Tipy na 16 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

18. listopadu 2020
TWEET SDÍLET

​„Prosím tě, chci si koupit foťák. Nesmí být moc drahý, ale aby fotil líp lepší než mobil.“ Takto obvykle zní prosba o pomoc s výběrem fotoaparátu, ze které je jasné, že tazatel nemá moc jasnou představu. Jistý si je možná pouze cenou, kterou – jak se velmi brzy ukáže – značně podceňuje.

Do tohoto přehledu jsme vybrali fotoaparáty, které dobře fotí a nabídnou dostatek funkcí za dobrou cenu. Při výběru jsme se orientovali především podle vlastních zkušeností, které jsou doplněny zkušenostmi recenzentů. Odkazy vedou na srovnávací web Hledej ceny.


Canon EOS M200: sázka na dotyk

Cena EOS M200: 13 990 Kč až 24 874 Kč hce counter

Bezzrcadlovky Canon se snímačem APS-C se po prvních rozpačitých pokusech staly po všech stránkách velmi dobře vybavenými přístroji. V několika odstupňovaných řadách mohou pokrýt potřeby jak začátečníků, tak pokročilejší fotografů. Stále se též rozšiřuje nabídka kompatibilních objektivů, přestože zatím není tak bohatá, jako např. u přístrojů APS-C Fujifilmu a Sony, které jsou na trhu o něco déle.

Klepněte pro větší obrázek

Canon M200 patří k nejlevnějším systémovým kompaktům v našem výběru, proto je nutné počítat s jistými limity ve funkční výbavě a celkovém výkonu. Fotoaparát láká především na jednoduchost ovládání, propracovanou konektivitu (WiFi + Bluetooth) a funkce spojené se snadným pořizováním snímků a videí a jejich rychlé sdílení na sociálních sítích.

Důležité je proto uživatelsky vstřícné dotykové ovládání a spolehlivé automatické režimy, ač k mání jsou též prioritní módy i plný manuál. Ovládacích prvků na těle fotoaparátu najdeme poskrovnu, k nastavení většiny parametrů je proto nutné využít dotykovou obrazovku. Displej s rozlišením 1 040 000 bodů lze vyklopit vzhůru o 180°, což usnadní pořizování selfíček – režim autoportrétu umožňuje rozostřit pozadí a vyhladit tvář – nebo natáčení vloggů. Hledáček na malém těle nenajdete.

Záznam obrazu zprostředkovává snímač s efektivním rozlišením 24,1 Mpx. Automatické ostření využívá systému Dual Pixel AF se 143 ostřicími body. Vedle jednorázového a průběžného ostření je k dispozici také sledování objektu, respektive obličeje, s podporou rozpoznání očí.

Rychlost sériového snímání patří k podprůměrným – 4 sn./s s průběžným ostřením – a limity má též režim natáčení videa. Canon EOS M200 sice nabízí 4K video, ovšem pouze z výřezu senzoru a s nižší snímkovou frekvencí 24 sn./s. Full HD záznam lze natáčet při 60 sn./s. Zajímavou funkcí je podpora natáčení videa „na výšku“.

Témata článku: Technika, Canon, Průvodce nákupem, Bezzrcadlovky, Fujifilm, Kompaktní fotoaparáty, Sony, Panasonic, Vánoce

Určitě si přečtěte

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame