Nejrychlejší kanón od Canonu

23. února 2007
TWEET SDÍLET
Tak a je to tu. Veletrh PMA ještě nezačal a už tu máme první velkou várku novinek, a to hned od několika výrobců. Pojďme se podívat, co nám přichystali.

Stalo se už téměř tradicí, že před každým významnějším veletrhem digitálních technologií (PMA, Photokina, Cebit, CES) začnou výrobci fotoaparátů chrlit na trh jednu novinku za druhou. Nejinak je tomu v tomto týdnu (čtrnáct dnů před zahájením veletrhu PMA), kdy vyrukovali s novými modely Canon, Fujifilm a Pentax, prozatím neověřené informace existují také přibližně o sedmi modelech od Sony. Představíme si tedy novinky postupně v abecedním pořadí

Canon PowerShot A560 a PowerShot A570 IS

Oba dva fotoaparáty jsou nástupci dříve uvedeného modelu PowerShot A540, vybavenější digitál A570 IS přináší několik inovací. V obou případech Canon přinesl do modelové řady PowerShot A funkce jako je vysoká citlivost, autofokus s detekcí tváře a optická stabilizace obrazu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozlišení je u obou přístrojů stejné, a to 7,1 Mpx na snímači o velikosti 1/2,5". Maximální velikost snímků je tedy 3 072 × 2 304 bodů, k dispozici je i širokoúhlý formát 3 072 × 1 728 bodů. Videosekvence mají rozlišení 640 × 480 bodů při frekvenci 30 sn./s, u modelu A570 IS je k dispozici i frekvence 60 sn./s.

Shodný je také objektiv se čtyřnásobným optickým zoomem, který má rozsah 35–140 mm a poměrně dobrou světelnost F2,6–5,5, obzvláště široké ohnisko se pyšní výbornou hodnotou. U A570 IS je navíc objektiv konstruován s plovoucími optckými členy, které umožňují stabilizovat snímaný obraz. Podle výrobce umožňuje stabilizace prodloužit expoziční čas až o tři stupně EV při zachování ostrosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Inteligentní systém ostření pracuje tradičně s devíti automaticky volenými ostřícími body nebo v režimu jednoho středového ostřícího bodu. Citlivost snímací soustavy je možné nastait v rozmezí ISO 80 až ISO 1 600 při zachování maximálního rozlišení fotografie. Kompenzace expozice je na obě strany 2 EV s krokem po 1/3 EV. Sériové snímání je přibližně 1,7 sn./s s neomezeným počtem snímků.

Displej má velikost 2,5" a rozlišení 115 000 bodů, napájení zajišťuje dvojice AA baterií. Slot pro paměťové karty pracuje s typem SD/SDHC/MMC. Typický je pro A-řadu také optický hledáček.

Rozdíly mezi oběma modely jsou především v nabídce expozičních režimů. Zatímco A560 je podobně jako nedávno uvedený model A550 expozičním automatem s více jak desítkou scénických režimů, model A570 IS se drží tradice A-řady a nabídne i plnou automatiku a prioritu času a clony (scénických režimů je také více).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Blesk má u obou fotoaparátů stejný výkon a jeho pracovní rozsah je 3,5 (W) až 2,2 (T) metrů. Opět je však rozdíl v jeho nastavení, kdy A570 IS umožňuje korekci záblesku ±2 EV v kroku po 1/3 EV. Tento model také umožňuje použití širokého příslušenství od předsádek na objektiv, přes externí blesk až po vodotěsné pouzdro.

Cena fotoaparátů zatím nebyla stanovena, lze však předpokládat, že A560 bude stát méně jak 6 000 Kč a A570 IS by se měl vejít pod 9 000 korun.

Canon DIgital Ixus 70 a Digital Ixus 75

Design nové dvojice stylových fotoaparátů odkazuje ke svým předchůdcům z počátku devadesátých let – strohé a hranaté tvary doplněné kontrastním černo-stříbrným provedením jsou toho důkazem. Model Ixus 70 je navíc nejtenčím v celé ixusové řadě od jejího uvedení na trh, tloušťka je pouhých 19,4 milimetrů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obdobně jako předchozí dvojice, také Ixusy se od sebe liší po funkční stránce pouze v detailech. Oba nabídnou shodné rozlišení 7,1 Mpx s trojnásobný optický zoom s tradičním rozsahem 35–105 mm a světelností F2,8–4,9. Ostření je inteligentní devítibodové nebo středové s jedním ostřícím bodem. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je tři centimetry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozsah citlivostí je dostatečný prakticky pro všechny světelné situace, a to ISO 80 až ISO 1 600. Oba dva fotoaparáty jsou konstruovány jako expoziční automaty, každý však nabídne jiný počet a typy scénických režimů. Rozdíl je také v přítomnosti optického hledáčku u modelu Ixus 70.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Absence hledáčku u Ixusu 75 je zčásti kompenzována třípalcovým displejem, druhý přístroj má displej velikosti 2,5". Oba dva však mají shodné rozlišení 230 000 obrazových bodů, takže Ixus 70 jistě poskytne kvalitnější obraz na displeji.

Li-Ion baterie a podpora karet SD/SDHC/MMC jsou také běžným standardem.

Canon PowerShot TX1

Velice zajímavým a naprosto ojedinělým kouskem v portfoliu Canonu je model PowerShot TX1, ten totiž kombinuje fotoaparát a videokameru s HD rozlišením. Konstrukce těla je uzpůsobena oběma typům použití, a tak se přístroj nedrží naširoko, ale na výšku a objektiv je umístěn netypicky na delší obvodové straně. Velice zajímavým parametrem jsou také rozměry přístroje – 89 × 60 × 29 mm při hmotnosti 220 gramů.

Klepněte pro větší obrázek

Použitý snímač má, jak jinak, rozlišení 7 Mpx, fotografie je možné pořizovat v rozlišení 3 072 × 2 304 nebo 3 072 × 1 728 (16:9) bodů. Videosekvence v HD rozlišení mají rozlišení 1 280 × 720 bodů při frekvenci 30 sn./s a ukládají se ve formátu AVI.

Použitý objektiv řadí fotoaparát spíše do kategorie kapesních ultrazoomů, neboť jeho desetinásobný zoom má rozsah 39–390 mm při mírně podprůměrné světelnosti F3,5–5,6. Aby toho nebylo málo, je i tento objektiv vybaven optickou stabilizací v podobě plovoucího členu. Ostření pracuje standarně s devíti automaticky volenými nebo s jedním pevně nastaveným ostřícím bodem.

Klepněte pro větší obrázek

Citlivost snímače je možné nastavit v rozmezí ISO 80 až ISO 1 600. Expoziční automatika je doplněna necelou desítkou scénických režimů. Vestavěný blesk pracuje ve třech módech. Při natáčení videosekvencí zaznamenává aparát stereo zvuk, jednou z funkcí je i samostatný záznam zvuku – diktafon s maximální kapacitou 2 h záznamu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výklopný a otočný displej má velikost 1,8" a rozlišení 115 000 obrazových bodů. Je u něj možné regulovat jas a také umí pracovat v nočním režimu. Data se ukládají na paměťové karty SD/SDHC/MMC/MMC plus. Energii dodává Li-Ion akumulátor.

Canon EOS 1D Mark III

Prozatím poslední novinkou Canonu je další generace profesionální digitální zrcadlovky EOS 1D Mark III. Podle informací výrobce se jedná o nejrychlejší zrcadlovku na světě, fotoaparát je totiž schopen snímat rychlostí 10 sn./s v séeii 110 obrázků uložených do JPEGu nebo 30 obrázků uložených do RAWu. Rozlišení CMOS snímače je 10 Mpx.

Klepněte pro větší obrázek

Snímky jsou zpracovávány ve 14bitovém rozlišení, které umožňuje lepší barevné podání. Pro eliminaci šumu při vysokých citlivostech ISO 3 200 a ISO 6 400 je digitál vybaven obvody pro potlačení šumu.

Autofokus pracuje celkem s devatenácti ostřícími body, které jsou ještě doplněny šestadvaceti pomocnými ostřícími body pro větší přesnost zaostření pohybujících se objektů. Na zadní stranu těla přibylo tlačítko, umožňující zapnutí/vypnutí automatického ostření.

Klepněte pro větší obrázek

Překvapivým krokem je zvětšení displeje na tři palce při zachování rozlišení 230 000 bodů. Jak totiž ukazuje praxe, toto rozlišení bývá na třípalcový displej nedostatečné a obraz je hrubší. Také funkce Live View je spíše z třídy amatérských zrcadlovek a především kompaktů, opodstatnění však najde při fotografování v méně obvyklých polohách.

Klepněte pro větší obrázek

Proti nečistotám na snímači je fotoaparát vybaven čistícím systémem, který j evelice podobný jako u modelu EOS 400D.

Témata článku: Technika, První pohled


Starshield: SpaceX představila projekt vojenského satelitu

Starshield: SpaceX představila projekt vojenského satelitu

Jiří Černý
SatelitVojenstvíSpaceX
Novinky v Datových schránkách od ledna 2023. Odpovědi na nejčastější otázky

Novinky v Datových schránkách od ledna 2023. Odpovědi na nejčastější otázky

Datová schránka pro komunikaci s úřady byla doposud povinná hlavně pro právnické osoby. To se od příštího roku změní. Používat ji budou muset i zhruba dva miliony živnostníků, kterým ji stát začne zřizovat.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Vivaldi 5.6 integruje Mastodon do postranního panelu. Skupiny webů můžete připnout

Vivaldi 5.6 integruje Mastodon do postranního panelu. Skupiny webů můžete připnout

Lukáš VáclavíkPetr Urban
SoukromíVivaldiProhlížeče
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 11 nejlepších monitorů pod stromeček. Od levných do domácnosti po extrémní jezevčíky pro hráče

Vybrali jsme 11 nejlepších monitorů pod stromeček. Od levných do domácnosti po extrémní jezevčíky pro hráče

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem stojí jen tři tisíce ** Přicházejí už i první monitory s panelem OLED

Jiří Kuruc
Monitory
Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

** Hitem Instagramu posledních dní jsou umělecká selfíčka ** Stojí za nimi aplikace Lensa a engine Stable Diffusion ** Za selfíčka si samozřejmě zaplatíte, stojí to ale za to?

Martin Chroust
SelfieUmělá inteligenceMobilní aplikace