Fotografické objektivy s dlouhou ohniskovou vzdáleností mohou dosahovat impozantních rozměrů v řádu desítek centimetrů i působivé váhy. O tom se můžete přesvědčit v našem článku 8 největších objektivů na světě.
Nový držitel titulu světově největšího objektivu s průměrem 157 cm však není určen k použití s „obyčejnými“ spotřebitelskými fotoaparáty, nýbrž je součástí obřího pozemního teleskopu Large Synoptic Survey Telescope (LSST).
Optický design objektivu byl navržen výzkumníky Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL). Skládá se ze tří obřích čoček, z nichž první má v průměru zmíněných 157 cm, zbývající dvě pak 120 a 72 centimetrů. Dvě větší čočky, jejichž výroba trvala pět let, už jsou umístěny do karbonového tubusu, třetí čočka má být dodána později se sadou filtrů pokrývajících různé vlnové délky.
Optická soustava s velmi širokým úhlem záběru 3,5 ° bude přenášet obraz do fotografické jednotky vybavené CCD snímačem s ohromujícím rozlišením 3200 Mpx. Velikostí se jednotka rovná malému automobilu a váží téměř tři tuny. Před vstupem do optické soustavy bude obraz korigován trojicí zrcadel o velikosti 840, 340 a 500 cm.
LSST je tohoto času ve výstavbě v laboratoři SLAC v Menlo Parku, odkud má být převezen na sever Chile a umístěn na horský vrchol do nadmořské výšky 2682 metrů. Jeho úkolem bude v určených dnech pořizovat každých 20 vteřin snímky oblohy, které umožní studium struktury a vývoje vesmíru a vesmírných objektů.
„Bude to první teleskop, který dokáže pozorovat více galaxií, než je na Zemi lidí.“ (LLNL)
Teleskop by měl být uveden do provozu v roce 2023. Za plánovaných deset let provozu má zachytit 20 miliard galaxií a vytvořit časosběrná videa, která by mohla pomoct odhalit proměny galaxií a hvězd.