Největší přehlídka české fotografie 20. století zahájena

28. června 2005
TWEET SDÍLET
Ve výstavních prostorách v Domě U Kamenného zvonu bude dnes slavnostně zahájena druhá ze tří částí přehlídky české fotografie 20. století. První ze součástí této výstavy se v Uměleckoprůmyslovém muzeu otevřela již minulý týden, poslední pak bude v Městské knihovně, která rovněž patří k prostorám Galerie hl. m. Prahy, zahájena ve čtvrtek 28. června.

Kurátoři výstavy Vladimír Birgus a Jan Mlčoch se pokusili zevrubně představit všechny hlavní tendence, osobnosti a díla české fotografické tvorby v tomto období. Více než 1 200 exponátů – v naprosté většině jde o dobové autorské originály – od 400 autorů nezahrnuje jen díla klasiků, jako je Drtikol, Sudek, Funke, Koudelka či Kratochvíl, ale i fotografie méně známých či zcela zapomenutých autorů.


Jiří Křenek, z cyklu Hypermarkety, 2000.
Nedávný absolvent Institutu tvůrčí fotografie kromě vynikajících fotografií závodů F1 a motocyklů
vytváří série subjektivních dokumentů.

K výstavě vydává nakladatelství KANT ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem průvodce výstavou, který obsahuje údaje o všech představených fotografech a může posloužit i jako hutná příručka o dějinách české fotografie uplynulého století. Na příští rok se pak chystá obsáhlá publikace Vladimíra Birguse a Jana Mlčocha, která zúročí i výzkumy v zahraničních galeriích – tam autoři nalezli pozoruhodná díla, která však kvůli astronomickým nákladům na dopravu a pojištění nemohou být v Praze vystavena.


Jaromír Funke, Abstraktní foto – Kompozice IV, 1927–1929, ze sbírky UPM.
Bez trojice Drtikol, Funke, Sudek jsou dějiny české fotografie nemyslitelné.

Časopis DIGIfoto je jedním z mediálních partnerů této výstavy. Ve čtvrtém čísle DIGIfota, jež se dostane na stánky počátkem příštího týdne, proto najdete osmistránkový průřez výstavou a rozhovor s oběma kurátory. Nechejte se jimi nalákat k návštěvě Prahy.


Svatopluk Sova, Německé ženy při dláždění ulic, 1945.
Málo připomínaný reportážní autor s fotografií málo připomínané podoby osvobození od nacismu v roce 1945.

Podrobnosti o výstavě včetně otevíracích dob, výše vstupného a dalších praktických informací najdete na webu www.ceskafotografie.com.

Témata článku: Kultura, Výstavy