Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.

Dřív bylo všechno jednodušší. Pořídili jsme si foťák, nacvakali několik (obvykle 36) snímků a roličku s filmem donesli do fotolabu, odkud nám za týden přifrčela obálka s fotkami. S digitály je to složitější nejen v možnostech nastavení aparátu, ale také v postprodukci a následném tisku fotek.

Při jejich koupi už dopředu tak nějak počítáme, že obrazová data z nich budeme moct následně skladovat, spravovat a upravovat v počítači. Čili vedle čistě fotografického řemesla musíme ovládnout i nějaké ty IT dovednosti, zejména grafické.

Klepněte pro větší obrázek

Většina začátečníků, která nemá pražádnou zkušenost s editací fotografií, bude nejspíš na pracovní plochu fotoeditoru zírat jako koza z jetele a... buď rezignuje a vrhne své fotky do náruče automatickým aplikacím napěchovaným automatickými funkcemi a automatickými efektovými filtry (což je v některých, závažnějších, případech, přiznejme si, nejlepší varianta), nebo se pochlapí a začne neznámý „fotoeditační“ prostor prozkoumávat.

Pokud zvolí druhé řešení, s velkou pravděpodobností na své cestě ke kvalitně upravené fotografii nejednou škobrtne a zajímavé je, že často škobrtne tam, kde zaváhali i ostatní začátečničtí souputníci. O jaká obvyklá škobrtnutí se jedná, snadno vypozorujeme z mnohých fotografií svých kamarádů, příbuzných, a bohužel někdy i osob, jež se samy zvou profesionálními fotografy– obvykle je poznáte tak, že si ke jménu přidávají slovo „photography“ Ale dost už řečí, pojďme se na ty nejčastější chyby, nešvary, nebo jak to nazvat, podívat zblízka.

Ořez až na kost

Ořez, potažmo úprava horizontu patří k nejzákladnějším editačním krokům a často též k těm nejsložitějším. Všechno je tu totiž otázka kompozice, tedy skladby obrazu, a pokud nemáme pro kompozici fotografie přirozený cit, musíme se jí, leckdy hodně dlouho, učit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ořezových nešvarů je spousta a jejich vyjmenování by vydalo na kratší příručku. Spokojme se proto s těmi nejčastějšími a nejokatějšími příklady. V prvé řadě je to onen nakloněný horizont, s nímž se setkáváme nehorázně často na fotografiích z dovolených – ano, je to to moře, co vám stéká z levé strany fotky až na stůl. V řadě druhé jde především o vzdálenost a poměr okrajů k hlavnímu objektu – často je objekt tak stísněn, že máte pocit, jako by měl každou chvíli explodovat, a co teprv uřezané uši, nosy a jiné druhy amputací.

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola, Adobe Photoshop, Lightroom, Zoner Photo Studio