18 výhodných fotoaparátů nejen na cesty. Kompakty i bezzrcadlovky

14. května 2021
TWEET SDÍLET

Do aktuálního přehledu jsme vybrali fotoaparáty, které dobře fotí a nabídnou dostatek funkcí za dobrou cenu. Při výběru jsme se orientovali především podle vlastních zkušeností, které jsou doplněny zkušenostmi recenzentů. Odkazy vedou na srovnávací web Hledej ceny.

Pokud požadujete větší tvůrčí možnosti a variabilitu, zaměřte se na systémové fotoaparáty s výměnnými objektivy. Díky výměnné optice se vám otevře cesta k celé řadě fotografických disciplín. Do tohoto přehledu jsme zahrnuli přístroje s menším než full-frame snímačem.

Jistou, leč podstatně menší, míru univerzálnosti nabídnou kompaktní přístroje s pevným zoomovacím objektivem. Jejich výhodou je, inu, jejich kompaktnost, navíc kupujete tzv. all-in-one, a nic dalšího nemusíte (a v podstatě ani nemůžete) řešit. Profesionální kompakty navíc stále ještě co do výbavy, funkcí i obrazové kvality předčí i ty nejlepší fotomobily.


Canon EOS M200: sázka na dotyk

Bezzrcadlovky Canon se snímačem APS-C se po prvních rozpačitých pokusech staly po všech stránkách velmi dobře vybavenými přístroji. V několika odstupňovaných řadách mohou pokrýt potřeby jak začátečníků, tak pokročilejší fotografů. Stále se též rozšiřuje nabídka kompatibilních objektivů, přestože zatím není tak bohatá, jako např. u přístrojů APS-C Fujifilmu a Sony, které jsou na trhu o něco déle.

Klepněte pro větší obrázek

Canon M200 patří k nejlevnějším systémovým kompaktům v našem výběru, proto je nutné počítat s jistými limity ve funkční výbavě a celkovém výkonu. Fotoaparát láká především na jednoduchost ovládání, propracovanou konektivitu (WiFi + Bluetooth) a funkce spojené se snadným pořizováním snímků a videí a jejich rychlé sdílení na sociálních sítích.

Důležité je proto uživatelsky vstřícné dotykové ovládání a spolehlivé automatické režimy, ač k mání jsou též prioritní módy i plný manuál. Ovládacích prvků na těle fotoaparátu najdeme poskrovnu, k nastavení většiny parametrů je proto nutné využít dotykovou obrazovku. Displej s rozlišením 1 040 000 bodů lze vyklopit vzhůru o 180°, což usnadní pořizování selfíček – režim autoportrétu umožňuje rozostřit pozadí a vyhladit tvář – nebo natáčení vloggů. Hledáček na malém těle nenajdete.

Záznam obrazu zprostředkovává snímač s efektivním rozlišením 24,1 Mpx. Automatické ostření využívá systému Dual Pixel AF se 143 ostřicími body. Vedle jednorázového a průběžného ostření je k dispozici také sledování objektu, respektive obličeje, s podporou rozpoznání očí.

Rychlost sériového snímání patří k podprůměrným – 4 sn./s s průběžným ostřením – a limity má též režim natáčení videa. Canon EOS M200 sice nabízí 4K video, ovšem pouze z výřezu senzoru a s nižší snímkovou frekvencí 24 sn./s. Full HD záznam lze natáčet při 60 sn./s. Zajímavou funkcí je podpora natáčení videa „na výšku“.

Témata článku: Technika, Canon, Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Průvodce nákupem, Sony, Fujifilm, Panasonic, Kompaktní fotoaparáty, Vánoce

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Budiž světlo! Otestovali jsme čtyři stálá videosvětla Nanlite

Budiž světlo! Otestovali jsme čtyři stálá videosvětla Nanlite

Tomáš Adamec

Tomáš Adamec
Blesky a světlaTesty
Polaroid Go – nový instantní fotoaparát je nejmenší na světě

Polaroid Go – nový instantní fotoaparát je nejmenší na světě

Petr Březina

Petr Březina
PolaroidInstantní fotografie
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

1 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotografický software
Za týden končí bezplatné Fotky Google! Tady je 6 alternativ, které můžete využít

Za týden končí bezplatné Fotky Google! Tady je 6 alternativ, které můžete využít

49 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotky GoogleFotografický software