteřin zpracovává. Bohužel výsledné fotografie mají rozlišení pouhé dva megapixely a jsou značně komprimovány. Výsledná kvalita je dost špatná, lepší snímek se pořídí snad i mobilním telefonem. Přesto věřím, že se pro toto rychlé snímání najde využití. Třeba při sportovních utkáních, závodech, či jiných situacích s rychlým pohybem objektů.

IMG_0489.JPG IMG_0490.JPG IMG_0491.JPG IMG_0492.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
IMG_0493.JPG IMG_0494.JPG IMG_0495.JPG IMG_0496.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
IMG_0497.JPG IMG_0498.JPG IMG_0499.JPG IMG_0500.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka snímání dvanácti fotografií za sekundu, rozlišení je pevně nastaveno na 1 600 × 1 200

 

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

wide01.JPG wide02.JPG wide03.JPG wide04.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
wide05.JPG wide06.JPG wide07.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejkratším ohnisku, postupně všechny citlivosti
tele01.JPG tele02.JPG tele03.JPG tele04.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
tele05.JPG tele06.JPG tele07.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejdelším ohnisku, postupně všechny citlivosti
scena01.JPG scena02.JPG scena03.JPG scena04.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena05.JPG scena06.JPG scena07.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost |
Ukázka nárůstu šumu, postgupný nárůst citlivosti od ISO 50 až po ISO 1 600
IMG_0123.JPG IMG_0124.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu
IMG_0396.JPG IMG_0397.JPG IMG_0398.JPG IMG_0399.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
IMG_0400.JPG IMG_0401.JPG IMG_0402.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka efektů vestavěných ve fotoaparátu a jednoho z rámečků
IMG_00098d.JPG IMG_00098h.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka noční fotografie
IMG_0128.JPG IMG_0131.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka zimní krajiny
IMG_0529.JPG IMG_0530.JPG
max. velikost | max. velikost
Makro režim s bleskem a bez blesku

Další snímky bez komentáře

IMG_0014.JPG IMG_0017.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0024.JPG IMG_0145.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0221.JPG IMG_0319.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0542.JPG IMG_0547.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

I když BenQ nepatří mezi tradiční výrobce fotoaparátů, je vidět, že naslouchá uživatelům a snaží se zaujmout. Velkou chválu si zaslouží celkové zpracování přístroje a jeho vybavenost. Přístroj potěšil poměrně nízkou hladinou šumu až do citlivosti ISO 400. Při vyšších citlivostech už jsou jeho projevy viditelnější a fotografie se stávají jen stěží použitelné.

Za velmi příznivou cenu, která se na internetových obchodech začíná pohybovat už pod hranicí 4 000 Kč, koupíte příjemný kompaktní fotoaparát. Řada nastavení zaručí, že i více zkušení uživatelé se s přístrojem nebudou nudit. Na druhou stranu řada scénických režimů pomůže při fotografování i úplným začátečníkům.

Bohužel většina lákadel je pouze reklamním trikem. Zvláště pak kvalita snímků rychlého sériového snímání byla velkým zklamáním. Pokud by si BenQ pohrál s rychlostí fotoaparátu a zpracováním fotek narostla by celková užitná hodnota. Myslím, že by pak tento přístroj ve své třídě patřil k jedněm z nejlepších. Fotoaparátu nechybí nic, co by správný kompakt měl obsahovat. Trošku zamrzí horší světelnost na nejdelším ohnisku a nižší výdrž baterie přístroje.

Fotoaparát může oslovit širokou škálu uživatelů. Pokud hledáte fotoaparát se slušnou kvalitou obrazu, veškerými expozičními režimy. Či pořizujete přístroj pro absolutní začátečníky, kteří postupem času „dorostou“ ze scénických režimů do expozičních, tak byste měli vzít tento fotoaparát v potaz. Za internetovou cenu nepřevyšující 4 000 Kč seženete poměrně kvalitní přístroj. Uvidíme, jak si BenQ povede dál, ale zatím se model od modelu zlepšuje, jen tak dál.

Plusy:

  • malé rozměry
  • čitelnost displeje
  • cena
  • nízká hladina šumu
  • kovový povrch těla i závit stativu

Mínusy:

  • menší výdrž baterie
  • problémy se zaostřením ve špatných světelných podmínkách
  • kvalita hi-speed snímání

Cena:

  • 5 000 Kč vč. DPH (na internetu cca od 3 950 Kč)

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud