Nejlepší fotoaplikace pro iPhone

31. května 2012
TWEET SDÍLET
Máte iPhone, chcete fotit, a co teď? Doporučíme nejlepší osvědčené aplikace, které jsou dnes pro iPhone k dispozici.

Aby mi to později někdo nevyčetl, hned popíšu čtenáře, kterého vidím před očima, když píšu tento článek. Není to člověk, který s iPhonem už dlouho fotí, který vyzkoušel řadu různých aplikací a sám by dokázal doporučovat ostatním.

Jde mi o ty, kteří pro focení zatím používají třeba jen vestavěnou aplikaci, chtěli by se posunout trochu výš, ale nemají čas, chuť nebo nechtějí investovat do testování různých pokročilých možností.

Za aplikace pro fotografování jsem už utratil hodně peněz, ve složce Foto mi ale nakonec zůstalo jen pár, které aktivně používám. Rozhodně jsem nevyzkoušel všechny, rozhodně si nemyslím, že každému musí vyhovovat to, co rád používám já. Inspirace se ale myslím vždycky hodí.

Fotografování s iPhonem

Výhodou fotoaplikace, která je pevně nahraná v iPhonu, je její rychlost. Zejména s poslední verzí firmwaru, kdy se dá foťák aktivovat posunutím tlačítka ze zamknutého displeje. Když potřebuji něco vyfotit rychle, dlouho nepřemýšlím a sahám po tom, co nabízí přímo Apple.

Tip: Víte, jak na iPhonu zamknout expozici a zaostření?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Největší výhoda vestavěné aplikace je rychlé spouštění • Když si nevšimnete, že je aktivní režim videa, a stisknete spoušť, návrat k focení trvá dlouho

Vestavěný fotoaparát ale přestává stačit v okamžiku, kdy je třeba rychle za sebou vyfotit více fotografií. V takovém a ve většině ostatních případů spouštím skvělou aplikaci Camera+ (0,79 eura). To je povinná výbava každého fotografa s iPhonem.

Nejvíc oceňuji, že fotky hned neukládá do paměti, ale napřed do vlastní knihovny. Je to velmi rychlé při samotném focení, snímky potom projdu, promažu a do iPhonu uložím jen ty, které chci, aby mi zůstaly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snadné zamykání expozice, zaostření i bílé barvy • vlastní knihovna • slabé možnosti základních úprav

Camera+ už ale příliš často nepoužívám k úpravám snímků. Její efekty mi moc nevyhovují, většinou sáhnu jen k ořezu. Někdy se hodí i rámečky, protože na rozdíl od mnoha jiných aplikací je Camera+ k obrázku přidává, neubírá z něj. Rámeček s kulatými rohy je výhodný při posílání fotek do Instagramu s efektem Earlybird.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Efekty a rámečky v Camera+

Od aktuální verze jsem si trochu zvykl i na podivnou fotoaplikaci 645 Pro (2,39 eura), o které jsem už podrobně psal. Používám ji u fotek, kde mi jde o kvalitu. Její JPEG je totiž nejlepší a nyní už umožňuje ukládat snímky bez efektů.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace 645 Pro je velmi zvláštní, fotí ale nepřekonatelně

Pro hraní je stále výborný Hipstamatic (1,59 eura plus několikanásobek za dokoupitelné filtry, kterým neodoláte). Má skvělé efekty analogových fotoaparátů a bez živého náhledu nikdy předem nevíte, co ze snímku nakonec vyleze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hipstamatic je král analogové mobilní fotografie

Úprava fotek s iPhonem

Částečně mohu do této kategorie zařadit už zmíněnou Cameru+. Občas přece jen využiju některý z jejích efektů, když nemám chuť přenášet fotky mezi aplikacemi. Je to ale čím dál méně často.

Mým jednoznačným favoritem pro úpravu fotografií je už dlouhou dobu Snapseed (3,99 eura). Existuje ve verzi pro iPhone i iPad, platí se jen jednou. Na velkém displeji tabletu jsou úpravy velmi pohodlné, často na něj ale nečekám, s iPhonem to jde taky dobře.

Aktualizováno: Snapseed je shodou okolností právě v den vydání tohoto článku k dispozici zdarma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Snapseed není na pohled moc zajímavý, ale funguje

Výhodou Snapseedu jsou především standardní ovlivnitelné parametry: jas, kontrast, vybarvení, vyvážení bílé. U Camera+ je nutné spokojit se s předem připravenými a dál neovlivnitelnými režimy. Občas trochu přiostřím, efekt Drama přidá trošku softwarového HDR. Je ale pravda, že větší část možností Snapseedu nepoužívám.

A co iPhoto (3,99 eura) od Applu? Od doby, co jsem o něm napsal podrobný článek, jsem ho vlastně nepustil. V této verzi jsem si na něj nedokázal zvyknout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 Pro iPhoto jsem nakonec nenašel využití

Z drobnějších pomůcek občas sahám ke ACDSee Camera Flash (0,79 eura). Je to jednoúčelový nástroj, který nečekaně dobře dokáže prosvětlit fotku. Výsledek je něco mezi softwarovým bleskem a projasněním stínů.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Zajímavá drobnost dokáže prosvětlit tmavé snímky

Škoda, že se v iPhonu nedají fotky přenášet přímo mezi aplikacemi. Když si se snímky víc hraju, používám k úpravám více nástrojů, což znamená neustále ukládání nových verzí do galerie telefonu. Na druhou stranu je to jakási záloha, mohu se díky ní vrátit zpět k předchozím úpravám.

Z iPhonu do počítače

Když chci poslat jednu fotografii sobě nebo někomu jinému, je nejlepší použít vestavěnou galerii iPhonu a e-mail. Najednou lze takhle poslat až pět snímků, telefon se potom většinou zeptá, jestli je nemá zmenšit. Když je fotek víc, nastupují další možnosti.

Jsem-li u počítače, využiji podporu Mass Storage a snímky přes kabel stáhnu na disk. Když kabel chybí, osvědčila se mi Photo Transfer App (2,39 eura). Přes wifi dokáže poslat obrázky do počítače, na jiný iPhone nebo iPad, ale také přijmout snímky z počítače v plné kvalitě. To se hodí, protože synchronizace s iTunes fotky zmenší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výborná aplikace pro přenášení fotografií v plné kvalitě přes wifi

Většinou ale sahám po Dropboxu (zdarma) a jeho funkci Upload. Za chvilku mám fotografie přes internet synchronizované v počítači. U Dropboxu si dejte pozor na to, že při stahování do telefonu obrázky optimalizuje – nenahraje je v plné kvalitě. Nahrávání z telefonu ale přenáší fotky beze změn. Místo Dropboxu lze použít třeba Skydrive (zdarma) nebo jiné podobné služby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Nahrávání do Dropboxu a do Skydrive přes mobilní klienty

Co s fotkami přímo v telefonu

Čím začít než Instagramem (zdarma), extrémně oblíbeným fotomrtvítkem a sociální sítí pro fotografy? Odkážu se jen na podrobný článek. Pro prohlížení fotek z Instagramu na iPadu jsem si oblíbil aplikaci Instagallery (1,59 eura), ale přestože existuje i ve verzi pro iPhone, tam jsem si zvykl na originál.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Originální Instagram
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nadstavba Instagallery, zde na iPhonu

IPhony od firmwaru 4 přímo podporují Twitter a jeho tlačítko je mezi možnostmi sdílení fotografií ve vestavěné galerii. Pro odeslání fotky na Twitter není nic rychlejšího. Když na to přijde, tweetnout můžete rovnou i z Instagramu,Hipstamaticu, Snapseedu i Camery+.

Pro jednoduché posílání fotek na Facebook se hodí jeho nová aplikace Camera (zdarma). Stále se ještě nedostala do českého App Storu, podívejte se proto zatím do článku s podrobnostmi. Kdo používá Google+, má k dispozici oficiální aplikaci (zdarma), která se – pro mnohé bohužel – čím dál víc zaměřuje právě na fotky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Pro nahrávání fotografií bude Camera lepší než běžná aplikace Facebook pro iOS

Začalo mě to bavit, chci víc

Na DIGIareně se věnujeme nejzajímavějším aplikacím pro fotomobily, prozkoumejte stejnojmennou sekci. Sám sleduji zahraniční web Iphoneography.com, zaměřený výhradně na focení pomocí iPhonů, případně jeho českou obdobu Iphonefoto.cz.

Inspirací k tomuto článku bylo téma, které jsem nedávno zaznamenal na jednom zahraničním webu. Už se mi ho nepodařilo znovu objevit, ale přiznávám, že na světě něco podobného můžete najít.

Témata článku: Fotoaparáty, Fotomobily, Fotoaplikace, iPhone, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

Helena Vyplelová
Fotoškola
5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

Moderní objektivy jsou jemná optická zařízení, kterým je třeba věnovat patřičnou péči. Hromadění nečistot může vést k problémům, které vyřeší pouze odborný servis. Jak takovým situacím předcházet?

Helena Vyplelová
Technika
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola