11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

9. prosince 2019
TWEET SDÍLET
Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Před nákupem tohoto druhu přístroje je ale nutné zvážit několik otázek. První je samozřejmě proč, druhou je nač a jako poslední zbývá jaký. 

Proč kupovat fotoaparát s výměnnou optikou?

  • Univerzálnost použití – možnost výběru objektivu podle fotografické situace
  • Rozšíření tvůrčích možností díky plně manuálnímu ovládání a vysoké uživatelské přizpůsobitelnosti
  • Vysoká obrazová kvalita – větší snímače, kvalitnější samostatně konstruované objektivy, možnost výměny optiky
  • Hledáček – oceníte jej zejména při fotografování v přímém slunci, při použití teleobjektivů a přispívá stabilitě držení fotoaparátu

Co zvážit před koupí

  • Na co přesně fotoaparát chcete, jakému žánru se budete primárně věnovat. Potřebujete vysoké rozlišení pro velkoformátové tisky? Využijete vysokou rychlost sériového snímání a pohotové průběžné ostření, např. při fotografování sportu? Takových otázek existuje nespočet a měli byste si je zodpovědět. Nenechte se unést slovy reklamy a vychvalování vlastností fotoaparátu, které v praxi vůbec nevyužijete.
  • Objektiv je základ. Zrcadlovky a bezzrcadlovky se obvykle prodávají ve výhodných kombinacích se setovým objektivem, který je ve většině případů právem označován za základní. Kvalitativně se nemůže rovnat např. světelným objektivům s pevným ohniskem. Teprve s kvalitním pevným světelným „sklem“ plně odhalíte obrazové možnosti svého nového přístroje.
  • Určitě se podívejte, zda se na vámi vybraný produkt nevztahuje nějaká aktuální slevová akce.

Některé letos představené profesionální fotoaparáty v našem výběru nenajdete. Soustředíme se totiž na cenově dostupné přístroje, po nichž se vyplatí sáhnout jak začátečníkům, tak pokročilejším fotografům, kteří chtějí rozšířit své tvůrčí možnosti.


Canon EOS 250D: pro rodinnou fotografii i na cesty

Cena:

Oblíbená řada malých a lehkých začátečnických zrcadlovek Canon se letos po dvou letech dočkala nového zástupce. Nenabízí žádné převratné změny oproti předchozí generaci, inovován byl pouze procesor, možnosti natáčení videa a výdrž baterie. Nicméně stále se jedná o poměrně schopný fotoaparát za velmi vstřícnou cenu.

Klepněte pro větší obrázek

Canon EOS 250D je osazen snímačem formátu APS-C s rozlišením 24,2 Mpx. Zpracování obrazu má na starosti nový procesor DIGIC 8, díky němuž je nově podporováno natáčení videa ve 4K rozlišení při 24 sn./s. Data jsou však vyčítána pouze z výřezu snímače, ne z jeho celé plochy.

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Dva roky stará zrcadlovka EOS 200D se dnes dočkala nástupce s označením EOS 250D – podle výrobce se jedná o nejlehčí zrcadlovku na trhu, která nabídne výklopný a otočný displej.

Systém autofokusu zůstal stejný: více než ostření přes poměrně malý hledáček se vyplatí ostřit pomocí živého náhledu. S ním se aktivuje efektivnější a citlivější systém Dual Pixel AF. V tomto režimu je k dispozici funkci sledování objektu a detekci tváře a oka.

Hledáčku s dosti malým zvětšením sekunduje při komponování záběru skvělá dotyková obrazovka, kterou lze díky kloubovému uchycení libovolně polohovat. Dobře řešena je také bezdrátová konektivita – fotoaparát vedle Wi-Fi podporuje také Bluetooth.

Témata článku: Technika, Canon, Průvodce nákupem, Bezzrcadlovky, Nikon, Sony, Fujifilm, Vánoce, Panasonic, Zrcadlovky

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: Kukačka v temném lese

Fotografie týdne: Kukačka v temném lese

Jan Amos Komenský ve svých spisech opakovaně zdůrazňuje dva podstatné motivy – totiž harmonii světa a pansofii, což jsou ale témata, která spolu úzce souvisí.

Michal Černý

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

16 Petr Březina

Nikon D780 – zrcadlovka, která občas zapomene na zrcátko

Nikon D780 – zrcadlovka, která občas zapomene na zrcátko

Dlouho očekávaný nástupce oblíbené plnoformátové zrcadlovky Nikonu D750 těží z bezzrcadlovkového systému Z – nabídne detekci fáze na snímači i 4K video. Současně Nikon rozšiřuje nabídku světelných telezoomů.

17 Helena Vyplelová

Fotografie týdne: Zázrak a jeho různé podoby

Fotografie týdne: Zázrak a jeho různé podoby

Říci, co je to vlastně zázrak, je velice problematické. Zázrak je etymologicky to, co se stane za zrakem.

Michal Černý

5 tipů jak vyfotit novoroční ohňostroj

5 tipů jak vyfotit novoroční ohňostroj

S odchodem starého roku a příchodem nového roku jsou obvykle spojeny bujaré oslavy, vrcholící ohnivou a světelnou show. Víte jak si ohňostroj vyfotit?

5 Petr Březina