Canon EOS RP (29 990 Kč):  Model cílí na fotografy, kteří požadují obrazovou kvalitu, ale jsou ochotni spokojit se s nižším výkonem a omezenými funkcemi. Nabídka kompatibilních objektivů je zatím menší, k dispozici je ale adaptér EF-EOS R umožňující použití zrcadlovkových skel.

Canon EOS RP (29 990 Kč): Model cílí na fotografy, kteří požadují obrazovou kvalitu, ale jsou ochotni spokojit se s nižším výkonem a omezenými funkcemi. Nabídka kompatibilních objektivů je zatím menší, k dispozici je ale adaptér EF-EOS R umožňující použití zrcadlovkových skel.

 Canon EOS RP (od 32 000 Kč):  Fotoaparát je osazen (nestabilizovaným) snímačem s efektivním rozlišením 26,2 Mpx a duálními pixely, které se podílejí na rychlém automatickém ostření. Ostřicí body pokrývají takřka celou plochu snímače. Autofokus je navíc extrémně citlivý – dokáže ostřit až do -5 EV – a rychlý – zaostření trvá 0,05 s. 

Canon EOS RP (od 32 000 Kč): Fotoaparát je osazen (nestabilizovaným) snímačem s efektivním rozlišením 26,2 Mpx a duálními pixely, které se podílejí na rychlém automatickém ostření. Ostřicí body pokrývají takřka celou plochu snímače. Autofokus je navíc extrémně citlivý – dokáže ostřit až do -5 EV – a rychlý – zaostření trvá 0,05 s. 

 Canon EOS RP:  Ke komponování obrazu je určen velký (s 0,7× zvětšením) a detailní (2 360 000 bodů) hledáček nebo dotykový, plně polohovatelný displej. Ač je tělo fotoaparátu vyrobeno z hořčíkových slitin, Canon EOS RP patří ve své kategorii k nejmenším a nejlehčím (485 g) přístrojům.

Canon EOS RP: Ke komponování obrazu je určen velký (s 0,7× zvětšením) a detailní (2 360 000 bodů) hledáček nebo dotykový, plně polohovatelný displej. Ač je tělo fotoaparátu vyrobeno z hořčíkových slitin, Canon EOS RP patří ve své kategorii k nejmenším a nejlehčím (485 g) přístrojům.

 Nikon Z5 (36 990 Kč):  Bezzrcadlovka Nikon Z5 je jakousi kombinací APS-C a FF modelů – velikostně spíše odpovídá menšímu modelu Z 50, ovšem vybavením se blíží profesionálním modelům Z6 a Z7.

Nikon Z5 (36 990 Kč): Bezzrcadlovka Nikon Z5 je jakousi kombinací APS-C a FF modelů – velikostně spíše odpovídá menšímu modelu Z 50, ovšem vybavením se blíží profesionálním modelům Z6 a Z7.

 Nikon Z5:  Nikon Z5 je vybaven 24 Mpx snímačem, avšak tentokrát se nejedná o BSI typ se zadním podsvícením, zůstala však zachována pětiosá stabilizace snímače s účinností až 5 EV. Snímači sekunduje obrazový procesor EXPEED 6, který zpracovává obraz v rozsahu citlivostí od ISO 100 do 51 200. 

Nikon Z5: Nikon Z5 je vybaven 24 Mpx snímačem, avšak tentokrát se nejedná o BSI typ se zadním podsvícením, zůstala však zachována pětiosá stabilizace snímače s účinností až 5 EV. Snímači sekunduje obrazový procesor EXPEED 6, který zpracovává obraz v rozsahu citlivostí od ISO 100 do 51 200. 

 Nikon Z5:  Osazen je zde hybridní autofokus s 273 body, které pokrývají 90 % záběru. K dispozici je samozřejmě i ostření na oči u lidí i zvířat či možnost postupného ostření u makrofotografie (focus bracketing). Novinkou je zdvojený slot pro paměťové karty typu SD ve standardu UHS-II.  

Nikon Z5: Osazen je zde hybridní autofokus s 273 body, které pokrývají 90 % záběru. K dispozici je samozřejmě i ostření na oči u lidí i zvířat či možnost postupného ostření u makrofotografie (focus bracketing). Novinkou je zdvojený slot pro paměťové karty typu SD ve standardu UHS-II.  

 Canon EOS R (40 990 Kč) : Bezzrcadlovka Canon EOS R byla v době uvedení prvním modelem nově vzniklé řady EOS R a do výbavy dostala plnoformátový snímač. Postupem času se pak objevila dvojice výkonnějších modelů R5 a R6, které následoval profesionální model EOS R3.

Canon EOS R (40 990 Kč): Bezzrcadlovka Canon EOS R byla v době uvedení prvním modelem nově vzniklé řady EOS R a do výbavy dostala plnoformátový snímač. Postupem času se pak objevila dvojice výkonnějších modelů R5 a R6, které následoval profesionální model EOS R3.

 Canon EOS R : Canon EOS R je osazen full-frame snímačem (36 × 24 mm) s rozlišením 30,3 Mpx. Zpracování dat má na starosti procesor DIGIC 8. Soubory se ukládají ve formátu JPEG a/nebo RAW (14-bit) – k dispozici je také nový formát C-RAW s menším datovým objemem. Nativní rozsah citlivostí činí ISO 100–40 000 s možností rozšíření na ISO 50–102 400.

Canon EOS R: Canon EOS R je osazen full-frame snímačem (36 × 24 mm) s rozlišením 30,3 Mpx. Zpracování dat má na starosti procesor DIGIC 8. Soubory se ukládají ve formátu JPEG a/nebo RAW (14-bit) – k dispozici je také nový formát C-RAW s menším datovým objemem. Nativní rozsah citlivostí činí ISO 100–40 000 s možností rozšíření na ISO 50–102 400.

 Canon EOS R : Tradiční volič fotorežimů je nahrazen elektronickým – výběr probíhá na stavovém displeji otáčením multifunkčního rolleru (umístěném na horní stěně fotoaparátu) po namáčknutí tlačítka M(ode). Další ovladač je zapuštěn do gripu hned za spouští – tomu lze přiřadit zvolenou funkci. Nabídku funkčních prvků doplňuje programovatelný prstenec na objektivech RF.

Canon EOS R: Tradiční volič fotorežimů je nahrazen elektronickým – výběr probíhá na stavovém displeji otáčením multifunkčního rolleru (umístěném na horní stěně fotoaparátu) po namáčknutí tlačítka M(ode). Další ovladač je zapuštěn do gripu hned za spouští – tomu lze přiřadit zvolenou funkci. Nabídku funkčních prvků doplňuje programovatelný prstenec na objektivech RF.

 Panasonic Lumix S5 (52 990 Kč):  Malý fullframe je křížencem prvního modelu celé řady, Lumixu S1, a na video orientovaného Lumixu S1H, ovšem v mnohem kompaktnějším provedení. Aparát je osazen BSI CMOS snímačem s rozlišením 24,2 Mpx. Automatické ostření pracuje na bázi detekce kontrastu a zaostření trvá 0,08 s a autofokus pracuje až do -6 EV.

Panasonic Lumix S5 (52 990 Kč): Malý fullframe je křížencem prvního modelu celé řady, Lumixu S1, a na video orientovaného Lumixu S1H, ovšem v mnohem kompaktnějším provedení. Aparát je osazen BSI CMOS snímačem s rozlišením 24,2 Mpx. Automatické ostření pracuje na bázi detekce kontrastu a zaostření trvá 0,08 s a autofokus pracuje až do -6 EV.

 Panasonic Lumix S5:  Uživatelé ocení mechanickou 5osou stabilizaci, která v kombinaci s 2osou optickou stabilizací ve vybraných objektivech nabídne účinnost až 6,5 EV, a tedy možnost fotografovat a natáčet z ruky beze strachu z roztřeseného obrazu i při delších expozičních časech. 

Panasonic Lumix S5: Uživatelé ocení mechanickou 5osou stabilizaci, která v kombinaci s 2osou optickou stabilizací ve vybraných objektivech nabídne účinnost až 6,5 EV, a tedy možnost fotografovat a natáčet z ruky beze strachu z roztřeseného obrazu i při delších expozičních časech. 

 Panasonic Lumix S5:  K dispozici je interní 10bitový 4:2:2 4K záznam při 30 sn./s a Full HD video při 60 sn./s, v režimu ořezu (APS-C) je v nabídce 10bitové 4:2:0 4K video při 60 sn./s. 10bitové 4K záznamy mají časový limit 30 minut natáčení, 8bitové jsou bez časového omezení. Ve Full HD zvládne digitál také 180 sn/s.

Panasonic Lumix S5: K dispozici je interní 10bitový 4:2:2 4K záznam při 30 sn./s a Full HD video při 60 sn./s, v režimu ořezu (APS-C) je v nabídce 10bitové 4:2:0 4K video při 60 sn./s. 10bitové 4K záznamy mají časový limit 30 minut natáčení, 8bitové jsou bez časového omezení. Ve Full HD zvládne digitál také 180 sn/s.

 Sony A7C (47 777 Kč):  je osazen fullframe snímačem typu BSI-CMOS s rozlišením 24,2 Mpx. Senzor je mechanicky stabilizovaný v 5 osách s účinností 5 expozičních kroků. Nativní citlivost nabízí rozsah ISO 100–51 200, v rozšířeném módu se lze dostat až na ISO 204 800. Data zpracovává procesor BIONZ X do souborů JPEG a 14bitových RAWů.

Sony A7C (47 777 Kč): je osazen fullframe snímačem typu BSI-CMOS s rozlišením 24,2 Mpx. Senzor je mechanicky stabilizovaný v 5 osách s účinností 5 expozičních kroků. Nativní citlivost nabízí rozsah ISO 100–51 200, v rozšířeném módu se lze dostat až na ISO 204 800. Data zpracovává procesor BIONZ X do souborů JPEG a 14bitových RAWů.

 Sony A7C:  Podobný výkon jako Sony A7 III nabízí novinka i v oblasti natáčení videa. Maximální rozlišení 4 K při frekvenci 30 sn./s může být pro někoho zklamáním, avšak vzhledem k tomu, že se očividně nejedná o profesionální filmařský nástroj, se zdá být dostačující a rozumnou volbou (i vzhledem k drobným rozměrům přístroje, které by snadno mohlo vést k problémům s přehříváním).

Sony A7C: Podobný výkon jako Sony A7 III nabízí novinka i v oblasti natáčení videa. Maximální rozlišení 4 K při frekvenci 30 sn./s může být pro někoho zklamáním, avšak vzhledem k tomu, že se očividně nejedná o profesionální filmařský nástroj, se zdá být dostačující a rozumnou volbou (i vzhledem k drobným rozměrům přístroje, které by snadno mohlo vést k problémům s přehříváním).

 Sony A7C:  Natáčení videa je dobře uzpůsobena také dotyková obrazovka, která je po vzoru modelu A7S III výklopná do strany a plně polohovatelná. Rozlišení displeje (920 000 bodů) však zůstává podprůměrné.

Sony A7C: Natáčení videa je dobře uzpůsobena také dotyková obrazovka, která je po vzoru modelu A7S III výklopná do strany a plně polohovatelná. Rozlišení displeje (920 000 bodů) však zůstává podprůměrné.

 Nikon Z6 II (56 990 Kč):  Fotoaparát přišel na trh po dvou letech od představení první generace bezzrcadlovek Nikon. Společně s modelem Z7 II by tak měl nahradit původní první generaci.

Nikon Z6 II (56 990 Kč): Fotoaparát přišel na trh po dvou letech od představení první generace bezzrcadlovek Nikon. Společně s modelem Z7 II by tak měl nahradit původní první generaci.

 Nikon Z6 II:  Oproti očekávání se toho v rámci fotoaparátů příliš nezměnilo, v základu se jedná o shodné modely (čemuž napovídá i cenová politika), které jsou vylepšeny v několika směrech na základě zpětné vazby uživatelů. 

Nikon Z6 II: Oproti očekávání se toho v rámci fotoaparátů příliš nezměnilo, v základu se jedná o shodné modely (čemuž napovídá i cenová politika), které jsou vylepšeny v několika směrech na základě zpětné vazby uživatelů. 

 Nikon Z6 II:  Digitál je osazen dvěma obrazovými procesory Expeed 6, což se v praxi promítlo do navýšení rychlosti sériového snímání (14 sn/s) i rychlosti zpracování dat. Nově jsou dostupné dva sloty na paměťové karty. Aktualizace se dočkal také systém automatického ostření, který nabídne lepší citlivost zaostřování při nízké hladině osvětlení až do -4,5 EV.

Nikon Z6 II: Digitál je osazen dvěma obrazovými procesory Expeed 6, což se v praxi promítlo do navýšení rychlosti sériového snímání (14 sn/s) i rychlosti zpracování dat. Nově jsou dostupné dva sloty na paměťové karty. Aktualizace se dočkal také systém automatického ostření, který nabídne lepší citlivost zaostřování při nízké hladině osvětlení až do -4,5 EV.

 Canon EOS R6 (72 990 Kč):  Digitál je druhou generací modelu EOS R, kterou Canon ohlásil vstup do světa plnoformátových bezzrcadlovek. Společně s výkonnějším modelem R5 – který nabídne vyšší rozlišení snímače a možnost 8K záznamu za téměř dvojnásobnou cenu – sdílí zejména upravenou ergonomii.

Canon EOS R6 (72 990 Kč): Digitál je druhou generací modelu EOS R, kterou Canon ohlásil vstup do světa plnoformátových bezzrcadlovek. Společně s výkonnějším modelem R5 – který nabídne vyšší rozlišení snímače a možnost 8K záznamu za téměř dvojnásobnou cenu – sdílí zejména upravenou ergonomii.

 Canon EOS R6:  Změny zahrnují zejména výměnu dotykové lišty za tradičnější a praktičtější joystick pro výběr ostřicího bodu a také pro pohyb v menu. Na horní straně naopak chybí stavový displej.

Canon EOS R6: Změny zahrnují zejména výměnu dotykové lišty za tradičnější a praktičtější joystick pro výběr ostřicího bodu a také pro pohyb v menu. Na horní straně naopak chybí stavový displej.

 Canon EOS R6:  Velkou změnou je zabudovaná stabilizace obrazu v podobě mechanického posuvu snímače, díky tomu mohou fotografové využívat delších expozičních časů s nižším rizikem pohybové neostrosti. Videografové pak ocení stabilizaci při záznamu videa s jakýmkoli objektivem.

Canon EOS R6: Velkou změnou je zabudovaná stabilizace obrazu v podobě mechanického posuvu snímače, díky tomu mohou fotografové využívat delších expozičních časů s nižším rizikem pohybové neostrosti. Videografové pak ocení stabilizaci při záznamu videa s jakýmkoli objektivem.

 Canon EOS 6D Mark II (33 990 Kč):  Zrcadlovka je na trhu již od roku 2017 a v současné chvíli se jedná o jedinou plnoformátovou zrcadlovku Canonu spadající do amatérské třídy. Pokročilejší řada EOS 5D je již řazena mezi profesionální.

Canon EOS 6D Mark II (33 990 Kč): Zrcadlovka je na trhu již od roku 2017 a v současné chvíli se jedná o jedinou plnoformátovou zrcadlovku Canonu spadající do amatérské třídy. Pokročilejší řada EOS 5D je již řazena mezi profesionální.

 Canon EOS 6D Mark II:  Jádrem snímací soustavy je nový plnoformátový Dual Pixel CMOS senzor s efektivním rozlišením 26,2 Mpx a maximální nativní citlivostí ISO 40 000, rozšiřitelnou až na ISO 102 400. O zpracování obrazu se stará, procesor DIGIC 7, umožňující kontinuální snímání rychlostí až 6,5 sn./s (s přeostřováním).

Canon EOS 6D Mark II: Jádrem snímací soustavy je nový plnoformátový Dual Pixel CMOS senzor s efektivním rozlišením 26,2 Mpx a maximální nativní citlivostí ISO 40 000, rozšiřitelnou až na ISO 102 400. O zpracování obrazu se stará, procesor DIGIC 7, umožňující kontinuální snímání rychlostí až 6,5 sn./s (s přeostřováním).

 Canon EOS 6D Mark II:  Umí natáčet videosekvence ve Full HD rozlišení při 60 sn./s do formátu MP4. 4K záznam je možný pouze ve formě časosběru při 30 a 25 sn./s – ukládá se do formátu MOV. Specialitou je pak zabudovaná stabilizac obrazu na snímači, kterou využijete pouze při natáčení videa.

Canon EOS 6D Mark II: Umí natáčet videosekvence ve Full HD rozlišení při 60 sn./s do formátu MP4. 4K záznam je možný pouze ve formě časosběru při 30 a 25 sn./s – ukládá se do formátu MOV. Specialitou je pak zabudovaná stabilizac obrazu na snímači, kterou využijete pouze při natáčení videa.

 Pentax K1 II (49 990 Kč):  Stejně jako předchůdce osazen plnoformátovým snímačem (35,9 × 24 mm) bez AA filtru s efektivním rozlišením 36,4 Mpx. Zůstala též pětiosá mechanická stabilizace v těle s dobrou účinností až 5 expozičních kroků, která navíc umí detekovat záměrný vodorovný pohyb při panningu.

Pentax K1 II (49 990 Kč): Stejně jako předchůdce osazen plnoformátovým snímačem (35,9 × 24 mm) bez AA filtru s efektivním rozlišením 36,4 Mpx. Zůstala též pětiosá mechanická stabilizace v těle s dobrou účinností až 5 expozičních kroků, která navíc umí detekovat záměrný vodorovný pohyb při panningu.

 Pentax K1 II:  Obrazový procesor PRIME IV byl vylepšen o akcelerační jednotku, díky níž se navýšila maximální citlivost na úctyhodnou (těžko říct, zda využitelnou) hodnotu ISO 819 200. Závěrka nabídne rozsah expozičních časů 30–1/8 000 s a byla testována na 300 000 snímků.

Pentax K1 II: Obrazový procesor PRIME IV byl vylepšen o akcelerační jednotku, díky níž se navýšila maximální citlivost na úctyhodnou (těžko říct, zda využitelnou) hodnotu ISO 819 200. Závěrka nabídne rozsah expozičních časů 30–1/8 000 s a byla testována na 300 000 snímků.

 Pentax K1 II:  Automatické ostření má opět na starosti modul SAFOX 12 s 33 senzory, z nichž 25 středových je křížového typu. Autofokus dokáže ostřit od -3 EV. Sériové snímání dosahuje rychlosti 4,4 sn./s, přičemž vyrovnávací paměť pojme až 17 RAWů, nebo 70 JPEGů.

Pentax K1 II: Automatické ostření má opět na starosti modul SAFOX 12 s 33 senzory, z nichž 25 středových je křížového typu. Autofokus dokáže ostřit od -3 EV. Sériové snímání dosahuje rychlosti 4,4 sn./s, přičemž vyrovnávací paměť pojme až 17 RAWů, nebo 70 JPEGů.

 Nikon D780 (56 990 Kč):  Nástupce předchozího modelu D750 na sebe nechal čekat celých pět let. To mělo pozitivní vliv na možnosti digitálu který převzal některé funkce z profesionálních zrcadlovek i bezzrcadlovek. Nikon D780: Prvkem převzatým od Nikonu Z 6 je full-frame BSI-CMOS snímač s efektivním rozlišením 24,5 Mpx a nativní citlivostí ISO 100–51 200.

Nikon D780 (56 990 Kč): Nástupce předchozího modelu D750 na sebe nechal čekat celých pět let. To mělo pozitivní vliv na možnosti digitálu který převzal některé funkce z profesionálních zrcadlovek i bezzrcadlovek. Nikon D780: Prvkem převzatým od Nikonu Z 6 je full-frame BSI-CMOS snímač s efektivním rozlišením 24,5 Mpx a nativní citlivostí ISO 100–51 200.

 Nikon D780:  Senzor je z 90 % tak jako u fotoaparátů systému Nikon Z pokryt 273 fázovými detektory. Automatické ostření v režimu živého náhledu (přes displej) bude tedy fungovat jako u bezzrcadlovek. stejné značky, a to včetně podpory detekce oka a vysoké citlivosti ostření v rozsahu -4 až -6 EV.

Nikon D780: Senzor je z 90 % tak jako u fotoaparátů systému Nikon Z pokryt 273 fázovými detektory. Automatické ostření v režimu živého náhledu (přes displej) bude tedy fungovat jako u bezzrcadlovek. stejné značky, a to včetně podpory detekce oka a vysoké citlivosti ostření v rozsahu -4 až -6 EV.

 Nikon D780:  Umí natočit UHD 4K video při maximální snímkové frekvenci 30 sn./s; data se přitom vyčítají z celé plochy snímače. Ve Full HD rozlišení je dostupný vysokorychlostní záznam při 120 sn./s. Podporovány jsou také 10bitový plochý profil N-Log a záznam HLG s vysokým dynamickým rozsahem,

Nikon D780: Umí natočit UHD 4K video při maximální snímkové frekvenci 30 sn./s; data se přitom vyčítají z celé plochy snímače. Ve Full HD rozlišení je dostupný vysokorychlostní záznam při 120 sn./s. Podporovány jsou také 10bitový plochý profil N-Log a záznam HLG s vysokým dynamickým rozsahem,

 Canon EOS RP (od 32 000 Kč):  Fotoaparát je osazen (nestabilizovaným) snímačem s efektivním rozlišením 26,2 Mpx a duálními pixely, které se podílejí na rychlém automatickém ostření. Ostřicí body pokrývají takřka celou plochu snímače. Autofokus je navíc extrémně citlivý – dokáže ostřit až do -5 EV – a rychlý – zaostření trvá 0,05 s. 
 Canon EOS RP:  Ke komponování obrazu je určen velký (s 0,7× zvětšením) a detailní (2 360 000 bodů) hledáček nebo dotykový, plně polohovatelný displej. Ač je tělo fotoaparátu vyrobeno z hořčíkových slitin, Canon EOS RP patří ve své kategorii k nejmenším a nejlehčím (485 g) přístrojům.
 Nikon Z5 (36 990 Kč):  Bezzrcadlovka Nikon Z5 je jakousi kombinací APS-C a FF modelů – velikostně spíše odpovídá menšímu modelu Z 50, ovšem vybavením se blíží profesionálním modelům Z6 a Z7.
 Nikon Z5:  Nikon Z5 je vybaven 24 Mpx snímačem, avšak tentokrát se nejedná o BSI typ se zadním podsvícením, zůstala však zachována pětiosá stabilizace snímače s účinností až 5 EV. Snímači sekunduje obrazový procesor EXPEED 6, který zpracovává obraz v rozsahu citlivostí od ISO 100 do 51 200. 
34
Fotogalerie

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Až na pár ojedinělých výjimek patří plnoformátové fotoaparáty do řady bezzrcadlovek a zrcadlovek – tedy aparátů, které mají vyměnitelné objektivy.

Proč kupovat fotoaparát s výměnnou optikou?

  • Univerzálnost použití – možnost výběru objektivu podle fotografické situace
  • Rozšíření tvůrčích možností – díky plně manuálnímu ovládání a vysoké uživatelské přizpůsobitelnosti
  • Vysoká obrazová kvalita – větší snímače, kvalitnější samostatně konstruované objektivy, možnost výměny optiky
  • Hledáček – oceníte jej zejména při fotografování v přímém slunci, při použití teleobjektivů a přispívá stabilitě držení fotoaparátu

Před koupí zvažte, na co přesně fotoaparát chcete, jakému žánru se budete primárně věnovat. Potřebujete vysoké rozlišení pro velkoformátové tisky? Využijete vysokou rychlost sériového snímání a pohotové průběžné ostření, např. při fotografování sportu? Takových otázek existuje mnoho a měli byste si je zodpovědět. Nenechte se unést slovy reklamy a vychvalování vlastností fotoaparátu, které v praxi vůbec nevyužijete.

Nezapomeňte, že objektiv je základ. Zrcadlovky a bezzrcadlovky se obvykle prodávají ve výhodných kombinacích se setovým objektivem, který je ve většině případů právem označován za základní. Kvalitativně se nemůže rovnat např. světelným objektivům s pevným ohniskem. Teprve s kvalitním pevným světelným „sklem“ plně odhalíte obrazové možnosti svého nového přístroje.

Souboj mezi zrcadlovkami a bezzrcadlovkami se vyvíjí výrazně lépe pro bezzrcadlovky, zejména pokud vás zajímá video. Nejenže jsou technologicky vyspělejší, ale rozrůstá se portfolio objektivů, které u zrcadlovek naopak uvadá. Pokud například již nevlastníte široký repertoár zrcadlovkových objektivů nebo nemáte problém s elektronickým hledáčkem, spíše bychom doporučili sáhnout po bezzrcadlovce.

Při výběru jsme se orientovali především podle vlastních zkušeností, které jsou doplněny zkušenostmi recenzentů. Odkazy vedou na srovnávací web Zboží Živě; vysoký cenový rozptyl mezi obchody je způsobený prodejem foťáku samostatně nebo v setu s objektivy, případně dalším příslušenstvím.


Canon EOS RP: Kompaktní a levný fullframe

Cena: 20 990 Kč až 110 590 Kč

Canon EOS RP je základní bezzrcadlovka cílící na fotografy, kteří požadují vyšší obrazovou kvalitu, ale jsou ochotni spokojit se s nižším výkonem a omezenými funkcemi.

Fotoaparát je osazen nestabilizovaným fullframe snímačem s efektivním rozlišením 26,2 Mpx a duálními pixely, které se podílejí na rychlém automatickém ostření. Ostřicí body pokrývají takřka celou plochu snímače. Autofokus je navíc extrémně citlivý a rychlý. K dispozici jsou i režimy detekce očí. Poněkud hůř je na tom přístroj v oblasti sériového snímání s maximální rychlostí 4 sn./s při sledování objektu.

Video je možné natáčet v rozlišení 4K při 25 sn./s (v případě časosběru při 30 sn./s), ve Full HD je maximem 60 sn./s. Na těle fotoaparátu najdeme vstup pro externí mikrofon, sluchátka i dálkové ovládání. Bezdrátovou komunikaci lze realizovat přes Wi-Fi nebo Bluetooth.

Ke komponování obrazu je určen velký a detailní hledáček nebo dotykový, plně polohovatelný displej. Ač je tělo fotoaparátu vyrobeno z hořčíkových slitin, Canon EOS RP patří ve své kategorii k nejmenším a nejlehčím přístrojům. Nabídka kompatibilních objektivů je zatím menší, k dispozici je ale adaptér EF-EOS R umožňující použití zrcadlovkových skel.

Pokračování 2 / 13

Nikon Z5: Nejmenší plnoformát od Nikonu

Cena: 28 490 Kč až 69 680 Kč

Bezzrcadlovka Nikon Z5 je kombinací modelů APS-C a FF. Velikostně odpovídá spíše menšímu fotoaparátu Z50, ovšem vybavením se blíží profesionálním modelům Z6 a Z7.

Nikon Z5 je vybaven 24Mpx snímačem. Tentokrát se nejedná o typ BSI se zadním podsvícením, zůstala však zachována pětiosá stabilizace snímače s účinností až 5 EV. Snímači sekunduje obrazový procesor EXPEED 6, který zpracovává obraz v rozsahu citlivostí od ISO 100 do 51 200. Ukládání snímků je možné jak v JPEG, tak v RAW. Sériové snímání dosahuje 4,5 sn/s.

V případě videa je pak třeba počítat s jistým omezením – maximální dostupné rozlišení je 4K UHD s ořezem 1,7×. U Full HD videa je maximální snímkovací frekvence 60 sn/s. Dostupný bohužel není videozáznam v 10-bitech ani ukládání v plochém profilu N-log na externí zařízení přes HDMI.

Ve fotoaparátu je osazen hybridní autofokus s 273 body, které pokrývají 90 % záběru. K dispozici je samozřejmě i ostření na oči u lidí i zvířat či možnost postupného ostření u makrofotografie (focus bracketing). Závěrka pracuje s nejkratším časem 1/8000 s a je testována 200 000 pracovních cyklů. Novinkou je zdvojený slot pro paměťové karty typu SD ve standardu UHS-II.  

Pokračování 3 / 13

Canon EOS R: Průkopník v barvách Canonu

Cena: 39 490 Kč až 50 390 Kč

Bezzrcadlovka Canon EOS R byla v době uvedení prvním modelem nově vzniklé řady EOS R a do výbavy dostala plnoformátový snímač. Postupem času se pak objevila dvojice výkonnějších modelů R5 a R6, dále například profesionální model EOS R3.

Canon EOS R je osazen fullframe snímačem (36 × 24 mm) s rozlišením 30,3 Mpx. Zpracování dat má na starosti procesor DIGIC 8. Soubory se ukládají ve formátu JPEG a/nebo RAW (14-bit) – k dispozici je také nový formát C-RAW s menším datovým objemem. Nativní rozsah citlivostí činí ISO 100–40 000 s možností rozšíření na ISO 50–102 400.

Při natáčení videa lze pracovat v rozsahu ISO 100–25 600, respektive 100–12 800 u 4K videa. Maximální rychlost závěrky odpovídá 1/8 000 s, synchronizační rychlost blesku je 1/200 s. Nechybí ani tichý režim závěrky.

K automatickému ostření využívá Canon EOS R osvědčenou technologii Dual Pixel AF s monstrózním počtem 5 655 ostřicích bodů, které pokrývají cca 88 % záběru horizontálně a 100 % záběru vertikálně. K dispozici je široká škála AF režimů, včetně sledování objektu a detekce oka. Canon EOS R zvládne pořizovat série snímků rychlostí 8 sn./s při jednorázovém ostření, s přeostřováním poté 5 sn./s

Tradiční volič fotorežimů je nahrazen elektronickým. Výběr probíhá na stavovém displeji otáčením multifunkčního rolleru na horní stěně fotoaparátu. Další ovladač je zapuštěn do gripu hned za spouští – tomu lze přiřadit zvolenou funkci. Nabídku funkčních prvků doplňuje programovatelný prstenec na objektivech RF.

Pokračování 4 / 13

Panasonic Lumix S5: Nejmenší pokročilý fullframe

Cena: 44 990 Kč až 56 990 Kč

Panasonic Lumix S5 je křížencem Lumixu S1, prvního modelu celé řady, a na video orientovaného Lumixu S1H. Nabídne něco z obou přístrojů, ovšem v podstatně kompaktnějším a lehčím provedení.

Aparát je osazen snímačem BSI CMOS s rozlišením 24,2 Mpx. Tuto hodnotu je možné navýšit v multiexpozičním režimu vysokého rozlišení, kdy fotoaparát sloučí osm snímků pořízených při současném posunu snímače do jednoho záběru s rozlišením 96 Mpx.

Fotografové ocení mechanickou pětiosou stabilizaci, která v kombinaci s dvouosou optickou stabilizací ve vybraných objektivech nabídne účinnost až 6,5 EV. Lze tedy fotografovat a natáčet z ruky beze strachu z roztřeseného obrazu i při delších expozičních časech. 

Automatické ostření pracuje na bázi detekce kontrastu. Zaostření trvá 0,08 s a autofokus pracuje až do -6 EV, čili i v hodně nepříznivých světelných podmínkách. Algoritmus dokáže rozeznat nejen lidský a zvířecí obličej, oči a tělo, ale také hlavu, zároveň zvládne identifikovat tvář zabírající cca 2,5 % záběru, přičemž za sekundu provede 60 výpočtů.

K dispozici je interní 10bitový 4:2:2 4K záznam při 30 sn./s a Full HD video při 60 sn./s. V režimu ořezu (APS-C) je v nabídce 10bitové 4:2:0 4K video při 60 sn./s. 10bitové 4K záznamy mají časový limit 30 minut natáčení, 8bitové jsou bez časového omezení. Ve Full HD zvládne digitál také 180 sn/s.

Pokračování 5 / 13

Sony A7 III: Základ profesionální fotografické výbavy

Cena: 37 980 Kč až 108 390 Kč

Třetí generace této řady bezzrcadlovek od Sony sice není žádná novinka, nicméně představovala výrazný pokrok v ergonomii, ostření nebo díky dvěma slotům na paměťové karty. Sony A7 III se stále drží na poměrně vysoké ceně, ale vzhledem k uvedení nových modelů Sony se dá očekávat postupné zlevňování.

Srdcem přístroje je plnoformátový snímač typu BSI-CMOS s rozlišením 24 Mpx a rozsahem ISO od 100 do 51 200. Bezzrcadlovka však těží především z velmi široké palety nabízených objektivů nejen přímo od Sony, ale i dalších výrobců jako Sigma nebo Tamron. Takže i vzhledem k dalším pokročilým funkcím je foťák vhodný jako základ profesionální výbavy.

Největší nevýhodou je výklopná obrazovka v jediné ose a s ne dobře vyladěným dotykovým ovládáním. Má úhlopříčku 3,0" a rozlišení 922 tisíc obrazových bodů. Elektronický hledáček má rozlišení 2,36 milionů bodů a zvětšení 0,78×.

Maximální rychlost kontinuálního snímání je 10 fps, mechanická závěrka umí nejkratší čas expozice 1/8000 s. Funkce pro video bychom dnes označili jako nutný základ, tedy 4K 30p nebo Full HD 120p/60p, foťák však nabídne porty pro mikrofon i sluchátka.

Data lze ukládat na dvě karty SD, baterie má zvládnout až 610 fotek a nezapomnělo se ani na stabilizaci obrazu přímo na senzoru. Bezzrcadlovka je spolu s vylepšeným autofokusem vhodná i pro rychlejší snímání; koneckonců v nabídce Sony představuje univerzální volbu pro všechny situace.

Pokračování 6 / 13

Sony Alpha A7C: Kompaktní plnoformát s malým hledáčkem

Cena: 39 753 Kč až 69 390 Kč

Fotoaparát Sony A7C, ač menší co do rozměrů, by měl nabídnout podobný výkon jako Sony A7 III. Je totiž vybaven tímtéž mechanicky stabilizovaným snímačem, procesorem i hybridním systémem ostření. Na druhou stranu zacílení na tvůrce videí pro internet, se pozitivně promítlo do konstrukce displeje, který je výklopný do strany a polohovatelný. 

Sony A7C je osazen fullframe snímačem typu BSI-CMOS s rozlišením 24,2 Mpx. Senzor je mechanicky stabilizovaný v pěti osách s účinností pět expozičních kroků. Nativní citlivost nabízí rozsah ISO 100–51 200, v rozšířeném módu se lze dostat až na ISO 204 800. Data zpracovává procesor BIONZ X do souborů JPEG a 14bitových RAW.

Hybridní autofokus pracuje s 693 fázovými detektory pokrývajícími 93 % záběru a 425 ostřicími body detekujícími kontrast. Automatické ostření funguje ve všech tradičních režimech a implementovány jsou i pokročilé ostřicí algoritmy, zajišťující přesné a rychlé sledování objektu/tváře/oka v reálném čase.

Natáčení videa je dobře uzpůsobena také dotyková obrazovka, která je po vzoru modelu A7S III výklopná do strany a plně polohovatelná. Elektronický hledáček je zapuštěn do levého horního rohu zadní stěny. I když nabízí poměrně vysoké rozlišení 2 360 000 bodů, jeho zvětšení 0,59× je daleko za přímou konkurencí, a dokonce je nižší než u APS-C modelu Sony A6000.

Pokračování 7 / 13

Nikon Z6 II: Pro fotografii i video

Cena: 49 990 Kč až 125 690 Kč

Nikon Z6 II přišel na trh po dvou letech od představení první generace bezzrcadlovek Nikon. Společně s modelem Z7 II by měl nahradit původní první generaci.

Oproti očekávání se toho u fotoaparátů příliš nezměnilo. V základu se jedná o shodné modely (čemuž napovídá i cenová politika), které jsou vylepšeny v několika směrech na základě zpětné vazby uživatelů. 

Fotoaparát je osazen dvěma obrazovými procesory Expeed 6, což se v praxi promítlo do navýšení rychlosti sériového snímání (14 sn/s) i rychlosti zpracování dat. Nově jsou dostupné dva sloty na paměťové karty.

Aktualizace se dočkal také systém automatického ostření, který nabídne lepší citlivost zaostřování při nízké hladině osvětlení až do -4,5 EV. Režimu detekce tváře/oka přibyla volba široké zóny a tento mód plus detekce očí zvířat je podporován i při natáčení videa.

Pokračování 8 / 13

Canon EOS R6: Profesionální plnoformát

Cena: 45 507 Kč až 64 490 Kč

Canon EOS R6 je de facto druhou generací modelu EOS R, kterou Canon ohlásil vstup do světa plnoformátových bezzrcadlovek. Společně s výkonnějším modelem R5, který nabídne vyšší rozlišení snímače a možnost 8K záznamu za téměř dvojnásobnou cenu, sdílí zejména upravenou ergonomii.

Ta zahrnuje zejména výměnu dotykové lišty za tradičnější a praktičtější joystick pro výběr ostřicího bodu a také pro pohyb v menu. Na horní straně naopak chybí stavový displej, jehož funkci supluje v tradičním zobrazení zadní displej. Ten má velikost 3" a rozlišení 1,6 Mpx, pro komponování je pak samozřejmě k dispozici i elektronický hledáček s rozlišením 3,69 Mpx.

Velkou změnou je zabudovaná stabilizace obrazu v podobě mechanického posuvu snímače. Díky tomu mohou fotografové využívat delších expozičních časů s nižším rizikem pohybové neostrosti. Videografové pak ocení stabilizaci při záznamu videa s jakýmkoli objektivem.

Video zvládne EOS R6 v rozlišení 4K při 60 sn/s. Velký posun se udál také v oblasti ostření, které bylo zrychleno a nabídne vedle sledování objektu také detekci lidského i zvířecího oka. Na konci roku 2022 přibude nástupce EOS R6 Mark II, který přinese vylepšení v mnoha ohledech.

Pokračování 9 / 13

Nikon Z7 II: Vysoké rozlišení pro krajináře

Cena: 82 990 Kč až 154 390 Kč

Nikon Z7 II je bezzrcadlovka s plnoformátovým snímačem s vysokým rozlišením. Cílí tedy na všechny, kdo potřebují mnoho obrazových bodů pro velkoformátový tisk nebo kdo rádi fotky výrazně ořezávají. Typickými žánry vyžadující vyšší rozlišení jsou krajinářská fotografie či focení architektury.

Obrazový snímač má rozlišení 45,7 Mpx, překvapivě chybí režimy vysokého rozlišení využívající stabilizovaný snímač a skládání více snímků do jednoho. O zpracování obrazu se stará zdvojený procesor Expeed 6, ISO začíná již na 64, což umožní nižší šum při dobrém světle.

Foťák vyfotí maximálně 10 fps s kontinuálním ostřením a s bufferem 77 RAWů. I samotné ostření bylo oproti původní verzi vylepšeno, umožňuje inteligentní ostření na oči, osoby nebo zvířata. Data je možné ukládat na rychlou, ale drahou paměťovou kartu XQD nebo na klasickou SD kartu s rozhraním až UHS-II.

Samozřejmostí je u Nikonu 4K 60p video jen s minimálním ořezem. Baterie je hodnocena na 420 snímků, obrazovka s 2,1 milionem bodů je výklopná jen v jedné ose, hledáček má 3,7 milionu bodů a zvětšení 0,8×. To vše v odolném těle s hmotností 675 gramů.

Pokračování 10 / 13

Canon EOS 6D Mark II: S hledáčkem a nízkou cenou 

Cena: 34 990 Kč až 88 890 Kč

Zrcadlovka Canon EOS 6D Mark II je na trhu již od roku 2017 a v současné chvíli se jedná o jedinou plnoformátovou zrcadlovku Canonu spadající do amatérské třídy. Pokročilejší řada EOS 5D je již řazena mezi profesionální.

Jádrem snímací soustavy je plnoformátový senzor Dual Pixel CMOS s efektivním rozlišením 26,2 Mpx a maximální nativní citlivostí ISO 40 000, rozšiřitelnou až na ISO 102 400. O zpracování obrazu se stará procesor DIGIC 7, umožňující kontinuální snímání rychlostí až 6,5 sn./s (s přeostřováním).

Automatické ostření při focení přes hledáček využívá fázové detekce, přičemž k dispozici je 45 ostřicích bodů křížového typu. V režimu živého náhledu se aktivuje Dual Pixel AF s maximálně 63 body pokrývajícími 80 % plochy záběru. Na těle bohužel chybí joystick pro rychlý výběr ostřicího bodu.

Ke komponování záběru slouží hledáček s cca 98% pokrytím a 0,71× zvětšením. Zadní 3“ otočný LCD s rozlišením 1 040 000 bodů je nově dotykový. Osazen je vstup pro externí mikrofon a dálkovou spoušť, zdířka pro HDMI a USB kabel. Některé uživatele může zklamat absence druhého slotu na paměťové karty (SD/SDHC/SDXC).

Canon EOS 6D II umí natáčet videosekvence ve Full HD rozlišení při 60 sn./s do formátu MP4. 4K záznam je možný pouze ve formě časosběru při 30 a 25 sn./s – ukládá se do formátu MOV. Specialitou je pak zabudovaná stabilizace obrazu na snímači, kterou využijete pouze při natáčení videa.

Pokračování 11 / 13

Pentax K1 II: Do akce i v dešti

Cena: 45 450 Kč až 84 990 Kč

Pentax K-1 Mark II je stejně jako předchůdce osazen plnoformátovým snímačem bez AA filtru s efektivním rozlišením 36,4 Mpx. Zůstala též pětiosá mechanická stabilizace v těle s dobrou účinností až pěti expozičních kroků. Navíc umí detekovat záměrný vodorovný pohyb při panningu.

Obrazový procesor PRIME IV byl vylepšen o akcelerační jednotku, díky níž se navýšila maximální citlivost na úctyhodnou (těžko říct, zda využitelnou) hodnotu ISO 819 200. Závěrka nabídne rozsah expozičních časů 30–1/8 000 s a byla testována na 300 000 snímků.

Automatické ostření má opět na starosti modul SAFOX 12 s 33 senzory, z nichž 25 středových je křížového typu. Autofokus dokáže ostřit od -3 EV. Sériové snímání dosahuje rychlosti 4,4 sn./s, přičemž vyrovnávací paměť pojme až 17 snímků RAW, nebo 70 JPEG. Rozlišení videa se ustálilo na Full HD (1920 ×1080, 60i/50i/30p/25p/24p).

Data se ukládají do formátu MOV. Zvuk je stereo a na těle najdeme i vstup pro externí mikrofon. Kostra fotoaparátu je vyrobena z odolné hořčíkové slitiny. Tělo fotoaparátu je utěsněno proti vniknutí prachu a vody a je také odolné proti mrazu až do -10 °C.

Pokračování 12 / 13

Nikon D780: Pokročilá zrcadlovka se 4K

Cena: 46 908 Kč až 80 573 Kč

Nikon D780 je nástupcem předchozího modelu D750, který na sebe nechal čekat celých pět let. Novinka převzala některé funkce z profesionálních zrcadlovek i bezzrcadlovek.

Prvkem převzatým od Nikonu Z6 je fullframový snímač BSI-CMOS s efektivním rozlišením 24,5 Mpx a nativní citlivostí ISO 100–51 200. Senzor je z 90 % pokryt 273 fázovými detektory.

Automatické ostření v režimu živého náhledu (přes displej) funguje jako u bezzrcadlovek stejné značky, a to včetně podpory detekce oka a vysoké citlivosti ostření v rozsahu -4 až -6 EV. Při fotografování přes hledáček se aktivuje ostřicí modul s 51 ostřicími body, z nichž 15 je křížového typu, jejich citlivost je -3 EV.

Nikon D780 umí natočit UHD 4K video při maximální snímkové frekvenci 30 sn./s; data se přitom vyčítají z celé plochy snímače. Ve Full HD rozlišení je dostupný vysokorychlostní záznam při 120 sn./s. Podporovány jsou také 10bitový plochý profil N-Log a záznam HLG s vysokým dynamickým rozsahem.

Pokračování 13 / 13

Doporučujeme také další články, ve kterých redaktoři technických webů vybírají nejlepší produkty v různých kategoriích.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud