Nejúspěšnější články roku 2014 anebo top 10 DIGIareny

Nejúspěšnější články roku 2014 anebo top 10 DIGIareny

Rok 2014 byl v oblasti digitální fotografie spíše průměrným a spíše než revoluční novinky na poli techniky přinesl evoluci zajímavých modelů digitálních fotoaparátů.

Výsledky žebříčku nejčtenějších článků uplynulého roku pouze potvrzují to, že digitální fotoaparáty v roce 2014 nic zásadního nepřinesly. Pomineme-li přehledy doporučených modelů na přelomu listopadu a prosince, dostává se do první desítky pouze jeden kompakt.

Jestliže výběr rozšíříme na patnáct příček, objevují se zde další recenze, a to především pokročilých digitálních kompaktů se světelným objektivem a plnou nabídkou expozičních režimů. To ostatně potvrzuje i trend nejen ze strany výrobců, kteří právě tuto kategorii „tlačí“ dopředu, ale také trend nákupní, kdy uživatelé kupují nejčastěji právě tento typ fotoaparátů společně se základními modely digitálních zrcadlovek.

Top 10 článků roku 2014

Největším překvapením loňského žebříčku je však první místo, které obsadil článek o tom, proč není dobré randit s fotografem. S mírnou nadsázkou je v něm vyřčeno hned 41 důvodů proti tomuto plánu.

Na druhém místě se drží článek o zajímavém počinu fotobanky Getty Images, která se v březnu 2014 rozhodla uvolnit některé ze svých fotografií k bezplatnému použití. Pro využívání takových fotografií však musíte splnit jednu podmínku, kterou je převzetí celého informačního boxu „okolo“ fotografie. V něm je uveden nejen autor a název snímku, ale také odkaz přímo do fotobanky.

Každý z nás někdy a nějak začínal, a právě proto jsme přinesli zcela základní přehled pro úplné začátečníky – zkrátka co a jak fotografovat, na co si dávat pozor při expozici a jak dosáhnout lepších výsledků.

Počátek uplynulého roku se nesl také v duchu změn v občanském zákoníku. Jaký vliv měly změny na fotografování jsme rozebrali s odborníky na slovo vzatými, kteří se občanskoprávním záležitostem věnují. Podrobnosti, které jsou stále platné najdete ve čtvrtém nejčtenějším příspěvku.

Páté místo obsadil článek s asi nejrozsáhlejší diskuzí – proč bychom neměli fotografovat zadarmo, a to ani pro známé. Každá služba něco stojí a fotografování na tom není jinak – proč by tedy nemělo být honorováno, jako každá jiná práce. A nepleťme si prosím pojmy s dojmy, odměna totiž nemusí být vždy nutně finanční.

Karel Horký, který patří mezi naše dlouholeté spolupracovníky se v jednom ze svých textů zamýšlel nad tím, proč může být přechod k pokročilému digitálu či zrcadlovce složitý. Obvykle totiž čerství majitelé těchto modelů bojují s jejich nastavením tak, aby dosáhli alespoň dobrých výsledků.

Podívat se na pár dnů do New Yorku nemusí být vždy neúnosně drahé, Tomáš Vrabec a Zuzana Součková využili chyby aerolinií a do New Yorku se zajeli podívat opravdu „za pusu“. O své zážitky z cesty se podělili v cestopisu.

Aby nebylo cestování málo, hned v závěsu je cestopis z Černobylu, kam se sice dostanete, ale volný pohyb vám umožní pouze ve vybraných lokalitách. Riziko nemoci z ozáření je totiž na některých místech stále vysoké.

Postprodukce je u některých autorů více než poloviční prací při úpravách fotografií do finální podoby. Přinesli jsme proto i základní postup, které by měl ovládnout každý fotograf, aby mohl své snímky s čistým svědomím pustit do světa.

První desítku pak uzavírá recenze pokročilého digitálního kompaktu Nikon Coolpix P7800, který nás zaujal nejen svojí ergonomií a nabídkou funkcí, ale především obrazovým výstupem, který je srovnatelný se zrcadlovkou.

Pokud by vás zajímala další pětice nejčtenějších článků, najdete je níže. jejich skladba je poměrně pestrá a dostaly se sem i recenze dalších povedených kompaktů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud