Několik rad pro vánoční fotografii

Několik rad pro vánoční fotografii

Vánoční svátky poskytují řadě uživatelů příležitost vytáhnout digitální fotoaparát a pokusit se pořídit pěkné záběry.

Ne každému se však zadaří přenést atmosféru Štědrého dne, případně celých vánočních svátků, na fotografie. Přijměte tedy několik rad, které by se vám mohly hodit, ještě než zapnete spoušť při rozsvíceném stromečku.

Pokud jste se rozhodli, že digitál nenecháte dřímat ve skříni, nečeká vás jednoduchý úkol. Ze všeho nejdříve je dobré nenechat se ničím zaskočit – již dopoledne 24. prosince si dejte plně nabít akumulátory a vyprázdněte si paměťové médium. Není nic horšího než být v nejlepším bez „šťávy“ nebo dostatečného místa na kartě.

Otipujte si domácí prostředí

Projděte si dopředu místa, na kterých se s fotoaparátem budete pohybovat. Přestože bývá na svátky dostatečně vygruntováno, i tak se ještě v dosahu najdou nepotřebné předměty, které by na snímcích mohly působit rušivě, až do té míry, že při jejich povánočním prohlížení vyvolávají salvy smíchu. Pokud chcete zachytit váš byt v „pohledném“ stavu, pořiďte několik fotografií ještě před tím, než přijde Ježíšek. Po rozbalení dárků, zejména máte-li děti, už budou narušovateli v pozadí různé roztrhané papíry, šňůrky nebo mašličky z dárků. Na druhou stranu ale tyto maličkosti vytvářejí tu pravou vánoční atmosféru. Zvažte tedy podle svého vkusu.

Bez světla to nepůjde

Nejnáročnější je asi vyfotografovat ratolesti, partnera nebo rodiče, tedy vystihnout například výraz obličeje při rozbalování neočekávaného dárku. Jak přistoupit k záběru? Dávejte velký pozor na pozadí fotografovaného objektu. Některé digitály mají zhoršenou možnost zaostření při ne úplně ideálních světelných podmínkách. Zajistěte si tedy dostatek světla – v obýváku kromě lustru rozsviťte i lampičky, přestože tím trochu neutralizujete krásu rozsvíceného stromečku. Ale pozor! Nezapomeňte na to, že pokud je vaším cílem zachytit svítící žárovky na stromečku, zapálené prskavky nebo hořící svíčky, nepochodíte s bleskem. V tomto případě, chybí-li ve vaší výbavě stativ, si najděte vhodnou „podpěru“, aby vaše snímky nebyly rozmazané. Může to být okraj nábytku, stolu nebo část křesla.

01.jpg 
Snímek „vyniká“ několika chybami. Před fotografováním měly být odstraněny obě židle ze záběru. Poté už by stačilo, aby fotograf podřepl na úroveň očí dětí a maličko vyzoomoval, ale jen tak, aby byl stromeček na snímku zachycen celý. Jestliže je již snímek takto aranžovaný a děti byly přinuceny nejen držet dárek, ale i usmívat se přímo do fotoaparátu, bylo žádoucí nasměrovat menší dítě ještě více vpravo, aby mu stromeček „nevyrůstal z hlavy“ (tzv. srostlice).

Na fotografované osoby je však dobré blesk použít, dárky se bohužel nerozbalují za denního světla, takže je to spíše nutnost. Pokud jste zkušenější fotografové, jistě uplatníte také na vhodném místě postavený blesk externí. Pokud chcete dosáhnout kýženého efektu, měli byste důsledně používat funkci redukce červených očí, a to i s tím vědomím, že před expozicí nastane časová prodleva. Osoby s „králičíma“ očima by se ale na snímcích nelíbily ani vám, natož samy sobě.

Pracujte kreativně

Vánoční atmosféru dobře zachytíte také v případě, že se nevyhnete práci s korekcí expozice a korekcí blesku. Při využívání blesku pro přisvícení scény (tzv. Noční režim nebo pomalá synchronizace blesku) vyzkoušejte korekci blesku do mínusu, čímž dosáhnete optimálních snímků. Ať fotografujete s bleskem nebo bez něj, projděte si také možnosti nastavení teploty bílé barvy. Vyzkoušejte, který mód vám bude nejlépe vyhovovat. Automatické vyvážení bílé se snaží korigovat teplé světlo svítícího stromečku, což nepůsobí zcela přirozeně. Většinou bývá v těchto případech u všech digitálů vyhovující fotit na režim „Denní světlo“, i když se může vyskytnout lehce žlutý nádech. Záleží jen na vás, zda jej následně doladíte v počítači, nebo budete nadále s funkcí vyvážení bílé experimentovat.

04.jpg 
Pokud byste nevěděli, jak vyfotografovat zátiší s hořící svíčkou, jednoduché řešení je na světě. Téměř každý digitál totiž disponuje scénickým módem Svíčka. Tento programový režim si automaticky nastaví citlivost ISO, patřičnou korekci expozice a vyvážení bílé na Denní světlo.

Mnoho začínajících amatérů nedbá na to, že stromeček je situován na výšku. Pokud tedy chcete snímat celkový záběr, je vhodné váš fotoaparát pootočit také tak. Poradíte-li si se správným nastavením fotoaparátu, nemáte však ještě vyhráno. Velmi důležitým ukazatelem kvalitního snímku je totiž kompozice. Není nad to pokusit se o nekonvenční snímky – ze zajímavého úhlu pohledu nebo z patřičného odstupu. Cílem ale není dokumentárně zaznamenat veškeré dění v bytě či pokoji, detail zajímavého místa může znamenat mnohem více. Při volbě širokého ohniska dbejte na to, aby osobám nevyrůstal stromeček z hlavy, případně aby do záběru nezasahovaly něčí nohy. V tomto ohledu bývá problémové zachycení zejména dětí, zvláště pokud jich máte více. Jejich radostné pobíhání může způsobit, že jedno překrývá druhé.

Zima v přírodě

Existují také majitelé digitálních fotoaparátů, kteří praví, že než domácí atmosféru, je lepší během svátků vyrazit do přírody a nasnímat nějaká zdařilá makra nebo zimní přírodu vůbec. Takto je možné pořídit pěknou pohlednici, kterou ještě před Vánoci nebo před Novým rokem můžete poslat e-mailem přátelům. Kreativitě se meze nekladou, vložte do snímku třeba vlastní pozdrav nebo vtipné přání. Pokud budete mít štěstí na sněhovou nadílku, nevěřili byste, jak venku „ožije“ blesk na vašem fotoaparátu – sněhově bílá barva totiž výtečně funguje jako odrazná deska. Počítejte s tím, že venkovní fotografie pořízené s bleskem budou už v pozdním odpoledni vždy kontrastní – černé pozadí oddělí „hlavní scénu“ v popředí.

02.jpg 03.jpg
I když venku není zrovna sníh, nemusíte být zklamaní, že se vám nepodaří zachytit tu správnou atmosféru. Stačí si počíhat na okamžik, kdy se v dopoledních hodinách rozpouští námraza, a může se vám vydařit právě takové supermakro (vlevo). Ve vyšších polohách budete mít štěstí více – makro se sněhem je to pravé (vpravo)

Určitě si přečtěte

Články odjinud