Olympus Tough TG-6 (od 13 000 Kč) : Do kategorie pokročilých kompaktů outdoorové fotoaparáty sice nepatří přesto by v naše výčtu zástupce této kategorie neměl chybět. Odolnost proti nejrůznějším živlům a drsnějšímu zacházení je specifickou vlastností, kterou jiné kapesní fotoaparáty nenabízejí.

Olympus Tough TG-6 (od 13 000 Kč): Do kategorie pokročilých kompaktů outdoorové fotoaparáty sice nepatří přesto by v naše výčtu zástupce této kategorie neměl chybět. Odolnost proti nejrůznějším živlům a drsnějšímu zacházení je specifickou vlastností, kterou jiné kapesní fotoaparáty nenabízejí.

 Olympus Tough TG-6:   Model TG-6 je sice dražší než konkurenční přístroje, specifikacemi je však „o hlavu“ převyšuje. Nadstandardní vlastností je zejména zoom s vysokou světelností a podpora ukládání dat do formátu RAW.

Olympus Tough TG-6:  Model TG-6 je sice dražší než konkurenční přístroje, specifikacemi je však „o hlavu“ převyšuje. Nadstandardní vlastností je zejména zoom s vysokou světelností a podpora ukládání dat do formátu RAW.

 Olympus Tough TG-6:  Ve výbavě přístroje najdeme také modul WiFi a GPS, elektronický kompas, tlako- i teploměr a vodováhu. Lehké a skladné tělo Olympusu Tough TG-6 odolá pádu z 2,1 m, tlaku 100 kg, mrazu do -10 °C a je voduvzdorné do hloubky 15 m. K tomu si přidejte možnost záznamu 4K videa a dostanete ideální digitál zejména pro outdoorové nadšence.

Olympus Tough TG-6: Ve výbavě přístroje najdeme také modul WiFi a GPS, elektronický kompas, tlako- i teploměr a vodováhu. Lehké a skladné tělo Olympusu Tough TG-6 odolá pádu z 2,1 m, tlaku 100 kg, mrazu do -10 °C a je voduvzdorné do hloubky 15 m. K tomu si přidejte možnost záznamu 4K videa a dostanete ideální digitál zejména pro outdoorové nadšence.

 Panasonic Lumix TZ200   (od 16 000 Kč) : je dobrou volbou pro ty, kteří hledají skladný univerzální obrazový záznamník, např. na cesty. Tento pokročilý a vskutku kapesní kompakt je totiž unikátní kombinací většího snímače typu 1“ a objektivu značky Leica s velmi širokým přepočteným ohniskovým rozsahem 24–360 mm a světelností F3,3–6,4.

Panasonic Lumix TZ200 (od 16 000 Kč): je dobrou volbou pro ty, kteří hledají skladný univerzální obrazový záznamník, např. na cesty. Tento pokročilý a vskutku kapesní kompakt je totiž unikátní kombinací většího snímače typu 1“ a objektivu značky Leica s velmi širokým přepočteným ohniskovým rozsahem 24–360 mm a světelností F3,3–6,4.

Jistou, leč podstatně menší míru univerzálnosti nabídnou též  kompaktní přístroje s pevně usazeným zoomovacím objektivem . Jejich výhodou je, inu, jejich kompaktnost, navíc kupujete tzv. all-in-one, a nic dalšího nemusíte (a v podstatě ani nemůžete) řešit. Pro „fajnšmekry“, kteří už se ve světě fotografování více orientují a mají stanovené určité priority a zvládnou se vyrovnat s technickými limity vybraného fotoaparátu, může být dobrou volbou i  kompakt s pevným, obvykle širokoúhlým, ohniskem .

Jistou, leč podstatně menší míru univerzálnosti nabídnou též kompaktní přístroje s pevně usazeným zoomovacím objektivem. Jejich výhodou je, inu, jejich kompaktnost, navíc kupujete tzv. all-in-one, a nic dalšího nemusíte (a v podstatě ani nemůžete) řešit. Pro „fajnšmekry“, kteří už se ve světě fotografování více orientují a mají stanovené určité priority a zvládnou se vyrovnat s technickými limity vybraného fotoaparátu, může být dobrou volbou i kompakt s pevným, obvykle širokoúhlým, ohniskem.

 Panasonic Lumix TZ200  dokáže zazoomovat ještě dál než jeho předchůdce, ovšem za cenu horší světelnosti objektivu. 

Panasonic Lumix TZ200 dokáže zazoomovat ještě dál než jeho předchůdce, ovšem za cenu horší světelnosti objektivu. 

 Sony RX100 IV (od 15 000 Kč):  Tento rok se tedy do našeho výběru probojoval čtyři léta starý kompakt Sony RX100 IV, který přinesl oproti předchozí generaci řadu inovací, díky nimž je i nadále konkurenceschopný. Především je to nový 1" skládaný snímač se zadním podsvícením (typ BSI), rozlišením 20 Mpx a vlastní pamětí DRAM. 

Sony RX100 IV (od 15 000 Kč): Tento rok se tedy do našeho výběru probojoval čtyři léta starý kompakt Sony RX100 IV, který přinesl oproti předchozí generaci řadu inovací, díky nimž je i nadále konkurenceschopný. Především je to nový 1" skládaný snímač se zadním podsvícením (typ BSI), rozlišením 20 Mpx a vlastní pamětí DRAM. 

 Sony RX100 IV:  Fotoaparát je osazen objektivem značky Zeiss s rozsahem ohnisek 24–70 mm a výbornou světelností F1,8–2,8. Snímací soustava je opticky stabilizovaná, dovolit si tedy můžete fotografování i s delšími expozičními časy. 

Sony RX100 IV: Fotoaparát je osazen objektivem značky Zeiss s rozsahem ohnisek 24–70 mm a výbornou světelností F1,8–2,8. Snímací soustava je opticky stabilizovaná, dovolit si tedy můžete fotografování i s delšími expozičními časy. 

 Sony RX100 IV:  Digitál dokáže s přehledem konkurovat nejnovějším přístrojům i v oblasti natáčení videa. Vedle 4K záznamu je k dispozici i vysokorychlostní Full HD video ,obojí možné ukládat v plochém profilu S-log

Sony RX100 IV: Digitál dokáže s přehledem konkurovat nejnovějším přístrojům i v oblasti natáčení videa. Vedle 4K záznamu je k dispozici i vysokorychlostní Full HD video ,obojí možné ukládat v plochém profilu S-log

 Canon G7 X III  je dobře vybaven i pro natáčení videa. Zvládá 4K video při 30 sn./s a disponuje obrazovkou výklopnou vzhůru o 180 °.

Canon G7 X III je dobře vybaven i pro natáčení videa. Zvládá 4K video při 30 sn./s a disponuje obrazovkou výklopnou vzhůru o 180 °.

 Canon G7 X III  nabídne kromě výborné obrazové kvality též solidní výbavu pro natáčení videa.

Canon G7 X III nabídne kromě výborné obrazové kvality též solidní výbavu pro natáčení videa.

 Canon G7 X III:  Automatické ostření pracuje pouze na základě detekce kontrastu, ale i tak je dostatečně spolehlivé. Fotografové mají k dispozici i režimy sledování objektu a funkci detekce tváře (nikoli však oka).

Canon G7 X III: Automatické ostření pracuje pouze na základě detekce kontrastu, ale i tak je dostatečně spolehlivé. Fotografové mají k dispozici i režimy sledování objektu a funkci detekce tváře (nikoli však oka).

 Canon G5 X II:  Shodné jsou také možnosti natáčení videa – podporován je záznam ve 4K rozlišení (bez ořezu) s frekvencí 30 sn./s a vysokorychlostní Full HD video při 120 sn./s. Podporováno je streamování videosekvencí na YouTube a připojení externího mikrofonu.

Canon G5 X II: Shodné jsou také možnosti natáčení videa – podporován je záznam ve 4K rozlišení (bez ořezu) s frekvencí 30 sn./s a vysokorychlostní Full HD video při 120 sn./s. Podporováno je streamování videosekvencí na YouTube a připojení externího mikrofonu.

 Canon G5 X II:  Bonusem, který ocení zejména vloggeři, je 3" dotykový displej výklopný vzhůru o 180 °. Dražší model G5 X III umožňuje navíc komponovat záběr přes detailní vyskakovací OLED hledáček.

Canon G5 X II: Bonusem, který ocení zejména vloggeři, je 3" dotykový displej výklopný vzhůru o 180 °. Dražší model G5 X III umožňuje navíc komponovat záběr přes detailní vyskakovací OLED hledáček.

 Canon G5 X II:  Specifickým ovládacím prvkem na těle obou přístrojů je funkční prstenec na objektivu, jímž můžete ovládat např. rychlost závěrky a clonu.

Canon G5 X II: Specifickým ovládacím prvkem na těle obou přístrojů je funkční prstenec na objektivu, jímž můžete ovládat např. rychlost závěrky a clonu.

 Ricoh GR III  je kompakt osazený velkým snímačem typu APS-C. Třetí generace této modelové řady přichází s výraznými inovacemi – novým snímačem, procesorem, systémem automatického ostření i rozšířenou bezdrátovou konektivitou (k WiFi přibylo Bluetooth).

Ricoh GR III je kompakt osazený velkým snímačem typu APS-C. Třetí generace této modelové řady přichází s výraznými inovacemi – novým snímačem, procesorem, systémem automatického ostření i rozšířenou bezdrátovou konektivitou (k WiFi přibylo Bluetooth).

 Ricoh GR III  : Vskutku drobný a lehký přístroj je vybaven novým snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx, který je nově mechanicky stabilizovaný s účinkem 4 expozičních kroků. Přepracován byl také objektiv s přepočtenou pevnou ohniskovou vzdáleností 28 mm.

Ricoh GR III : Vskutku drobný a lehký přístroj je vybaven novým snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx, který je nově mechanicky stabilizovaný s účinkem 4 expozičních kroků. Přepracován byl také objektiv s přepočtenou pevnou ohniskovou vzdáleností 28 mm.

 Ricoh GR III  : Systém autofokusu kromě detekce podporuje také fázovou detekci, díky čemuž je automatické ostření podstatně rychlejší a spolehlivější než u předchůdce. Podporovány jsou též režimy sledování objektu a rozpoznání tváře.

Ricoh GR III : Systém autofokusu kromě detekce podporuje také fázovou detekci, díky čemuž je automatické ostření podstatně rychlejší a spolehlivější než u předchůdce. Podporovány jsou též režimy sledování objektu a rozpoznání tváře.

 Panasonic Lumix FZ1000 II (od 21 000 Kč):  sice nepatří mezi drobné fotoaparáty, ale v našem výběru má své opodstatnění: jedná se o specifický typ fotoaparátu, který při solidní obrazové kvalitě, za niž ručí 1" snímač s rozlišením 20,1 Mpx, nabídne nadstandardní ohniskový rozsah – tedy jakousi univerzálnost v kompaktním balení.

Panasonic Lumix FZ1000 II (od 21 000 Kč): sice nepatří mezi drobné fotoaparáty, ale v našem výběru má své opodstatnění: jedná se o specifický typ fotoaparátu, který při solidní obrazové kvalitě, za niž ručí 1" snímač s rozlišením 20,1 Mpx, nabídne nadstandardní ohniskový rozsah – tedy jakousi univerzálnost v kompaktním balení.

 Panasonic Lumix FZ1000 II:  Je osazen mohutným 16× zoomem pokrývajícím ohniskové vzdálenosti 25–400 mm (ekv.) s velmi dobrou světelností F2,8–4. Neroztřesený obraz i při focení s dlouhým ohniskem zajišťuje 5osá optická stabilizace objektivu. 

Panasonic Lumix FZ1000 II: Je osazen mohutným 16× zoomem pokrývajícím ohniskové vzdálenosti 25–400 mm (ekv.) s velmi dobrou světelností F2,8–4. Neroztřesený obraz i při focení s dlouhým ohniskem zajišťuje 5osá optická stabilizace objektivu. 

 Panasonic Lumix FZ1000 II:  Autofokus pracující na bázi detekce kontrastu se 49 ostřicími oblastmi dokáže zaostřit už za 0,09 s. Nechybí režim sledování objektu a detekce tváře/oka. Video umí fotoaparát natáčet ve 4K, na těle najdeme dokonce vstup pro externí mikrofon, Lumix FZ1000 II je tedy velmi dobře vybaven i pro natáčení videa.

Panasonic Lumix FZ1000 II: Autofokus pracující na bázi detekce kontrastu se 49 ostřicími oblastmi dokáže zaostřit už za 0,09 s. Nechybí režim sledování objektu a detekce tváře/oka. Video umí fotoaparát natáčet ve 4K, na těle najdeme dokonce vstup pro externí mikrofon, Lumix FZ1000 II je tedy velmi dobře vybaven i pro natáčení videa.

 Canon G1 X III  je unikátní velkým APS-C snímačem v tandemu se zoomovacím objektivem. Ke kvalitnímu obrazu se tak přidává větší univerzálnost použití v různých fotografických situacích.

Canon G1 X III je unikátní velkým APS-C snímačem v tandemu se zoomovacím objektivem. Ke kvalitnímu obrazu se tak přidává větší univerzálnost použití v různých fotografických situacích.

 Canon G1 X III:  Autofokus pracuje se 49 ostřicími oblastmi a díky technologii duálních pixelů na snímači je velmi rychlé (fotoaparát zaostří za 0,09 s) a spolehlivé, a to i v horších světelných podmínkách. Velmi dobře zvládá i sledování objektu a rozpoznávání tváří. 

Canon G1 X III: Autofokus pracuje se 49 ostřicími oblastmi a díky technologii duálních pixelů na snímači je velmi rychlé (fotoaparát zaostří za 0,09 s) a spolehlivé, a to i v horších světelných podmínkách. Velmi dobře zvládá i sledování objektu a rozpoznávání tváří. 

 Canon G1 X III  je unikátní tím, že se jedná o jediný kompaktní fotoaparát s APS-C snímačem a objektivem s proměnlivými ohnisky. Jako takový nabízí jistou míru variability v komponování záběru při vysoké obrazové kvalitě.

Canon G1 X III je unikátní tím, že se jedná o jediný kompaktní fotoaparát s APS-C snímačem a objektivem s proměnlivými ohnisky. Jako takový nabízí jistou míru variability v komponování záběru při vysoké obrazové kvalitě.

 Olympus Tough TG-6:   Model TG-6 je sice dražší než konkurenční přístroje, specifikacemi je však „o hlavu“ převyšuje. Nadstandardní vlastností je zejména zoom s vysokou světelností a podpora ukládání dat do formátu RAW.
 Olympus Tough TG-6:  Ve výbavě přístroje najdeme také modul WiFi a GPS, elektronický kompas, tlako- i teploměr a vodováhu. Lehké a skladné tělo Olympusu Tough TG-6 odolá pádu z 2,1 m, tlaku 100 kg, mrazu do -10 °C a je voduvzdorné do hloubky 15 m. K tomu si přidejte možnost záznamu 4K videa a dostanete ideální digitál zejména pro outdoorové nadšence.
 Panasonic Lumix TZ200   (od 16 000 Kč) : je dobrou volbou pro ty, kteří hledají skladný univerzální obrazový záznamník, např. na cesty. Tento pokročilý a vskutku kapesní kompakt je totiž unikátní kombinací většího snímače typu 1“ a objektivu značky Leica s velmi širokým přepočteným ohniskovým rozsahem 24–360 mm a světelností F3,3–6,4.
Jistou, leč podstatně menší míru univerzálnosti nabídnou též  kompaktní přístroje s pevně usazeným zoomovacím objektivem . Jejich výhodou je, inu, jejich kompaktnost, navíc kupujete tzv. all-in-one, a nic dalšího nemusíte (a v podstatě ani nemůžete) řešit. Pro „fajnšmekry“, kteří už se ve světě fotografování více orientují a mají stanovené určité priority a zvládnou se vyrovnat s technickými limity vybraného fotoaparátu, může být dobrou volbou i  kompakt s pevným, obvykle širokoúhlým, ohniskem .
24
Fotogalerie

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

V době výkonných fotomobilů se nabídka kompaktních fotoaparátů zúžila na pokročilé přístroje s větším snímačem a kvalitním světelným objektivem. Právě těmito vlastnostmi – a k tomu ergonomií a externím ovládáním – totiž mohou kompakty mobilům konkurovat.

Důvody, proč koupit pokročilý kompaktní fotoaparát

  • Vyšší obrazová kvalita než u fotomobilů.
  • Kvalitní objektiv s proměnlivým ohniskem. Můžete zabírat širokoúhlé celky, ale i zoomovat na vzdálenější objekty bez ztráty rozlišení.
  • Detailní kontrola nad nastavením fotoaparátu. Kompakty umožňují podrobně nastavit obrazové parametry, expozici, automatické ostření i dalších funkce.
  • Pohodlnější ovládání – od komfortnějšího držení přístroje po možnosti rychlé úpravy expozice, ostření aj. prostřednictvím ovládacích prvků na těle fotoaparátu. Při komponování záběru pomůže hledáček nebo výklopný displej. 

Do výběru jsme zařadili většinou aktuální modely kompaktních fotoaparátů, na trhu jsou ale stále velmi dobré a výkonné starší přístroje. Za další pozornost stojí zejména tato pětice:


Olympus Tough TG-6: nad oblaka i pod hladinu

Cena:

Do kategorie pokročilých kompaktů outdoorové fotoaparáty sice nepatří, přesto by zástupce této kategorie ve výběru neměl chybět. Odolnost proti nejrůznějším živlům a drsnějšímu zacházení je specifickou vlastností, kterou jiné kapesní fotoaparáty nenabízejí.

Olympus Tough TG-6 je sice dražší než konkurenční přístroje, specifikacemi je však o hlavu převyšuje. Nadstandardní vlastností je zejména zoom s vysokou světelností a podpora ukládání dat do formátu RAW.

olympus.jpg

Olympus TG-6 se příliš neliší od předchozího modelu TG-5, pokud tedy oželíte detailnější displej, lepší makro a nové režimy fotografování pod vodou. Vyplatí se poohlédnout i po tomto starším přístroji. Autofokus ostří pomocí detekce kontrastu, a to už ze vzdálenosti 1 cm v režimu super makro. Podporovány jsou též funkce sledování objektu a detekce tváře.   

Ve výbavě přístroje najdeme také modul Wi-Fi a GPS, elektronický kompas, tlako- i teploměr a vodováhu. Lehké a skladné tělo Olympusu Tough TG-6 odolá pádu z 2,1 m, tlaku 100 kg, mrazu do -10 °C a je voduvzdorné do hloubky 15 m. K tomu si přidejte možnost záznamu 4K videa a dostanete ideální digitál zejména pro outdoorové nadšence.

Pokračování 2 / 8

Panasonic Lumix TZ200: ultrazoom pro cestovatele

Cena: 

Panasonic Lumix TZ200 je dobrou volbou pro ty, kteří hledají skladný univerzální obrazový záznamník, například na cesty. Tento pokročilý a vskutku kapesní kompakt je totiž unikátní kombinací většího snímače typu 1" a objektivu Leica s velmi širokým přepočteným ohniskovým rozsahem 24–360 mm a světelností F3,3–6,4.

TZ200_202_220_ZS200_220k_slant_PopUp.jpg

Fotoaparát ostří pomocí detekce kontrastu a technologie DFD, díky čemuž je ostření kvapné (za 0,1 s) a spolehlivé i v režimu sledování objektu. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm, v módu makro dokonce 3 cm. Rychlost sériového snímání s přeostřováním činí 6 sn./s.

Video umí Lumix TZ200 natáčet ve 4K kvalitě při 30 sn./s, Fotoaparát zvládá i obvyklé firemní funkce spojené se 4K videem – post focus, focus stacking a nově také skládání několika snímků do jedné fotografie se záznamem fází pohybu.

Na těle fotoaparátu najdeme dostatečné množství ovladačů pro plně manuální ovládání expozice. Při komponování záběru se můžete spolehnout na dotykový 3" displej se solidním rozlišením 1 240 000 bodů, na přímém slunci poslouží malý, ale detailní elektronický hledáček.

Pokračování 3 / 8

Sony RX100 IV: starší, ale stále rychlý a výkonný

Cena: 

Kompaktní fotoaparáty řady RX100 patří k nejlépe vybaveným a nejvýkonnějším přístrojům ve své kategorii… což se však adekvátně odráží v jejich ceně. U posledních generací se obvykle pohybuje nad hranicí 30 000 Kč, proto se vyplatí zaměřit i na starší modely – i když jejich cena také klesá hodně pomalu.

rx100 iv.jpg

Tento rok se tedy do našeho výběru probojoval čtyři léta starý kompakt Sony RX100 IV, který přinesl oproti předchozí generaci řadu inovací, díky nimž je i nadále konkurenceschopný. Především je to nový 1" skládaný snímač se zadním podsvícením (typ BSI), rozlišením 20 Mpx a vlastní pamětí DRAM.

Fotoaparát je osazen objektivem značky Zeiss s rozsahem ohnisek 24–70 mm a výbornou světelností F1,8–2,8. Snímací soustava je opticky stabilizovaná, dovolit si tedy můžete fotografování i s delšími expozičními časy. Sony RX100 IV dokáže s přehledem konkurovat nejnovějším přístrojům i v oblasti natáčení videa. Vedle 4K záznamu je k dispozici i vysokorychlostní Full HD video ,obojí možné ukládat v plochém profilu S-log

Pokračování 4 / 8

Canon G7 X III & Canon G5 X II: skladné fotoaparáty pro vloggery

Cena G7 X III: 
Cena G5 X II:

Nejširší portfolio pokročilých kompaktních fotoaparátů má již tradičně Canon. Letos představil hned dva zástupce modelových řad kompaktů se snímačem typu 1": levnější Canon G7 X III bez hledáčku s výklopným displejem ideální pro natáčení vlogů a dražší Canon G5 X II s hledáčkem a větším ohniskovým rozsahem objektivu.

canon_G7X_III_10.jpg

Kromě výše zmíněných vlastností mají oba fotoaparáty téměř totožné parametry. Jádrem snímací soustavy je vrstvený čip BSI CMOS s rozlišením 20 Mpx. Data zpracovává nový procesor DIGIC 8. Automatické ostření pracuje pouze na základě detekce kontrastu, ale i tak je dostatečně spolehlivé. Fotografové mají k dispozici i režimy sledování objektu a funkci detekce tváře (nikoli však oka).

Bonusem, který ocení zejména vloggeři, je 3" dotykový displej výklopný vzhůru o 180°. Dražší model G5 X III umožňuje navíc komponovat záběr přes detailní vyskakovací OLED hledáček. Canon G7 X III je osazen objektivem s ekv. ohniskovým rozsahem 24–100 mm a dobrou světelností F1,8–2,8, G5 X III při stejné světelností nabízí delší dosah 120 mm. 

Pokračování 5 / 8

Ricoh GR III: lapač obrazů pro pravověrné fotografy

Cena:

Ricoh GR III je prvním z kompaktů v našem výběru, který je osazen velkým snímačem typu APS-C. Třetí generace této modelové řady přichází s výraznými inovacemi podstatných rysů fotoaparátu – novým snímačem, procesorem, systémem automatického ostření i rozšířenou bezdrátovou konektivitou (k Wi-Fi přibyl Bluetooth).

5510502913.jpg

Vskutku drobný a lehký přístroj je vybaven novým snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx, který je nově mechanicky stabilizovaný s účinkem 4 EV. Přepracován byl také objektiv s přepočtenou pevnou ohniskovou vzdáleností 28 mm.

Systém autofokusu podporuje také fázovou detekci, díky čemuž je automatické ostření podstatně rychlejší a spolehlivější než u předchůdce. Podporovány jsou též režimy sledování objektu a rozpoznání tváře. Nicméně tento přístroj je určen spíše pro statičtější fotografické žánry, jako je např. street foto.

Ricoh GR III je zcela jednoznačně určen především k fotografování, nikoli k natáčení videa. Není proto divu, že maximem je pouze Full HD záznam při 60 sn./s a že na těle nenajdete vstup pro mikrofon ani pro sluchátka. Limitující je také hodně slabá výdrž akumulátoru (cca 200 snímků na jedno nabití).

Pokračování 6 / 8

Panasonic Lumix FZ1000 II: do široka i do daleka

Cena:

Tento superzoom sice nepatří mezi drobné fotoaparáty, ale v našem výběru má Panasonic Lumix FZ1000 II své opodstatnění. Jedná se o specifický typ fotoaparátu, který při solidní obrazové kvalitě, za niž ručí 1" snímač s rozlišením 20,1 Mpx, nabídne nadstandardní ohniskový rozsah.

FZ1000II_front.jpg

Lumix FZ1000 II je osazen mohutným 16× zoomem pokrývajícím ohniskové vzdálenosti 25–400 mm (ekv.) s velmi dobrou světelností F2,8–4. Neroztřesený obraz i při focení s dlouhým ohniskem zajišťuje pětiosá optická stabilizace objektivu. 

Autofokus pracující na bázi detekce kontrastu se 49 ostřicími oblastmi dokáže zaostřit už za 0,09 s. Nechybí režim sledování objektu a detekce tváře/oka. Video umí fotoaparát natáčet ve 4K, na těle najdeme dokonce vstup pro externí mikrofon, Lumix FZ1000 II je tedy velmi dobře vybaven i pro natáčení videa.

Nezbytnou výbavou ultrazoomů je elektronický hledáček, který umožňuje stabilnější držení fotoaparátu při fotografování s delšími ohnisky: zde se můžeme těšit na detailní a velký obraz. Zadní dotykový displej je díky kloubovému uchycení možné libovolně polohovat, což se hodí zejména při natáčení videa z ruky.

Pokračování 7 / 8

Canon G1 X III: kompakt s obrazem zrcadlovky

Cena: 

Canon G1 X III je unikátní tím, že se jedná o jediný kompaktní fotoaparát s APS-C snímačem a objektivem s proměnlivými ohnisky. Jako takový nabízí jistou míru variability v komponování záběru při vysoké obrazové kvalitě.

PowerShot_G1_X_Mark_III_Front_Flash_Up.jpg

Kompakt je osazen snímačem s rozlišením 24,2 Mpx, jemuž sekunduje objektiv s přepočteným ohniskovým rozsahem 24–72 mm a světelností F2,8–5,6. Zoom je opticky stabilizovaný. Autofokus pracuje se 49 ostřicími oblastmi a díky technologii duálních pixelů na snímači je ostření velmi rychlé a spolehlivé, a to i v horších světelných podmínkách.

Ke komponování záběru je určen elektronický hledáček s detailním rozlišením 2 360 000 bodů a 3" dotykový displej, který lze díky kloubovému uchycení libovolně polohovat. Obrazovka může sloužit jako touchpad k výběru oblasti zaostření při fotografování přes hledáček.

Pokračování 8 / 8

Doporučujeme také další články, ve kterých redaktoři technických webů doporučují nejlepší produkty v různých kategoriích.

Určitě si přečtěte

Články odjinud