Nejtenčí 18mm objektiv Funleader je dostupný pro více bajonetů a odkudkoli na světě

9. října 2020
TWEET SDÍLET

​Funleader 18 mm F8 byl představen loňského října prostřednictvím kampaně na Kickstarteru a našel zde dostatečnou podporu, aby mohl přejít do sériové výroby. Kromě celosvětové dostupnosti firma nabízí širší kompatibilitu s fotografickými systémy – unikátní širokoúhlý pancake nasadíte nejen na fotoaparáty Sony E a Leica L, ale i na trojici dalších bajonetů.

Klepněte pro větší obrázek

Funleader, s hliníkovým tubusem, na délku neměří o moc víc než krytka objektivu, konkrétně 15 mm, a s váhou pouhých 80 gramů není ani o moc těžší. V miniaturní optické soustavě se nachází šest prvků, opatřených ochrannými vrstvami a uspořádaných do čtyř skupin. Při použití s plnoformátovými přístroji dostanete úhel záběru 100°, se snímači typu APS-C, kdy se ohnisko zúží na 27 mm, se bohužel výhoda širokoúhlého záběru ztrácí.

Klepněte pro větší obrázek

Záměrem výrobce bylo nabídnout nenápadný objektiv s atraktivním úhlem záběru, od něhož sice nelze očekávat strhující obrazovou kvalitu – počítat musíme např. s výraznější vinětací – ale dobře poslouží jako tvůrčí výrazový prostředek pro rychlé zaznamenání okolního dění (pokud je tedy dostatek světla). Objektiv je totiž postaven kolem své hyperfokální vzdálenosti, a ostření je tedy fixní, od 80 cm do nekonečna. K pořízení fotografie tak stačí (po vyladění expozice) pouze stisknout spoušť.

Funleader 18 mm F8 si lze zakoupit na stránkách výrobce za 150 USD, přičemž zaslání kamkoli na světě je zdarma. Kromě zmíněných Sony E a Leica L je objektiv nabízen s bajonety Canon RF, Fuji X a Nikon Z.

Témata článku: Příslušenství, Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Technika, Objektivy, Lomo