11 zrcadlovek a systémových kompaktů do 30 tisíc, které se vyplatí koupit

14. listopadu 2018
TWEET SDÍLET
Nestačí vám mobil? Chcete se ponořit do vod pokročilého fotografování, rozšířit své tvůrčí možnosti, nebo jen toužíte po obrazově kvalitním a univerzálním záznamníku životních okamžiků na cestách, s přáteli či rodinou?

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly pod stromečkem potěšit nejen vás, ale i vaše blízké. Před nákupem tohoto druhu přístroje je ale nutné zvážit několik otázek. První je samozřejmě proč, druhou je nač a jako poslední zbývá jaký.

Proč kupovat fotoaparát s výměnnou optikou?

  • Univerzálnost použití – možnost výběru objektivu podle fotografické situace
  • Rozšíření tvůrčích možností díky plně manuálnímu ovládání a vysoké uživatelské přizpůsobitelnosti
  • Vysoká obrazová kvalita – tento druh fotoaparátu je osazen většími snímači, samostatně konstruované objektivy mají obvykle vyšší kvalitu, a pokud optika neslouží dobře, lze ji vyměnit
  • Hledáček – oceníte jej zejména při fotografování v přímém slunci, při použití teleobjektivů a celkově jeho použití přispívá stabilitě držení fotoaparátu

Co zvážit před koupí

  • Stanovit si, na co přesně fotoaparát chcete, jakému žánru se budete primárně věnovat. Potřebujete super vysoké rozlišení pro velkoformátové tisky? Využijete vysokou rychlost sériového snímání a pohotové průběžné ostření, např. při fotografování sportu? Takových otázek existuje nespočet a vy byste si je měli nejprve zodpovědět. Nenechte se unést slovy reklamy a vychvalování vlastností fotoaparátu, které v praxi vůbec nevyužijete.
  • Objektiv je základ. Zrcadlovky a bezzrcadlovky se obvykle prodávají ve výhodných kombinacích se setovým objektivem, který je ve většině případů právem označován za základní. Nabídne sice jistou dávku univerzálnosti (zvládne portrét, krajinku i nějaké to přizoomované zátiší), ale kvalitativně se nemůže rovnat např. světelným objektivům s pevným ohniskem. Teprve s kvalitním pevným světelným „sklem“ plně odhalíte obrazové možnosti svého nového přístroje.
  • Určitě se podívejte, zda se na vámi vybraný produkt nevztahuje nějaká aktuální slevová akce. Třeba tady, nebo tady.

Canon EOS 2000D – základ základů pro nováčky

Cena: od 8 600 Kč

Výrobce označuje tuto zrcadlovku za vstupní bránu do světa pokročilého fotografování s plně manuálním ovládáním. Jedná se o druhou nejnižší řadu Canonu, je proto nutné počítat s tím, že je fotoaparát osazen staršími komponentami a celkově méně výkonný. Canon EOS 2000D je určen pro naprosté začátečníky, kteří jistě ocení integrovaného průvodce nastaveními a funkcemi. K dispozici je také bezplatná aplikace Canon Photo Companion s fotografickými tipy a cvičeními.

Klepněte pro větší obrázek

Srdcem zrcadlovky je APS-C snímač s rozlišením 24,1 Mpx a maximální nativní citlivostí ISO 6400, která je u těchto low-end modelů obvykle hranicí použitelné obrazové kvality. Přístroj je osazen starší generací procesoru DIGIC 4+, který zvládne pořídit série snímků rychlostí 3 sn./s. Nízká cena si vyžádala kompromisy i v oblasti natáčení videa: podporováno je Full HD video při 30 sn./s (standardem je 60 sn./s).

Novinky v Canonu – dvě zrcadlovky, bezzrcadlovka se 4K a chytrý blesk

Novinky v Canonu – dvě zrcadlovky, bezzrcadlovka se 4K a chytrý blesk

Canon představil trojici fotoaparátů určených začínajícím fotografům – základní model DSLR EOS 4000D, o píď pokročilejší EOS 2000D a zajímavou bezzrcadlovku EOS M50. Jako třešničku na dortu přidal Canon inteligentní blesk Speedlite 470EX-AI.

Automatické ostření při fotografování přes hledáček s 95% pokrytím a 0,5× ekvivalentním zvětšením pracuje na bázi detekce fáze s 9 ostřicími body, z nichž středový je křížového typu. Během fotografování přes 3" displej (920 000 bodů) se aktivuje detekce kontrastu. Výhodou tohoto přístroje, respektive všech zrcadlovek oproti bezzrcadlovkám, je vyšší výdrž akumulátoru – zde konkrétně 500 snímků na jedno nabití.

Témata článku: Technika, Pentax, Canon, Průvodce nákupem, Bezzrcadlovky, Nikon, Fujifilm, Panasonic, Olympus, Zrcadlovky, Sony, Vánoce

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

52 Adam Kos

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina