Nejúspěšnější články roku 2014 anebo top 10 DIGIareny

5. ledna 2015
TWEET SDÍLET
Nejúspěšnější články roku 2014 anebo top 10 DIGIareny
Rok 2014 byl v oblasti digitální fotografie spíše průměrným a spíše než revoluční novinky na poli techniky přinesl evoluci zajímavých modelů digitálních fotoaparátů.

Výsledky žebříčku nejčtenějších článků uplynulého roku pouze potvrzují to, že digitální fotoaparáty v roce 2014 nic zásadního nepřinesly. Pomineme-li přehledy doporučených modelů na přelomu listopadu a prosince, dostává se do první desítky pouze jeden kompakt.

Jestliže výběr rozšíříme na patnáct příček, objevují se zde další recenze, a to především pokročilých digitálních kompaktů se světelným objektivem a plnou nabídkou expozičních režimů. To ostatně potvrzuje i trend nejen ze strany výrobců, kteří právě tuto kategorii „tlačí“ dopředu, ale také trend nákupní, kdy uživatelé kupují nejčastěji právě tento typ fotoaparátů společně se základními modely digitálních zrcadlovek.

Top 10 článků roku 2014

Největším překvapením loňského žebříčku je však první místo, které obsadil článek o tom, proč není dobré randit s fotografem. S mírnou nadsázkou je v něm vyřčeno hned 41 důvodů proti tomuto plánu.

41 důvodů proč nechodit s fotografem

41 důvodů proč nechodit s fotografem

Fotografové jsou ctižádostiví umělci. Přinášíme několik desítek důvodů, které můžete očekávat jako body sporů ve vztahu s fotografem. Takže než si s nějakým z nich začnete, dobře zvažte možná pro a proti.

Na druhém místě se drží článek o zajímavém počinu fotobanky Getty Images, která se v březnu 2014 rozhodla uvolnit některé ze svých fotografií k bezplatnému použití. Pro využívání takových fotografií však musíte splnit jednu podmínku, kterou je převzetí celého informačního boxu „okolo“ fotografie. V něm je uveden nejen autor a název snímku, ale také odkaz přímo do fotobanky.

Největší fotobanka umožňuje používání fotografií zdarma

Největší fotobanka umožňuje používání fotografií zdarma

Getty Images, největší fotobanka na světě, se rozhodla k odvážnému kroku. Od nynějška umožňuje vkládání fotografií na cizí stránky zcela zdarma.

Každý z nás někdy a nějak začínal, a právě proto jsme přinesli zcela základní přehled pro úplné začátečníky – zkrátka co a jak fotografovat, na co si dávat pozor při expozici a jak dosáhnout lepších výsledků.

Průvodce fotografováním pro úplné začátečníky

Průvodce fotografováním pro úplné začátečníky

Za jeden den se sice profíkem nestanete, ale můžete se naučit řadu důležitých postupů a doporučení, jak dosáhnout dobrého snímku. A to nezávisle na fotoaparátu, který používáte!

Počátek uplynulého roku se nesl také v duchu změn v občanském zákoníku. Jaký vliv měly změny na fotografování jsme rozebrali s odborníky na slovo vzatými, kteří se občanskoprávním záležitostem věnují. Podrobnosti, které jsou stále platné najdete ve čtvrtém nejčtenějším příspěvku.

Fotografování z pohledu práva

Fotografování z pohledu práva

Fotografovat na veřejných prostranstvích s sebou nese značné nároky nejen na ostražitost a pohotovost fotografa, ale je ošemetné také z pohledu práva zobrazených osob – podrobněji se o tom dočtete na následujících řádcích.

Páté místo obsadil článek s asi nejrozsáhlejší diskuzí – proč bychom neměli fotografovat zadarmo, a to ani pro známé. Každá služba něco stojí a fotografování na tom není jinak – proč by tedy nemělo být honorováno, jako každá jiná práce. A nepleťme si prosím pojmy s dojmy, odměna totiž nemusí být vždy nutně finanční.

Fotíte pro známé zadarmo? Zřejmě brzy skončíte

Fotíte pro známé zadarmo? Zřejmě brzy skončíte

„Prosím tě, že nám nafotíš koncert?“ Obraceli se na mě známí. A já souhlasil. Fotil jsem jim koncerty, party a nakonec i svatby. Zdarma. Dostal jsem za to vstup zadara a pivko na žízeň.

Karel Horký, který patří mezi naše dlouholeté spolupracovníky se v jednom ze svých textů zamýšlel nad tím, proč může být přechod k pokročilému digitálu či zrcadlovce složitý. Obvykle totiž čerství majitelé těchto modelů bojují s jejich nastavením tak, aby dosáhli alespoň dobrých výsledků.

Proč může být přechod k pokročilému fotoaparátu rozpačitý

Proč může být přechod k pokročilému fotoaparátu rozpačitý

Nadšení z nového fotoaparátu, který má větší snímač a výměnný objektiv, může vystřídat po prvních snímcích zklamání. Zkusíme odhalit, proč tomu tak je a kde hledat příčinu.

Podívat se na pár dnů do New Yorku nemusí být vždy neúnosně drahé, Tomáš Vrabec a Zuzana Součková využili chyby aerolinií a do New Yorku se zajeli podívat opravdu „za pusu“. O své zážitky z cesty se podělili v cestopisu.

Na otočku do New Yorku (cestopis)

Na otočku do New Yorku (cestopis)

Cestopis z pětidenního výletu do New Yorku s dvoudenní zastávkou v Londýně aneb jak se dá s minimem prostředků navštívit maximum míst v největší metropoli USA.

Aby nebylo cestování málo, hned v závěsu je cestopis z Černobylu, kam se sice dostanete, ale volný pohyb vám umožní pouze ve vybraných lokalitách. Riziko nemoci z ozáření je totiž na některých místech stále vysoké.

Postprodukce je u některých autorů více než poloviční prací při úpravách fotografií do finální podoby. Přinesli jsme proto i základní postup, které by měl ovládnout každý fotograf, aby mohl své snímky s čistým svědomím pustit do světa.

9 základních postupů, které musíte umět při editaci fotografií

9 základních postupů, které musíte umět při editaci fotografií

Editační software bezpochyby patří k práci každého fotografa. Jakých 9 základních dovedností by měl každý ovládat při používání jednoho z nejrozšířenějších programů Adobe Photoshop?

První desítku pak uzavírá recenze pokročilého digitálního kompaktu Nikon Coolpix P7800, který nás zaujal nejen svojí ergonomií a nabídkou funkcí, ale především obrazovým výstupem, který je srovnatelný se zrcadlovkou.

Nikon Coolpix P7800: kompakt s ovládáním zrcadlovky

Nikon Coolpix P7800: kompakt s ovládáním zrcadlovky

Nikon Coolpix P7800 nabídne v malém těle ovládání podobné zrcadlovkám. Uspokojí pokročilejší uživatele jako jediný univerzální přístroj a stojí případně za to o něm uvažovat jako o záložním fotoaparátu?

Pokud by vás zajímala další pětice nejčtenějších článků, najdete je níže. jejich skladba je poměrně pestrá a dostaly se sem i recenze dalších povedených kompaktů.

Lumix TZ60: Všestranný cestovní kompakt

Lumix TZ60: Všestranný cestovní kompakt

Počátkem roku Panasonic představil dalšího pokračovatele ultrazoomové řady TZ, model Lumix TZ60. Co přinesl nového oproti svému předchůdci? Na to se hned podíváme!

Nikon Coolpix P340: Rychlejší než pomalý

Nikon Coolpix P340: Rychlejší než pomalý

Nikon Coolpix P340 přichází na trh zhruba rok po předchozím modelu. Parametry a funkce loňského P330 pozvedly řadu středně pokročilých kompaktů na úroveň vyspělých kompaktních fotoaparátů.

CES 2014: Nejlepší produkty nejen fotografické

CES 2014: Nejlepší produkty nejen fotografické

Veletrh spotřební elektroniky CES 2014 je za námi a zanechal nemalé množství novinek a především příslibů do budoucna. Podívejte se na to nejzajímavější od redaktorů DIGIareny, MobilManie, AVmanie a Živě.cz

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Sony Cyber-shot RX10: kvalitní univerzál existuje

Sony Cyber-shot RX10: kvalitní univerzál existuje

Unikátní kompaktní fotoaparát, jako nic jiného na trhu, to je Sony RX10. Jde o úlet ze strany výrobce nebo povedený univerzál, jehož schopnosti dokáží opodstatnit vysokou cenu přístroje?

Témata článku: Fotoškola, Technika

Určitě si přečtěte