Nejen lidé a opice, ale už i rostliny umí pořídit selfíčko

Nejen lidé a opice, ale už i rostliny umí pořídit selfíčko

Zachycení selfie snímku je tak snadné, že jej zvládne i opice. Napadlo by vás ale, že to dokáže i rostlina? Vědci v londýnské ZSL ZOO vyvinuli první kamerový systém na světě, který právě dokáže obsluhovat i tento fotosyntetický organismus. Využívá k tomu energii kapradiny Pete.

Tato malá kamera v zásadě využívá energii, kterou rostlina produkuje při svém vyživování se z půdy. A to tak účinně, že dokáže zachytit snímek každých 20 sekund. Když si vezmete, že je ta poháněná pouze rostlinnou energií, je to doslova ohromující. To ostatně přiznává i Al Davies, technologický specialista v ZSL London ZOO: „Pete naprosto předčil veškeré naše očekávání.“

Kamera poháněná energií z rostlin je průkopnická i v tom, že může baterii napájet neustále. I solární panely totiž mají své omezení, kdy jsou závislé na denní době a oblačnosti. Rostliny nicméně mohou přežít i ve stínu, kdy se posouvají dle potřeby tak, aby absorbovaly co nejvíce slunečního záření. Potenciál „rostlinné energie“ je tak téměř neomezený.

A praktické využití? Kamery poháněné rostlinami by se daly snadno použít k napájení zařízení v pro člověka nehostinných prostředí deštných pralesů k monitorování tamní živočišné populace. Získaná data by pak mohla pomoci ochráncům přírody lépe porozumět změnám životního prostředí a klimatu.

Druhé využití se pak nabízí jako „rostlinné elektrárny“. Místo vystavování obřích ploch se solárními panely by tak mohlo stačit vysázet les. A ten by byl pro životní prostředí planety určitě prospěšnější. Toto je však zatím hudba daleké budoucnosti.

Určitě si přečtěte

Články odjinud