Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

, 24. listopadu 2022
TWEET SDÍLET
Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Až na pár ojedinělých výjimek patří plnoformátové fotoaparáty do řady bezzrcadlovek a zrcadlovek – tedy aparátů, které mají vyměnitelné objektivy.

Proč kupovat fotoaparát s výměnnou optikou?

  • Univerzálnost použití – možnost výběru objektivu podle fotografické situace
  • Rozšíření tvůrčích možností – díky plně manuálnímu ovládání a vysoké uživatelské přizpůsobitelnosti
  • Vysoká obrazová kvalita – větší snímače, kvalitnější samostatně konstruované objektivy, možnost výměny optiky
  • Hledáček – oceníte jej zejména při fotografování v přímém slunci, při použití teleobjektivů a přispívá stabilitě držení fotoaparátu

Před koupí zvažte, na co přesně fotoaparát chcete, jakému žánru se budete primárně věnovat. Potřebujete vysoké rozlišení pro velkoformátové tisky? Využijete vysokou rychlost sériového snímání a pohotové průběžné ostření, např. při fotografování sportu? Takových otázek existuje mnoho a měli byste si je zodpovědět. Nenechte se unést slovy reklamy a vychvalování vlastností fotoaparátu, které v praxi vůbec nevyužijete.

Nezapomeňte, že objektiv je základ. Zrcadlovky a bezzrcadlovky se obvykle prodávají ve výhodných kombinacích se setovým objektivem, který je ve většině případů právem označován za základní. Kvalitativně se nemůže rovnat např. světelným objektivům s pevným ohniskem. Teprve s kvalitním pevným světelným „sklem“ plně odhalíte obrazové možnosti svého nového přístroje.

Souboj mezi zrcadlovkami a bezzrcadlovkami se vyvíjí výrazně lépe pro bezzrcadlovky, zejména pokud vás zajímá video. Nejenže jsou technologicky vyspělejší, ale rozrůstá se portfolio objektivů, které u zrcadlovek naopak uvadá. Pokud například již nevlastníte široký repertoár zrcadlovkových objektivů nebo nemáte problém s elektronickým hledáčkem, spíše bychom doporučili sáhnout po bezzrcadlovce.

Při výběru jsme se orientovali především podle vlastních zkušeností, které jsou doplněny zkušenostmi recenzentů. Odkazy vedou na srovnávací web Zboží Živě; vysoký cenový rozptyl mezi obchody je způsobený prodejem foťáku samostatně nebo v setu s objektivy, případně dalším příslušenstvím.


Canon EOS RP: Kompaktní a levný fullframe

Cena: 20 280 Kč až 100 990 Kč

Canon EOS RP je základní bezzrcadlovka cílící na fotografy, kteří požadují vyšší obrazovou kvalitu, ale jsou ochotni spokojit se s nižším výkonem a omezenými funkcemi.


Canon EOS RP


Fotoaparát je osazen nestabilizovaným fullframe snímačem s efektivním rozlišením 26,2 Mpx a duálními pixely, které se podílejí na rychlém automatickém ostření. Ostřicí body pokrývají takřka celou plochu snímače. Autofokus je navíc extrémně citlivý a rychlý. K dispozici jsou i režimy detekce očí. Poněkud hůř je na tom přístroj v oblasti sériového snímání s maximální rychlostí 4 sn./s při sledování objektu.

Video je možné natáčet v rozlišení 4K při 25 sn./s (v případě časosběru při 30 sn./s), ve Full HD je maximem 60 sn./s. Na těle fotoaparátu najdeme vstup pro externí mikrofon, sluchátka i dálkové ovládání. Bezdrátovou komunikaci lze realizovat přes Wi-Fi nebo Bluetooth.

Ke komponování obrazu je určen velký a detailní hledáček nebo dotykový, plně polohovatelný displej. Ač je tělo fotoaparátu vyrobeno z hořčíkových slitin, Canon EOS RP patří ve své kategorii k nejmenším a nejlehčím přístrojům. Nabídka kompatibilních objektivů je zatím menší, k dispozici je ale adaptér EF-EOS R umožňující použití zrcadlovkových skel.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Canon, Technika, Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Průvodce nákupem, Nikon, Fujifilm, Sony, Panasonic, Zrcadlovky, Full-frame, Vánoce, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz