Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

12. listopadu 2020
TWEET SDÍLET
Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Až na pár ojedinělých výjimek patří plnoformátové fotoaparáty do řady bezzrcadlovek a zrcadlovek – tedy aparátů, které mají vyměnitelné objektivy.

Proč kupovat fotoaparát s výměnnou optikou?

  • Univerzálnost použití – možnost výběru objektivu podle fotografické situace
  • Rozšíření tvůrčích možností díky plně manuálnímu ovládání a vysoké uživatelské přizpůsobitelnosti
  • Vysoká obrazová kvalita – větší snímače, kvalitnější samostatně konstruované objektivy, možnost výměny optiky
  • Hledáček – oceníte jej zejména při fotografování v přímém slunci, při použití teleobjektivů a přispívá stabilitě držení fotoaparátu

Co zvážit před koupí

  • Na co přesně fotoaparát chcete, jakému žánru se budete primárně věnovat. Potřebujete vysoké rozlišení pro velkoformátové tisky? Využijete vysokou rychlost sériového snímání a pohotové průběžné ostření, např. při fotografování sportu? Takových otázek existuje mnoho a měli byste si je zodpovědět. Nenechte se unést slovy reklamy a vychvalování vlastností fotoaparátu, které v praxi vůbec nevyužijete.
  • Objektiv je základ. Zrcadlovky a bezzrcadlovky se obvykle prodávají ve výhodných kombinacích se setovým objektivem, který je ve většině případů právem označován za základní. Kvalitativně se nemůže rovnat např. světelným objektivům s pevným ohniskem. Teprve s kvalitním pevným světelným „sklem“ plně odhalíte obrazové možnosti svého nového přístroje.
  • Určitě se podívejte, zda se na vámi vybraný produkt nevztahuje nějaká aktuální slevová akce.

Při výběru jsme se orientovali především podle vlastních zkušeností, které jsou doplněny zkušenostmi recenzentů. Odkazy vedou na srovnávací web Hledej ceny.


Sony A7R III: nejuniverzálnější bezzrcadlovka

Cena: není v prodeji hce counter

Fotoaparát Sony A7R III je stejně jako předchůdce osazen snímačem BSI CMOS s efektivním rozlišením 42,4 Mpx, jehož citlivost lze nastavit v rozmezí hodnost ISO 100–32 000 (rozšíření na ISO 50–102 400). Důležitou inovací je procesor Bionz X, který je 1,8× rychlejší a dokáže současně zpracovávat větší objem dat.

Klepněte pro větší obrázek

Sériové snímání při kontinuálním ostření může dosáhnout rychlosti až 10 sn./s a 8 sn./s se živým náhledem a minimálními výpadky obrazu. Vyrovnávací paměť pojme 76 komprimovaných a 28 nekomprimovaných RAWů. Snímač je stabilizovaný v pěti osách s nadstandardní účinností 5,5 EV (podle standardu CIPA). Výhod stabilizace lze plně využít i v režimu natáčení videa.

Systém automatického ostření je opět hybridní – kombinuje detekci fáze se 399 body pokrývajícími cca 68 % záběru a detekci kontrastu s 425 ostřicími body, což je o 400 více než u Sony A7R II. Autofokus by měl být schopen ostřit až do -3 EV, čili téměř ve tmě.

Sony A7R III umí natáčet sekvence ve 4K rozlišení při snímkové frekvenci 30 sn./s. K dispozici je klasický režim pracující s celou plochou snímače a mód Super 35. S akumulátorem NP-FZ100 je fotoaparát schopen na jedno nabití zaznamenat 530 (přes EVF), nebo dokonce 650 (přes LCD) snímků. Praktický je také duální slot na paměťové karty.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Canon, Fotoaparáty, Průvodce nákupem, Nikon, Fujifilm, Zrcadlovky, Sony, Panasonic, Full-frame, Vánoce


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
11 tipů pro lepší a hezčí portréty

11 tipů pro lepší a hezčí portréty

Proč lidé v časopisech vypadají lépe než vy a vaši příbuzní v rodinném fotoalbu? Zkrátka proto, že je někdo uměl vyfotit hezčí, než jací doopravdy jsou. Vy to ale zvládnete taky.

Jan HomolaKristýna Krejčířová
Fotoškola